Gönderen Konu: Son Varroa mücadelesi %3.5 Oksalik asit damlatma tekniği.  (Okunma sayısı 59894 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Selam arı dostları,
senenin son varroa mücadelesi olarak %3.5 Oksalik asit uygulamsı yapıyorum,
her ne kadar değişik miktarlarda Oksalik asit karışımı verilsede sanal alemde ben senelerdir kullandığım
miktarlardan şaşmıyorum,çünkü denenmiş başarılı olmuş uygulamaları neden değiştireyim değilmi
arı dostları sizlerede kendi uyguladığım başarılı olmuş miktarları tavsiye ediyorum.

Almanyada uygulama böyledir ve Hohenheim üniversitesi yıllardır buna karar vermiştir,bizde
uyguluyoruz başarıyla. (Oksalik asitin kullanma diagramı).
Üniversite bizlere özellikle belirtiyor %3.5 Oksalik asit uygulamasını bir defa yapınız diye,
birden fazla uygulama yaparsanız arılarınıza zarar verirsiniz diyorlar,karar yinede sizin tabiki.
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2010, 16:05:50 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Son Varroa mücadelesi %3.5 Oksalik asit damlatma tekniği.
« Yanıtla #1 : 02 Ocak 2010, 20:20:53 »
Mehmet abi bizde hala yavru faaliyeti azda olsa var. Elbet bizde uygulayacağız.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2010, 17:11:03 »
Mehmet bey konunun daha iyi anlaşılması için iznin ile bir kaç sorum olacak;

1-  35 gr. oksalik asit ve 200 gr. toz şekeri , 1lt suya mı eklemek gerekiyor?

2-  Tek katlı kovana 30 ml. damlatılacak demişsin, ben soruyu şu şekilde sorayım; her bir arılı çerçeve arasına kaç ml. damlatılacak?

http://alisekerli.blogspot.com/

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #3 : 03 Ocak 2010, 18:10:41 »
Ali bey daha iyi anlatmaya çalışıyım,
1 litre pet şişeyi alıyoruz,içine ilk önce 200 gr toz şeker ve 35 gr.Oksalik asit koyuyoruz
peşinden ılık suyu ağzına kadar dolduruyoruz su miktarı burada 750 ml olması lazım,toplam
1 Litre Karışım elde eymiş oluyoruz,onun için karışımın %3.5 oranında Oksalik asit olması gerekiyor,
şeker kısmı ise arıların kendi arasında daha iyi dağıtabilmeleri içindir,miktar olarak fazla verildiğinde
hiç bir etkisi yoktur.

Her arılı çıta arasına 5 ml damlatılacak şekilde ayarlanması gerekir.

Mehmet TÜRKOĞLU

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2010, 18:26:15 »
Ali bey daha iyi anlatmaya çalışıyım,
1 litre pet şişeyi alıyoruz,içine ilk önce 200 gr toz şeker ve 35 gr.Oksalik asit koyuyoruz
peşinden ılık suyu ağzına kadar dolduruyoruz su miktarı burada 750 ml olması lazım,toplam
1 Litre Karışım elde eymiş oluyoruz,onun için karışımın %3.5 oranında Oksalik asit olması gerekiyor,
şeker kısmı ise arıların kendi arasında daha iyi dağıtabilmeleri içindir,miktar olarak fazla verildiğinde
hiç bir etkisi yoktur.

Her arılı çıta arasına 5 ml damlatılacak şekilde ayarlanması gerekir.

selamünaleyküm. Sayın Mehmet bey, oksalit uygulamasında iyice karıştı işler yada benim kafa karıştı.

tek katlı kovana 30 demiştiniz. en son ise çıta arasına 5 diyorsunuz. bende birçok kovan 10 çıtadaydı. gerçi şimdi kış zamanı Ankara'da oğlanın yanındayız ama 10 çıta bırakmıştık öğle kaldıgını varsayalım. 9 çıta arasına 5 verirsek 45 yapar. bu durumda yüksek doz arıya zarar vermezmi.
birde ılık su ile o karışımı eritebiliyormuyuz.
Bu biglileri eskiden bulmak uzaya cıkmak kadar zorken Allah sizlerden razı olsun ulaşabiliyoruz.
Allah yar ve yardımcınız olsun.

aricim53

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Ocak 2010, 18:36:43 »
Mehmet bey; ben iki yıldır bir türlü oksalik uygulaması yapamadım ,hele bu kış,sıcaklık 20 lerde geziniyor. :D

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2010, 21:03:59 »
Mehmet bey merhaba,
Kışın arı salkımda iken hiç bir koloni tam kovanın çıta aralarını işgal etmez,
salkımdaki arı 5 ile 7 çıta arası işgal ediyorsa güçlü koloni sayarız onun için
zayıf,orta halde ve güçlü koloni diye ayırırız,bizde ya tek katlı kışlatılır yada
iki katlı kışlatılır koloni,koloniler zayıf ise iki koloni birleştirilir.
5 ml asiti arısız çıta arasına sıkılmadığından hesaplanmıyor,5 veya 6 çıta arası
arılı ise 5 ml x 6 arılı çıta arası = 30 ml asit diye hesap edilir.
Kafanız karışmasın ;D

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #7 : 04 Ocak 2010, 16:14:30 »
    Mehmet arkadaşımıza, verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Bu konuya bir kaç ekleme de ben yapmak istiyorum.

Almanya olsun diğer avrupa ülkeleri olsun arıcılığa bizden daha çok önem veriyorlar.

Arıcı ; arıcılık malzemelerine olsun arı zararlılarına karşı kullanılan materyallere olsun fazla sorgulamadan çok kolay bir şekilde doğru malzemeye ulaşabiliyorlar.

Fakat durum bizde çok farklı !

Mesela oksalik asidi ele alırsak her oksalik asit  varroa mücadelesinde kullanılamıyor !

Biz , arıcılar olarak varroa mücadelesinde kullanacağımız oksalik asit muhakkak " H2C2O4*2H20 " formülünde olmalıdır.

Başka formüllerde üretilmiş oksalik asit kesinlikle kullanılmamalıdır!

Bir başka önemli nokta da Mehmet arkadaşımızın tarif etmiş olduğu solusyonu hazırladıktan sonra en kısa zamanda kullanmalıyız!

Bekletilen solusyonlarda yüksek oranda HMF oluşmaktadır onun içindirki solusyonu 1-2 gün içinde kullanmalıyız, 1-2 gün bekleteceğimiz solusyonuda soğuk bir ortamda tutmalıyız!

Çok önemli bir diğer hususta; solusyon arıların üzerine damlatılırken, solusyonu çerçevelerin üzerine ve kovanın herhangi bir yerine damlatmamaya ve bulaştırmamaya büyük özen göstermeliyiz.

Arıların, salkımda iken ulaşamayacağı yerlere damlatılan veya bulaştırılan solusyonda ileriki günlerde HMF üreyeceği kesindir.

Daha sonra arılar bu solusyonu aldığında yüksek HMF den dolayı arı ölümleri olabilir.

Bazı bloglarda bu uygulamayı, solusyonu peteklerin üzerine püsküreterek kullanan arkadaşları görüyoruz, bu son derece yalnış bir uygulamadır.

myakupcetin

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 10 Ocak 2010, 00:45:38 »
Merhaba Sn. Mehmet YÜKSEL Bey,
Benim  anlamadığım 750 ml su+200 g şeker+35 g asit=1litre yapar diyorsunuz. Suyun özgül ağırlığı 1 g/cm3 olduğundan, bu karışım 985 g yapar. Ama 985 ml (veya yaklaşık 1 litre) yapmaz. Şeker suda çözününce, suyun hacmi artmaz. Dolayısı ile, %3,5 luk aist için formülün,
1.000 ml su+200 g şeker+35 g asit olması gerekmez mi?
Saygılarımla

