Gönderen Konu: arıcılık ve çözümler bir anı:((  (Okunma sayısı 9773 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
arıcılık ve çözümler bir anı:((
« : 28 Nisan 2011, 16:37:47 »
Arıcılıkta bazen  yapılması gerekenleri zaman nedeniyle yapamıyorsunuz sadece beklemek gerekebilir.

Yıllar öncesi, Niğde Bor Balcı köyüme arılarımı götürmekte idim.

Mayıs ayında gidip, agustos  sonunda geliyorduk.

Kolonileri köy dışına koydugumuzda başında bekleyecek olmadıgı için bir kaç sene evin önündeki bahçeye koyduk.
Evin bahçeside olsada her taraf ev.

Ne akla hikmetse eskiden böyleArıcılık bilgiler yok, üç kovandan oğul beklemekteyiz. Anaarı memeleri kapanmış, ha bu gün çıkar ha yarın diye bekliyoruz.
Köyde tabi çiftçilikte yapılıyor, bir tarla kuru fasülye ekmişiz.
Kuru fasülyeye bizim memlekette haftada bir su verilmesi gerekir.
Su sıraya konmuş, haftada bir geliyor, suyu bir kaçırdınızmı öbür sıra gelene kadar fasülye yapılan emekler gümler.

Biz oğul beklerken, su sırası bizim tarlaya geldi ve ben ertesi gün tarlaya gidecegim.

Rahmetli babam rahatsız fasülye suyuna ben gidecegim.

İşin garibide köyde bir komşuyla problem var, aramız açık.
Çıkan oğulda sanki öğretmişin gibi gidip komşunun agacına konuyor. Agaca kükürt attım oğul konmasın diye gidip gene konuyordu.

Ben yokken oğul çıkmasın istiyorum.
Ne yapmalıyım diye düşündüm.
Aklıma bir fikir geldi.
Anaarı ızgarasından anaarılar geçemiyor.

Eski birde anaarı ızgaramız vardı, dedim keseyim ızgarayı, boydan boya kovan çıkışına takayım.

Nasılsa oğul çıkışı başlayacak, işçiler çıkacak, anaarı çıkamayacak ve geri dönecekler.

Anaarı ızgarasınıda, annemden un istedim, hamur yaptım, ve ızgarayı çıkışlara hamurla tutturmuşum.

İçim rahat fasülye suyuna gittim.

İkindi vakti ovadan köye geldim ve arılıga girdim.

:(

Anaarı ızgarası taktıgım kovanlara bir göz attım bal akıyor.

Hiç hesapta olmayan bir şey gözden kaçmış.

Sadece ızgaradan anaarılar degil erkek arılarda geçemiyor :(

İçerden çıkmak isteyen arkekler kafayı ızgaraya sokmuşlar, dışarıya çıkamıyor.

Dışardan gelen işçilerde içeri giremiyor.
Kovana hava giriş ve çıkışı kesilmiş.
Yaz günü bizim memlekette her taraf yanar.
hemen el demiriyle katı araladım.
tüm petekler içerdeki ısıdan eriyip dökülmüş, içerdeki arılar ölmüş, her şey yıgın olmuş.
Yıgın olmuş arı, petek ve balı tutuyorsun elini yakıyor.

Sonuçta üç koloniyi kendi elimle söndürdüm.

Bazen derlerya evdeki hesap çarşıya uymadı diye.
Bizim hesaplarda erkek arılara uymadı ve üç kovanın sönmesiyle acı bir tecrübe yaşamışım.

Şimdi olsa niye ogul bekleyeceksinki?
Bilmemek çok zor bir şey......
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2012, 23:18:44 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
Ynt: arıcılık ve çözümler bir anı:((
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2011, 16:44:22 »
SLM...

Ebe acemi olunca,doğarken ölüm kaçınılmaz oluyor. ;D

Kötü bir komşu adamın başına ne işler açıyor.

SLM ve Muhabbetle...
:)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2011, 16:37:06 »

Yusuf Şimşak kardeşim;

Gerçekten acemilik başa bela.
Bahsettiğim hadise, 1995 li yıllarda filan olmalı.
Nerde böyle bilgi ve bir şeyler sorabilecegin yerler, sadece çok bilenler vardı, o yaşlılar hala çok biliyor...
Şimdi olsaydım, bala çalışan arıdan oğul beklermiydim.
Tecrübe kolay oluşmuyor, başımızdan geçmeyen kalmadı.
Halada öğrenmeye devam ediyoruz bu işin sonu yok.
Arıcılık merdiven çıkmaya benziyor, çıkıyorsun, bir merdiven daha var, çıkıyorsun gene var....

Ozamanki kayıp çok kötüydü, arıcılıktan bir şeyler kazanmaya çalışırken sağlam üç koloni yok oluyor.  :'(
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2012, 23:15:07 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2011, 17:13:20 »
SLM...

Sayın Bakanım.

Eski arıcılarda hala değişen birşey yok.Bir örnek vereyim ;

Yaşlı bir arıcı dostumuza bir önceki yıl kovan vesair yaptırmışdım.Tabii samimiyetimiz arttı.Bir gün sana çok önemli bir sır vereceğim dedi.Bende bür dikkat dinliyorum.

Hah dedim işin sırrını yakaladık  :P

Bu kıyağı sana kimse yapmaz.hımmmm....

Elinde bir önceki yıldan kalan temel peteklerin varya ..

evet..

onları bu yıl kovana vermeden önce ,hürmüz ile ısıtacaksın ki verebilesin.Yoksa arılar bu peteği keserler :o

Neyse teşekkür ettim ve belki hatırlarsın seni aradım.Ne diyorsun , nasıl vermeliyiz sence diye...

Neyseki sen fazla kasmadan ..

o haliyle ver gitsin.Kovan iç sıcaklığı zaten 35 derece.hürmüze ne gerek var demiştin. :D

Önemli olan bu kadar basit bir uygulamayı ,sanki çok inanılmaz bir sır imiş gibi diğer arıcılardan saklamak,çok özel dostlarına vermek....

Ne bileyim ,eskileri değiştirmek zor.

Yeniler ise herşeyi paylaştığı için bir itham ediliyor. ???

Gelde işin içinden çık.

SLM ve Muhabbetle...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2011, 22:09:11 »
İlginç Arıcılık anılarımdan birisi ve başımıza gelenler.
2009 sonu, 2010 yılı baharıydı. Yusuf Şimşak benden arılı kovan istedi, kaç tane olacak dedim 15 tane yeter dedi. Bir hesap yapmışım, baharda Muğla'dan arıları alıp, analarını değiştirip, Yusuf Şimşak a kolonileri devrediyorum.

Muğla'da arı ucuz üstünden ekmek bile yiyeceğiz.

Kendimiz gidemediğimiz için oradan bir arkadaş bize yardımcı olacaktı.
Bu arkadaş kendisine de arı topluyordu, fiyatlar 100 lira civarındaydı.
İş emanet olunca, yarın öbür gün, yok efendim yan yattı çamura battı derken, bir taraftan süreç işliyor, söz vermişiniz arıları vereceksiniz öbür taraftan bizim arıların fiyatları artı. En son rakam nakliye hariç 15 kovan arıya 3 bin lira ödedik :(

Arılar geç gelince ana arılarını değiştiremedik, sözümüzü tutmak için ise kendi arılığımız dan 15 kovan ayarlayıp Yusuf Şimşak'ğa teslim edildi.

Muğla'dan gelen arılar başımıza kaldı, arılar bize saldırması önemli değil, komşuları da sokuyorlardı.
En son bizi şikayet ettiler, bizde saldırgan arıları uzak yerlere götürüp, ana artı çiftleştirme kutularına silkeleyip parça parça bitirdik ama anamız ağladı. Böyle bir arıcılık olamaz.

Evde yapılan hesaplar çarşıda hep böyle tutmuyor. Arıcılıkta hesaplar masa başında acayip verimli oluyor. Ben yapmış olduğum işten zarar etmedim, kendi arılarımızı verdik, ana arı çiftleştirme kutularını da aldığımız arılarla arılandırdık, fazlalık olarak biraz iğne yedik, birazda komşulara rahatsızlık verdik. Bir daha böyle bir işe girişmeyeceğim, denizdeki balığa pazarlık edilmediğini öğrenmiş olduk. Sonuçta arılarımdan balda aldım, bir sürüde ana arı ürettim.

İş burada bitse iyi bazıları bu olayı sakız gibi çiğnedi.
Muğla destekli yok köstekli, adamlar bizimle kafa buldu.

Ne gariptir, kafa bulanlardan birisi, bu yıl baharda arı alıp duruyordu.

Sonra sesi soluğu kesiliverdi.

Çok bilmek böyle bir şey işte.

Allah herkesin kalbine göre versin.

« Son Düzenleme: 06 Şubat 2012, 23:13:49 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2011, 16:57:06 »
SLM...

Sayın Bakanım.

Senin çarşı hesabı bana ilginç geldi çözümleyemedim.Bu alış verişten sen kaybetmediysen ,kim kaybetti :(

Yanlış olan senin insanlara güvenmen mi ,yoksa doğru insanı bulamamış olman mı  :-\

Etrafımızda takıyye yapan ne kadar insan olursa olsun ; doğru insanlar vaar olmaya devam edecekler.

Bizde onlara güvenmeye devam edeceğiz ;)

SLM ve Muhabbetle...

ismail koca

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2011, 13:37:34 »
Merhaba
Bir anı da benden.Şehrin kenarında arılarımız var.arı koyduğumuz arsaya da öğrenci yurdu yapılacak.bize yer etütü
için gelecekler arıları kaldırın dediler.Aynı yerde arısı olan öğretmen Nurettin beye söyledim.Kaldırmadı.Çözüm ürettiler.Etütcülere maske giydirdiler.Kovanlar muazzam değil.arı çıkacak yerleri bantladılar.kovan ağızlarınıda bulaşık teliyle kapattılar.iş mayısta oldu.ama hava sıcak,öğle sonu 15 sularında kovanları açınca tüm güçlü kovanların öldüğünü gördü.Bulaşık teline arı dolmuş,hesaplandığı gibi hava girişi olmamış.İş işten geçtikten sonra kovanları bir kaç yüz metre öteye taşıdı.
  Olay sonu arıcılığı yıllardır yapan arkadaşın tüm hevesi kayboldu.arıcılığı bıraktı.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2011, 16:14:59 »
İsmail bey,geçmiş olsun çok üzücü bir durum.Yinede pes etmemek gerekir bence.Benim bir arkadaşım var her yıl hedefi 100 arı ama hedefini tutturamıyor.70 arı ile kışa giriyor geçen yıl çoğunu kaybetti tekrar arı aldı.Bu sezon yine 70 kovana kadar çıktı ama şimdiden 40 kovana kadar düştü.Ben bu arıcılığı yapamıyorum diyor ama yinede vaz geçemiyor.