Gönderen Konu: Şunun şurasında bahara ne kaldı  (Okunma sayısı 14951 defa)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Şunun şurasında bahara ne kaldı
« : 01 Kasım 2010, 11:46:01 »
 Arkadaşlar ben kendi adıma  bahara çok az bir zaman kaldığını, işlerin sıkışmadan yetiştirilebilmesi için bir an önce başlanması gerektiğinden yanayım. İlk iş olarak da altı adet yarım ballık yaptım. İki tanesini monte ettim altı tanesi demonte olarak depoda yerini aldı.

Şimdi bazı arkadaşlar yav napacan yarım ballığı sen çıta balmı alıyorsun diyebiliiirr. Amaaa bende onlara bu sene bahar balı alacağımı ve onuda çıta bal olarak alacağımı söylüyorum. Gene ballık kaçaki uğraşıyosun diyende çıkabilir ben tanesini 4 tl ye mal ediyorum ayrıca el emeğim olduğu içinde kayf alıyorum kullanırken.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2010, 11:53:03 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

miriliburak

• Ziyaretçi
Ynt: Şunun şurasında bahara ne kaldı
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2010, 12:58:37 »
Hep sormak istedim ama bir türlü soramamıştım yeri gelmişken sorayım; Yarım ballık olayında yükseklik normalde ne kadar olmalı birde normal çıtaları alttan kessek işimizi görürmü illa buna da orjinal çıtamı yapalım...

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2010, 16:25:41 »

Mirili burak kardeşim bendeki yarım ballık çıtalarının ölçüsü görüldüğü gibi 16 cm bu nedenlede 17 cm lik tahtalar benim işimi gördü.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2010, 17:59:22 »
Muhteşem bey, ne baharı daha kış gelmediki.
Görende yüzlerce kovanla gezgincilik yapıp, kolonilerine malzeme yetiştiremeyen birisi sanacak sizi ;D
Rahat olun panik yok işler yetişir.
Size hayret ediyorum, yazmayayım dedim gene duramadım, insan biraz ustasına çeker. Önümüzde uzun bir dönem var ve hayırlısıyla tüm işler yetişir.
Ben nedendir bilemiyorum, kenara iş istifi yapmam, lazım oldukça yapmak daha zevkli.
Geçtiğimiz sene bir arkadaşımızda çok iyi malzemeler hazırlamıştı ama hala hazır malzemeler İsaklı köyünde istif edilmiş şekilde duruyor.
Onun için aceleyede gerek görmüyorum. 8)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Doğan ASLANKAYA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2010, 18:09:11 »
Herkese iyi günler. Ben bu sene telli altıklı kovan kullandım. Çokda memnun kaldım. Ancak Normal kovanını üstünü ballık olarak yarım ballık koydum. Nedense yarım ballığa arı çıkmak istemedi. Kulçkalıktaki çıtalardan tel altlığa doğru dalak yaptı. Nerede hata yaptım acaba. İşin püf noktası varmıdır.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2010, 21:43:25 »
Muhteşem abi hellal sana biz daha başlayamadık bahar hazırlıklarına.Arılarda işi bitirdin geçen ay yangelip yattın bile.İçimizde en genci sensin kim nederse desin. :D :D

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #6 : 02 Kasım 2010, 16:51:05 »
Hep sormak istedim ama bir türlü soramamıştım yeri gelmişken sorayım; Yarım ballık olayında yükseklik normalde ne kadar olmalı birde normal çıtaları alttan kessek işimizi görürmü illa buna da orjinal çıtamı yapalım...

Sayın Mirili , Langstroth kovanının çerçeve iç ölçüsü (Türkiye'de kullanılan TSE nin belirlediği ölçüler) 22 cm e 42 cm dir.

22 cm çerçeve yüksekliğidir bu ölçüye 2cm üst çıta kalınlığı 1cm de alt çıta kalınlığı eklendiğinde çerçevenin dıştan dışa yüksekliği 25cm olur.

Yarım ballık çerçevesi de bu ölçünün yarısı kadar olmalıdır ki kullanım kolaylığı olsun yani yarım ballık çerçevesinin dıştan dışa yükseklik ölçüsü 13cm olmalıdır.

Yarım ballık ile çalışılırken öyle bir an geliyor ki kata tam çerçeve vermek zorunda kalılıyorsunuz işte o zaman kuluçkalığın üzerine iki yarım ballık üst üste konulursa bu iki yarım ballığın içine üstüste 2 yarım çerçeve konulabilir ve aynı yarım çerçevelerin yanına da tam çerçeveleri koyma imkanı bulabilirsiniz.

Yarım ballığı nerede ve ne zaman kullanmalıyız ; Eğer mümkünse kuluçkalığın üzerine ilk katı tam ballık olarak vermeliyiz ki kuluçkalık rahatlasın , çünkü arı yarım ballığa çıkmak pek istemiyor mümkün mertebe yarım ballığı ikinci ballık olarak vermeliyiz.

Bazen , geç gelişen koloninin üzerine de yarım ballık vermek gerekebilir veya bala çalışan koloninin yani üzerinde ballığı olupta bu ballığı doldurmuş olan koloniye nektar akımının sonuna doğru tam ballığı dolduramayacağı için yarım ballık verilmesi uygun olur.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2010, 17:09:54 Gönderen: Şekerli »

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #7 : 02 Kasım 2010, 17:04:58 »
Herkese iyi günler. Ben bu sene telli altıklı kovan kullandım. Çokda memnun kaldım. Ancak Normal kovanını üstünü ballık olarak yarım ballık koydum. Nedense yarım ballığa arı çıkmak istemedi. Kulçkalıktaki çıtalardan tel altlığa doğru dalak yaptı. Nerede hata yaptım acaba. İşin püf noktası varmıdır.

Sayın Doğan Aslankaya , İlk ballık yarım ballık olarak verilirse , arı yarım ballığa çıkmak istemez naz eder yani arıyı yarım ballığa çıkarmak biraz zordur.

İlk ballığı yarım olarak vermek zorunlu ise yarım ballık üzerinden "bal şurubu" ile bir iki akşam besleme yapılırsa koloni çok rahat bir şekilde ballığa çıkar.

Diğer bir yöntem de bir önceki yazımda belirttiğim gibi iki yarım ballığı üstüste koyarak buraya kuluçkalıktan yavrulu bir çerçeve çıkarmaktır , arı ballıkta çalışmaya başladıktan sonra tam çerçeve yine aşağı verilir , yarım katın biri alınır ve tek yarım ballık ile devam edilir.

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2010, 17:25:06 »
Ali abi zayıf kolonilerde kullanmak daha mantıklı. Ana arının çıtaya hapsedilip diğer kovanlardan takviye edilmesi ile yapılan yöntemlerde bu tür katların kullanıldığını daha çok görüyoruz.

Diğer ülkelerde çekilen videoların bir çoğunda yarım ballık görmemiz mümkündür acaba arı gelişimi ve bazı sebeplere göremi veriliyor yoksa kullanımı dahamı kolay hani oralardaki petekler göze çok alıcı geliyor ona istinaden bazı kovanlarda denemeyi düşünmüştüm ama arının bu ballığa çıkmama sebebi ne olaki gerçi bazı arılar ikinci kata çıkıp alt katı unutuveriyorlar oda ayrı bir konu.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #9 : 02 Kasım 2010, 18:08:30 »
Arkadaşlar Ali şekerli abimizin söyledikleri çok doğru. Keşke en son aldığım yarım ballık çıtalarının ölçüleri standart çıtanın tam yarısı olsaydı da bende iki yarım ballığı üst üste koyup kuluçkalıkdan buraya bir standart çıta çekebilseydim. Ama kader ağlarını örmüş bir kere işte bunları malesef uygulayamayacağız. Peki napacağız arılar yarım ballığa çıkmamakda direnirseler? gene iki yarım ballığı üst üste koyup kuluçkalıkdan bir standart çıtayı yukarı çekeceğiz arılar ham petek kabartmya başladıklarında yani yarım ballıklara çıktıklarında standart çıta altına dalak atılmadan kuluçkalığa dönecek yukarısı yani yarım ballıklar kendi hallerinde çalışmaya devam edecekler. Amacım kanola dahi açmadan gelen bahar balını almak. Trakyada çıta bal almak. İnanınki başka bir amacım yok ;D

