Gönderen Konu: arı cinsi  (Okunma sayısı 9617 defa)

musa zorlu

• Acemi Üye
  • *
arı cinsi
« : 07 Mart 2011, 21:49:38 »
slm tüm arı sevdalılarına şimdi sizden bir ricam var ama samsun ve civarında arıcılık yapan arkadaşlar cevap verirse svinirim.ben 10 senedir filan arı bakıyorum ama arıların cinsi nedir bilmiyorum bizim burda kılıç arı diyorlar ama başka adı varda ben mi bilmiyorum acaba

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: arı cinsi
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2011, 17:41:37 »
slm tüm arı sevdalılarına şimdi sizden bir ricam var ama samsun ve civarında arıcılık yapan arkadaşlar cevap verirse svinirim.ben 10 senedir filan arı bakıyorum ama arıların cinsi nedir bilmiyorum bizim burda kılıç arı diyorlar ama başka adı varda ben mi bilmiyorum acaba

Musa zorlu;
Damızlıgı belli olmayan arıya kim ne diyebilirki.
Burası Türkiye isteyen istediği ismi koyuyor, sende bir isim koy rahatla. Mesala Samsun ekotipi de, yerli arı de, Kafkas melezi de, sahil Kafkası de,(Kafkasya da sahil varmıydı bilmiyorum) yada bir morfolag çagır, bence morfologlar bile bizim çorbaya dönmüş arıları çözemeyecektir.

Ben kendi Vilayetimden bir örnek veeyim.
Niğde'ye ben 1990 lı yıllarda arı götürüyordum. Bu 3-4 sene devam etti.  Biz o zamanlar doğal ve çıta bal işi yaptıgımız için çıtalarımız tam dolmadı ve bu işlerden o zaman zarar ettik. Kullanmış oldugum katlarda yarım kattı, yanı 13 cm lik çıta kullanıyorduk. Yarım yamalak ve tam dolmayan çıta balı herkese satamazsınız, satsanızda alanlar öyle nazlanırki sormayın. Günümüzde kar gibi benbeyaz sırlı balların nasıl üretildiğini çok iyi biliyorum. Çok aşırı bal geldiginde bazı kovanların bazı çıtaları öyle dolabilir, fakat tüm katları doğal yönden doldurmak zor.

Neyse biz arımızın ırkına gelelim.
Ben memleketime arı götürdüğümde öğrendimki, yöremiz hatta köyümüze bir kaç tane Muğlalı gezginci arıcı yıllardır gelirmiş. Biz memleketi bıraktık onlar hala gelirler ve geldikleri zaman ise mayıs ayıdır bizdede mayıs ayı nektarın en hızlı ve dolayısı ile bal ve gelişim oldugunda peşindende oğul başlar.

Bende merak ediyorum köyümüzdeki arımım ırkı nedir diye. En son babam 2003 Yılında rahmetli oldugunda bir kovanda arımız kalmıştı. Bir ara bu bir kovandan 5 kovan arı oldu bazı oğullarınıda köyümüzde bazı kişilere verildi. Elimizde 5 kovan oldugunda bunlardan birisi aşırı sertti, biri melek gibi o kadar sakinki, bir kaçıda orta dereceli sakinlikte ve hepsi bir kovandan doğma ve çogalma. Bu arılara ne isim koymalıyız. 2010 yılında 2 kovan kalmıştı, saldırgan olan bahara çıkmaya bilir çok zayıftı, gene bir koloniye düşecegiz, benim tahminim o yönde. Sadece köyümüze gelen koloni Muğla yöresinden her sene 1000 adet civarındadır, kendi köyümüzde arıları saysak 100 kovan çıkmaz. Ülkemiz baştan sona bu anlattıgım gibidir, belki sen gezmiyorsun ama vilayetindeki veya köyündeki arıcı gezip sezonun bir zamanında meleketine mutlaka arılarını getiriyordur.

Bu melezlenmeyi kimseya anlatamıyoruz, bazılarıda anlıyor işine gelmiyor.

Elinde saf damızlık yoksa, veya aldıgın anaarı f1 mi, f2 mi bilmiyorsan gerisine ne isim koyarsan koy ülkemide makbüldür. ;D
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

uğur gök

• Acemi Üye
  • *
  • samsun/yakakent
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2011, 23:16:13 »
Musa Bey ben Samsun Yakakent İlçesinde amatör olarak  arıcılık kyapıyorum .Doğru kılıç arısı muhabbeti burda var.Özellikle köylerde sert olan her arıya kılıç arısı diyorlar.Irkını sorarsan kimse bilmiyor.Kılıç arısı deniyor.Tek belirgin özelliği çok sert olması.Karniyol veya kafkasın bilmem kaçıncı melezidir kanımca.Gözlemim ise bu tür arı sayesinde köylerde arıcı sayısı çok az .Kolay değil bekçi köpeği gibi yoldan geçeni bile kapıyorlar köylü  cesaret edip arıcılığa başlayamamış .Bütün arılarıda aynı biliyorlardı şimdi bu zincir yeni yeni kırılıyor.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2011, 10:56:58 »
             Musa bey,arılar mum örmesine göre Kılıç ve Kalkan diye sınıflandırılır.Her ırkın Kılıç ve Kalkan mum öreni vardır.Kılıç arılar Kalkan arılara göre çalışkan ve hırçındır.Balı biraz fazla yapar sagımı Kalkan arılara göre zordur. Saglıcakla kalın.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2011, 08:49:31 »
             Musa bey,arılar mum örmesine göre Kılıç ve Kalkan diye sınıflandırılır.Her ırkın Kılıç ve Kalkan mum öreni vardır.Kılıç arılar Kalkan arılara göre çalışkan ve hırçındır.Balı biraz fazla yapar sagımı Kalkan arılara göre zordur. Saglıcakla kalın.

Vecdi abi halk arasında arıların petek örmesine göre isimleri var, aynı ırk arılar çeşit çeşit petek örebiliyor. Burada gözden kaçan bir şey var, sakin arının ne zaman olsa balını alıp kenara koyuyoruz, saldırgan arıya her arıcı el süremez, dolayısı ile bal sürekli kovanda durmakta ve birikmekte. Her zaman saldıgan arının balı alınamadığı içindirki bir fırsatını bulup kovanı açtıgımızda çok bal yapmış demekteyiz. Irk aynı, güç aynıysa bunların farkı nerede birde bu açıdan bakmak lazım.
Arıcılıkta çok bal için çok nufus gerekli, buna hiç kimse itiraz edemez. Tüm deney ve gözlemler 80 bin nufuslu kolonilerin en yüksek verimde oldugunda birleşiyor, burada ırk mevzusu hiç bir zaman geçmemişitir.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk