Gönderen Konu: Aricilik resimleri yabanci sitelerden  (Okunma sayısı 11302 defa)

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
Aricilik resimleri yabanci sitelerden
« : 04 Ocak 2011, 14:37:13 »

İnvert surupla ilgili arastirma yaparken bu resimlere ulastım.Bir cok kunuda bilgi var lin altta.

http://bzv-asbach.de/imkerei/archiv/monatsbetrachtung-august/

Bu resimlerde invert surupla ilgili. İnsallah ilerde bizim ariligimiza boyle ari yemi servisi gelir.

http://www.apigold.de/html/apigold___zentrum.html

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Aricilik resimleri yabanci sitelerden
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2011, 00:44:22 »
Salih Yıldırım;
Paylaştığın resimlerin anlamlarını da açıklarsan daha iyi olur.
Birinci linkteki bayan arıcının sitesini gezdim, bazı resimleri seçmişin. 1. ve 2. Resimde siyahlanmış peteklerin belli bir sürede değiştirilmesi anlatılıyor. Formik asitle varroa mücadelesi var, formik asit şişesinin devrilmemesi için pimaş borudan şişe tutturucu kullanılmış. Sonbaharda koloniye invert şurup yükleniyor. Ayrıca site içinde  ay ay linkleri ziyaret ettiğinizde ilginç resimlerin devamı var.

İkici siteyi gezdim, alınan miktara göre inver şurup fiyatı değişiyor. Tonlarca almakla, bir bidon almak arasında bayağı bir fiyat farkı var, demek ki ambalaj her yerde çok para tutuyor.
Tüm arı dostlarından arıcıların ufkunu açacak ve işlerini kolaytıracak resimler bekliyoruz.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2011, 10:43:55 »
Aliabi yabanci dil bilmiyorum.
Çeviri yapilir bu konuda Mehmet yuksel abi yardimci olur sanirim.
Sitenin arsiv linkini vermeyi unutmusum. Guzel konu ve resimler mevcut.

http://bzv-asbach.de/imkerei/archiv/

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2011, 12:35:55 »
         Evet  ilğinç  resimler  var. Bayanın  ellerini  arı  sarmış  nasıl  olurda  sokmazlar.

Kovanlara  boya  sürmemişler , doğal  kullanılıyor. Bir  böçeklerde  var  onları  çözemedim  varroa  değil  galiba .

Sadece   bakıp  anlam  çıkartmaya  çalışıyorum , dikkatimi  çekti  fakat  çözümleyemedim.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2011, 21:42:14 »
Güzel paylaşım Salih bey teşekkürler.

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Ocak 2013, 16:58:23 »
Yabancı sitelerin çevirilerinden benim anladığım karamış petekleri ballığa çikartip hasat sonu petekleri eriyiyorlar.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2013, 13:47:58 »
Salih Bey arıcılıkta kararmış petekleri en fazla 3 yılda eritin diye bir ibare var, ne yazık ki ülkemizde buna genel olarak uyulmuyor, buna bende dâhilim. Resimde kararmış çıtaların üzerindeki arıları kovan önüne silkeliyorlar, genelde kuluçkalıkta bulunan kararmış petekleri ızgara üzerine alırken, ana arının ızgara üstüne de olmamasına dikkat ediyorlar. Yanlışlıkla ana arıyı yukarı aldığınızda planlanan tüm iş gümler, bal hasadında kovanı açtığınızda en üstün kuluçkalık olduğunu görürsünüz. Kalabalık arıda ana arı bulmak zordur, bayan arıcı bu riske girmeden çıtaları kovan önüne silkeliyor, kararmış petekleri ballığa çekiyor. Bu önemli bir detaydır. Bir başka konu bu çıtalarda yavru varsa zaman içinde işçi arılar anayı göremediklerinde, anasız kaldıklarını zannedip ana arı yüksükleri yapıyorlar. Bu işlem yapıldıktan bir hafta sonra ballıktaki yavrulu çıtalar kontrol edilip varsa ana arı memeleri bozulmalıdır.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #7 : 03 Ocak 2013, 15:58:19 »
Bizim ülkemiz de kamyonla invert şerbet servisi yapsalar vatandaş bunu gördüğü zaman o arıcıdan bal almaz sanırım.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2013, 20:59:42 »
Emrah, vatandaş marketlerden aldığı balları nasıl yiyor ki? Petekler mermer gibi sırlı ve hiç bir göz boş değil ve üzerinde arı gezmemiş kar gibi. Biz yıllardır doğal bal üretiyoruz, neden böyle çıta ballarımız olmuyor, Trakya'da yoğun nektar akımlarında bile anlattığım gibi çıta bal göremiyorum.
İşin garibi böyle mermer gibi balları ise güçlü arılar yapmıyor, zaten bana göre işi buralara getirende bu. Yüksek bal verimleri için güçlü  koloniler gerekiyordu, biz böyle kolonilerle çalışmıyoruz, dolayısı ile acayip şeker kullanımı hortladı  ve şekerden yapılan bal arının kursağından geçti diye doğal sayılmakta, glikoz verenler ise sahteci kabul edilmekte :(:(
Resimlerdeki tankerlere üç kağıtçılık yapılacaksa hiç gerek yok yani.

Bir başka önemli detay ise bayan arıcı Almanya'dan biri. Almanya'nın genel iklimini biliyoruz, temmuz ayında nektar biter ve peşinden arı kendi yiyeceğini zor çıkartır. Bunun içindir ki yüklü kek verilip kış arısı oluşturulur, güçlü kış arısı olmayan koloniler Almanya'nın kısa baharında bal toplayamazlar. Yani orada hile yoluyla bal yapmak isteyenler niye 3-4 kat arıyla uğraşsınlar ki. Bu işler bizde vicdanla ilgili, yabancılarda ise genel ahlak kuralları olarak biliniyor. Vicdanen rahatsan ne halt yaparsan yap. İnsanların yaptıkları bir gün eline verilecektir, bu işe ister inan istersen inanma ???

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #9 : 03 Ocak 2013, 21:36:00 »
Ali abi vatandaş markettedki balın nasıl üretildiğini görse yemez heralde.Bir akrabam gecen soruyor arıya şeker veriyormusun diye.Aslında şekerin ne için ne zaman verildiğini bilse berkide bu soruyu sormazlar.Avrupalılar tankerle invert şerbet dağıtıyor bizde ise hala akide şekeri verenler var.