Gönderen Konu: ARILARI BESLEME  (Okunma sayısı 11702 defa)

engin altin

• Yeni Üye
  • **
ARILARI BESLEME
« : 24 Kasım 2012, 22:49:32 »
SlmAleyküm Arıları besleme konusunu bir kaç değişik paylaşım formundan okudum.Her yiğitin yoğurt yiyişi farklı ama bana görede doğrunun bir tane olması lazım.Üniversite çalışmaları baz alınarak yapılan besleme bana mantıklj geliyor.Arıcılık hakkında yaptıkları ve yazdıkları ile bir çok benim gibi acemi arıcıya birşeyleri deneme yanılmayla bulmuş engin tecrübelere sahip abilerimiz arıların beslenmesinde farlı yöntemler uyguluyorlar.Deminde söylediğim gibi doğrusunun bir olması lazım ama farklı.Düşünüyorum tecrübeli arıcılarla konuşuyorum farklı yolların aynı noktaya çıkışını bir türlü kestiremiyorum.Genede üniversitedi araştırmaları uygulayarak yapılan besleme en doğrusudur diyorum dünyayı bir daha keşife gerek yok kabilinden o ülkedeki alınan ürün miktarından ortalama bizdeki ürün miktarını mukayese edince sonuç ortaya çıkıyor.Herkese hayırlı akşamlar.

erkanduzce

• Ziyaretçi
Ynt: ARILARI BESLEME
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2012, 00:07:26 »
arı beslemesi değişiklik gösterir
neye göre
şartlara göre tabiki
1-bölgesel şartlar
2-mevsimsel
3-arı mevcudu
gibi örnekler çoğalabilir
zamanlama iyi yapılmalı arının tüketebileceği kadar ve istikrarlı yapılmalı
aslında çok uzun ve kapsamlı bir konu
ve bir kaç çeşidi var..
bu  biraz da arıcının da zaman boşluğuna endeksli
günlük
üç günlük
haftalık gibi seçeneklerin yanında
21 --41  -51  gün sürebilen arı besleme çeşitleri var..
önemli nokta arınızın ek besleme sini ne için yaptığınız
sonbahardan kışa girerken genç işçi kadrosu sağlamak
kışı geçirebileceği kadar besin takviyesi
,lk bahardan bal (nektar) akımı başlayıncaya kadar işçi kadrosunun en üst seviyeye çıkmasını sağlamak.
doğru zamanlarda ve arının ihtiyacını karşılayacak kadar..
başka birşeyler de ekleyecek arkadaşlar vardır muhakkak
gerçekten uzun bi mesele..

vethekburak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2014, 11:24:29 »
Merhabalar!! Bu arı besleme ile ilgili benim de aslında hem öğrenmeyi hem de koşulları zorlamadan arıyı yormadan nasıl besleme yapacağız ile ilgili.
- İlkbahar döneminde havaların sürekli değişken olması nedeniyle nasıl bir besleme yapılmalı?
- Stok sorunu olan kovanlara hem üşümesin, hemde stoklarını nasıl tamamlatabiliriz?
- Kek beslemesi ile birlikte aynı anda koyu şerbet beslemesi yapılabilir mi?
- Şerbetliklere koyu şurup vermek yerine poşetle besleme bu dönemde yani havaların değişken olduğu dönemde daha mı iyi olur?

Soru çok sayılır ama aslında arıcılık için en önemli dönem içindeyiz. Besleme yaparak kovan mevcudunu artırmak ve kovanın beslenmesini sağlamak zorundayız. Gelişme beslenme ile şimdi doğru orantılı. Herkese kolay gelsin. İyi bir sezon geçirmek dileğiyle.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2014, 11:04:32 »
Merhabalar!! Bu arı besleme ile ilgili benim de aslında hem öğrenmeyi hem de koşulları zorlamadan arıyı yormadan nasıl besleme yapacağız ile ilgili.
- İlkbahar döneminde havaların sürekli değişken olması nedeniyle nasıl bir besleme yapılmalı?
- Stok sorunu olan kovanlara hem üşümesin, hemde stoklarını nasıl tamamlatabiliriz?
- Kek beslemesi ile birlikte aynı anda koyu şerbet beslemesi yapılabilir mi?
- Şerbetliklere koyu şurup vermek yerine poşetle besleme bu dönemde yani havaların değişken olduğu dönemde daha mı iyi olur?

Soru çok sayılır ama aslında arıcılık için en önemli dönem içindeyiz. Besleme yaparak kovan mevcudunu artırmak ve kovanın beslenmesini sağlamak zorundayız. Gelişme beslenme ile şimdi doğru orantılı. Herkese kolay gelsin. İyi bir sezon geçirmek dileğiyle.

