Gönderen Konu: Bal hasadı videoları.  (Okunma sayısı 4729 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Bal hasadı videoları.
« : 23 Ocak 2016, 10:44:45 »

2015 Yılı ülkemiz genelinde kestane balı olmadı.
Arıcılık arıları yönetme sanatıdır. Arıları derken tüm arılar aynı değildir bunu önce kafamıza koymalıyız. Arabalar nasıl farklı farklı ise arılarda aynısı, yavaşı var hızlısı var, hırçını var, sakini var.
2015 Yılı Yusuf Şimşak 100 koloniyi kestane balına hazırlamış. Kovan başı ortala 15 kilo civarı bal hasadı yapıldı. Bal alabilmek için 20 çıta ful arılara ihtiyacınız var, buda nektar başladığında olacak. Bal bitmiş sizin 30 çıta arınız olmuş bu bir işe yaramıyor.

Yusuf beyin arılığında 100 koloniden bal hasadı yapıldı. Bazı kişiler yavru çıtalara taktı yazık değil mi? o çıta alınır mı felan...
Facede böyle bilmişlik yapanları hemen listemden çıkartıp birde engelliyorum, insanlarla uğraşmak çok zor ve bıkıyorsunuz, siz buyurun doğrusunu yayınlayın kimseden tık çıkmıyor.

Bir başka gurup ise bizde niye bal yok da, sizde var? demekte yani biz üçkağıtçılık yapıyoruz, şekerden bal yaptık kestane balı diye size sunuyoruz adamlar böyle demek istiyorlar...
Bu soruları soranlar kendilerine sormalı, benim arım nasıl, benim arım kestanede niye 20 çıtaya ulaşamıyor?
Bu soruları kendisine soranlar zamanla doğrusunu bulacaktır, kullanılan arı karniol ve defalarca test edildi ve diğer arıları eşit şartalarda yola çıktıklarında geçiyor.
Bazı kendisini arıcı zannedenler de sorular ile kendini avutuyor, efendim filan arı filan yerde filan rakımda olumu?
Bu soruyu soran arıcı olsa kimseye bir şey sormadan alırsın 2 tane başka arı denersin, fark varmı bakarsın...

Yusuf beyin yıllardır tek hatası, kestane balına girerken ızgara kullanmaması, her sene seneye ızgara kullanacağım der ve bal hasadından bir hafta önce bazı arılara ızgara koymuş :)

Karniol arısıyla bala girecekseniz, kesinlikle ana arı ızgarası kullanacaksınız, yoksa her taraf yavru bu arı bal yapmıyor dersiniz böyle diyenleri de gördük, arıyı yönetemedim diyemiyor, her taraf yavru gitti ballar :)

Kovanlara ızgara konmuş olsaydı daha fazla bal hasadı yapılırdı ve daha kolay iş biterdi..

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
Ynt: Bal hasadı videoları.
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2016, 09:21:39 »
Maşallah Yusuf bey Allah bereketini artırsın.
<< Kadir Ünsal Gültepe >>