Arıcının Takvimi > ARICILIK VE EKİM AYI

Ekim Ayında Arılarımızın Durumu

(1/2) > >>

Arı Bakanı:

http://www.youtube.com/v/Ve9C4jkLQDI?version=3&hl=tr_TR
Bu video 13 Ekim 2012 Tarihinde çekildi. Bala çalışan arılarımız ana arı ürettiğimiz ruşetlerden yaklaşık 4 km uzakta ve çoktan beri gidip kontrol edemiyorduk. Etrafımızda genede çok arı var, fakat geçen seneki gibi dibimizde degiller. Geçtiğimiz yıl eylül ve ekim ayında 15 derece üstüne çıkılamamıştı, bu yıl hava sıcaklıkları 25 derece ortalamalı. Kuraklık olmasına rağmen pürenler geç açtı, şu an kocayemişte açmaya başlamış geçen hafta arı konuyordu, bal blokesi olmuş bir arı, arıcılıkta devamlı ipler sizde olmalı, yoksa arının katı var diye böyle boş verirseniz arı kata çıkmıyor ızgarada vardı ve tamamen neredeyse bal blokesi oluyor. En kısa sürede bu ballardan bir kaç çıta ya alınmalı, yada ballar süzülüp boş petekler yavru merkezine girilmeli, yani yakında bal hasadımız olacak inşallah, durum onu gösteriyor. Kata bal çeken arılarımda var. Başka yerlerde durumlar nasıl öğrenmek isterim.

engin altin:
Selamünaleyküm.Benim Düzcedeki kovanlarımda 10 gün önce kontrol ettiğimizde yavru atacak az yer olduğunu tespit ettik 3 er çıta bal alıp sağdık tekrar çıtaları yerine koyduk ama sonra tekrar açmadık çünkü invert şuruplamaya başladık.Tekrar bakmamız gerekirmi

Dr. Muhteşem Turunç:
Ali abi şans senden yana Ekim ayı sonuna kadar havalar sıcak gidecekmiş acilen balları suzup (payıma düşeni unutma) yavru alanını açman lazım. İhmal etmişin bu durum arıcı hatası velan demiyorum kalfanın kıymetini bil:)

YUSUF ŞİMŞAK:

bal hasadımız olacak inşallah, durum onu gösteriyor. Kata bal çeken arılarımda var. Başka yerlerde durumlar nasıl öğrenmek isterim

SLM..

Sayın Bakanım.

Meramını gidereyim istedim.Bizde bir nane yok. :(

Hala arıları beslemekle meşgulüz. ???

SLM ve Muhabbetle...

YUSUF ŞİMŞAK:

--- Alıntı yapılan: engin altin - 14 Ekim 2012, 12:35:38 ---Selamünaleyküm.Benim Düzcedeki kovanlarımda 10 gün önce kontrol ettiğimizde yavru atacak az yer olduğunu tespit ettik 3 er çıta bal alıp sağdık tekrar çıtaları yerine koyduk ama sonra tekrar açmadık çünkü invert şuruplamaya başladık.Tekrar bakmamız gerekirmi

--- Alıntı sonu ---

SLM...

Engin Bey.

Havaların soğumasına çok fazla zaman kalmadı.Kış şartları başladığı zaman artık koloniler için yapabileceğimiz birşey kalmıyor.Açlık vesair gibi sorunlardan koloni kaybına sebep olmak istemiyorsan kovanlarını düzenli kontrol etmenin iyi olacağı kanaatindeyim.

Nasrettin Hoca misali ,testi kırılmadan tedbir almanda fayda var :D

SLM ve Muhabbetle...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git