Gönderen Konu: Arıcılıkta koloni veya kovan yönetimi, genel.  (Okunma sayısı 59771 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arıcılıkta koloni veya kovan yönetimi, genel.
« : 11 Nisan 2011, 13:03:31 »
Koloni yönetimi denildiğinde ne anlarız.
Öncelikle genel olarak bakar isek ülkemizde koloni yönetimi yapılamıyor.

Koloni yönetimi arıcılığın her şeyi de diyebiliriz.
Koloniyi yönetemeyenler zaten gerekli işi yapamamış demektirler.

Bu şuna benzer, birisini direksiyona geçirin illaki arabayı kullanacaktır.
Ya kalkıp gidecek, ya arabayı stop ettirecek, yada bir yere toslayacaktır.
Arıcılığı da bu şekilde düşünmeliyiz.

Bu konu kendi içinde acayip açılabilir.

Öncelikler ben bazı hataları bir yazayım, gerisine bakarız.

Efendim ben 50 kovan arıdan 75 oğul aldım, 2 tonda bal sağdım derse, bu olayda acayip gariplikler var demektir.

Burada arıcı arılığa hakim değil, birde oğul veren arıdan bal almak, ancak Konya çiçeğini dayarsan koloniye öyle alınabilir. Söylenmiş sözlerle ortadaki icraat birbirini tutmuyor. Oğul veren koloni bal yapmaktan düşer. Hatta koloni bitme noktasına bile varır.

Bir başkası birilerine koloni yönetimiyle akıllar verirken.
Bakıyorsun yaptıklarına ruşette arı kışlatıyor.
Sonrada hatalarını kamufule edebilmek için efendim ruşette arı çok iyi gelişiyormuş ve bu kişiler hala ruşetlere bu mevsim itibari ile kat atamadılar. Birilerini kandırabilirler ama işi bilenler bu ayakları kesinlikle yemiyor bu biline. Kişilerin dedikleriyle uygulamaları birbirini tumuyor.

Koloni yönetimini de ahkam kesenlerden degil, koloniyi yönetebilenlerden öğrenmeliyiz.
Ben defalarca yazdım, önümüzde Mehmet Yüksel diye birisi var.
Ben ve bir çok arkadaşım koloni yönetimini Mehmet Yüksel’den öğrendik.

Bu konuda yazacaklarım çok fazla şimdilik konuyu tartışmaya açıyorum :)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
Ynt: Arıcılıkta koloni veya kovan yönetimi, genel.
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2011, 19:57:03 »
Tartışmayı bırakalımda direk konuya geçelim.

Koloni yönetimi nasıl olmalı ?

Ülkemiz arıcılarının bu konuya şiddetle ihtiyacı var.

Kıştan çıkan kolonileri mevcut kadrosuna göre bal akımına nasıl hazırlamalıyız ?

Ama acele edilmeli.Arılar kıştan çıkalı çok oldu ?

Herkez yazsın bir şeyler.

A partisimi B partisimi doğru yapıyor ona seçmen karar versin.

hilmiunal077

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2011, 21:02:54 »
Herkese iyi akşamlar. Koloni yönetimini ben geçen yıl bu formda okuyarak öğrendim.Arılarımızın cinsi her ne olursa olsun.arıcılıkta en önemli kavram bence koloni yönetimidir.Ali beyin dediği gibi de Mehmet Yüksel bey konuyu gayet güzel açıklamış.Ben her uygulamada akla yatkınlık ve mantık ararım.Geçmiş yıllarda mutlaka birkaç kolonim oğula meyleder memeyi takardı.İlk defa  geçen yıl hiçbir kolonim oğula meyletmedi.Ben bunun koloni yönetimi ile alakalı olduğunu gördüm.Genel mantık da şu kolonide boş bekleyen arı bırakmamak arıyı sıkıştırmadan yeteri kadar boş alan sağlamak ,aksi halde koloni sıkışır veya işsiz kalırsa hemen oğula meylediyordu.Bir de böldüğümüz kolonilere sıkı bir bakım ve takip gerekiyorki,şimdi yeni gördüm geçen yıl ana arıyı iki çıtaya hapis ediyolar ve daha fazla ürün alıyorlar mantık olarak güzel ben de daraltma uyguluyorum zemin ana kovanı 4 çıta daraltıyorum ana 6 çıtada üremeye devam ediyor hiçbir problemle karşılaşmadım ancak anayı 2 çıtaya hapseden arıyı da bal akım döneminden sonra bölen arkadaşlar var.bir nesil bal akım döneminde doğmamış sayıyorum sonra da kışlatma problem ve kayıpları.Üvezpınar ve çevresinde arılarını bölüpte bir yıl sonra arıları ikiye katlamış kimse tanımıyorum.Bölünen arılar bir şekilde genelde zayi olmuş.Ben bal akım döneminden sona kesinlikle arı bölmem zayıf kolonime destek için belki 1 veya 2 çıta aldığım olmuştur.Bal akım döneminden sonra temmuz ortası veya ağustosta arı bölünmez demiyorum ama çevremde bölenler hep böldükleri kovanları zayi ediyor üzülüyorum.Ben de istiyorumki 20 arım varken 40 olsun ama göze alamıyorum.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2011, 01:19:23 »
                Arıcılıkta koloni yönetimini Mehmet YÜKSEL beyin paylaşımlarından duyduk ve öğrenmeye çalışıyoruz. Birçok yöremizde ogulu bol olanın iyi arıcı olduğu söylenir.Bazı yörelerde her yıl koloniler rekor kırarak üretim yapar,ama kimse nasıl bir koloni yönettiğinden bahsetmez.Bu ustaların hiç birinin arısı 20 çerçevede kışlamaz,Tarım Bakanlığı inat etmiş yıllarda beri koloni başına bal verimini 17kg ilan etmiş,sözündende dönmüyor.
                Izgara kullanmanın bal verimini düşürenlerin de koloni yönetiminden bahsettiği yok.
                Muhteşem TURUNÇ abi 1 çerçeve arıyı 10 çerçeve arı yapmış aynı cografi şartlarda bulunanlar ne yapmış.20 çerçeve arıyı nasıl doyuracagız diye ahkam kesenler var,senin langrost kovanda arı ile ne ugraşıyorsun.
                Adını anmadığı arıcıların paylaşımlarından paylaşım çıkaranlarında,koloni yönetiminden bahsettikleri yok.Ögrenmek isteyenler ,özellikle Mehmet YÜKSEL kardeşimizi takip etsinler,ben kendi adıma Mehmet beyden çok şey ögrendim orjinalı blogunda var.Allah razı olsun.Saglıcakla kalın.

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : 12 Nisan 2011, 09:50:51 »
Güzel bir konu hadi bakalım herkes bildiği kadarıyla maddeler yazsın. Konu sonunda ortak bi bildirimiz olsun.

Birinci madde diyelim ve yazalım  iki üç diye gitsin. Tabi ustalar da uygun görürse....

örneğin aşağıdaki gibi maddeler halinde belirtiriz. Her madeyi gerekirse içinde açar açıklarız.

-----KOLONİ YÖNETİMİ GENEL İLKELERİ-----

1. MADDE : ÜKEMİZ DÖRT MEVSİMİN YAŞANDIĞI BİR ÜLKE. HER BÖLGENİN KONUMUNA GÖRE BİR KOSEPT OLUŞTURULMALI

2. MADDE: VAROA MÜCADELESİ BAŞTA OLMAK ÜZERE HASTALIKLARLA MÜCADELE İÇİN DE BİR KOSEPT OLUŞTURULMALI

3. MADDE: UYGUN KOLONİ YÖNETİMİ İÇİN DÜNYACA KABUL GÖRMÜŞ EKİPMANLARIN TESBİTİ VE TEMİNİ SAĞLANMALI

4. MADDE: GEZGİNCİ VE SABİT ARICILIKTA YAPILMASI GEREKENLER BELİRLENMELİ

5. MADDE: .......

6. MADDE:.......

Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2011, 10:25:29 »
Koloni yönetimi ülkemizde koloniyi alıp bir bahçeye koyup civarında çaresiz gezmek olarak tarif edilebilir.

Ülkemizdeki genel tanım bu.
Koloninin ne gibi dert ve sorunları var kimsenin umurunda değil.
Kulaktan duyma ve geleneklere göre kocakarı tedavi ve geliştirme yöntemleri.
Koloni besleyenlere bakıyoruz, tavuk, pekmez çeşitleri, yumurta sarısı, lokum, akide şekeri ve kek vermekteyiz. Güya koruyucu olsun diye antibiyotik ve vitaminler.

Ne gariptir bunca uğraş arılarımız hastalıktan kurtarmıyor.
Birde istediğimiz gelişmeler niye olmuyor.
Yıllardır süren her sene binlerce koloni sönmesi.
Bu durumdan hiç rahatsız olmayan bir arıcılık camiası.

Yurdumuzdaki arıcılık kültürü çok farklı.
Geçen hafta Çankırı’dan biri aradı, senden aldığım arılar 10 çıtalık kolonide sıkıştı böleyim mi?
Dedim ki niye bölüyorsun kat at, bu mevsimde kat olur mu?
Ülke 10 çıta arı gördüğünde bölmeden duramıyor.
Mehmet Yüksel üçüncü katları atmış atar tabi, koloniler zayıf veya bölünmüş olsa atabilir misiniz?

Koloni yönetiminde ırkları yönetmekte farklı.
Siz Kafkas arısıyla çalışırsanız bu koloni kendi kendisini genelde yönetir. Arıcıyı fazla yormaz. Aşırı gelişim sergileyemez. Arıcı zayıf arıyı daha iyi yönetir, iş güçlü arıyla başa çıkmakta. Gelişemeyen arıda oğul derdi sıkışma derdi yok ki bunun neresini yöneteceksin.

Ülkemizde arıcılık baştan sona Kafkas arı kaynaklıdır.
Günlük atacağı yumurta maksimum 1500. Bu genetik bir durum. Kafkas arısına ne yaparsanız yapın bunu geçme şansınız yok. Kafkas arısını melezleyip birkaç tur ileri giderseniz 1500 den fazla yumurtayı attırma şansınız var buda ıslahçıların işi zaten o zamanda bu arıya Kafkas diyemeyiz.
Konumuz zaten bu değil, Kafkas arısını nasıl yönetiriz.
Bu yazacaklarım bir hocamızın kitabında var ve bunu öğrenenler hava atarlar biz Kafkasa yumurta attırmasını biliriz diye.
Tabi bu işlemler hiçbir zaman Kafkas arısına 80 binlik koloni oluşturma imkanı sunmaz bu zaten matematiksel olarak imkansız.

Gelelim kitapta anlatılan yönteme.
Kolonide hep karpuz gibi bir yavru bölgesi var.
Karpuzun merkezindeki çıtada yavru doruk noktasındadır.
Kafkas arısı bu yuvarlağın içinde dolaşır durur, bu karpuza müdahale edilmediğinde karpuz zamanla küçülecek anaarıda bu blokeleri aşıp başka yere gidemeyeceği için günden gene nüfusunu düşürmek zorundadır.

Peki ne yaparsak bu anaarıdan 1500 yumurta alabiliriz.

Karpuzu kesmek lazım ;D
Karpuzun göbeği tam baştanbaşa yavru veya en çok yavru, yavru merkezindeki çıtada olur.
Merkezdeki yavrulu çıtayı alıp yavru sıralamasında birinci çıta yapıyoruz ve merkeze en dıştaki yavrulu çıtayı alıyoruz. Yavrulu çıtayı girdiğimiz yerin karşındaki çıtalar yeni girilin çıtaya göre daha fazla yavruludur. İşçi arılar bu merkeze çekilen çıtayı yavruya hazırlarlar. Anaarı bu çıtaya geldiğinde tamamen yavruya dönüştürecektir, bu çıta ballı bile olsa, işçi arılar balı başka alanlara taşıyacaklar.
Bu işlemlere devam edildiğinde koloniden maksimum yavru elde edilir. Elimizdeki anaarıyı da en verimli şekilde kullanmış oluruz.

Not:
Kolonideki karpuzu kesmek için koloni atıyorum 5-6 çıta arısı var, bu düzeni bozdugumuzda içerdeki arılar tüm yavruyu kaplayacak miktarda olmalı. Bizim insanımız bazen lafı tersten anlar, çok zayıf bir kolonide bu işler olmaz. Ben başka yazılarımda belirttim. Koloniyi en iyi çalıştırma yolu en az 5-6 çıtalı arılı olması gerekmekte. Forumda bir konu başlıgı altında bunu işledim. Koloni yönetimi ve bazı hesaplar olmalı. Ne demek istediğimi o bölümde geniş bir şekilde izah edilmeye çalıştım, resimler gözüküyormu bakmadım, bloktan yüklenen resimleri her bilgisayar açmıyor.
Anaarıyı en iyi çalıştırmak içinde en az 5-6 çıta arıya ihtiyaç var. Anaarı 2 çıtalık alanda 5-6 gün çalışıp doğacak yavruları beklemek zorunda. Çünkü arının sardığı bölüm iki çıta.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2011, 14:16:20 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #6 : 20 Nisan 2011, 16:30:51 »
Bende yazayım çevremdeki arıcı arkadaşlarımın yaptığını.

1-Arı sıkışmadan sakın mum verme arı iyice sıkışacak şerbetliğin altına mum örücekki yeni mum veresin.İzledikleri yol bu şekilde bizim yaptığımızn tam tersini yapıyorlar.Şerbetliğin altına mum örmesini beklerken oğul meğili başlıyor.
2-Arı kata çıktımı kuluçkalıkta ana memesi kontrolü yapmazlar nedeni sorarsam arının düzeni bozuluyormuş.

Geçen sezon bunların dediğine uydum oğula gidenmi dersin yalancıya kaçanmı dersin bütün olumsuzlukları yaşadım.Arkadaşların arılarında daha çok oğul verdi.Biz onların deyimi ile arının düzenini bozmadık ama arılar bizim düzenimizi bozdu.En büyük sorun kolonileri yönetememe.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #7 : 25 Nisan 2011, 17:24:28 »
Koloni yönetiminde genel handikaplarımızdan birisi, kolonideki kapalı yavrunun çıktığında saracağı alan ve kolonideki sıkışma hesaplanamıyor.

Biz arkadaşlarımızla bunun üzerinde tartışmalar ve görüşleri değerlendiririz.

Gelinen nokta ise şudur.

Bu bilgilerin bir çoğunu Mehmet Yüksel'in konuşmalarından dersler çıkartarak oluşturduk.

Şimdi siz hobi olarak arıcılık yapıyorsunuz, vaktiniz arılarla ilgilenmenize olanak sağlamıyor.

Önce arılarımızın çalışma sistemine bir göz atıyoruz.
 Kolonilerimizin gücü ne olursa olsun, siz bunu bir yere koyduğunuzda ilk yaptıkları iş, yukardan aşağıya doğru petek asmaktır. Oğulu, sepete silkeleyin, karakovana koyun, oğul bir mağaraya veya tavana kondugunda hep yukardan aşagıya çalışır. Koloni güçlendikçe bu dalakları büyütür ve yan yana sayısını artırır.

Şimdi elimizde bir koloni var, bu koloniyi 8-10 çıta düşünüyoruz.
8-10 çıtalık koloninin en az 5-6 çıta yavrusu olur, bu en azı.

Şimdi koloniye katı versek mi? Vermesek mi? derken, bazen işler rayından çıkıyor.

Bizim şu an yapmış olduğumuz uygulamayı yazıyorum, elimizde 8-10 çıtalık bir koloni varsa, yavru durumları ırkla da alakalı, benim 10 çıtalık bir kolonimde 8 çıta yavrum olur. Bu kadar yavru çıktığında kapladığı alanı düşünün.

Vaktimiz olsa bile işlerimizin yoğunluğu dolayısı ile her daim kolonilerin başında olamıyoruz.
Peki, ne yapmalıyız.

Biz böyle bir koloniye kat veriyoruz. Başkaları efendim olmaz dese de bal gibi olur, isteyen dediklerimizi uygular istemeyen başka işler yapar. Olmaz diyenlerin alternatifleri yoktur, kuru laf, yaz babam yaz hesabı…

Yukarda girişteki mantık neydi, koloni çalışmaya yukardan aşağıya doğru başlıyordu. Siz koloniye ham petekli çıta verin, ilk olarak çıtanın üstünden aşağıya doğru örmeye başlıyor.

Kolonimize katı veriyoruz, bunu nasıl yapıyoruz derseniz.
Önce koloniyi bir kata aktarıp, alt katı duruma göre ya ham petek, yada örülü petekle doldurup katı üzerine koyuyoruz.

Koloni kata aktarıldı ve alt kata boş çıtalar dolduruldu.
Burada kolonimizin sıkışma derdini bitirdik.
Koloni doğal olarak yukardan aşağıya çalışacağı için kata çıkmama gibi bir sorunu kalmadı, sıkıştı mı aşağıyı saracaktır.
Bu arada kolonideki en sıcak yer koloninin üst katıdır, bu yöntemle kolonideki yavruları da üşütmüyoruz, koloniye gelişmesi için istediği alanı da vermiş oluyoruz.

Bu konuya gelen cevaplara göre yeniden yazılar yazacağım, olayı genelledim, ekleyeceklerim bitmedi.

Ali Türk

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Nisan 2011, 17:42:17 »
ali abi alt katı tamamen mi yani 10 çıta olarakmı dolduruyoruz

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #9 : 25 Nisan 2011, 19:47:30 »
 Ali abi en son yazdığın koloniye kat verme gerçekten benim için çok iyi oldu.Bu yöntem gayet mantıklı.Malum havalar soğuk arıların bal stokları sıfır gün aşırı yarım litre invert şurup veriyorum, vermesem arı sönecek.Abi 10 çıtalık arıda 8 çıtada yavru var bende bu soğukta kata 1 adet ballı bir kabarmış ve 1 adet ham petek verdim, hava ısınınca üst kata çıkıyorlar soğuyunca alt kata komple iniyorlar bende ne yapacağım diye düşünüyordumki sizin bu yönteminiz sorunu halleder inşallah.En kısa zamanda tabi havalar müsade ederse bu şekilde katı vereceğim.Abi sizden ricam bu şekilde kat vermeyi biraz daha açarmısınız.Çok teşekkürler.

hilmiunal077

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 25 Nisan 2011, 21:26:22 »
Herkese iyi akşamlar dilerim.Evet soğuk havalarda kat atmak hakikaten problemdi.Ama Ali beyin değindiği ve anlattığı ayrıntılar artık arıyı katlı hale getirmeyi kolaylaştırıyor ve pratikleştiriyor,üstelik bu kat atma yöntemi arının fıtratına da uygun.Ayrıca devamlı beslenmeyen koloniler çökmeye mahkum.Yavrulama faaliyeti başladığında arılarda müthiş bir tüketim başlıyor.Arı keki hızlı bir şekilde kullanıma hazır duruma getiremiyor hele soğuk havalarda arının kekden faydalanması da imkansız hale geliyor.Koloniler güçlerine göre yeteri miktarda iki veya üçer gün aralıklarla periyodik olarak şuruplanmalı.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 25 Nisan 2011, 22:38:03 »
            Değerli arkadaşlar,baharda yagmurlu geçen günlerin sonunda dallar ogulla dolmakta.Nedeni kovanda kaç yavrulu çıta var haberimizin olmamasından kaynaklanmaktadır.7 çerçevesi kapalı yavrulu kovanın 3 günde 1 çerçeve işçi arı arı ailesine katılacaktır.5-6 gün süren yagışlı günlerin sonunda arı ailesi2 çerçeve kapalı yavru açıldığında bazı hesaplara göre 4 bazı hesaplara göre 6 çerçeveyi kaplayacak kadar arı daha olacaktır.Arı ogula gitmeyecek de ne yapacak,kovan dar geleceğinden yeni bir arı ailesi oluşacaktır.Zamanında kat atmak koloni yönetiminin bir kısmıdır.Yaşlı ana arısı olan koloniler ve az yumurta atan arılar da bu duruma düşme durumu yoktur.Böyle arısı olanlara sanki söylenmiş 10 DÖNÜM BOSTAN YAN GEL YAT OSMAN ata sözü uygundur.Saglıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2011, 10:54:06 Gönderen: vecdiküçükyılmaz »

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #12 : 25 Nisan 2011, 22:49:26 »
Kolonimize katı veriyoruz, bunu nasıl yapıyoruz derseniz.
Önce koloniyi bir kata aktarıp, alt katı duruma göre ya ham petek, yada örülü petekle doldurup katı üzerine koyuyoruz.

Koloni kata aktarıldı ve alt kata boş çıtalar dolduruldu

Ali abi şimdi üsteki dediklerinden ben şunu anlıyorum.Kuluçkalık daki arılı yavrulu çerçeveleri boş bir kata alıyoruz sonra en alt kuluçkalığı yeniden mumla dolduruyoruz.Kata aldığımız arılı yavrulu çerçeveleride üstüne koyuyoroz doğrumudur.

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #13 : 26 Nisan 2011, 09:01:17 »
Müthiş bir mantık... Eline yüreğine sağlık Ali abi...

Korkak davranıyoruz korkak...

Örneğin ben: kekin arıyı kırıdığını bile bile ne olur olmaz aç kalmasın diye kek verdim. Ve hep denilen ve bidliğim şey başıma geldi.

Yeni şeyleri, doğru olan mantıklı olan uygulamaları denemeliyiz.

Şuanda Dünyadaki uygulamlar ne? Yanlışlar ne? Doğrular ne? Sormadan kafamızın bildiğine anadan atadan görme yöntemlerle arıcılık yapıyoruz. Huylu huyundan vaz geçmezmiş. Can çıkar huy çıkmazmış. Yanlışlarımızdan dönmüyoruz. Huyumuz çımıyor ama arımız oğula çıkıyor...

Arkadaş görüyorsun işte baharda yüz kovan yapıyorsun bölerek, kışın yarısı mefta....

Birazdaha cesaretle bu işlerin üstüne gitmeliyiz. Tel atlık- Çiftkat kuluçkalık- Varoa takvimi- Organik asitler- İnvert- Kekleme zamanları- Kaliteli anaarı- Temizlik- bir çok alanda yeni ve cesur adımlar atmalıyız.

Uygulamalar ortada deneme yanılma yöntemi yapmayada gerek yok. Doğrular, uygulamalar resimli videolu. Daha ne olsun?

Arının doğasına uygun hareket etmek gerek. Yanlışta ısrar yanışları beraberinde getirir.

Allah hepinizden razı olsun. Bir çok bilgiyi sizlerden öğrendim. Saolun var olun...
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2011, 09:04:54 Gönderen: mdoganaksehir »
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 26 Nisan 2011, 09:01:58 »
Vecdi abi;
Arıcılıktaki bilgiler tamamen geleneklerden oluşmakta. Alternatiflere acayip yan bakan bir ülkeyiz. Bir şey söylersin yok öyle olmaz, peki gel nasıl olacak bir tarif et ses yok. Birde literatür hastaları var okuyup okuyup yazıyorlar.

Tarif ettiğim koloniye kat verme işi bir çok çalışanı rahatlatacaktır.

Bu tarif bir çok kişiyle görüşülüp burada özetlenmeye çalışılıyor.

Sadri abinin komşuları Bulgaristan göçmeni, ve bu sistemde kolonilerini çalıştırmaktalar.

Yapılan işin bir zararıda yok, siz elinize termometreyi alın, evin tabanıyla tavanını bir ölçün, farklı ısıları göreceksiniz ykarsı daha sıcaktır.
Kaynayan suyun dibiyle üstü gene farlıdır, mantık olarak alt sıcak olması gerekirken kaynayan suyun üstü sıcak oluyormuş, bunu duydugumda acayip yadırgamıştım.

Arıyı kata alıp alt kuluçkalıga çıtaları ham veya örülü farketmeyecek çünkü arıcının elinde olan malzemeyi kullanacaktır.
Burada arıcının yapmış oldugu koloni yönetim hataları ortadan kalkacak, arıya iş ve yol vermiş oluyoruz.
Katı vermekte geç kalındıgında başta oğul riski, koloninin bal ve polenle blokesi ve koloni nufusunun geri gitmesi kaçınılmaz olur.

Ali Türk