Burak;
Sormuş olduğun sorular öncelikle birbirinden ayrılmalı.
Arı besleme derken neler kastediliyor?
Öncelikle sorulara cevap verirken birbirine karıştırmayayım bari.
Arıyı yormamak için invert şurup verilmeli, dünya bunu yapıyor...
Havaların ilk baharda değişken olması stok sorunu olan koloniye gene şurup verilerek çözülür...
Arıların uçtuğu bir gün 3-4 çıtalık bir arıya 5 litre bile şurup yükleyebilirsiniz, stok sorunu da çözülmüş olur 5 litreyi bayağı bir abarttım ama olay anlaşılsın istiyorum, 5 litre şurup yüklediğiniz arının en az 1 aydan fazla gideri karşılanmış olur.(Köyüme geldiğinde bir arıya yavru takviyesi vermiştim balı da hiç yoktu, o arının şurubu alamayacağını düşündüm sen bizden ayrıldıktan sonra bir ballı çıtanın sırını alıp, yavruya dayadım.Burak bey Ben Niğde'de iken köyüme teşrif ettiler, kendilerini kısa sürede olsa misafir ettik, sohbet ettik.)
Bal stoğu olmayan arıya ballı çıta vererek stok işi çözülür.

Kek beslemesi ile ilgili sorunuz var, kek besleme ürünü değil oyalama ve kekleme ürünüdür. Arıya işlerin yolunda olduğunu işlerin çok iyi gittiğini ve herkesin harıl harıl çalıştığını gören ana arının yumurtayı artırması ve yavruyu kesmemesi için gelişmiş ülkelerde özellikle son baharda çok kullanılan bir yöntemdir, erken ilk bahar harici bahar aylarında gene beslemek için değil işlerin yolunda gittiğini arılara empoze etmemizi sağlar.Yani işler kötü bile olsa ileride havaların düzeleceği, yavruya devam mesajıdır kek....
(erken ilk bahardan kastım, arılarımız bir posta yeni yavru sökmüş olması gerekir, kıştan kalan arıları kek verip ömürlerini kısaltmayalım)
Kek ile stok veya besleme yapmak çok saçmadır, yukarıda 4 çıta arıya 5 litre şurubu bir günde yükleyebilirsiniz dedim, bunu ben yıllarca uyguladım, denemesi bedava arılığa gittiğinizde 3 çıta ful arınıza bir günde ne kadar şurup yüklersiniz deneyin, sabah şurupluğu doldurun 2 saat sonra şurupluk biter bir daha bir daha doldurun akşama kadar verilen şurubun miktarını görün....
Birde 3-4 çıta arıya yarım kilo kek verin bakalım ne kadar sürede alabilecek....

Şerbetliklere koyu şurup yerine poşetlemi şurup verelim sorunuz var...
İlk  baharda koyu şuruba gerek yok nasılsa koyu şurup verseniz bile arı bunu yavru yapımında kullanmak için sulandıracak. O zaman niye koyu şurup verelim ki...
Arı uçuyorsa rutubet olayı biter(konu rutubet se eğer, koyu şuruptan kasıt)
Poşet ile şurup vermek soğuk havalarda arının şurupluğa gidemeyeceği zaman yapılır, çıta üzerinden ayrılmadan arılar poşeti delip şurubu petek gözlerine doldururlar.
Zayıf arılar gene poşetten şurup alamayabilir, verdiğiniz şurup günler sonra gittiğinizde poşette duruyor olacaktır.
Çok zayıf arıların yukarıda değindim stok işi balı çıta vermek ve bir kısmının sırını da açmanız gerekir. Elimizde ballı çıtamız yok ise kuvvetli arı nasılsa şurubu çekiyor, kuvvetliden alıp zayıfa verebiliriz.
Elimizde bir kovan var ve buda çok zayıf ise yapılacak iş, petek gözlerine şurubu biz dolduracağız. Bunuda pet şişeye şurubu dolduruyoruz. Ped şişe kapağına üçlük çivi ile 5-6 delik delip şurubu petek gözlerine püskürtüyoruz...

Soru çoktu ama zannedersem yazdıklarımı yan yana koyduğunuzda ilk baharda yapılacak işlerin müdahale sırası yapılmış oldu  :)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

vethekburak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Nisan 2014, 09:39:40 »
Çok teşekkür ederim Ali Bey verdiğinizi bilgiler için. Bunları sormam hem bilgi edinip uygulamak ve bilgi eksiklikliği olan diğer arkadaşlarada faydalı bilgiler sunabilmek içindir. Herkes, ne kadar işi biliyorum desede uygulamada farklılıklar olmakta ve yeni uygulamak istediği durumları görebilir, gözünden kaçan vakaları, sorunları giderebilir. Ben amatör olarak başladığım bu işe artık birazda gönül verdim galiba. Balık tutmak gibi beni çok rahatlatan bir uğraş. Stres kalmıyor ve kovanlara arılara bakarken başka bir düşünceyi unutu veriyorum. Ama bu işi yaparken arıları strese sokmadan ilkbahar döneminde stok ve gelişimi için iyi bir besleme yapmak gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim herkes için faydalı olur umarım.