Gönderen Konu: Arıcılıkta suni tohumlama, yapay tohumlama videoları  (Okunma sayısı 16500 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk

Arıcılık ve suni tohumla. Yasmin Zwinz iyi bir arıcı oldugunu biliyorduk, fakat suni tohumla yaptıgını bilmiyordum. Arıcılıkta yapay tohumlama

Yasmin Zwinz Avusturyalı konuşmalar ise Almanca. Avrupada bir çok ülke bazı ülkelerin dillerini ortak konuşuyormuş. Çalıştıkları arılar ise karniol arısı. Bizim eski arımızda denilebilir. Arıcılıkta yapay tohumlama ilgili iki güzel video.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2012, 21:24:39 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Arıcılıkta suni tohumlama, yapay tohumlama
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2012, 23:04:57 »
Ali abi ilk filmde erkek arıların olgunlaşmış ve olgunlaşmamış olanlarının görüntüleri güzel paylaşılmış.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 23:35:54 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2012, 23:10:48 »
Muhteşem abi zenci kız olgunlaşmamış erkege çok bozuldu ve güldü, birde ne dediklerini bir anlasam. İnşallah ileride benimde böyle dölleme meraklılarım olur, Yasmin şanslı diyecem, öğrenci cins seçiminde yanlış yapmış gibime geldi. Bu tür videoları bulamıyorduk, peşi peşine ne kadar çogaldılar, sanki yangından mal kaçırıyorlar.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 23:35:31 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2012, 07:48:49 »
                      Değerli arkadaşlar,video çok güzel,birde konuşmaları anlasaydık daha iyi olurdu.İnşallah yakında türkçe  versiyonunu göreceğiz.Arıcılığın yapıldığı yer hem çevre olarak,hemde arılık düzeni çok güzel ve uyumlu.En güzeli ise arıcı yasmin in bilğisinin üst düzeyde olması,ve paylaşımı.Bence, özlenen bilim adamı böyle olmalı.Saglıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 23:35:09 Gönderen: Arı Bakanı »

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2012, 21:26:04 »
Tek kelimeyle; Muhteşem!
Kovanlar,arılar, ortam, arıcının yetenek ve işi sahiplenmesi, donanım vs. herşey... herkesi imrendirir cinsten.
Paylaşım için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 23:34:46 Gönderen: Arı Bakanı »
hayreddin bayraktar

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2012, 11:22:28 »
şuna inanıyorum

yıllardır sunni tohumlamayı anlatmayanlar bizim gözümüze bunu büyük bir dağ gibi gösterenler

bu video yu 20 yıl önce yayınlasa şimdi her ilde bir sunni tohumlama olurdu.

yani video yu seyredince bunu bende yaparım dememek elde değil...

bu işe emek veren arkadaşlar
allah sizden razı olsun diyorum
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 23:34:23 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt:Arıcılıkta suni tohumlama, yapay tohumlama
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2012, 12:40:50 »
şuna inanıyorum

yıllardır sunni tohumlamayı anlatmayanlar bizim gözümüze bunu büyük bir dağ gibi gösterenler

bu video yu 20 yıl önce yayınlasa şimdi her ilde bir sunni tohumlama olurdu.

yani video yu seyredince bunu bende yaparım dememek elde değil...

bu işe emek veren arkadaşlar
allah sizden razı olsun diyorum

Erkan birileri bize, biz istediğimiz kadar öğreneceksiniz ve istemediğimiz sürece başka şeyleri yapma hakkınız yok diyordu ama internet bir çok şeyi alt üst etti. Birileri istemesede bazı şeyleri bazı kişiler özgürce yapabiliyor. Sonuçta bu işleri yapanlarda arıcılar, bizde arıcıysak aynı şeyleri yapmamız gerekmez mi?

Dünya arıcılığında süni tohumla dendiğinde bir kişi çok öne çıkmıştır, bu kişi Susan Cobey.
Ben bu videoları Ali Şekerli abimin oğlu Aykut'a tercüme ettirmiştim. Bana bu videolar yeni degil en az 20 yıllık demişti. Nerden anladı bilemiyorum ama adamlar 20 yıl öncesi çektikleri görüntüleri yeni piyasaya vermişler. Bu video ların birisinin sonunda birisinin başında kalan bir yer var, oradaki detay bir senemize mal oldu. Ana arıdaki klapeyi, yani o zikzakı yapmadığınızda geçemiyorsunuz ve başarısız olunuyordu.

Suni tohumlamadaki en ideal filim bu işin uzmanı Susan Cobey'e ait. Dil bilmesenizde bir çok şeyi yaptıklarınızla karşılaştırdıgınızda ne demek istediğini anlıyorsunuz.
Bir sorun var galiba video embedlerini alıp yayın yapamadım. Videoların linkini vereyim bari.

Bazı yerlerde videoları izleyemeyenler oluyor, linkini alıp müsait yerde izlemek isteyenler için link alttadır.
Dr. PeterSchley yin de bir iki videosu, forumda başka başlık altında yayınlanmıştı bunların hepsini bir yerde toplarsam iyi olacak. Onlarıda buraya alacağım.

http://www.youtube.com/watch?v=DscRpUC1S6I

http://www.youtube.com/watch?v=adBAO3rFPso&feature=related
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 23:33:52 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Arıcılıkta suni tohumlama, yapay dölleme videoları
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2012, 13:28:44 »

Arıcılıkta yapay tohumlama veya arıcılıkta suni dölleme en zor işlerden biri, ergin erkek arılardan serm toplamaktır. Prof Peter Schley videonun başında bunu belirtiyor.
Arıcılıkta yapay tohumlama ve dölleme ile alakalı video'lar.
Sayın Schley, kendisi üretmiş olduğu aletleri sattığı gibi ana arı dölleme kurslarıda düzenlemekte.

Ben bazı konularda takıldığım soruları Mehmet Yüksel aracılıgı ile kendisine sordum. Mehmet ise telefonla görüşüp benim sorularımın cevaplarını aldı. Telefonda konuştuğu bir cümlesi dikkatimden kaçmadı. Türkiye'ye çok alet sattım, Türkler bu işi bilmiyor demiş. Bunu neden dediğini düşündüm, biz o kadar alet almısız, bunun yansımaları nelerdir, bu aletler nerede kullanılır. Başta saf arı ırklarını korumada, arı ıslah işlerinde, peki ülkemizde böyle çalışan kurum sayısı kaç tane var >:(
Demekki alınan aletler kendi kendisine bu işleri yapmıyor.
Aynı zamanda kendisi ülkemize geldiğinde halimizide görüyor, eski tas, eski hamama devam.

Yukarıdaki video.
Sperm toplama konusundaki şu an piyasadaki en iyi video Prof. Peter Schley'e ait. Ben bu konudaki tüm videoları defalarca izledim, bunun kadar net çekim olanı yok. Video çekmek yetmiyor, bu işte makina ve açılar çok önemli. Susan Cobey de sperm topluyor videoya bakıyorsunuz yukarıdan verilen ışık görüntüyu yutmuş.
Bu daldaki en iyi sperm toplama videosu, yukarıdaki videodur.

Burada Amerika'lıların erkekleri sıkmasıyla, Alman'ların erkekleri sıkmaları ve teknikleri farklı, Fransızla ise erkeklerin kafasını kopartarak işe girişiyor.

Prof.Peter Şchley in son kraliçe tohumlama videosu.

Hoca burada hem teknigi gösteriyor, hemde geçmişte yapılan hataları anlatıyor. Bu hatalardan videodaki bazı noktalar ise, döllenen ana arıların hemen arılara verilmesi gerektiği, yani kovan ortamına. İkinci nokta ben anlayamamıştım, tohumlamada kraliçeye verilen sperm miktarı 8 ila 10 mikro litre olmalı. 10 Mikro litreden fazla olur ise bu fazlalık geri çıkıyormuş, kanaldan geri çıkan sperm ise donuyor, videodaki bir parçayı aldığını göreceksiniz, o parça bir gün öncesi döllenip, ertesi gün kanalda donan sperlerin, döllemeyi yapan kişi tarafından temizlenmesi görülmekte. Arılar bu temizligi yapamadığı için işlemi başarsanız bile sonuca gidemeyeceksiniz.
Arıcılıkta suni tohumlama

Bu videoda gene kullanılan aletin Schley'in bazı modellerini zikrediyor. Spermlerin serum içinde karıştırılması[santifürüş) edilmesinin nedenini biz hep farklı düşünmüştük seyreltme gibi, alakası yokmuş. Bu işlem yüzlerce erkek arıdan toplanan spermi karıştırıp, damızlık arılarda çok fazla genetik özellik istenmesinden kaynaklı oldugu anlatılıyor.

Bu videoları buraya toplama sebebim ise.
Belki benim gibi bu işlere kafa takanlar varsa, bu videolar mutlaka kendisine yardımcı olacaktır. Biz bu konuda çok tırmaladık, sonuca gitmemiz çok uzun zaman aldı. Zor bir iş olmakla beraber bir çok şiyi içinde barındıran, kural ve detayları bildiginizde işin sonu acayip, kimselerin ulaşamadı bazı şeyleri başarmak ve  avucunuzun ortasında bir şeyler tutabilmek, acayip zevkli :)
Arıcılıkta yapay dölleme
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2012, 21:26:06 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
Ynt: Arıcılıkta suni tohumlama, yapay tohumlama videoları
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2012, 20:32:32 »
Bu gibi ince ve zor işler videolardan da öğrenildiya, almanyadan eğitmen gelse, kanaatimce neler olurdu neler ...

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2012, 11:02:21 »
Filimleri izleyince hayran olmamak elde değil.Bir arıcının istediği her şey var.

terginkoç

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 10 Ocak 2012, 12:34:19 »
Gerçekten her şey mükemmel biz acaba o aşamalara ne zaman geleceğiz !

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2012, 16:29:00 »
Bu gibi ince ve zor işler videolardan da öğrenildiya, almanyadan eğitmen gelse, kanaatimce neler olurdu neler ...

Filimleri izleyince hayran olmamak elde değil.Bir arıcının istediği her şey var.

Gerçekten her şey mükemmel biz acaba o aşamalara ne zaman geleceğiz !

Miriliburak;
İşin başına giderseniz, kraliçenin nerede nasıl çiftleştiği bile bilinemiyor, bu işin dışarıda olduğunu çözenler, kendileri ana arı tohumlamak için yanılmıyorsam 150 yıl filan uğraşıyor. Ortada hiç bir şey yok ve adamlar bunu kafaya koymuşlar, bu işi başarana büyük ödüller konulmuş. Arıcılıktaki ilk suni tohumlama başarısı Amerika da 1927 olması lazım. Aradan 90 yıl geçmiş, günümüzde yıllık teknolojiler bile acayip farklı.
Arıcılıkta yapay dölleme
Ülkemize Almanya’dan eğitmen getirmeye gerek yok ki. Bu işin burada eğitimini verecek bir sürü hoca zaten var. Bir sürüde eğitim almış kişi mevcut. Sorun eğitim verenlerde mi? eğitim alanlarda mı? bilemiyorum. Birisi size araç kullandırıp, diyor ki bunun yetenekleri güzel ehliyet veriyor. Ehliyeti alan kişide daha sonra arabanın yanına bir daha gitmiyor, sorun şimdi nerede.

Emrah;
Bu filimler yıllarca gizlenen ve bu işi yapanlar doymuşlar artık başkaları da faydalansın diye piyasaya verilen videolardır. Yada bir başkaları onlardan önce, bu işin videolarını yayınlarsa karizmalarda çiziliyor.

Terginkoç;

Biz ne zaman malzemelerin başına geçip helva pişirmeye başlarsa bu duruma geliriz.

Bazı sıradan arıcılar o videolardaki yere çoktan geldilerde, onları nasıl yok ederiz bazıları onun peşinde :(
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2012, 21:19:45 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 11 Ocak 2012, 00:07:54 »
Amerikada 30 yılı aşkın süredir damızlık üretimi yapan bir yer. Karı koca yıllardır bu işi yapıyorlar. Bir çok ırk üretimi yanında hibrit damızlık ve kullanma melezlerini suni tohumla ile başarabiliyorlar. Arıcılıkta zaten suni tohumlama yapmanın gereklerinden birisi, ırkları saf olarak koruduğu gibi diger ırkları genetikçiler yardımıyla karıştırıp hibrit üretiminin yapılmasını sağlar. Suni tohumlama yapamadıgınızda bu işlerin bazısı imkansız bazlarıda izole bölgede yapılabiliyor. Bu sitenin linki arı ıslahının önemi adlı bölümde vardı, birde buradan vereyim.
Arıcılıkta yapay tohumlama

http://www.glenn-apiaries.com
/
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2012, 21:18:43 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2012, 23:40:31 »
Erkan aradığınız ana arı suni tohumlama videoları burada. Arıcılıkta yapay tohumlama, ilgili  öbür videolarıda buraya taşımak lazım, bir iki konu olunca karışıyor. Sorun varsa tekrar bana bildir.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2012, 21:17:07 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 18 Mayıs 2013, 00:01:16 »

Ana arı suni tohumlama veya kraliçe aletli dölleme.
Bu işlem damızlık üretimi veya safların korunması için gerekli.
Fransız arıcı o kadar seri çalışıyor ki, hayretle izleyeceksiniz.
Ülkemizde bu iş o kadar zor diye yıllarca propaganda yapıldı. Sanki bu işleri yapanlar uzaylı, insanlar bu işleri yapıyorsa biz niye bu işlerde geri kaldık.
İşi yapmak için genetikçi olmaya da gerek yok, ırkını bildiğiniz dişiyle ırkını bildiğiniz erkeği masada evlendiriyorsunuz hepsi bu beya, arılıkta kj en iyilerden bazılarından ana bazılarından erkek üretip gene çiftleşme işini kontrol altına alıp arı ıslahını başlatıyorsunuz, bilimcilerimiz böyle demiyor mu??? ;D

Ali Türk