Gönderen Konu: İki katlı kışlatma tekniği.  (Okunma sayısı 9690 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
İki katlı kışlatma tekniği.
« : 02 Ocak 2010, 18:21:29 »
Selam arı dostları,
Arılığımda yazın kuvvetli bala çalışan koloniler,sonbaharda doğru yönetildiklerinde
kışa miktarlarından fazla bir eksilme olmadan kışa iki katlı giriyorlar.
İki katlı kışlatmada arı miktarı çok olduğundan yavru alanıda çok oluyor bu yüzden
arıların bal depolayacakları alanda geniş olması gerekiyor,sonbaharda teşvikleme
sistemi ile kış arılarınnın çıkmasını sağlıyorum,yazdan kalan tarlacılar kış stoklarını
depolamada yardımcı olduklarından kış arılarının ömrünü böylelikle uzatmış oluyorum,
bu çok önemlidir,çünkü bazı arıcılar kovanları yazdan kalan tarlacıları görerek kovan nüfusunun
yeterli olduğunu düşünürler ama yazdan kalma tarlacılar zamanla ömürlerini tüketirler ve
kovan dip tahtasına ölü olarak düşerler bazılarıda ölümüne yakın kovanı terk ederler.
Böylelikle kışlamaya sadece kış arıları kalırlar,kuvvetli koloniyi bölmüyorum bölme işi
sadece oğul zamanı yapıyorum,arının doğada davranışlarını izler isek yaşamlarının
çoğunu daha iyi anlarız,resimdeki kovan iki katlı kışlayan bir koloniyi anlatıyor,koloninin
büyük kısmı alt katta yani 3/2 si altta ve 3/1 üst katta zamanla bal stoklarını tüketerek
yukarı doğru gidiyorlar.

Kırmızı daireyi koloni olarak düşünür isek,diagramı daha iyi anlarız
Bahar balını almamız için kışa kuvvetli koloniler sokmamız şart,doğru yönetildiğinde
ve bakımları doğru yapıldığında bahar nektar akımı zamanı geldiğinde
istediğimiz hedefe ulaşmış oluyoruz.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2010, 18:23:43 Gönderen: Mehmet Yüksel »