Gönderen Konu: Varroa Konzepti  (Okunma sayısı 18106 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Varroa Konzepti
« Yanıtla #15 : 22 Aralık 2011, 20:43:18 »
Yunus abi bu uygulama havalar soguduğunda yani 0 ile 5 derece arasında yapılıyor, yani arılar salkımda olmalı. İkinci kural neydi kolonide yavru olmayacak, yavru varsa yapılan mücadelenin etkisi az oluyor, kapalı yavru içlerindeki varroaları tam olarak öldüremiyoruz.
Varroa damlatma teknigi ise yılda bir sefer yapılmakta. Şartlar oluşmuş ise uygulamanı yap.
Karar sizin kolay gelsin.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

demirsoy

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 23 Aralık 2011, 16:25:00 »
Afyonkarahisar şartlarında oksalik asit için tam uygulama zamanıdır. Çünkü arılarda hiç yavru yok. 22/12/2011 tarihi itibariyle damlatma yöntemiyle 100 arımı ilaçladım. Geçen sene arıları yavrusuz zamanda yakalak için Şubat ayına kadar beklemiştim. Hem damlatma hem de buharlaştırma yöntemini uygulamıştım. Sağım sonrasına kadar da varoa ilacına gereksinim duymamıştım. :) Ancak Sayın Mehmet YÜKSEL'in Almanya'da yasak olduğunu belirtmesi sonrasında bir daha buharlaştırma yöntemine başvurmam. ::) Bence en büyük yanlışımız tam olarak tariflere uyma alışkanlığımızın olmayışı. :P Damlatılacaksa sadece damlatın. Başka şeylerle uğraşmayın derim tüm arıcılara. ;)
Bütün uygulamalarını aynen takip ettiğim Mehmet YÜKSEL Beye teşekkürler.
Saygılar.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #17 : 23 Aralık 2011, 19:05:18 »
Sayın Demirsoy Selamlar,
Varroa mücadelenizde iki yöntemide uyguladım demişsiniz,
tesir konusunda ne gibi bir fark gördünüz,bunları yazarsanız sevinirim.
Almanya da Oksalik asiti ısı ile buharlatılarak uygulaması yasak şu an fakat
organik asitler gerektiği gibi doğru kullanıldığında yani kontrolsüz ısı problemi ortadan kalktığında
problem düzelir bence.
Burada almanyada şahsen ben izni verilsin derim.

Nedenine gelince siz geçen uygulamada doğru yapmışsınız hem damlatarak hem de buhar olarak uygulama yapmışsınız,
benim görüşüm şöyle bizler genelde kuvvetli koloniler ile kışa girmeyi istiyoruz,iki zayıf koloni yerine bir tane
kuvvetli koloni olsun düşüncesi bizlere öğretildi ve avantajlarını her sene görüyoruz onun için damlatma tekniğinde güçlü koloniye sıvı % 3.5 Oksalik asit sıkıldığında güçlü olan koloniyi fazla etkilemiyor,fakat zayıf kolonilerde farklı ve tehlikeli kışın soğuklarında zayıf koloniler zaten ısınmada zorluk çekiyorlar bir de siz soğuk duş aldırırsanız tam zarar görürler onun için burada benim görüşüm Oksalik asiti buharlatarak uygulamak daha mantıklı bence,buhar uygulamasında arıların salkım olmasına gerek yok çünkü 10 C°derece sıcaklıkta bile uygulanır yani arılar hatta salkım olmazlar ise daha iyi çünkü salkımda olan arıların arasına buhar ulaşamıyor,onun için tam salkımda olmayan kolonilere buhar daha uygun ve bir den fazla uygulanabiliyor.
Burada izni olmasada izni çıkmasını istiyorum,iki katlı kovanlarda damlatmada sıkıntı çekiyorum çünkü katı kaldırdığımda
arılar dışarı doğru taşıyorlar ve uygulamadan sonra katı kapatır iken arıları tekrar alt kata toplamak zor oluyor,kapatırken ezilme tehlikesi çok büyük oluyor,tek katlılarda problem olmuyor,naylonu kaldırıyorum ve sıvıyı sıkıyorum.
Demek istediğim damlatma veya buhar ile uygulama ikiside iyi,fakat almanyada bazı başka konulardan dolayı buharlamanın izni çıkmamış,bu konu büyük firmaların para kazanmasıyla ilgili onun için fazla konuya girmek istemiyorum,ülkemizde izni var
onun için iki yöntem de başarılı olduğundan  gelecekte de uygulansın isterim.

Forumlarda Damlatan grup çevresi ve Buharlatan grub çevresi olmasın sakın,
sanalda şimdi oksalik asiti buharlatarak kullananlar asit buharını yeni icat etmediler tabiki eskiden beri vardı bu yöntem,
kullanılmasında oksalik asit bakırı çözdüğünden balda ve mumda kalıntı bırakıyor demiştim hop sanalda herkez
kullandıkları bakır boruları değiştirdiler paslanmaz kullanılıyor şimdi ne güzel değilmi demek paylaşmak herkezin işine yarıyor.

Ülkemiz arıcılığı için paylaşıma devam ediyoruz.

Selamlar.

« Son Düzenleme: 23 Aralık 2011, 19:09:57 Gönderen: Mehmet Yüksel »

demirsoy

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 24 Aralık 2011, 23:35:13 »
Sayın Mehmet Bey Merhaba,
İki uygulama arasındaki farkı yazmamı istemişsiniz. Ancak geçen sene kovanlarımın altı kapalı olduğu için ve de bütün kovanlarımda her iki uygulamayı da yaptığımdan herhangi net bir sonuç veremiyeceğim. Geçen yıl bölgemde esaslı bir kış yaşamadığımız için arılarımda hep yavru var idi. yavrusuz zamanda yakalamak için Şubat ayına kadar bekledim. Şubat ayında damlatma ile tarife göre uygulama yaptım. Yavrusuz zamanda yakaladığımdan emin olamadığım için ve işimi biraz daha garantiye alma düşüncesi ile damlatmadan 15 gün sonra krom körük içerisinde buharlaştırarak uygulama yaptım. Her ne kadar buhardan sakınsam da en küçük koklamada bile insanı felaket etkiliyor. Halbuki damlatma uygulamasında hiç bir sıkıntı olmuyor. Bal sağımından sonrasına kadar bir daha hiç varoa ilacı uygulamadım ve gerek görmedim. Onun için geçen seneki uygulamamı başarılı gördüm. bundan sonra oksalik asitten vazgeçmem. Bu sene 25 adet kovanımın tabanı havalandırmalı tel taban. Marangoza binbir güçlükle yaptırdım. Önümüzdeki yıl bütün kovanlarımın tabanını değiştireceğim. Kat meselesine gelince, sizin yaşadığınız katlı arıya damlatma uygulamasının zorluğunu biz yaşamıyoruz. Çünkü çift kat kuluçkalık bizde bulunmuyor. Bu, ileriki yıllar için ilk hedefim diyebilirim. Ancak ondan sonra buharlaştırmayı düşünürüm. Buharlaştırma konusundaki tüm denemeleri dikkatle takip ediyorum. Yani kısacası ilk önce sizin bulunduğunu yere bir geleyim, gerisini ondan sonra düşünürüz. Hem nasıl olsa o zamana kadar sizler çözüm yollarını bulmuş olursunuz ;D