Gönderen Konu: ARICILIKTA İNVERT ŞURUP KULLANIMI  (Okunma sayısı 91395 defa)

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: ARICILIKTA İNVERT ŞURUP KULLANIMI
« Yanıtla #45 : 01 Şubat 2013, 21:22:28 »
Bahar yaklaşıyor Ali abi invert şerbet bundan sonra lazım olacak.Açıklama güzel olmuş içimizde en çok invert şerbet yapanlardan biri sensin bu konuda bir surü denemelerin oldu kara kovan gibi.Bazı arkadaşlarımız 50 kg şekeri bir seferde invert yapıyor bunlarda sonucunu ne kadar krem tartar kattıklarını açıklarlarsa iyi olur heralde.Limon katsak olmazmı krem tartarın yerine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #46 : 02 Şubat 2013, 08:27:23 »
Bahar yaklaşıyor Ali abi invert şerbet bundan sonra lazım olacak.Açıklama güzel olmuş içimizde en çok invert şerbet yapanlardan biri sensin bu konuda bir surü denemelerin oldu kara kovan gibi.Bazı arkadaşlarımız 50 kg şekeri bir seferde invert yapıyor bunlarda sonucunu ne kadar krem tartar kattıklarını açıklarlarsa iyi olur heralde.Limon katsak olmazmı krem tartarın yerine.

Emrah evet bahar geliyor ve balı olmayan arıları için invert şurup bir kenara yedeklenmesi gerekiyor, nasılsa uzun süre bozulmadan hazır bekliyor ve bundan daha ucuz bir arı yemi malisef yok.

İnvert şurubu ben strik asit yani limon tuzuyla yapmıştım poşetledik bir kaç gün sonra dağıtacaktım, kovayı bir açtım tüm şuruplar iri tuz büyüklüğünde donmuştu, yani leblebi büyüklüğündeydi. Limon tuzuyla yapılan invert makaleye bakarsanız daha koyu olacak ve ılıkken mikser türü alet ile çırpılıp kek haline getirilir yazıyor demek ki iri donmasın diye çırparken minik donuyor.

Birde öyle bir soru sormuşsun ki bir gün öncesi limon ile invert şurup yapıp arılara servis yapmıştım. Sende diyorsun ki limon ile invert şurup olmaz mı? İnvert şurup limon ile oluyor, her dört litreye bir tam limon sıkılacak.

invert şurup ile Ali_Turk
İnvert şurubu zayıf arılara ben poşetle veriyorum. Zayıf arılar soğukta yemlikte kalıp ölmesi çok kolay olur. Poşet ile verilen şurup arıların tam alabilecegi sıcaklıkta çıtalar üzerinde durur, çünkü kovan sıcaklığı tavana çıkacak tavanda ki sıcaklık şurubu ılıtacak. Bir başka önemli detay invert olmayan şurup ilk başlarda arıların midesini bozuyor, bizim arılarımızın hiç etrafı batırdığını görmüyoruz, invert olmayan şurup kullananların kovanlarının civarında nosema (ishal) belirtileri oluyor.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 10 Şubat 2013, 12:19:16 »
ali abi.emraha verdiğin limonla invert şurubu tarifinde 4 litreye bir tam limon sık demişsin . peki limonda aynen krem tartar gibi şuruba katıldıktan sonra 20 dakika kaynatılacakmı?. teşekkür ederim

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 10 Şubat 2013, 17:27:52 »
ali abi invert kullanan birisiyim  80 kovan arıyla kışa girdim 1 veya 2aydır invert şurup veriyorum 80 kovanda1kolanim söndü şuan arılarımın durumu iyi önceden şubat ayı geldimi arılara kek verirdik  arılarımızda azalma olurdu  cevremdekilere  anlatıyorum anlaya bilene  arıcı kurslarında invertten bahsedilmiyor sadece kek surup ama ne zaman kullanılır anlatanda yok bilende  saygılarımla

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 05 Mart 2013, 01:18:44 »
invert şurubu geçen sonbaharda tanıdım.Sobaharda iyi sonuçlar aldım.şimdide şubat sonunda tekrar başladım.
şimdiye kadar tek olumsuz yanı evin biraz batması ve varovanın önlenemesi.
arılar kış boyu yavrudan kalmadığı için varovayı bitiremedim.Yani salkım falan olmadılar.
eskiden soğuk havalarda normal şurubun içinde arılar ölür kalırdı şurup yemliğin içinde ekşir dökmek zorunda kalırdık bu sorunlar ortadan kalktı.
benim 5 litrelik bir tencerem var 2 kilo şeker koyup üstüne su ekliyorum.sonbaharda 2.5 kilo şeker koyuyordum
şekeri ve suyu koyduktan sonra hiç karıştırmaya gerek kalmıyor
zaten kaynayıncaya kadar şeker erimiş oluyor.
sonra 1.5 çay kaşığı tartar kısık ateşte 20 dk tamam
arılarım yazdan çok zayıftı çok varova vardı bir an hepsi ölecek sandım.
invert şurub arılarımı baya düzeltti az bir kayıpla kışı atlattım.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #50 : 05 Mart 2013, 14:36:43 »
invert şurubu geçen sonbaharda tanıdım.Sobaharda iyi sonuçlar aldım.şimdide şubat sonunda tekrar başladım.
şimdiye kadar tek olumsuz yanı evin biraz batması ve varovanın önlenemesi.
arılar kış boyu yavrudan kalmadığı için varovayı bitiremedim.

İnvert şuruba  çok ilginç bir çamur oldu bu iş. İnvert şurup kullan varroa üret, mantık olarak güzel ;D

Evin batması kazaklar için önemli mevzu değil, laytların sorunu, onlar düşünsün ::)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #51 : 05 Mart 2013, 19:43:13 »
Selam Arkadaşlar

Bu yıl kış olmadı desek yeridir, Baharda erken geldi, Marmara bölgesinin batısında olmamıza rağmen erikler, bademler çiçek açtı, ballı babalar boş tarlalara sanki ekilmiş gibi.
Arıların Yavru alanları genişledi, 4 çıta arıda 2 çıta full yavru var , 6 çıta arılarda 4 çıta yavru mevcut. Havalar güzel gittiği halde yavru faliyeti yoğun olduğundan çok fazla arı uçuşu yok, arılar yavruyu üşütmemek için tabir yerinde ise sarıp sarmalıyorlar(kundaklıyorlar).
 Hava sıcaklığı gündüz 16/24 C kadar çıkarken gece -2 C deredcelere kadar düşüyor.
Burada dikkat edilmesi gereken arıların besleme ihtiyaçlarının artmasıdır. İnvert şurup uzun süre besleme kabında beklesede eşkime yapmayacağından arıcılığızın gelişmesi açısından son derece önemlidir. Ben geçen sonbahar beslemesinden arta kalan invert şurubu bu yıl bahar beslemesi olarak arıya verdim.
<a href="http://img199.imageshack.us/img199/9307/05032013021.jpg" target="_blank" class="new_win">http://img199.imageshack.us/img199/9307/05032013021.jpg</a>         <a href="http://imageshack.us/a/img825/120/05032013018.jpg" target="_blank" class="new_win">http://imageshack.us/a/img825/120/05032013018.jpg</a>
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 06 Mart 2013, 01:45:33 »
Bu yıl havalar iyi gidiyor.Geçen yıl ülke genelinde gördüğüm kadarıyla arılar pek gelişmedi.
Zayıf arılarla kışa girildi.
Bu nedenle koloni kayıpları çok oldu.
Bu yıl iyi geçecek gibi görünüyor.
Bir arıcı abimiz doğanın mayalandığını söylüyordu allah tarafından.Arıların olup olmaması ona bağlıymış
Dediği doğruysa bu sene doğanın mayası iyi galiba

ALİ BEY Varova üretme işi işin espirisiydi ama birazda doğruluk payı var gibi
Ben onu şunun için yazdım.En iyi varova mücadelesi hepimizin bildiği gibi yavrusuz dönemde oluyor.

Bizim arılar invert şurup yüzünden yavrudan kalmadı birde havalar sıcak gidince ne kadar ilaçlama yaptısam

varova bitmedi.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #53 : 06 Mart 2013, 14:53:11 »
Özen, Ege bölgesi kışı en ılıman yerlerimizden biridir, bu yıl ülke genelinde zaten arıların yavru durumları hiç bitmedi gibime geliyor. Bursa'da ki arkadaşlarımın kovanlarında 5 çıta yavrusu olduğunu biliyorum bu bilgi 15 gün öncesine ait.

Erzincan Kemah'ta Vecdi abimin kovanlarının bazısı 6 çıtada yavru faliyeti var.

Kendimden örnek verecek olursam, ilk defa mart ayının 2 sinde döllenip gelen ana arı gördüm, bu arıcılık hayatımda ilklerdendir, Gebze yöresine göre. Sizin bulunduğunuz yer bahsettiğim yerlerin hepsinden sıcaktır.

Bence yavrunun devamının invert şurup ile alakası yok. Ortam sıcaklığı ile alakalıdır.

Varroa mücadelesinde yapılan mücadele takvimine uyulmuyor. Mersinde bir arıcıyla tanıştım, 200 kovan arısı var, varroadan arım kırılıyor dedi. Ne yaptığını sordum her türlü ilaç asit kullanıyor, hatta iki sene öncesi formik kullanıp 70 ana arı kestirmiş birisi, yaptığı hiç bir uygulamada bilinçli degil. Neler yaptığını sordum, duman verdim olmadı dedi, dedim dumanı nasıl verdin, sıradan bir kez geçmiş tüm varroaları yok ettiğini düşünüyor, kapalı gözlerdekini hesap etmiyor, buna benzer kafasına göre takılıyor ve sonuca gidemiyor. Arıcı varroa ile mücadele edip, sonra varroadan arım söndü diyorsa o kişi varroa mücadelesi yöntemlerini bilmiyor. Varroanın yaşam zincirini bilmeden sonuca gidilemez.

Doğanın mayalandığı filan yok, insanlar olarak her şeye bir isim buluyoruz. Bazı yıllar bu yıl olduğu gibi ılaman oluyor bazı yıllar çok çetin kışlar oluyor. Bu iklime göre bazen çiçekler acayip coşar, bazı yıllar bazı bitkilerin çiçeklenme dönemi yağmurla birlikte bitmiş olur. 2011 Yılı olması lazım, örnek olarak arı ıhlamurdan polen bile alamadı, ıhlamurun açmasıyla yağışların başlaması ve yağışlar bitene kadar ıhlamur çiçekleri çoktan geçmişti.

Bazı yıllar genelde bu 4 yılda bir sanki tekrar ediyor, çiçek nektar ve hava uyumu oluyor, genelde bu yılları arıcılar anlata anlata bitiremez, zayıf arılardan ancak böyle bir senede verim alırız.

Güçlü koloniler her zaman mutlaka nektarı yakalayıp, geregini yapmıştır.

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : 06 Mart 2013, 20:28:48 »
Değerli arkadaşlar,invert şurub vermemizdeki temel amaç,invert edilen şurubu arı midesinde bekletmeden yavru arıya verebilmesidir.Verilen şurub invert edilmemişse veya getirdiği nektarı arı mide öz suyunda invert etmeden ne larvaya nede bal olarak hücreye bırakamamaktadır. İnvert şurub hakkında bazı tartışmalar olmaktadır.Tartışmalar iki nokta da odaklanmıştı.Yüksek ısıda HMF iddia edildi,Krem tartar beğenilmedi bazılarına göre.Sonunda karşı çıkılan nokta da savunucu durumuna geçildi.http://www.nud.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=248 .        http://www.hammaddeler.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4562&Itemid=398.İnvert olayı hakkında fikir verecektir.
Özen bey arıcılık olayı devam ettiği sürece varroa illeti arı ile ortak bir yaşam sürecektir.Bizlere düşen görev asgari düzeyde tutabilirsek, arıya en az zararı vermiş olur.Almanya ya ve gelişmiş diğer ülkelerde erkek arı peteği keserek biyolojik mücadele yapmaktadırlar.Erkek arı 24 günde hücreden çıkarken.varroa da31 günde gelişimini tamamlıyor. İki nedenle  varroa paraziti yumurtasını erkek gözüne bırakmayı tercih ediyor.En iyi gelişimini erkek arının üstünde tamamlıyor,ikinci neden hücre işçi arı hücresinden büyük olduğunda tercih ediyor,hatta çok kere birden fazla yumurtasını erkek arı hücresine bırakıyor.Her 20 günde bir çerçevenin aşağı kısmında erkek arı gözlerini keserek imha edersek varroa ile biyolojik mücadelemizi yapmış oluruz.Bu süre arıcıdan arıcıya değişebilir.Arıcı arkadaşlarımızın siyah ve bozuk petekleri kuluçkalık dan alarak beyaz ve düzgün petekler vermesi gerekir.Siyah peteklerde sağlıklı işçi arı sorunu yaşanılabilir.Nedeni Yumurta dan ergin arı olana kadar 3 defa gömlek değiştirir.Bu artık maddeler hücreyi daraltır,çıkan işçi arılar küçük tür.İkinci sakıncası varroa hücrelere yumurta bırakırken kireç hastalığını gözlere bulaştırır,Kireç hastalığına yol açan mantar diye adlandırdığımız mikropların en iyi üreme alanı bu gömleklerdir.Bol ballı sezon dileğiyle,sağlıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2013, 07:38:55 Gönderen: vecdiküçükyılmaz »

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #55 : 08 Mart 2013, 21:08:56 »
arıcılık santraç oyunu gibi yanlış bir hamle herşeyi berbat ediyor

geçen yıl bağ sağımı sonrası bazı nedenler yüzünden kene mücadelesini geciktirdim

birde sağımdan sonra fazla petek koymuşum.arılar petekleri basmadı.

anladığım kadarıyla kullandığım kene ilacınada keneler alışmış

keneler arılarıma çok zarar verdi hala mücadele ediyorum bitirmek mümkün değil sizinde söylediğiniz gibi

onlarla yaşamaya alışaçağız.

eski petekleri kullanmaya mecbur kalıyoruz.çünkü bu günlerde temel peteği işlemiyorlar.eski peteği sirkeliyorlar

havaların biraz daha ısınmasını beklemek gerekiyor. SELAMLAR

L.Doğanay KILIÇ

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 15 Mart 2013, 16:51:43 »
Mehmet Bey söylediğiniz yöntem çok iyi bedava,organik,yan etkisi yok ama bizim arılar zaten 2 -3 -4

çıta boş bir çıta koysak yapıncaya kadar 1 ay geçer

Zaten ikide bir Mart ayında 10 çıta arılar gösterip bizi kıskandırıyorsunuz.

Söylediğiniz yöntemi arılarım güçlenince uygulayabilirim.

Teşekürler , selamlar.

Özen Efe Bey, invert şurup kullanıp iyi sonuç aldığınızı belitmektesiniz.Başka iletinizde arılarınız çok zayıf olduğu yönünde açıklamalarınız var, iyi sonuç size nedir.

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 15 Mart 2013, 21:42:33 »
Arılarımın hepsinin öleceğini sandım 100 kadar arım vardı.

Bazı arılarımda aşırı keneden hastalıklar başlamıştı.

Hatta bayağı peteği imha ettim.

Sonbaharda invert şurup verdim.Arılarım baya düzeldi güzel yavru yaptılar.

25 Kadar arım öldü ama bunada şükür.kene yine var ama çok etkili değil.

Ben arılarımdaki bu düzelmeyi invert şuruba bağladım.Şu günlerdede havalarda iyi gidiyor baya petek işlediler.

Selamlar. 

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #58 : 19 Ocak 2014, 09:08:49 »
Arıcılıkta invert şurup kullanmanın avantajları yazılar arasında var ama bir özetlemek gerekir.

İnvert şurup arıların sindirim sistemine zarar vermiyor dolayısı ile nosema diye bir şey olmamakta.

İnvert şurup yağmaya neden olmuyor, arılığın önünde kazanla şurup yapıyoruz, arılar bu şuruba saldırmıyor. 2008 Yılından beri yapıp kullandığımız şurup yerlere dökülse damla sa bile arı bunu fark edememekte...
Bir parça bal koyun arılar anında onu buluyor.

İnvert şurubu arı rahat işliyor, yapmış olduğum gözlemlerde arı kışın bile petek örmeye devam etti.

İnvert şurup arıyı yormuyor, dolayısı ile kış arılarının ömrü uzun oluyor.

İnvert şurup arı tarafından alınmadığında şurupluk ta ekşiyip bozulmuyor, dolayısı ile arıları hasta etmiyor.

İnvert şurup boş zamanlarda yapılıp kenarda saklanabilir ve arıların uçtuğu gün elimizin altındaki şurubu hemen kullanabiliriz. Yani acil şurup lazım olduğunda zaman darsa birde şurup yapmaya çalışmazsınız...

İnvert şuruptan daha ucuz arı yemi üretme şansımız yok, yukarıda saydığımız özelliklerde tabiki...

Arıya kışın şurup verilmez diyenlerin, bu günlerde şurup kullandığını duymaktayım, eskiden şiddetle bu işlere karşı olanlar demek arıcılığı öğrenmeye başladılar....

Ali Türk