Doğan ASLANKAYA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2010, 18:33:28 »
Sn.Şekerli, İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. Hayırlı akşamlar.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 02 Kasım 2010, 23:23:08 »
         Arkadaşlar,ülkemizin değişik yörelerinde,değişik ölçülerkullanılmakta .Adana da 16cm,Erzincan da 17 ve 18cm Arvin de seksiyon kasa kullanan yerlerde 13cm yüksekliginde yarım ballıklar kullanılmaktadır.Arıyı yarım ballıga çıkarmak için,başka kovandan yavrulu  yarım ballık çerçevesi verilebilir,ballı çerçeve veya kabarmış çerçeve verilebilir.Alt kata yarım ballık çerçevesi verilir,ana arı yumurta atar altına mum örmeden yukarı çekilir.Ali abinin dediği gibi üstten şurub verilir.Tam ballıkta 2 çerçeve kadar yavru yaptılır,tam ballıgın yerine yarım ballık konur arı silkelenir,çerçeveler başka kovanlara varilir.Benim kanaatimce en uygun ballık 13cm gelen ballık.Bir faydasıda 2 tanesi ni tam ballık olarakda kullanabilirsiniz.Saglıcakla kalın.

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #12 : 04 Kasım 2010, 19:37:05 »
SLM...

Sayın Bakanım.

Klasik Türk davranışı gibi yapmaktansa,( son dakikacı,yumurta misali ) ileriye dönük projelerini oluşturup,ona göre hazırlık yapmak daha iyi değilmidir.Bu gün iş hayatında büyük ölçekteki firmalar  bugünü yaşar ama planlarını 5 yıllık çerçeve içerisinde yaparlar.Mesela bir Carfeur 10 sonrasını hesağlayarak yatırımını yapar ve parayıda bu sayede kazanır.Biz bir yıllık planlama yapmışız çok mu:)

En kötü ihtimal sana satarım.Nasıl olsa bu son dakikaya oynamak seni zorda bırakır,bende iyi fiyattan satarım.

Nasıl fikir ama:)))

SLM ve Muhabbetle...
:)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #13 : 10 Kasım 2010, 12:10:51 »
Yusuf Slm;
Arıcılıkta klasik Türk davranışları hala geçerli. :)
Planlar yapıp, boşa çıkması acayip insana zor geliyor.
İş lazım oldukça koşturmanın keyfi bir başka oluyor.
Öyle uzun vadede planlar yapacak hale henüz gelmedik.
Planlar yapılmıyor degil, ama sırası geldikçe plana ilaveler yapıyorum.
Malzemeye sıkışacağımı ise hiç zannetmiyorum, bakarsın hobiciliğe dönüveririm, bu seferde malzemeleri verecek arıcı ararız ;D
Aslında bir çok dalda çalışmak kim olursa olsun başarısını düşürüyor. Hele çalışan birine, hiç uyğun degil.
Benimde bazı şeylerden vaz geçmem lazım fakat göz ve gönül,  hiç bir şeyden vaz geçmek istemiyorki 8)
Onun için derler, demekki gözünü toprak doyursun diye. :)

Ben zaten son dakika oyuncusuyum, şimdiye kadarda hiç bir şeye bunalmadık, şükür.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk