Gönderen Konu: Formik asit kullanımı.  (Okunma sayısı 79867 defa)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Formik asit kullanımı.
« Yanıtla #30 : 04 Eylül 2012, 19:25:52 »
Arkadaşlar bu sene hava sıcaklıkları benim oralarda 23 lü derecelere iner inmez formik asit uygulamasını yaptım. Tatilde olmam sebebi ile geçen senelerden farklı olarak  kovanlara 10 cm x 15 cm ebadında plastik kaplarda bulaşık bezi kullandım.

Her gün iki katlı kovanlara sabah akşam 10 ar ml,  tek katlı kovanlara ise 5 er ml ise  formik asit verdim. Üç günde bu şekilde iki katlılara toplam 60 ml, tek katlılara 30 ml formik asit (%85) uygulamış oldum. Bu uygulamanın sonucunda ana arı kaybıda hiç yaşamadım. Formik asit uygulaması kapalı gözlere de etki etmesi sebebi ile bence çok önemli. Uygulama sırasında mutlaka eldiven ve koruyucu gözlük kullanılması gerekiyor. Diyeceksiniz sen niye kullanmadın. Eh 28 yıl elde enjektör dolaşan biri müsade edinde kullanmasın ;)

formik asit uygulama ile mturunc
Burada özellikle belirtilmesi gereken bir nokta da şuki formik asit kullanımında kovanların tel altlıklı olması çok önemli.

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2012, 19:34:48 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #31 : 04 Haziran 2013, 22:55:08 »
Cuma günü kargodan, sipariş verdiğim  formik asiti,aparatları ve eldiveni teslim aldım.Hemen o günün ikindiden sonrasında oğul çıkaran (diyelim ki A) kovanıma ilk müdahelemi yaptım.Yedi çerçevelik arının(sıkıştırsak beş çerçeve anca gelir) iki çerçevesine ana yumurta atmış.O iki çerçeveyi anayla birlikte alıp başka bir B kovanına aktardım.B ‘yi A ‘nın üzerine koydum.A’daki beş çerçevelik arıya % 85’lik formik asiti, 8 ml. verdim.(Çerçevelerin arasına plastik aparatını yerleştirerek.)

Ertesi günü A’dan iki üç çerçeveyi arılarla birlikte alarak üçüncü bir C kovanına aldım.B’den anayı alarak C’ye verdim ve yumurtalı iki çerçeveyi arılarını A ‘ya silkeleyerek C'ye koydum. A kovanına tekrar % 85’lik 8 ml. Formik verdim.
Üçüncü gün  A ve C’yi birleştirdim.
Hava sıcaklığı en düşük  15, en yüksek 30 derece civarında.İkindiden sonra,akşama yakın verdiğim için sıcaklık tahminim 20 derecelerde.

Formiği vermeden önce polen tahtasını önden çekerek,arka kısımdan üç beş cm.kadar açıklık kalmasını sağladım.Alttan da polen çekmecesini yuvasına yerleştirmeyip,biraz aşağıdan arıların attıkları çekmeceye düşecek şekilde yerleştirdim.

Arıların polen çekmecesine bir hafta boyunca attıkları günlük varroalar ve yaklaşık rakamlarla toplam sonuç : 10,35,20,15,10,10,6,...=200 adet

Kargodan aldığım gün uyguladım amma bunun birde öncesi var.Önce formik asitin kullanılışını öğrenmek gerekiyor.Çeşitli kaynaklara bakarak   kim, nasıl,kaç derecede uygulamış,nasıl sonuç almış ?,hem okuyoruz hem de işimize yarayacak bilgileri seçerek kopyala yapıştır yapıyoruz.

O kadar çalışmışken ilk uygulamada heyecanlanıyor insan.
Tamam kullanacağızda, bunlar hemen öğreniliverecek şeyler değil.Cc,ml. kafaya önceleri şarzetmiyor.Beş yıl boyunca tıp fakültelerinde böyle şeylerin ilmi verildiği halde biz değil miyiz doktor seçen.

« Son Düzenleme: 21 Haziran 2013, 22:55:16 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 05 Haziran 2013, 22:40:44 »
Muhteşem Bey kapalı gözlerdeki varovayı öldüren asit tazecik yavrulara yeni çatlamış yumurtalara zarar vermiyormu?

Kapalı gözlerdeki varovayı öldürdüğüne bizzat şayit oldunuzmu?

Bizim kovanlarımız klasik kovan bu kovanlarda formik asit nasıl kullanılmalı?

Bu konularda yardımcı olursanız seviniriz

Selamlar
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #33 : 06 Haziran 2013, 08:09:49 »
Sayın Özen Efe benin gözlemlerime göre formik asit kullanımı varroa mücadelesinde en etkili yöntem. Kapalı gözlerdeki varoaya etkili olduğu ise pek çok yayında belirtilmekte. Yanlış hatırlamıyorsam benim usta kapalı gözleri uygulama sonrası açarak kontrol etmişti. Ancak alttan havalandırmalı (tel tabanlı) yada alttan polen tuzaklı kovanlar dışında uygulama önerilmemekte bilesiniz.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #34 : 07 Haziran 2013, 20:54:21 »

Polen tuzaksız kovanların altından kesikler açarak bu sorun çözülebilir.Geçen senelerde böyle kovanların altına giriş deliğine yakın,birer kesik açmıştım.Arıları yeni kovanlara aktardıktan sonra bu eskileri tamir edip boyamaya başladım.
Bir tanesine geçen günlerde ikinci kesiği açtım bundan sonra bu şekilde deneyeceğim. Bu şekilde hem havalandırmaya yardımcı oluruz hem de arıların kovanı temizlemesine.Ayrıca herhangi bir ilaçla varroa mücadelesi yaptıktan sonra,polen tablasını çekerek içindeki varroaların sayısına göre ilacın tesirli olup olmadığını anlarız.

« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2014, 23:44:05 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 07 Haziran 2013, 23:29:06 »
Ethem Bey alttan veya yanlardan açılan delikleri arılar hemen kapatıyorlar.

Anladığım kadarıyla arılar yuvalarında  delik istemiyorlar.

Gördükleri en küçük deliği hemen kapatıyorlar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #36 : 10 Haziran 2013, 12:16:23 »
 Yan taraflardaki delikleri kapatabilirler .Alttan açılan kesiği kolay kolay kapatmıyorlar.Bu onların işine geliyor.Kış soğuğunda dışarıya çöp dökmeye gitmektense kesikten aşağıya lümbürt.Hem kış rutubetine de bire bir.
 Bu kış  ikinci kesiği de kabul ederlerse , kovandaki nem de kesilmezse üçüncü bir kesik istiyor demektir.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #37 : 13 Haziran 2013, 22:36:59 »
          Bir litrelik formiği yanımda taşımamak için evden bulduğum bir şurup şişesine eczaneden hem iç hem de dış kapak temin ettim.Şişenin kırılma ihtimalini de düşünerek süngerle kapladım, üç-dört kat poşetle sarıp ağzını telle bağladım.

Size de tavsiye ederim.
Hem formiğin şurup şişesinden şırıngaya alınması daha kolay oluyor. Kullanacağımız zaman dış ve iç kapağı çıkartıyoruz.Alacağımız miktarı aldıktan sonra hemen dış kapağını kapatıyoruz.Formikle işimiz bitince, iki kapağı da kapatıyoruz.

« Son Düzenleme: 13 Haziran 2013, 23:53:41 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #38 : 16 Haziran 2013, 23:56:32 »

Mayıs sonunda oğul çıkaran diğer kovana formik vermiştim.Analı kovana ilk formik verişim olduğu için  ana arı kaybetme tedirginliğiyle 3ml.su ,6 ml.formik.Bir haftalık gözlemlerimde kayda değer bir dökülme göremedim.Günlük birkaç tane.
 Altı gün sonra bu defa ana arı kaybetme riskini de göze alarak  9 ml.formik asit verdim.Yavru durumu çoğu günlükten çıkmış ,larva halinde.Bu uygulama sonrasında dökülen varroa 70'i buldu.Dikkatimi çeken bu  kovanda dökülen varroaların bir kısmının ufak olması.Benim tahminim larvaların bulunduğu gözlerden çıkarılan varroa bunlar.
Eğer öyleyse bu varroalar larvaların altından nasıl çıkartılıyor.?

Ayrıca oğullara da iki defa 8 ml.formikle tanıştırdım. Şimdiye kadar bal alınabilecek katlılar hariç hepsini de formikledim.

Günlük sıcaklık şu günlerde en yüksek 30,en düşük 15' lerde.Formik uygulamalarını akşama yakın yapıyorum.Bir defasında ikindi sıcağında vermiştim,arıların bazıları kovan girişinden dışarıya çıkıp birbirleriyle dalaşmaya başladı.
Hava sirkülasyonunun daha rahat olması için kovan girişindeki tahtayı çekebildiğim kadar çekiyorum.

Polen kabını da kovan altına yapıştırmayıp,biraz aşağıya yerleştiriyorum.Havalandırmaya yardımcı olmak için bu yaz polen kablarını bu şekilde tutacağım.Kışında bu şekilde düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2014, 23:51:21 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
« Yanıtla #39 : 07 Ekim 2013, 02:21:39 »
http://www.havadurumu.com.tr/15-gunluk-havadurumu/adana/imamoglu-hava-durumu
havalar bu şekildeyken formik asit ile varova mücadelesi yapılmalı mı aksi taktirde amitrazla mı yapmalıyım kovanlarım bisi 1/3 oranında alttan açık diğeri 10cmX20cm alttan 3mm lik sinek teli ile havalandırmalı
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2013, 08:34:14 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #40 : 07 Ekim 2013, 09:46:06 »
Mehmet Sıçramaz, Formik asit ile mücadelede kurallara dikkat edilmeli, birincisi sıcaklıklar ikincisi doz ve üçüncü kural kolonide hava sürkilesi iyi olmalı. Bu kurallardan hangisini ihmal ederseniz sonuç hüsranla biter. Geçtiğimiz sene İzmirde bir arkadaşım 30 koloniye formik verdi, 10 ana arı kestirdi, bu saatten sonra anasız kalan koloni bir işe yaramaz.

En son Yusuf Şimşak formik asit ile olumsuzluk yaşadı, yaşadığı olumsuzluk içinde ana arı kaybı varmı bilmiyorum ama arı nufusunun büyük bölümü formik asit verildikten sonra  kırıldı.

Yusuf Şimşak uygulama sonuç paylaşımı alt linkte.
http://ysimsak.blogspot.com/2013/09/toparlanma-zamani.html

Muhteşem abide formik asit uygulayıp sonucu paylaştı. 26-27  derecelerdeki sıcaklıklarda sabah 5 ml formik akşam 5 ml formik verdiği kolonilerden dökülen varroaları göreceksiniz. Her hangi bir olumsuzkluk yaşanmamıştır.
http://ariciilkyardim.blogspot.com/2013/09/onumuzdeki-sezonun-hazrlklarn-baslattk.html

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #41 : 07 Ekim 2013, 14:47:51 »
Formik asit kullanmasını öğrendiyseniz ve kullanmaya başladıysanız tekrar amitraza dönmenin mantığı yok.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #42 : 14 Ekim 2013, 22:07:56 »

Okuduğumuz bilgilerin ve uyguladığımız formik tecrübelerinin ışığında :

*Dünyada milyarlarca dolarlık harcamalar yapılıyormuş.Şu varroanın kökünü kazıyacak bir ilaç geliştirebilmek için.Üniversitelerin araştırıpta şu ana kadar  bulduğu en iyi çözüm de organik asitler.Sonuçta varroa bu organik asitlere direnç geliştirememiş.Dua edelimde bu böyle gitsin.
Formik asit için diyebiliriz ki jilet gibidir.Oksalik ve laktik asitle henüz tanışmadığım için onları bilmiyorum.

* Uygularken dikkat etmezseniz(üzerinde yazan uyarıları dikkatli okumadan veya önemsemeden )uygulamaya kalkıpta elinize yüzünüze bulaştırırsanız kendinizi kesersiniz.Eline yüzüne bulaştıranların bilgi ve görüntülerini yayınlamayalım şimdi.

*Uygun sıcaklıkta günlük dozajına da uyarak uygularsanız varroayı kesersiniz.20-25 derecelik sıcaklıklarda verilmesi tavsiye ediliyor.Günlük en az 8, en çok 12 ml. buharlaşacak kadar.30 derecelik sıcaklıklarda verilmez mi,verilir.Akşamüstünü beklersiniz,hava yakıcı sıcak değildir.Siz asgari dozajını verirsiniz,Yani 8 veya 9 ml.Ertesi gün öğleye kadar buharlaşsa da sorun çıkmayabilir.

*Sıcak yaz günlerinde verdiğiniz dozaj çabucak buharlaşmaya sebep olursa varroayla birlikte arıyı da kesersiniz. 30 derecenin üstü sıcaklıklar riskli.Akşamüstü verilsede çabuk buharlaşmayı önlemek için tek aparat da olsa,aparatın ortası bantlanarak kapatılabilir.Bu şekilde daha az buharlaşması denenebilir.

Notlarıma göre  oğul çıkaran üçüncü kovana,21 haziran sıcağında 10 ml.vermiştim.Çift aparatla hem sağ hem de sol taraftan, akşamüstü beşer ml.Kovanı kurtaramadım.Ana kaybı olduğu gibi arıların çoğu felç gibi birşey oldu.Fakat 20 haziranda 10 ml.tek aparatla verdiğim başka bir oğul arısında sorun yok.Şu an çalışıyor.
Ağustosta 18-31 derecelik sıcaklıkta tabiki akşamüstü 8 veya  8,5 ml.verdiğim kovanlarda şu an sorun yok çalışıyor.Hem  bahar  hem yaz sonu formiklediğim kovanların çoğuna ikişer uygulama yaptım.iki gün üst üste veya bir-iki gün ara ile.

*Arılı kovanlarınızdan birini sabah akşam görebileceğiniz yakın bir yere taşırsanız hem moral kaynağı olur.Hem de formik denemelerinizde kullanabilirsiniz.Bulunduğunuz bölgenin hava durumuna göre en uygun uygulamayı kendiniz seçersiniz.

Oğullardan birini ben taşıdım.Formik uygulamaları sonrasında bir ay boyunca polen çekmecesini günlük ,iki günde bir çekip baktım.Günlük beş altı da olsa varroa dökülüyor.Notlarıma göre bir ayda 200 kadar dökmüş.Benim çıkardığım sonuç :Arıların ve peteklerin üzerindeki formik kalıntısı kapalı gözlerden çıkan varroayı vuruyor.Varroa döküntüsü uzun müddet devam ediyor.
 Bir ayın sonrasında ufak sarı karıncalar gezinmeye başlayınca takibi bıraktım.

« Son Düzenleme: 15 Ekim 2013, 19:03:12 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #43 : 24 Kasım 2013, 21:05:34 »
İlginç bir şey oldu.
Dedik ya arılı kovanlarınızdan birini sabah akşam görebileceğiniz bir yere taşıyın.
Benim böyle bir kovanım var .18 mayıs oğulu.Ara sıra polen çekmecesini çekip varroa kontrolü yaparım.İki ay kadar oldu,yine çekmeceyi çekip baktım bir sürü varroa dökmüş.Hayret ettim.Normalde günde bir iki attığı oluyor onu anladıkda durup dururken bu nereden çıktı.Dur dedim şunun günlüğünü bir tutayım.12 ekimde 55 adet. Bir gün sonra 25 adet. Önce anlayamadım.En son baharda formiklemiştim.Aradan aylar geçmiş.
Sonra çözdüm olayı:Bir gün öncesinde (11 ekim) bu beş çerçeveli kovandan bir çerçeve ballıyı alıp yerine başka bir çerçeve vermiştim.O çerçeve de çatı arasından getirip verdiğim formik kalıntılı çerçeve.

(Notlarıma göre bağdaki diğer kovanları onbeş-yirmi gün önce formiklemiştim.Daha sonraki bakımlarda arının yer kaplamadığı çerçeveleri alıp getirdim.Bu çerçeveleri poşetleyip ince tel zımbalarla ağzını kapatıp derin dondurucuda beklettim.Bu çerçeveler çatı arasında boş kovanların içerisinde duruyordu.)

Polen çekmecesini çekipte şu varroa sayımının değme keyfine.Hele kovan yakın olunca.5 dakkalık iş.

11 ekimde formik kalıntılı çerçeve verilmesiyle günlük dökülenler:55,25,30,32,20,10,17,10,8,9,12,7,4,4,2,2,7

28 ekim 8 ml.formiklendi :17,13,8,8,3,0,2,1,4

6 kasım 8 ml.formiklendi .Dökülenlerin çoğu küçük varroa:70,27,13,20,14,12,9,5,4,7,3,4,9

20 kasım 8 ml.formiklendi,4 çerçeveye sıkıştırıldı,bir çerçevede tek tük kapalı yavrulu :18,5,3,1,3,2,0,1,1,4,4,2,0,0,0,0,0,0.

8 aralık-31 aralık arası süreçte attıkları :13

« Son Düzenleme: 16 Haziran 2014, 18:32:23 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »