Gönderen Konu: kovanlardaki nem  (Okunma sayısı 25848 defa)

musa zorlu

• Acemi Üye
  • *
kovanlardaki nem
« : 23 Nisan 2011, 21:46:19 »
slm arı dosları sizlerle bir sorunumu paylaşmak istiyorum.ve sizlerden bilgi almak istiyorum.benim kovanlarda nem oluyor kovanlarımda örtü olrak naylon çuval kullanıyorum,arılara bakarken çuvalı kaldırırken deyim yerindeyse cıp cıp damlıyor ne yapmamı önerirsiniz hepinize kolay gelsin

laz arıcı

• Ziyaretçi
Ynt: kovanlardaki nem
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2011, 00:41:55 »
aleyküm selam  arıcı arkadaşım kovanlarındaki nem sizin deyişinizle su mevsimde olması gereken bir durum öncelikle arılar kovandaki yeyeceklerini harcayabilmeleri için suya ihtiyaç vardır bunun yanında yine kovanda yavruların da gelişebilmeleri için tavuklardaki kuluçkada olduğu gibi neme ihtiyaç vardır  olduğu gibi. kovanlardaki aşırı nemden kurtulmak istiyorsanız anti varova altlık kulanmalısınız yada alt havalandırmanın çok iyi sağlanması gerekir.

gursoy9

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2011, 15:45:10 »
Ortu bezi olarak amerikan bezini iki kat kullan ayrica cita uzerini de yine iki kat olarak sar faydasini gorursun

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2011, 09:10:52 »
Bu konuyla alakalı bir arkadaşımdan duydum, kovanın bir köşesine 1 kg kadar şeker döküyormuşsun, şeker nemi çekiyor , ıslanan şekeride arılar emiyor  sonuta nem önlenmiş oluyor kovan kupkuru ve küf yapmıyormuş ???
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2011, 07:50:04 »
Bu konuyla alakalı bir arkadaşımdan duydum, kovanın bir köşesine 1 kg kadar şeker döküyormuşsun, şeker nemi çekiyor , ıslanan şekeride arılar emiyor  sonuta nem önlenmiş oluyor kovan kupkuru ve küf yapmıyormuş ???

Kadir;
Bahsetmiş olduğun yöntemi eğe'li bazı arıcılar arıyı oyalayıp teşvik etmekte kullanıyor.
Rutubet konusu kovan girişiyle ve kovan çatısıyla alakalı bir konudur. İki kovanı arınız varsa birisinin üstünü zayıf örtün, birisinin üstüne kovana tam oturacak şekilde 2,5 cm kalınlığında sıtrafor kesip kapağı kapatın. Birinin içerisinin kuru birisinin tavandan su damladığını göreceksiniz.

Rutubet kolonilerin en başta tavanının iyi izole edilmesi ile direk alakalıdır. Kovana bir çuval örtüp, üzerine kapak attığınızda bu koloni kesinlikle soğuk havalarda rutubet yapacaktır. Kovan muslukları havalandırmaya müsait olmalı, içerideki havayı sürkile edemiyorsak gene rutubet kaçınılmaz bir hal alır.

Kolonilerde hareket olduğunda gene rutubeti atıyor, şeker verdiğinizde arı çalışmayı hızlandırdığı için rutubet  olmayacak arıcı ben toz şeker vermiştim ondan rutubet olmadı diyecektir.

Rutubet testini her arıcı yukarıdaki anlattığım uygulamayı yaparak görebilir.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2011, 12:24:32 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2011, 08:41:24 »
Mehmet Yüksel bey kovanlarının üzerine ilk kat naylon örtüyor üzerinede strafor koyuyor kapak olarakta galveniz saç. , üst kısımda hava sirkülasyonu yok. bizim kovanların kapakları iki taraftan açık ve üzerine çuval ,bez örtüyoruz. Acaba hangisi daha sıhatli ?.
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 25 Ağustos 2011, 23:07:09 »
Kadir bey, kovanların üzerinde her hengi bir delik veya hava akımı yapılacak açıklık kalsın koloni onu hemen kapatır. Bende koloninin kapak altına strafor koy diye tarif etmemin nedeni,  Mehmetin tekniğini kullan anlamındaydı. Tabi strafor altına naylon, çuval ince kontrada koyabilirsin. Yani koloninin çatısı sağlam olacak ve üstten kovan içine soguk işlemeyecek, soğuk işlerse, dışarıdaki soğukla, içerdeki sıcak birleştiğinde, olacak olanı söyleyeyim. Kışın evinizin duvarından rutubet akıyor mu, ama pencerede akıyor, neden akıyor derseniz, pencere zayıf içerisi sıcak, dışarısı soğuk ve rutubet burada camda yoğunlaşıyor, koloni içini de bu sisteme göre düşünürsen ne demek istediğimi anlarsın.
Kolonilerde hava sirkülesi girişten olacak başka yerden olursa arılar o çıkışları kapatıyor.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2014, 22:46:31 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2011, 21:21:13 »
             Değerli arkadaşlar,kovanda nem mktarı artıyorsa,bazı sorunlarla karşılaşırız.Birtanesi kışlatma sorunu, kovanda nem miktarı artarsa kış sogugundan arılar çabuk etkilenir,çünkü nem iletken bir durumu ortaya çıkarmıştır.Dışardaki sogugu içeride daha fazla arı hissetmeye başlar,üşümemek için bal tüketimi artar,baldaki baglı durumdaki su nem olarak ortaya çıkar.Bir örnekde deniz kenarında 5 derecenin insanı Erzurmdaki 30 dereceden fazla üşütür,çünkü Erzurumda nem miktarı her zaman deniz kenarından düşüktür.Nem sıcakda da başka sorunlar çıkarmaya başlar.Kovanda artan nem matarların üremesine sebep olur,kireç hastalığı ortaya çıkabilir.Ne yapacağız derseniz vakit varken,kovanlarınızda, Tel Taban altlık kullanınız.Saglıcakla kalın.

Halil İbrahim KAVUN

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Eylül 2011, 16:14:50 »
Değerli arı dostları iki yıl önce kovanların altlarına tam ortalayıp en dibe 3cm kadar boşluk bırakıp 5 cm çapında yuvarlak oyma testeresiyle delikler açtım alttan ve üsten elek teli koyup  kenarlarından zımbaladım.Giriş deliği ile yatay sirkülasyon sağlandığından nem olmuyor desek yeridir tabiki ağırlaşan havanın tabanda biriktiğini biliyoruz.Fakat Ali beyinde işaret ettiği gibi kovan üst taraflarda her hangi bir delik yada yarık olduğunda arılar kapatma yoluna gidiyorlar.Tabandan iyi havalandırılır ise zaten üstü iyice kapattığımızda sorun pek olmuyor tabiki bu kış soğukları için geçerli .saygı ve selamlar..

Mustafa Dokuzoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2011, 16:29:52 »
en dibd taban tahtası üzerinde  nereden 3 cm boşluk bırakıp 5 cm capında deliyorsunuz,biraz daha açarmısınız

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 11 Aralık 2011, 21:31:48 »
Saygıdeğer Arı dostları!  Ali abinin Söylediklerini Mehmet YÜKSEL  Bey'in bloğundan okumuştum. Sonra Muhteşem abinin bu uygulamayı altlıkları elek telli olmayan kovanlarda da uyguladığında da nem oluşturmadığını yazmıştı bu form da. Bende 15 Kolonimde denedim. Kovanlarımın üzerini naylonla örtüp , 3 cm lik straforla üzerlerini kapattım. Nemde sıkıntı olur düşüncesiyle defalarca kontrol ettim... Yaklaşık 2 aydır hiç bir sıkıntı olmadı. Arılarımın bulunduğu yerin rakımı 1200 m civarında , sert bir iklime sahip...Daha önceki dönemlerde bu sıkıntıyı bir kaç kovanda bende yaşadım... Sizlerde bir kaç kovanda deneyin ve görün, hak vereceksiniz... Tabiki eski bildiklerinizden vazgeçebilirseniz...   

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #11 : 11 Aralık 2011, 21:41:39 »
S.A.
Kovanların içine yağmur suyu girmiyorsa bu mevsimde rutubet zaten fazla olmaz. Baharda yavru faaliyeti çoğalınca nem olur. Üstten ısı izolasyonunuz iyi ise ve arılarınızın kapladığı alan kadar darlama yaptı iseniz, nem olmamalı. Tabiiki havalandırmanız uygun olmalı.
hayreddin bayraktar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 31 Aralık 2011, 00:44:21 »
Arı kovanlarındaki nem konusunu defalarca izah etmeye çalıştık.
Bir işi yaparken neler olacağını önceden tahmin edemiyoruz. Yemeğe bir avuç tuz atarsanız o yemek yenmez. Burada yemeğin tadına bakmanın bir anlamı yok, baksanız da değişmeyecek, yapılanın karşılığı belli. Olayı insanların anlayacağı şekle getirebilmek için bazı örnekler veriyoruz. Bunlardan birisi evimiz. Kışın evin içi sıcak dışarısı soğuk, dolayısı ile penceremizdeki cam iç taraftan rutubetlenir ve ilerleyen zamanda camdan su sızmaya başlar. Aynı camın dışında bu olay yaşanmaz.

Gene arabaya binin biraz bekleyin, birazdan cam gene içeriden buharlaşıp buğulanacak ve dışarıyı göremeyeceksiniz. Burada da aynı sorun var, içerisi ısındı, dışarısı soğuk, soğukla sıcağı ayıran noktada rutubet yoğunlaşıp birikiyor.

Bu yoğunlaşmayı, çift çam biraz etkiliyor. Aynı cama dışarıdan strafor yapıştırın rutubet olmayacaktır. Sıcakla soğuk birleşemeyecekler.

Arı kolonilerinde durum aynısıdır. Bazı arkadaşlar kovan altı elek teli olur ise rutubet olmaz diyorlar, kovanın altı elek teli olsa da o kolonide rutubet olur. Neden olur derseniz, rutubet kovanda nerde oluşur sorunun cevabını bilmemiz lazım derim.
Kolonilerimizde rutubet tavanda olur, kovandaki en zayıf ve sıcak yer kovan tavanıdır.
Kovanlarımızın kapak altı iyi izole edilmiş ise rutubet olmuyor.
Burada en önemli kaynak Mehmet Yüksel tarafından uygulanan, koloni üstüne düz naylon örtüp, üzerine 2,5 cm kalınlığında strafor koyup üstüne kapağı kapatıyor. Burada nasıl rutubet olsun ki, naylon soğukla temas edemiyor ve içerideki rutubet bir tarafta yoğunlaşamıyor ve rutubet oluşmuyor.

Yani kovan tavan örtüsünü çok sağlam yaparsanız rutubet olayı olmuyor. Siz ne kadar sarıp sarmalasanız tavan iyi değilse rutubet olacaktır.

Nemsiz zaten hiç bir canlı yaşayamaz, nem olmalı ama bir tarafa yoğunlaşıp yağmur gibi akmamalı.

Ali Türk