Gönderen Konu: ARICILIKTA SUNİ TOHUMLA VE YAPAY DÖLLEME ALETİ  (Okunma sayısı 46655 defa)

yavuzmine

• Acemi Üye
  • *
Ynt: ARICILIKTA SUNİ TOHUMLA VE YAPAY DÖLLEME ALETİ
« Yanıtla #30 : 04 Ocak 2013, 21:48:38 »
ali abi biz bu işi başarabilirmiyiz amatör olarak yapmaya kalksak ne tür malzeme lazım

uygulamasakta öğrenmekten zarar gelmez

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #31 : 07 Ocak 2013, 11:47:14 »

Suni tohumlama çalışmalarımızdan bir kesit sunulan video. Bu işleri başardık ve herkes yapabilir dediğimizde öyle acayip kişiler bu işe gelin güveyi oldu ki anlatamam. Adam kovandan bir çıtayı 2-3 dakikada zor çekiyor bende suni tohumlama yapacağım demeye başladı, bu işler biz basit dediysek bu kadarda değil yani.
 En ufak detay atlandığında hüsranla sonuçlanıyor, dünya kadar uğraş mahvoluyor.
2012 Yılı başında kendimden o kadar eminim ki anlatamam, 2011 yılında başarımız %80 lerde. Bu sene işi %100 lere taşıyacağım diyorum.

İlk uygulamayı yapıyorum ilk posta 10 tane kraliçe var, bir tanesi oldu, felaket bir tablo.

İkinci 10 luk serimiz var, gene bir tanesi oldu, inansan da inanmasan da durum bu ve şok oluyorsunuz, bir şeyler de terslik var.

İki değişiklik yaptım birisi, sıfır cam iğne kullandım, ikincisi karbon oranını düşürdüm ve bir sonraki posta %100 oldu. Benim görüşüm karbonun fazla verilmesi kraliçeyi üşüttü, bu işlerde ortam sıcaklığı 25 derece altına düşmesi gerekiyordu. Hatta bazı yabancı sitelerde görüyorum, bayıltılan kraliçe arılar, 5 dakikalım ilk bayılma sürelerinde bile 30 derece üstü inkübilatör de(sabit ısı aleti) tutuluyor üşümesin diye karbon (Co2)gazı çok soğuk bir gaz.

Videodaki en önemli detay ise tohumlamaya giren ana arının olgunluk yaşı, makalelerimizde ana arı 6. gün çiftleşme olgunluğuna ulaşır yazar bu doğru olsa bile tohumlamada 9. ve 10 gün yapılan işlemlerde iğneye zikzak yapmanıza bile gerek kalmıyor, yani çok esnek oluyor ve aynı zamanda sulu.
Normal şartlarda kraliçe arıya 1 mm girildiğinde, çok az kaldırılmalı ki klapeyi cam iğne zararsız karşı döl yatağına geçsin. 10. Gün bu zikzak işine gerek bile kalmıyor. Çalışılan alan milimetrik ve zaman konusu çok önemli, bu işi araştırırken Almanya'da Emmi hanıma sorduk, kraliçeyi ne zaman tohumlamaya alıyorsun diye, bize 8-9-10. gün dedi, başka araştırmalar yaptık, 10 ila 13. gün çıkıyor. Bizimde gözlemlerimiz 10 günde yoğunlaştı.
Daha önceki günlerde mutlaka girilen yerin etrafında ufak kasılmalar olabiliyordu, 10. gün yapılan işlemlerde bu gibi bir kasılmaya rastlamadık. Aynı zamanda başarı oranını da bu gün mevzusu acayip etkiliyor. Sadri abi videoda bunu kastediyor, löp diye girdi derken.
Bu suni tohumla işinde bir detayı atladığınızda mor oluyorsunuz, başarı filan kalmıyor, onun için her şey yerli yerine oturtulmalı. Bizim ekibimiz gerekli bilgi ve beceriyi depolamaya devam ediyor, yetenekleriniz çok önemli...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #32 : 08 Şubat 2013, 09:03:29 »

Geçtiğimiz sene yaptığımız uygulamalarda oğlum Enes Emin tüm çalışmalarda bulundu daha sonra direksiyon başınada geçirdim. Yaptığı uygulamalarda hiç başarısızlığı olmadı. Videoda bir uygulama sırasında Sadri abi tarafından çekilen görüntüler var. İşin sperm verme aşaması olduça kısa sürüyor, en zor tarafı ise spermlerin toplanması 10 mikron sperm için en az 15 - 20 erkek arı işlemden geçmeli.

Bir kaç gün öncesi bir yayın vardı arıcılıktaki gelişmeleri derleyip yayınlamışlar...
Bir kurum....
Efendim biz 2000 yılından beri araştırma yapıyoruz falan…
Yurt dışında 2 yıl falanda suni tohumlama eğitimi almışlar...,
Ana arı üretiminde kullanılan janter aparatlarını tanıtıp bunları kullanıyoruz falan....
Ben programı izlemedim ama bazı arkadaşlar telefonla arayıp bir bak, kesin güleceksin dediler, ben televizyon izlemiyorum, gülmeyi kaçırdık...

Bu programa konuşanlara sorular sorulmalı, 10 yıldan fazla bu işi madem yapıyorsunuz, ne yaptınız, ıslah ettiğiniz arı ırkları nedir, hangi hibrit arıları üretiniz.Uluslar arası makaleleriniz nedir ne gibi buluşlarınız var denmeli ama..... ::) :o :(

Ülkemizde larva transferi ile ana arı üretimi yayınları bana aittir. Bu yayınlar 2007 yılında başlamıştır, benden çok önce bu işi yapanlar bu bilgileri arıcılarımızdan gizlemişlerdir. Hala arıcılıkta benim videolarım üzerine video yoktur.

Biz herhangi bir yerden eğitim almadan internetteki videolardan yola çıkıp suni tohumlama yapmaya kalktık, bunun için alet lazımdı, aleti yapıp alete başlanması bitirilmesi ve suni tohumlamada gelinen %100 başarı sadece 3 yıla sığmıştır. Saf arıları kopyalamak bizim için oyuncak oldu, sırada hibrit arılar var....

Ben bildiklerimi başkalarına öğretmekten zevk alan birisiyim, civarımda kim bu işle ilgileniyorsa onlara öğretiyorum.

Bir tarafta acayip imkanlar ve gelinen boş seviyeler ama ballandıra ballandıra anlatılıyor, bir tarafta imkansızlık içinde hobicilerin başarısı ;D
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #33 : 21 Şubat 2015, 12:30:23 »
Arıcılık ve suni tohumla ile ilgili geçmişte bilgimiz olmadığı gibi ekipmanda bulamıyorduk.

Suni tohumlama niçin yapılır hala arıcılarımız bunun farkında değiller...

Ülkemizdeki bilimciler hala arılığınızdaki en iyi kovandan ana arı üretin derse, suni tohumlama anlaşılır mı...

Damızlık nedir, niçin kullanılır arıcı bilmez ise daha biz cüce bilimcileri daha çok alkışlayacağız...

Dalkavukluğun bini bir para, değerli hocam yalakalıkları...

Ülkemizde bu güne kadar hiç bir ıslah çalışması yapılmamış, damızlıklar oluşturulmamış, hani bazıları aya biz yaya lafı tam bu arıcılığımıza öyle oturuyor anlatamam...

Ülkemiz yasaklar ülkesi...

Suni tohumlama yapmaya kalksanız zaten alet ve ekipman bulamazdınız, bu yıllarca sürdü.

Birileri mecbur kalıp bu aleti ülkemizde üretti...

Milliyetçilikten dem vuranlar bile aletin üretilmesinde başrol oynadığımızdan olacak ki, milli düşüncelerini çöpe attılar, üniversitedeki hocaların bazıları hala dışarıdan alet alıp, yerli aleti kötülüyor...

İşin garip tarafı yurt dışından alınan aletler ülkemizdekine oranla acayip pahalı, alet pahalı olunca kendisi dölleme yapmıyor bunu hatırlatayım...

Bizim çalışmalarımızı görenler suni tohumlama yapmaya özendiler bu seferde yukarıda dediğim gibi yerli alet pahalı demeye başladılar.

Alet ne kadar pahalı olursa olsun, bana göre çok ucuzdur.

Yurt dışından arı getiriliyor ve bunun sonu yok ve bu işe mahkumsunuz...

Ne zaman suni tohumlama yaparsanız, özgür kalacaksınız, özgürlüğün bedeli para ile ne olursa olsun ucuzdur.

Tirilyonlarınız olsa bile birilerine bağımlı iseniz o paranın ne anlamı var.

İşin en garip tarafı bizim gittiğimiz yoldan gidip sonra bize savaş açılması...

Bizim ekip tırmalarken hiç alternatif varmıydı...

Biz bu işleri başarırken pusuda bekleyenler, o zaman niye suni tohumlama yapılabilir demiyordunuz...

Bu günlerde her kesimden saldırıya maruz kalmaktayım, biz buradayız bizi beğenmeyenler kendilerini bir ispat etsinler bakalım...

Biz bu günlere yokluk ve imkansızlıklar içinde geldik, bir elimiz yağda bir elimiz balda değildik...

Ali Türk

Fırat Köse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 28 Mart 2015, 15:23:59 »
Baştan sona yazıları okudum süreci anlamaya çalıştım çok zor zamanlar olmuş sizler için.Allah sizlerdenrazı olsun
. Çobanolayıda ilginç  Ali bey ne mutluki Peygamber mesleği üzerinesiniz. Yazdıklarınız 2007 lerde başlıyan olaylar ben buları 2015 lerde okuyorum şuan okumasıda anlamısada kolay ama ozamanlarınızı düşününce bir hayli yol almışsınız.Maşaallah . Davamınzda gösterdiğiniz haklılık ve ihlas sizleri hayırlı ve güzel bir sona ulaştırmış.Allah başarılarınızı daim kılsın emeklerinize sağlık her nekadar yıl 2015 olsada