Gönderen Konu: KARNİOL ARININ İLK 2 AYDA FARKI  (Okunma sayısı 5483 defa)

murat demirayak

• Acemi Üye
  • *
KARNİOL ARININ İLK 2 AYDA FARKI
« : 16 Kasım 2014, 12:34:22 »
selam. forumda yeni üyeyim. 2 yıldır arıcılıkla uğraşıyorum. pratikte pek usta sayılmam ama çok araştırıyor ve okuyorum. teorikte fena değilim yani. ben başımdan geçen bir olayı  paylaşmak istiyorum. herkes çıkarları doğrultusunda yok şu arı ırkı daha iyi yok bu arı ırkı daha iyi diye bağırıp duruyor. kim hangi arıyı üretip satıyorsa o arı ona göre mükemmel. ama gerçekte işler böyle olmuyor. arıya ilk başladığım zaman bir arkadaşımdan 8 koloni arı satın aldım. arılar kafkas f1 di. o yıl bal alma heyecanı içindeydim. arılar iyi gelişti 2 kata bastı bal akımından önce. ben sezon öncesi kulçkalığın üstüne ızgara attım. arıları aldığım arkadaş eğer kafkasa ızgara atarsan bal alamazsın dedi ve kendi 50 kovanının hiç birisine ızgara atmadı. sonuç hüsran. ben 8 arıdan 1,5 teneke arkadaşım 50 arıdan 8 teneke bal aldı. arılığımızda bir arkadaşımız daha var onunda 20 kovanı varsa ama arılarının ırkı farkı kafkas değil ne olduğunu bilmiyorduk. o arkadaş 20 kovandan 14 teneke bal sağdı. dedim bu böyle olmaz sayın ali türkü yakından takip ediyorum. hep karniol arıyı övüp durur :) dedim onu deneyecem. bir siteden karniol f1 ana satın aldım. ana geldi bir baktıkki ne görelim. 20 kovandan 14 teneke bal alan arkadaşın analarının ikiz kardeşi. demekki arkadaşın arıları karniol kırması imiş ama kaçıncı kırmasıdır bilinmez. her neyse aldığım karniol anayı kovana kabul ettirdim. hemen ilk larvalarından transfer yaptım. sonbahar yaklaştığı için 3 adet tuttu. 2 tanesi çiftleşmeden dönmedi. 1 tanesi çiftleşmiş. onu  bir kovana verdim. ben karamanda yaşıyorum. arılarımız şuan mersin mut'ta mesafe biraz fazla olduğu için 3 haftada bir gidiyoruz. geçen hafta kontrole gittiğimizde ne görsem iyi benim ürettiğim korniol kırması ananın bulunduğu kovan en güçlü arım. ve nerden buluyorsa bal getiriyor. ve bu mevsimde 2 çıtayı bal koymak için şişirmiş. be bu olayı nektar döneminde 2 katlı kafkaslarda görmedim. ali türk beyin dediği gibi üreticimize ve ülke ekonomisine yazık olmasın. o kadar emek harcanıp bu emekler ve paralar boşa gitmesin. karniol arıyı 1 kovanda herkes denesin ondan sonra yazıp çizsin karar versin. saygılar.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: KARNİOL ARININ İLK 2 AYDA FARKI
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2014, 17:04:35 »
Murat Demirayak;

Öncelikle bazı şeyleri objektif görmek gerekir.
Benim yazdığın bazı konulara itirazım var.
Öncelikle iki yılda arıcı böyle analizler yapmamalı...
Herkesin çıkarları doğrusunda yazdığı bölümü doğru çok nadirdir benim malım size yaramaz diyen...

Gelelim kafkas arısına,
 Kafkas arısını 10 çıtaya getirdiyseniz kesinlikle o arı sizi balsız bırakmaz. Arı balı bulur kendisini bitirir size 6-7 çıta bal yapardı...
Demek ki Kafkas arısı diye size başka arı vermişler...
Bal akımında örnek 5 çıta kafkas, 5 çıta karniola kesinlik fark atar. Karniol arısı olan balını yavruya yatırır ve gelişmeye çalışır. Kafkas ise hemen balı buldumu depolar. Karniol güçlendiğinde kafkasa fark atıyor, bunları birbirinden ayırmak lazım...
Kafkasın kata çıkmaması normal...
Kafkas arısına ızgara lazım değil yeterki arı yavru yapsın.Nasılsa kendi kendisine balı bulduğunda ızgarayı kendisi koyar ve arıcılığa yeni başlayanlar aslında kafkasla başlamalı, tam acemi arısı, kendi kendisine arı her şeyi zaten yapıyor

Benim kafas arsında sevmediğim özellikler sıcak bölgelerde erkenden yavruyu kesip kışı beklemesi ve günden güne eriyip bitmesi sorunların en büyüğüdür. Şu an elimde bir kaç kafkas arısı var kovan başı 3 çıta yavru verdiğim var ve arılıkta 3 çıta yavru vermeme rağmen en zayıf arıdır.Bir bal akımından diğerine geçerken arı biter, bana göre yavru özürlü olması en büyük eksiği. Zaten kafkasın yaşadığı yerlker 25 derece civarıdır, sürekli yağış alan yerdir bu yerin arısı 35 ile 40 dereceleri gören bölgelerde nasıl çalışsın...

Ben karniol arısı övmüyorum, yaptığım çalışmaları paylaşıyorum, başkaları da yaptıklarını paylaşsın diyorum....

Bir yerden karniol arısı aldığını söylemektesin. En iyi ihtimalle aldığın arı karniol F1 iser, ondan ürettiğin ana arı F2 olmuştur ve karnioldan bayağı uzaklaşmıştır...
Karniol f1 ile f2 arasında çok fark var...

Kimsenin ne kullandığına ise hiç karışmıyorum, herkes istediği arı ile çalışmakta özgür, bu zevk meselesidir....
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

murat demirayak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2014, 23:46:22 »
sayın ali türk usta arıcı değilim acemiyim 2 yıldır uğraşıyorum dediğim gibi. sizinde bahsettiğiniz gibi aldığım ana f1 dir. yavrusu f2 olabilir. elimdekide kafkas değil başka bir ırktır belki. demek istediğim karniol f2 bile olsa çok acayip fark attı diğerine. bunu belirtmeye çalıştım. yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2014, 00:58:35 »
Murat bey iki yıllık arıcılar böyle analizler yapamazlar.

Arı bakanı, Forumda Engin Altın abimiz var. Bir kaç gün öncesi bir yazı yazdı henüz cevap vermedim, kendisi arıcılıkta 3. yılı. Engin abi söylenenlere harfiyen uyan ve uygulayan birisi, perde arkasında işten anlayanlar var ve bunu yazısında özellikle belirtiyor.
Arıcılığı çok iyi bilenler kendisini yönlendirmekte. Arılıgında bir kaç ayrı ırk var bunlarıda gözlemledi.Kendi başına bu işleri kavraması ve analiz etmesi yıllarını alırdı.
Arıcılıkta bir şey hakkında yazmadan en az bir yıl hatta iki yıl bekleyip sonuçları görmek gerekiyor.

Yazılıp çizilenlerin havayi şeyler olmaması gerekiyor.

Yanlış anlaşılma bu bağlamda önemli, geçmişte birisi yanlış hatırlamıyorsam 1 ayda 2 çıta karniol arı 8 çıta oldu diye bir yazı yazdı, sezon boyu 8 çıtayı geçemedi ve sonra arı bitti diye yazısına son verdi. Zaten 2 çıta arı hiç bir zaman bir ayda 8 çıta olamazdı.

Sen ya iki senelik arıcı değilsin yada yanında işi bilen bir arıcıdan destek almışındır bunu anlatmaya çalışıyorum...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk