Dört Mevsim Arıcılık > İnvert şurup

Fondon şekeri ve invert kek yapımı

(1/2) > >>

Arı Bakanı:

İnvert şurup makalesinin içinde invert kek tarifi de vardı. Ben invert kek yapmayı hiç denemedim. Ali Şekerli kendisi bu keki yapıp kullanıyordu. Muhteşem abide bir kaç deneme yapmıştı, yanılmıyorsam balkon fakirine kullanmıştı,evde yaptığı kekleri. Zafer abide invert şurup yapmak için, invert kek ölçülerini kullanıp malzemeyi yakmıştı :D

İnvert kek yapım videosunu izledikten sonra bu işin bayağı basit olduğunu anlaşılıyor. Bu videodan sonra şekerden başka türlü kek yapımları da gördüm. Şeker su ve bir şey daha katıyor, oil diyor ama ne yağı bilmiyorum.

emrah:
Konya şekerin yaptıgı fondan şekere benzedi.Derece önemli sanırım ısıtırken ve soğuturken ölçüye devam ediyor.

Arı Bakanı:
Emrah daha önce bunun tarifini Ali Şekerli vermişti. Buradaki başka bir ayrıntı var, şeker su ve kaşık ile kattığı malzeme glikozmuş. Şekeri bir kaşık glikoz donduruyor, daha önce mevcut hazır yemlerde glikoz olduğunu duymuştum, bu video duyduklarımı kanıtladı. Bu videoyu yayınlamamın asıl nedeni, invert şurupta olduğu gibi en ucuz kek nasıl yapılır, arıcılara görsel olarak sunmak...
Ugraşmak isteyenlere örnek olsun istedim.

özen efe:
İnvert şurup yapmak için krem tartar ararken bittik

Sonunda bulduk.

Şimdide glikoz mu arıyacağız

Nerede bulunur acaba.

Arı Bakanı:

Özen Efe;
İnvert kek yapmak için limon tuzu yeterli, Ali şekerlinin tariflerinde kek nasıl yapılır vardı. Bu videoda limon tuzu yerine glikoz kullanılmış.
Glikoz  ile öyle iç içeyiz ki anlatamam. Yediğimiz çikolatalardan tutunda bisküvilere kadar, içecek olarak meşrubat kolaya varana kadar, dondurmalarda dahil, yediğimiz hazır tatlılarda glikoz kullanılıyor, yani mısır şurubu. Şeker pahalı olduğu için gıda sektörü glikoz kullanmaya başladı :(
Tatlı yapan tüm pastahanelerde, yada pasta'ne malzemesi satanlar glikozu satıyor, zararlı denilmesine rağmen acayip yaygınlaşmaya devam ediyor.:(
Un yem buğday satanlar bile glikoz satmaya başladı....

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git