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2010, 07:32:13 »
Mehmet Yükselin uygulamaları Üniversite tarafından yıllarca denenip arı birliklerine tavsiyte edilen kullanma şeklidir. Belkide en önemli şeylerden biriside şudur, Mehmet 9 yaşından beri almanyada ve bazı şeyleri tarif ederken dil konusunda çok zorlanıyor.Yakup bunlar yaklaşık olarak hesap edilir arıcılar labaratuvar görevlisi yada bilim adamı degildir, siz sorgulayacaksanız bu ülkede arıcılık konusunda ehliyeti olanları sorgulasanız daha iyi olur. Bir önceki yazınızdada size göre oksalik uygulamasında derece ve salkıma gerek olmadıgını belirtmişiniz. Arılar en iyi salkımda iken birbirleriyle temas ederler ve o salkım sürekli devirdaim eder. Böyleyken bile %100 başarı sağlanamıyor, var gerisini sen düşün. Sıcaklık ve salkım olmaması sizin şahsi görüşünüzdür, demekki Almanyadaki bilim adamlarından daha çok biliyorsunuz. Ayrıcada daha bir yıllık arıcıyım diyorsunuz yolunuz ve ufkunuz açık olsun, paylaşımlarınız için teşekürler selamlar.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2010, 12:37:00 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #10 : 10 Ocak 2010, 12:39:00 »
Problem nedir onu bile anlamış değilim,senelerdir arıcılar tarafından başarıyla uygulanan
bir teknik paylaşıyorum,eleştiri üstüne eleştiri alıyorum,verdiğim karışımda 1 litre pet şişeye
200 gr şeker ve 35 gr Oksalik asiti koyup geri kalan kısmınıda ılık su ile doldurması bu kadar
zor mu anlamadım sonuçta 1 Litre arıların üstlerine sıkmak için 1 Litrelik sıvı çıkmıyormu,
forumlarda ve bloklarda herkez kafasına göre birim ve ölçü veriyor onları eleştiren yok
demekki aynı kişiler buraya yorum yazıyor,isteyen istediğini yapsın
bunu engelleyemem isterseniz siz kışın çıtalarınızı çıkararak Oksalik asiti arılarınızın
üstlerine fısfıslayın ama arıcıların koloni kaybına mal olacak tavsiyelerde bulunmayın lütfen.
Olabilecek kötü sonuçlarını kendiniz yazmışsınız zaten,arılarınıza yapacağınız bütün deneyler
sonuçları belli olmayan deneylerdir yani koloni kaybınız kesin olur ama öbür taraftan
üniversite tarafından başarılı bulunmuş deneyleri kendim sizlerle paylaşıyorum ama siz karışım
doğru değil diyorsunuz aslında bende hata miktarı birim olarak vermem gerekdi isteyen istediğini
ve anladığı gibi karışım yapardı.

Siz bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bizleri takip ediniz, 1 yıllık arıcılık tecrübenizi bu forumda geliştirebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2010, 12:42:09 Gönderen: Mehmet Yüksel »

trakyalı senol

• Acemi Üye
  • *
    • trakyalı
« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2010, 15:54:58 »
Mehmet bey siz paylaşıma devam edin bu ülkede keklerin içine neler katıldığını görüyoruz  o mantıkla gidildiği için arıcılığımız bence ilerlemedi sizin sayenizde denenmiş ıspatlanmış yöntemler öğreniyoruz arıcılar mecburmu sanal alemden yenilikleri takip etmeye değil ama mecbur oldukları için takip ediyorlar daha fazla ürün alabilmek vede bilinçli arıcılık yapabilmek için bloglar kuruluyor forumlar kuruluyor buralardan bölge hava şartlarını ve uygulamaları takip ediyorlar halbuki bunlar birliklerin görevleri arıcıları birlikler yönlendirmesi gerekli bence kekin içine yumurta süt ve buna benzer şeyleri koyan arıcılar nekadar bilinçli halbuki arıcılara bunları birlikler anlatsa arıcılarımız bilinçli olur ve kendince yöntem aramaz ve ülkemizde arıcılık bilinçli olur ve yurt dışına giden ballar geri gelmez siz düşüne biliyormusunuz arıya kaynamış tavuk verildiğini bu ülkede böyle arıcılarda var yakup bey önceki yıllara baksın ne ölçüler verilmiş oksalik asit ile ilgili eleştiri yaparken araştırmada yapmak gerekmezmi acaba nerden nereye gelinmiş ama burda üzüm yemekmi bağcıyı dövmekmi ona karar vermek gerek  sizin gibi çok mehmet olsada arıcılığı bilinli tartışsak ülkemiz kazansa burası bir forum herkez istediğini yazacak tartışacak doğruları bulalım ama birbirimizi kırmadan yıkıcı değil yapıcı olalım selamlar.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #12 : 10 Ocak 2010, 20:57:48 »
                                                 3.5 %  NE DEMEKTİR ?

Aslında çok saçma bir soru, çünkü cevabı içinde!

Ama anlaşılıyor ki konuyu biraz daha açmak gerekiyor...

3.5% demek ; karışımın içinde , karışımın yüzde üç buçuğu kadar etken madde var demektir.

Yani 100 gr. veya 100 ml suyun içinde 3.5 gr. oksalik asit var demektir !!!

100 ml suyun içine 3.5 gr oksalik asit koyarsak bu karışım %3.5 olmaz , nedeni anlaşılmıştır zannedersem...

Sayın myakupçetin ; Mehmet bey de farklı bir şey söylemiyor ki...

Ne diyor Mehmet; 1 lt lik şişenin içine 200 gr toz şeker, 35 gr oksalit asit koyup geri kalan boşluğu da su ile doldurun diyor.

Bu karışımdaki etken madde (oksalik asit) % 3.5 değil mi?

Şeker suda çözününce hacmi artmaz diyorsunuz..

Bu dediğinizden eminmisiniz?

Madem ki şeker suyun hacmini arttırmıyor , su ile dolu bir bardağın içinde , bir bardak şekeri eritmeyi bir deneyin bakalım başarabilecekmisiniz?

Sprey kullanarak uygun dozda ilaç ile çerçeveleri ilaçlamaktan bahsediyorsunuz...

Bunun yanlış bir uygulama olduğunu sebeplerini yazarak bir önceki yazımda belirttim.

Bu uygulamanın bu şekilde de yapıldığını nerden öğrendiniz?

Bu uygulamayı kimin nasıl yaptığını lütfen bizimle paylaşırmısınız?

Ayrıca  hedef; Varroanın tamamını yakalamak ise , 10-15 derece sıcaklıkta oksalik asit ile ilaçlama yapmanın mantığını da anlamış değilim...

Sizin söylediğinizin aksine 10-15 derecede arı uçar yani kovanda durmaz !!!

http://alisekerli.blogspot.com/

mustafa17

• Acemi Üye
  • *
  • Denizci
« Yanıtla #13 : 29 Ocak 2010, 20:30:54 »
   Merhaba arkadaşlar.Oksalik asit her il ve ilçede bulunmayan bir madde.Bunu temin edenler nerelerden aldıklarını ve arı için kullanmaya uygun olandanmı olduğunu nasıl anlıyacağımızı paylaşırlarsa sevinirim.Saygılarımla.
GÜVEN bir ömürde KAZANILIR;bir günde KAYBEDİLİR.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 02 Şubat 2010, 20:41:40 »
Mehmet benim aparata ihtiyacım yok, herkes işine baksın. Bir şeyi ilk üreten kişi dener sonra başkasına bunu denetir.

Birde bu asit işleri herkesin deney yapacakları bir şey değildir. Yani her önüne gelen deney yapamaz.

Bir kaç gün öncesi bir tanıdığıma 3 kilo oksalik asit satmışlar. Bu bahsettiğim kişinin 10 kovan arısı var. Satan kişi o kadar yüksek oran vermiş ki, 50–60 kovana yetebilecek malzemeyi bu kış günü 10 kovan arıya dök demiş.

Hiç düşündünüz mü bunu niçin yapıyorlar. Arıcılar arılarını söndürsün diye bu tarifler yapılmakta. Şu an asitler kimyasal ilaçları tehdit etmeye başladı. Arıcı arısını organik asitlerle söndürdüğünde sen ona bir daha asitten bahsedebilirmisin?

Şu an malzemeciler ve birlikler ilaç satıyordu, ilerde satamayacaklar. Birilerinin ekmek parası bir şekilde kesilecek.

Bizim için şu an en basit asit oksalik asit damlatma yöntemidir.

Bir başka seçenek ise Laktik asittir. Kış hariç yılın tüm bölümünde laktik asit kullanılır. Bu konuda mailler alıyorum,  Birde bu asit nerden çıktı diye. Bu asitte en az Avrupa’da 15 yıldır kullanılmakta.  Ne yazık ki bizim yol göstericilerimiz bunları bize getirip tanıtmamışlar ben ne yapabilirim ki. Birkaç gün önce bizim üniversitelerin birisinin makalesi içinde bu asitten de bahsedilmiş, neden gün yüzüne çıkarılmadı derseniz, yukarda bahsettiğim nedenlerdendir. Bu ülkede çarklar böyle işliyor.

Formik asit içinde bir kaç şey söyleyebilirim. Bizim kovanlarımızda formik asit sorun çıkarabilir. Neden derseniz, kovan girişlerimiz çok dar ve hiç kimsenin kovan altları eleklide değil. Formik asit uygulamalarında deniliyor ki, kovan girişlerini sonuna kadar açın. Gel bir açalım aradaki farkları bir görelim.

Benim kovan girişim 1 cm yüksekliğinde, 19 cm uzunluğunda. Ben tamamen açtım ve oluşan giriş boşluğu 1x19= 19 cm  kare. Birde yılardır asit kullanan Mehmet Yükselin kovan girişine bir göz atalım. 2 cm yükseklik 40 cm de uzunlukta bir giriş. 2x40= 80 cm kare giriş alanı var. Bizim kamburumuz saymakla bitmiyor ki. O kadar malzemeci var bunlar yurt dışına giderler hala 50 sene önceki malzeme neyse aynen devam ediyorlar.

Bunun içindir bazı şeyleri deneyip başımıza onarılması imkansız işler yapmayalım. Dikkat edilirse geçmişte bir sürü hatalar yaptık. Hala bu ülkede bilim adamıyım diyenler kitap yazanlar şu asit tariflerini hadi 15 senedir gizlediler şimdi bile hala doyurucu kullanım tarifleri yoktur.

Mehmet Yüksel Almanya'daki üniversite destekli tarifi buraya yazdı kaç kişi işi sulandırmaya çalıştı hep birlikte gördük 1 litre içindeki 15 ml nin hesaplarını yapanlar gidip bilim adamlarımızdan tarif sorsunlar. Formik asit için kovan girişlerini dikkate almalıyız.

Ayrıca oksalik buharı için yapılan aparatlar defalarda dışarıda denenmeli ve içine konan asitler tartılmalı. Ayrıca çok kolonisi olanlar için asit buharı çok zor bir uygulamadır. Benim hesaplarıma göre iki günde devamlı bu işi yapsam ancak tamamı biter. Bir kovanda harcanan zamanıda bir hesaplamakta fayda var. Aşağıdaki linkteki filimi izlerseniz ayrıca fikir sahibi olacağınızı umuyorum.
Kalın sağlıcakla.
http://www.mydeo.com/videorequest.asp?XID=27832&CID=170951
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2010, 21:52:31 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk