Gönderen Konu: TANIŞMA  (Okunma sayısı 5516 defa)

engin altin

• Yeni Üye
  • **
TANIŞMA
« : 17 Eylül 2012, 16:49:00 »
Selam arı dostları.Sitenizin en yeni en acemi üyelerinden birisiyim.Daha önce Balıkçılık.Avcılık.hobilerim vardı bu arıcılık hobiside sizlerin sitesindeki videoları izlemeyle başladı.Yaklaşık bir yıldır kendi memleketimiz Düzcede yapmaya uğraşıyorum.Tabiiki etraftaki köylerdeki buişi yapan abilerimizden bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak ama birinin dediği başka birinin dediğini tutmadığı için üstad ALİ TÜRK beyin organizesinde bu siteyi takip etmeye başladım.Daha önce av köpeği çok yetiştirdiğim için ırkın soyun özelliklerin ne derece önemli olduğunun bilincindeyim.Yenilikleri ve doğruları paylaşan bir gurup içine katılduım.İnşaallah sizlerin deneyim ve icraatlerinizden ben ve benim gibiler istifade ederler.asıl mesleğim kuyumculuk erenköyde bu işle iştigal etmekteyim.Kendimi kısaca tanıtmak istedim.Herkese iyi günler.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: TANIŞMA
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2012, 21:04:01 »
Engin bey balıkçılık,avcılık hobisi bizde de vardı.Bu arıcılık da ayrı bir hastalık bir kere bulaştımı daha bırakamazsınız.Kolay gelsin.

ilker Tezci

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2012, 19:09:56 »
Merhaba ,
Bursa da gözlükçülük yapıyorum.42 yaşındayım. Evliyim. İki çocuğum var bir kız bir erkek.Bursa ili Kestel ilçesi Ümitalan köyünde 5 dönüm bir tarlam var. Çeşitli meyva ağaçları ektim.Arı yetiştirmek ve kendi ürettiğim balı tüketmek için Arı ve Bal üreticiliği yapmak istiyorum.

Kovan nereden alınır? Ana arı nereden temin edilir? Arıcılığa başlamak için en uygun ay hangisi ? bilgilerinizden tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Arıcılığın farklı il lerden farklı kültürlerden insanları böylesine kocaman bir aile yapmasınıda kısdandım. Beni de bu büyük aile ye kabul ederseniz sevinirim. Tanıştığımıza memnun oldum.

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2012, 07:55:43 »
ilker bey aramıza hoşgeldiniz.

arıcılık çok zevkli ve bi o kadarda meşakatli bir iş.

kendi balınızı yemenin hazzı hiç bişeye değişilmez.

içinize sine sine gönül rahatlığıyla doğal bir bal yemek ürettiminde katkınız olan balı yemek ayırı bir lezzet.

sorularınızın cevabı formumuzda mevcut.

ancak bir kaç tavsiye vermek isterim.

mart sonu yada bölgenize göre nisanda bir kovan arı edinin bir iki kovanda boş kovanınız olsun. Gerekli ekipmanlar, maske , körük , eldiven ham petek tel gibi malzemeleri edinin.

arıcılıkla ilgili bir veye birkaç kitap okuyun ve internette de bir sürü döküman var.

ve en önemlisi bu işi bilen samimi biriyle usta bi arıcıyla arkadaşlık edin ondan size yardımcı olmasını isteyin.

birlikte usta arıcının arıbakımlarına katılın birlikte kendi arınıza bakın onun tavsiyelerine kulak verin.

gerisi zamanla gelecektir. Asla acele etmeyin sabırla bir çok şeyi öğreneceksiniz. sormaktan danışmaktan çekinmeyin.

sora sora, yapa yapa, bu işi kısa zamanda öğreneceksiniz. çok arı çok bal demek değildir. bakımlarınızı not alın ne yapıp ettiğnizi iyi takip edin. ilaçlamaları doğal

yolardan zararsız maddelerle yapın ki yediğiniz yada satacağınız bal içinize sinsin.

şimdiden hayırlı olsun.

Tekrar Aramıza hoşgeldiniz...
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2012, 08:10:06 Gönderen: mdoganaksehir »
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

ilker Tezci

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2012, 14:17:01 »
Öncelikle bu sıcak karşılama için teşekkürler M.Doğan Akşehir.

Ali Türk abimizin de yardımı olursa , tavsiyeniz doğrultusunda Nisan ayında ilk kovanlarımı tarlama yerleştirmiş olurum. :)

ilkertezci@gmail.com