Gönderen Konu: ARICILIK SUNİ TOHUMLAMA, YAPAY DÖLLEME  (Okunma sayısı 31419 defa)

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
Ynt: ARICILIK SUNİ TOHUMLAMA, YAPAY DÖLLEME
« Yanıtla #15 : 31 Ekim 2011, 22:44:00 »
Ali Bey i yaptığı amatör ama çok önemli çalışmalarından dolayı çok tebrik ediyorum. Amattörce yaptığı bir işi Milli bir mesele halinde ele alması ve o heyecanı sürekli yaşıyor olması takdire şayan bir şey. Keşke ülkemizin profesyonelleri de yaptıkları işlerde bu heyecanın yarısını yaşasalar ve gelişim için kafa yorsalar... Kalkınma böyle insanların meslekllerinin gereği azim ile çalışması ile olabilir. güzel şeyleri çok daha güzel üslupla kritik ederek belki eksiklikler varsa katkı sağlamak lazım. aksine polemik konusuna dönüştürmemek lazım. Ne yazık ki ülkemizde arıcılık çoooook blgiye ve tecrübeye ihtiyaç duymakta. Kendisi bir şey yapamayanlar başkalarını yaptığına çamur atarak egolarını tatmin etmekteler. Nefsi veya ekonomik rekabet kaygıları insanın hayatına yön verirse orda güzel iş olmaz.
  Ben de amatörce arıcılık yapan bir arıcı olarak, bütün üretilen ana arıların suni dölleme yapılması için dua etmekten başka şimdilik yapacağımız önemli şey yok. en azından yapanlara duacıyız. İnşallah dualarımız gerçek olur ve bizde suni döllenmiş, makul fiyatlı analar kullanabiliriz... inşallah... Herkese selamlar
hayreddin bayraktar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #16 : 01 Kasım 2011, 14:51:28 »

Ali Bey i yaptığı amatör ama çok önemli çalışmalarından dolayı çok tebrik ediyorum. Amattörce yaptığı bir işi Milli bir mesele halinde ele alması ve o heyecanı sürekli yaşıyor olması takdire şayan bir şey. Keşke ülkemizin profesyonelleri de yaptıkları işlerde bu heyecanın yarısını yaşasalar ve gelişim için kafa yorsalar... Kalkınma böyle insanların meslekllerinin gereği azim ile çalışması ile olabilir. güzel şeyleri çok daha güzel üslupla kritik ederek belki eksiklikler varsa katkı sağlamak lazım. aksine polemik konusuna dönüştürmemek lazım. Ne yazık ki ülkemizde arıcılık çoooook blgiye ve tecrübeye ihtiyaç duymakta. Kendisi bir şey yapamayanlar başkalarını yaptığına çamur atarak egolarını tatmin etmekteler. Nefsi veya ekonomik rekabet kaygıları insanın hayatına yön verirse orda güzel iş olmaz.
  Ben de amatörce arıcılık yapan bir arıcı olarak, bütün üretilen ana arıların suni dölleme yapılması için dua etmekten başka şimdilik yapacağımız önemli şey yok. en azından yapanlara duacıyız. İnşallah dualarımız gerçek olur ve bizde suni döllenmiş, makul fiyatlı analar kullanabiliriz... inşallah... Herkese selamlar

Hayrettin hoca, ben sanal aleme girdiğimden beri paylaşımlara devam ediyorum. Peygamberin bir sözü vardı hatta kudsi hadis diyenlerde var. Siz bildiklerinizle amel ederseniz, Allah bilmediklerinizi öğretir.  Bizde sanal aleme girişimizden bu tarafa doğru yanlış bildiklerimizi paylaştık. Bu benim önümü ve ufkumu açan sözle tam bağdaşıyor. Sıradan bir kişi neler yapabiliyor. Bildiklerimizi yaptık, bilmediklerimiz ise bir şekilde bize yaratan öğretti, yeni kapılar açıldı, tabi bu işlerde özveri gerekiyordu, buda bizde çok şükür fazlasıyla var. Tabi bu gibi çalışmalarda sıkıntılar oldu, hepsini sabırla geçtik.

Dikkat ederseniz burada, Yaratan her hangi bir ölçü koymamış, diyor ki bildiklerini yap, bilmediklerini ben öğretirim.Yani bir işi yapabilmek için, prof, doçent olacaksın yok. Çalışmaların karşılığı olarak dünyada verilen unvanlarda önemli tabiî ki, önemli olan o unvanlara layık olabilmek. İslam bilime ve ilime çok önem vermiştir.

Bir ara ben biraz bahsettim hemen oo sen nasıl hocalarımıza böyle dersin filan, sesleri yükseldi. Tabi bu ses yükseltenlerin dinlerinden haberi olduğunu zannetmiyorum.

Yaratan gene derki, “ilmi ile amel etmeyen alim, kitap yüklü eşek gibidir” Cuma süresi 5. Ayet. Bir Müslüman buna surat ekşitirse yeniden iman etsin. Ayette yaratıcı ne demek istiyor, her ilim sahibi ilmini yerine getirsin demekte. Bizdekiler ne yapıyor ben prof um, ben doçentim. Peki unvanıyın karşılığı işleri görelim diyorsun hep proje ve kem küm…
 Kişi prof olmuş ise başkaları da bir şeyler yapıyorsa, sen bu işi yapamazsın diye tepeden bakamaz. Zaten o kişiler işini yapsalardı, ben bu işi yapmama gerek yoktu. Bilim adamlarını bildiklerini yapmaları aksi taktir de, kitap yüklü eşeklerden farkı olmayacağını söylüyor, Yüce Yaratan. Bunu ben söylemiyorum, kur’an söylüyor. Allah, ilim ilerlesin diye bilimciyi aslında zorluyor. Bu ayet sadece bilimciyi değil, Müslüman’ım diyen herkesi kuşatır, herkeste ilmi kadar mesuldür, siz vicdanen rahatsanız, problem yok, her kişi kendisini en iyi tartandır. Ben bu bilgileri bildiğim için buralara kadar geldim. Almanya’da olsaydım bu işleri yapmama gerek yoktu, oradaki bilimciler gerekeni yapmış. Amerika’da olsam gene bu işleri yapmama gerek yok, gene oradaki bilimciler damızlıkları oluşturmuş, saf mı istiyorsun? F1 mi istiyorsun? hangi ırk istiyorsan onunla çalış. Bu yazıyı kimseyi kırmamak için o kadar yumuşak yazdım ki anlatamam. Önemli olan mevzu anlaşılsın.

Gelelim bize çamur atanlara istedikleri kadar atsınlar, bana neler demediler, deli, geri zekâlı, salak hepsine gülüp geçtim ve hala buradayım, ben nereye geldim, bana laf söyleyenler nerede kaldı onlara bakılmalı.

Yazmış olduğunuz yazının bir yerinde her üretilen ana arının suni döllenmesi için dua ediyorum demişiniz bu imkansız.

Ben sizin yazınızı dün akşam okuduktan sonra yeni bir konu oluşturdum, saf arı nedir? f1 arı nedir? Hibrit arı nedir? Eko tip nedir? Adı altında bunları ayrı, ayrı açıklayacağım. Bunun için dün akşam 3 resim için 1 saat çalışma yaptım. Resimleri yükledim ama yayınlamadım birde yazıları gerekiyor.

Suni tohumlanan ana arılar özel arılardır, bunlar bal toplamakta kullanılmazlar. Damızlık olarak kullanılır. Atıyorum elinizde İtalyan arınız var saf, yeni saf İtalyan arı üretebilmek için ya suni tohumlama yapacaksınız yada üretmiş olduğunuz İtalyan ana arıyı, İtalyan erkek arıların bulunduğu izole bölgede çiftleştireceksiniz.

Bir damızlık ana arınız olduğunda. Binlerce f1 ana arı üretme şansınız var.
F1 ana arı bal toplamada kullanılan en verimli melez arıdır. Bu işin dünyadaki kuralı budur. Saf arılarla bu verimi beklide yakalayamazsınız.

Damızlık arıyla kullanma melezlerini hala arıcılarımız karıştırıyor. Saf arı üretebilmek için saf kraliçeye, saf ırkın erkeğinin spermi verilip, anaç elde edilir. Saf arılar anaç arılardır.
Anladınız mı? bilmiyorum ama bu konudaki açıklamalar bir başka konu altında yapılacak.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #17 : 01 Kasım 2011, 16:15:35 »
Tekrar selamün aleyküm, Ali Bey kardeş...
İlgine teşekkürler...  F1 lerinde suni dölleme ile oluşturulmasında ne sakınca var? En azından hangi ırk ile melezleneceğine ve nekadar sperm verileceğini biz belirlemiş olmaz mıyız.  Kendisi çifleşen analar ne kadar atımlık barutları var bilemiyoruz. Arı çok süper iken hemde ana değişmeye zaman ayrılmayacak bir sırada, bakmışsın seyrek yumurta vs. arı gelişmiyor, gitti bir sezon..
Benim bu sezon dört tane kolonim (ki en iyileri idi) bu durumda sezonu boş geçtiler. Bu bahsettiğim analar 2010 haziran temmuzunda F1 karniyol dan kendi ürettiğim analardandı. Erkek arının zirve nüfus zamanı... Analar süper görünümlü ama arka kısmı hafif yukarda çok canlılar, çerçevelerde yumurta seyrek, dolayısıyla koloni mevcudu taam bala başlanacak zaman geriliyor. Belki tecrübelerinizde bu duruma raslamışsınızdır.Selam ve dua ile...
hayreddin bayraktar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #18 : 02 Kasım 2011, 10:30:10 »
Tekrar selamün aleyküm, Ali Bey kardeş...
İlgine teşekkürler...  F1 lerinde suni dölleme ile oluşturulmasında ne sakınca var? En azından hangi ırk ile melezleneceğine ve nekadar sperm verileceğini biz belirlemiş olmaz mıyız.  Kendisi çifleşen analar ne kadar atımlık barutları var bilemiyoruz. Arı çok süper iken hemde ana değişmeye zaman ayrılmayacak bir sırada, bakmışsın seyrek yumurta vs. arı gelişmiyor, gitti bir sezon..
Benim bu sezon dört tane kolonim (ki en iyileri idi) bu durumda sezonu boş geçtiler. Bu bahsettiğim analar 2010 haziran temmuzunda F1 karniyol dan kendi ürettiğim analardandı. Erkek arının zirve nüfus zamanı... Analar süper görünümlü ama arka kısmı hafif yukarda çok canlılar, çerçevelerde yumurta seyrek, dolayısıyla koloni mevcudu taam bala başlanacak zaman geriliyor. Belki tecrübelerinizde bu duruma raslamışsınızdır.Selam ve dua ile...

Hayrettin hoca;

Ana arı dölleme işi zor değil fakat çocuk oyuncağı da değildir.
Mikroskop ile uzun süre çalışmak gerekiyor, buna saatlerce kimse dayanamaz.

Dünya genelinde en iyi kullanma melezi F1 arılardır.

F1 leri suni tohumlama yaptığımızda zaten F1 olmuyor.

F1 ana arının tanımı şudur.
F1 saftan üretilip doğada yabancı erkek arılarla çiftleşen ana arılara deniliyor.

F1 ana dediğimiz ana arılar çiftleşmeden önceki hali hangi ırktan üretilmiş ise o ırkın safıdır.

Saf hattan üretilen ana arıya istediğiniz ırkların spermlerini verdiğinizde zaten buna gene F1 diyemezsiniz, saf üretmeyip başka ırklardan spermleri verdiğinizde bunun adı ıslah veya hibrit oluşturma işine girer.

Ayrıca suni tohumlanan ana arılar, F1 ler gibi olamazlar daha naziktirler.

Yazınızın içinde çok önemli bir sorunu dile getirdin. Bu konuyu ana arı üretimiyle alakalı konular içinde işleyecektik, burada konuya bir değinelim, kışın bunları işlemek için yeterli çok zamanımız olacak.

Biz ana arı üretmesini bilmiyoruz.
İşin en önemli püf noktalarını kaçırdıktan sonra ne yaparsanız yapın bir işe yaramayacaktır.

Ana arı üretilecek larva bu işin en önemli noktası, artık iş öyle bir yere geldi ki saatler konuşuluyor.
Bize eskiden 3 günlük larvadan bile ana arı olur deniyordu. Şu anki bilgilerimiz en ideal larvanın 8 saatlik olanıdır.

Bunları bu yıl katılmış olduğumuz ana arı üretme kursunda öğrendik.

Konuyla alakalı resimleri bulamadım ama bulunca gerekli konu içinde paylaşacağım.

Gerekli larva alınmadığında ana arı sperma işleyecek bölüm gelişmiyor ve kese minicik kalıyor.
Hocamız bunu anlatırken bize şekil olarak ta zaten çok benziyor, dondurma külahını örnek verdi. İdeal larvayı aldığınızda üretmiş olduğunuz ana arının sperm kesesinin görünümü en büyük külaha 4-5 -6 dondurma kepçesiyle dondurma koymuşunuz gibi duruyor.

Yaşlı larva aldığınızda, çocukları kandırmak için alınan minik külaha bir kepçe dondurma koyulduğundaki hali hatırlayın.

Bu ana arı ne zaman ne kadar çok erkek arı olsa da, çiftleştiğinde sperm kesesi gelişmediği için bir yerde gümleyecektir.

İnsanımız ana arının tipine bakıp çok iyi ana arıydı diyebilmekte.

Ana arı üretilirken alınacak larvalar kovanın merkezindeki çıtalardan alınmalı. Kenar çıtalardaki larvalar arıcıyı şaşırtır ve yaşlı larva almasına neden olur. Alınacak larvanın minicik bir arı sütü zerreciği içinde, larvayı göremeyeceksiniz. En ideali budur. Öyle larva alanlar var ki geriden larva gözükür. İdeal larvayı defalarca görmeye çalışın görmekte zorlanacaksınız ve siz larvayı gördüğünüzde ise o larva kuruyup ölmüş olur demişti hocamız.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 02 Kasım 2011, 10:43:12 »
Hayrettin Hocam, Ali Abi F1 anaarıların daha verimli olduğunu ifade ediyor. Saf anaarıların belki F1'ler kadar iyi olamayacağını söylüyor. Elimizde bir tane saf anaarı bulunursa bize düşen bu saf anaarıdan yeni F1'ler üretmek.
Saygılarımla
(Ben yorumu yazdığımda Ali Abinin yeni yorumu yayınlanmış. Benim açıklama  yapmama gerek kalmamış ama yine de silmedim)

« Son Düzenleme: 02 Kasım 2011, 10:55:57 Gönderen: ŞÜKRÜ KOCA »

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #20 : 02 Kasım 2011, 19:26:56 »
Açıklamalar için teşekkürler. aydınlatıcı oldu. Mesela ben; F1 ile hibrit aynı şey sanıyordum... Bu yaşlı larva problemini miller yöntemi ile bu sene aşmaya çalıştım. Verimlerini 2012 yazında görmek nasip olur inşallah. Bu sene larva transfer yöntemini kullanmadım. Zaten ticari amaçlı ana üretmeyenler için en uygun yöntem miller gibi görünüyor. F1 karniyolun oğul için yaptığı memelerden de 3-5 tane denedim. seneye kıyaslama yapacağım. Oğul memelerini de 0(sıfır) saatlikten itibaren ana adayı olarak beslediklerini biliyorum. Irkı belli olan (ıslah edilmiş) kolonilerin oğul için yaptıkları memelerin, oğula meyilli olmak gibi sakıncasının da az olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu oğul hazırlıkları büyük oranda arıcı ihmal veya bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Mesela ben, karniyola uygun havalı kovanları henüz yapabilmiş değilim. zamanla yapcaz inşallah!...şimdilik arıcılığı zaten oyuncak niyetine yapıyoruz... selamlar.
hayreddin bayraktar

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 07 Aralık 2011, 21:52:50 »
Hayrettin Bey,  Suni tohumlamadaki çalışmalar  http://www3.omu.edu.tr/anajas/pdf/21(3)/370-378.pdf  http://www3.omu.edu.tr/anajas/pdf/21(3)/370-378.pdf bu belgelerde  var... İyi incelersen http://www.zooteknidernegi.org/dergi/icerik/makale/2004_45_2_39-42.pdf Ali abinin neden çocuk oyuncağı değil dediğini daha iyi anlarsın... Saygılar.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 23:01:34 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #22 : 12 Aralık 2011, 11:15:15 »

Arıcılıkta kullanılan, ana arı yapay tohumlama cihazlarının son şekiller verildi. Bu işi bu noktalara taşıyan Sadri Demircioğlu abimize sonsuz teşekürler ediyorum.

Bursa Orhaneli gezimiz sırasında bizleri Misafir eden Mirili Fatih kardeşimizin arılığında bu işler üzerine konuşuldu. Sadri abimiz bu aleti ben yaptım ama bundan sonra başkalarına da yol açtık, ben yapıyorsam başkaları da bunu çok rahat yapabilir diye alçak gönüllü açıklamalar yaptı.

Kraliçe suni tohumlama aletine en son taktığı dijital mikroskobu inceledik. Bu sistemde görüntü bilgisayar ekranına taşınıyor ve rahat çalışma imkânı sunacağını düşünmekteyiz.

Dr.Muhteşem Turunç abimiz is bu şekilde çalışmanın daha zor olacağını söyledi, nedeni üç boyutlu görüş olmadığı idi. Bu üç boyut işini çok iyi anlatmasına rağmen, hala ben bu işin olur tarafındayım. Üç boyut görmek için iki göz görüp, görüntüyü birleştirmeliymiş, birde örnek verdi, iğneye ipliği tek gözünü kapatıp takmaya çalışırsan, iğne deliğini ilk etapta tutturamazsınız diye açıklama yaptı. Yani üç boyutlu görüntü olmadığında sizin üç boyut görünümlere alışık olan vücut ayarlarınız direk olarak hedefi tutturamaz diyordu.

Son sistemde ekipten hiç kimse çalışma imkanı bulamamıştı. İlk defa Fatih'in arılıkta ölü bir işçi arı alınıp üzerinde kanca ve cımbızları deneme fırsatı buldum.

İlk defa deneme yapmama rağmen cımbız ve kancaya bakmadan direk ekrandan bakarak, kanca ve cımbızı kullanmayı denedim o kadar rahat bir ortam olmamasına rağmen işlev yerine getirildi.
Diyelim dijital mikroskop olmadı zaten sorunumuz yok, işi kolaylaştırmak için eklenen bir malzeme deriz ve mikroskoptan bakıp işimizi yaparız.

Bu işe ilk giriştiğimizde, acayip sakarlıklar yaptık. 2010 yılı her uygulamada bir kaç tane cam iğne kırdık ve bu iğneler Türkiye'de yok ve çok sıkıntı oluşturmuştu. Paranızla lazım olan iğneyi bulamıyorsunuz. 2011 Yılı yapılan çalışmalarda bir tane bile iğne kırmadık. Bu iş aynı araç kullanmak gibi bir şey. İlk araba kullanırken eğilip debriyaj nerde, fren nerede, vites değiştirirken vitese bakarsınız. Araç kullanmasını öğrendiğinizde bunların hiç birisi artık gerekmez, suni tohumlama cihazında aynısını yaşadık. Artık hangi sistemde olursa olsun belli melekelerimiz var, dijital mikroskop, debriyaj ve vitesi ortadan kaldırır az bir bocalarız sonra alışırız diye düşünmekteyim.
Bu arada cam iğnelerinde kendimiz yapabilir hale geldik.

Aşağıda videoda hacının görmesiyle alakalı espiriler var, bu işleri yaparken beni hacı devamlı hasta etmiştir, en son bir gün dedim ki ben bu işi yaparken dışarı çık, ayarımı bozma. Ben mikroskoptan bakıyorum o yandan diyor ki çok girdin....Belaya kaldık, her şeyin hayırlısı….

Bu mikroskobun en büyük özelliği görüntüyü resimlemesi ve video çekmesi. İşi yapamasanız bile harika bir video çekeceğime inanıyorum, yapılan işi videoda anlatmak acayip bu işlere meraklı olanlara fayda sağlayıp eğitecektir.

Bir başka konu ise bu konuda sorular oluyordu. Bu alet ne kadar para diye. Orijinalleri 5 bin dolar filandı. Yerli %100 Türk malı cihaz 2 Bin dolara piyasaya verilecek. Sadri abiyle bazı firmalar görüşüp sipariş verenlerde olmuş. İnşallah bu aletler çoğaldığında arı ıslah ve safların ellerimizde tutulması ve hibrit üretecek bilimcilerimizin malzeme bulamama sorunları kalmayacak.

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #23 : 12 Aralık 2011, 12:41:14 »
Ali abi sen hacı,dan iyimi bileceksin.. ;D ;D
Suni tohumlama aleti çok güzel oldu her geçen günde sadri abi geliştirmekte.Seneye suni tohumlanmış anadolu arılarımız olur  dışarıya bağlı kalmaktan kurutluruz böylece.

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 20 Ocak 2012, 22:51:34 »
ali bey

yasmin diye bir bayanın avusturya lı galiba video su vardı
ben iletilerimden açabiliyorum fakat bazı arkadaşlarım
bu video lar artık çıkmıyor dedi baktım gerçekten yok..

tekrar   yayınlama şansınız varsa   
tşk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #25 : 20 Ocak 2012, 23:36:22 »
Erkan bakıyorum, Yasmin Avustuya'lı yani Alp dağlarının eteklerinde çalışıyorlar, zaten videoda karşılardaki karlı alp dağlarıda gözüküyor. Bana kalırsa o videolar bu başlık altında degil bende göremiyorum. :-[

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #26 : 06 Mart 2012, 21:29:42 »
<a href="http://www.youtube.com/v/Hw2ywxql92I?version=3&amp;amp;hl=en_US" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/Hw2ywxql92I?version=3&amp;amp;hl=en_US</a>

Aslında suni tohumla ile ilgili en önemli püf nokta bu videonun ilk 20 saniyesi denilebilir. Fakat bu kişi bu işleri yaparken öyle tırmalamışki halini çok iyi anlıyorum. Serumu bile kendisi yapıyor, cam ucu kendisi yapıyor.

Ana arı dölleme suni tohumlama videolarının tamamını burada toplayacağım demiştim. Eskiden çok az video vardı her geçen gün saklanan bilgiler ortaya dökülmeye başlandı.

Bu arada bir kaç gün öncesi, Sadri abi aradı. Dediki cam iğneleri kaçtan alıyordun. Abi dedim 10 lira civarıydı, iyi bundan sonra benden alacaksın, taneside 20 lira :D
Bir düşündüm, geçtigimiz sene hiç iğne kırmadık, bir evelki sene ne iğne haşlamıştık, Sadri abiye abi kırdıklarınızı ne yapacağız dedim ses kesildi.

Daha önce ben faceden paylaşmıştım, yabancı birisi iğne yapıyordu, oradaki aleti Sadri abi yaypıp ana arı döllemekte kullanılan iğneyide yapmaya başlamış.

<a href="http://www.youtube.com/v/0_ii8fS4Be0?version=3&amp;amp;hl=en_US" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/0_ii8fS4Be0?version=3&amp;amp;hl=en_US</a>

İğnelerin yapılması, bir alttaki videoda ise camın pürüzlerinin temizlenip kusursuz hale getiriliyor.

<a href="http://www.youtube.com/v/5kZYcz_jUGw?version=3&amp;amp;hl=en_US" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/5kZYcz_jUGw?version=3&amp;amp;hl=en_US</a>

Teknoloji yok ise yukarıdaki gibi tırmalayıp durusunuz, teknoloji oldumu cam  iğne ne kadar rahat yapılıyor.

« Son Düzenleme: 06 Mart 2012, 22:56:24 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk