Gönderen Konu: Kanatsız arı virusu  (Okunma sayısı 7374 defa)

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
Kanatsız arı virusu
« : 19 Nisan 2011, 00:49:04 »
Arı dostları

geçen sezon bir kovanım aşırı varoa istilası sonrasında güçten düştü ve nihayet söndü. Geçen sonbaharda kovanda kanatsız arılar gördüğümü söylemiştim. İnternette araştırdığımda kanatsız arı virüsü diye bir ifade vardı. Varoa ile birlikte ortaya çıktığı tespit edilmiş.

Dün yaşayan kovanımda aynı şekilde birkaç tane kanatsız arı gördüm. Fazla olmaması için dua ediyorum.

1 kovanımı söndüren bu sıkıntıdan nasıl kurtulabilirim bilemiyorum. varoa için geçen hafta Laktik asit ilaçlaması yapmıştım. Varoa ölüsüne rastlamadım.

Yok mu bu virüsün ilacı.   Aşağıdaki yazıyı okuyunca olmadığı görülüyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Deformed_Wing_Virus

miriliburak

• Ziyaretçi
Ynt: Kanatsız arı virusu
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2011, 11:46:10 »
Faruk bey o virüsü bilmiyorum ama varroa yoğunluğu olan bir kovanda doğmak için pupaları kapanmış yavru gözlerinde o kadar yaralı yavrucuk oluşuyorki görmüş isenin ne demek istediğimi anlarsınız buna istinaden o koloninin hastalık kapması çok normal zira kovan içerisinde sakat yaralı ve ölü larvalar yoğunluk kazanıyor buda doğal olarak hastalıkları çekiyor.

Geçen yıl bir tanıdığımın kovanında benzerini görmüştüm kapalı yavru gözleri açılmış arılar çıkamamış içeride kalmışlar sağlam olanlar kovanı idame ettirip temizliğini yapamamışlar meydana çıkan görüntü hakikaten içler acısı. Varroa dediğimiz akar çok ciddi sorunlar açabiliyor o yüzden ileri derecede dikkatli olunup kovanlara uygun olan en iyi ilaç ile mücadele yapılmalıdır.

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2011, 12:38:13 »
evet, geçen sonbaharda karşılaştığım durum dediğinizin aynısı. Arılar sakat koloni yavruları besliyor ancak gözden çıkan yeni doğmuş arı sakat, netice hüsran.  o şekil olan kovanda aşırı varoa vardı. Yeni doğan arılar sakat doğuyordu. Varoaya karşı etkili biçimde laktik ve formik asit ilaçlaması yapmıştım varoaları temizlediğimi düşünüyorum ama nihayetinde kovanı kurtaramadım, söndü.

İlkbaharda laktik asit ilaçlaması yaptım, kovanlarda özellikle varoa varmı diye inceledim varoa göremedim ama sakat doğan arı problemi gördüm.

İnsanın elinden biryerden sonra birşey gelmiyor. Bu virüslere karşı ilaç keşfedilmediği yazıyor, internette, kovan güçlü olursa bu durumdan etkilenmeyeceği de yazıyor

Allah kovanlarımızı her türlü mikroplardan korusun inşallah.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 19 Nisan 2011, 17:29:09 »
evet, geçen sonbaharda karşılaştığım durum dediğinizin aynısı. Arılar sakat koloni yavruları besliyor ancak gözden çıkan yeni doğmuş arı sakat, netice hüsran.  o şekil olan kovanda aşırı varoa vardı. Yeni doğan arılar sakat doğuyordu. Varoaya karşı etkili biçimde laktik ve formik asit ilaçlaması yapmıştım varoaları temizlediğimi düşünüyorum ama nihayetinde kovanı kurtaramadım, söndü.

İlkbaharda laktik asit ilaçlaması yaptım, kovanlarda özellikle varoa varmı diye inceledim varoa göremedim ama sakat doğan arı problemi gördüm.

İnsanın elinden biryerden sonra birşey gelmiyor. Bu virüslere karşı ilaç keşfedilmediği yazıyor, internette, kovan güçlü olursa bu durumdan etkilenmeyeceği de yazıyor

Allah kovanlarımızı her türlü mikroplardan korusun inşallah.

Faruk kayse;
Varroa mücadelesi bir takvime uyularak yapılır ise başarılı olunur.

Önce varroanın yaşam tablosunu bilmeniz gerekiyor. Varrao üreyebilmek için kesinlikle arı kolonisinde yavru faliyeti olmalı, yoksa varropa dışarda üreme yapamıyor.

Varrao mücadelesinde bizi en çok zorlayan arıların kapalı yavrularındaki varroalardır.  Şöyle düşünün birisiyle savaşıyorsunuz, dışarda olanları yok etmek kolay, pusuya yatanları yok etmek için taktikler gerekmekte.
Bu konuda en büyük püf noktası, kapalı gözleri terk eden varroalar, işçi arıların üzerinde 4 gün durup tekrar kapanmak üzerindeki işçi yavru pupalarına dalıyorlar.
Bunun içindir ki, mücadele aralıgı 4 günü geçmemeli. Geçerse ne olur, dört gün öncesi doğan varroayı elimizden kaçırmaktayız, en az 10 gün üremeye kapalı gözde devam edecektir. Bir göze giren varroa 3-4 tane olarak o gözden doğmakta. Bunun için mücadelede bu takvime uyulursa başarılı olunur.

Siz çok iyi mücadele ettiğinizi söylüyorsunuz, sonuçlara bakıyoruz koloni sönmüş demekki mücadelede yanlışlar var.

Özellikle varroa varmı diye inceledim diyorsunuz, zaten varroaları çok net görmeye başladıgınızda o kolonide işler yolundan çıkmıştır.
Kim neyi keşfederse etsin varroa konusunda %100 başarı yok. Siz tamamen koloninizi arındırsanız, civardaki arılıklarda varroa mücadelesi yapılmıyorsa size kesinlikle bulaşacaktır.
Dikkat edilirse Almanyada varroa mucadelesi formik asitle yapıldı, kalan varroalar varsa kışın bir kezde oksalik asitle mücadele yapıldı, şimdi bal sezonuna başladı.
 Ülkemizde ise varroa mücadelesinde geç kalmayın diye uyarılar yeni yapılıyor.
En iyi varroa mücadelesi, kolonilerde hiç yavru faliyeti yokken yapılanıdır. Kolonilerde yavru varsa en az yavru dönemi yapılanırıdır.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk