Gönderen Konu: Ocak 2011 nasıl geçiyor.  (Okunma sayısı 23390 defa)

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: Ocak 2011 nasıl geçiyor.
« Yanıtla #15 : 25 Ocak 2011, 12:32:15 »
Hala kışın yüzünü göremedik.Akşam Ali abi diyor kış geldi, bizde hala son bahar havaları var.Bu gün çoğu arılara polen gelişi vardı.İki gün önce iki ruşete bakmıştım.Birinde ana arıyı görememiştim.Ama hiç ana yok gibi belirti yoktu çok az bir kapalı yavru vardı.Bu gün iki kez baktım ikinci bakışta ana arıyı gördüm boyalı ana arıyı kesmişler yeni ana geziyor.Diğeride çok zayıf ve balı azdı ona bir ballı çerçeve verdik.Şimdilik hiç bir kovanda yavru faliyeti yok havaların iyi gitmesine rağmen polen gelişide var.Kar beliyoruz eğer arılarım salkıma girerse oksalit asik yapma şansım olabilir.
Daha önce hazırladığım oksalit asik bozulmuş olabilirmi bunu yapmamda bir sakınca varmıdır?

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #16 : 25 Ocak 2011, 16:05:35 »
Emrah Türkiyemizin her yöresi ayrı bir Mevsim yaşıyor,ben uzaktan öyle görüyorum.
Akdeniz bölgesinde ve Ege bölgesinde havalar baya ılık geçiyor,demek giresunda da
havalar tam sert değil.Böyle durumlarda Oksalik asiti buharlatarak uygulamak en iyisi olur,
çünkü Oksalik asiti buharlatarak uygulamakta arıların salkıım olmasını beklemeye gerek kalmıyor
ve 5 C°derece sıcaklığın üstünde yapılabiliyor,yavru faliyetleri bitmediği içinde bir den fazla
mücadele uygulanabiliyor.
Oksalik asit karışımı yapıldığında hemen kullanılması tavsiye ediliyor,artanını saklamayınız deniyor,
nedeni ise karışımın içine giren şekerdir,şeker çabuk bozulduğundan sıvı karışım renk değiştirir,
onun için uzun süre saklanamaz.
Benim sana tavsiyem Oksalik asit karışımını yeniden yapman olacak.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #17 : 25 Ocak 2011, 22:01:42 »
Önerin için teşekkür ederim Mehmet abi,kar yağmasını bekliyorum şimdilik.Son 35 yılın en kurak mevsimini yaşıyormuş karadeniz bölgesi.

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 26 Ocak 2011, 08:44:03 »
Beklenen kar yağdı.
En son baktığımda (15 gün önce) bir fire daha vardı makina yanımda olmadığı için resimleyemedim. Arılar kovanın içinde epey vardı ön tarafta da var ama o kadar değil. Kapalı yavrular gözlerde kimi çıkmak üzere kimi larva halinde kalmışlar. yavrulu peteklerde çok güzel bal var. Doğrusu ben çok şaşırdım o nüfusa rağmen sönmesi pek mantıklı gelmedi. Yanında bir bardak ancak olan sonbaharda gelen bir oğul var öylece duruyor.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #19 : 06 Şubat 2012, 14:29:39 »
Yazacaklarım aslında blok ve arıbakanı sitesinden yayınlandı. Buradan da hatırlatmak istedim. Bir çok yerde arı ölümleri tavan yaptı, bazı yerlerde ise yeni yeni havalar ısınmaya başlıyor. Bahara çıkan arılarınız aç olabilir, aç kolonileri doyurup stok yaptırmanın en iyi yolu invert şurup vermektir. Bir çok kişi invertin ne işlere yaradığını bilmiyor. Arılar doğadaki nektarları topladıklarında midelerinde invert ediyorlar, invert işlemi ise enzim ile yapılıyor. İnvertin anlamı ise kabaca şekerin parçalanması, aynı işi arıcılar asitlerle yapabiliyor, örnek baklava yapıyorsunuz limon tuzu katılır ise şurup invert edilmeye başlanıyor. İnvert şurup  bozulmuyor, en önemli detay bu, koloni bir hafta almasın şurupluktan şurubu, hiç bir şekilde ekşime olmuyor. Arıların çiçeklerden topladığı nektarı siz toplayın bir yere biriktirin bozulur, invert edildiğinde bozulmuyor ve binlerce yıl bozulmayan ballar bulunuyor.

Zayıfta olsa bir koloni bahara çıkmış ise bu koloni balı bile yemek için suya ihtiyacı vardır. Vereceğiniz şurupla arının hem gıda hemde su işini hemen içeride karşılamış oluyorsunuz. Bazen öyle koloniler çıkıyor ki bahara, ancak arı kutusuna yeter arısı vardır. Bu gibi aşırı zayıf koloni şurupluktan şurubuda alamaz. Bu tip kolonilere şurubu pet şişeye doldurup, şişe kapagına 5-6 delik delip petek gözlerine fışkırtarak doldurmak gerekli.

Bu sene benim ormandaki arılarım balsız kışa girdiler, zaten geçmişte ben hiç son bahar beslemesi yapmadığım gibi birde kovanlardan fazla balları alırdım, 2011 son baharı gibi ben bir son bahar daha öncesi yaşamadım. 2 ay boyunca hava 15 derece üstüne çıkmazmı, çıkmadı. Her taraf püren ve her taraf kocayemiş ama nektar yok.

Bende diken üstündeyim ve invert şurubumu hazırlamışım, arıların ilk uçtugu günü kollamaya başlamışım. İlk arı uçuşunda arılıktayız hemen şurup verildi.
Tarih 13 aralık 2012.

Haberin linki.
http://www.aribakani.com/invert-surup-ve-2012-aricilik-sezonu-actik/
Sonra tekrarmüsait bir zaman kolladık ve ikinci invert şurubu verdik.

Tarih 23 aralık 2012.
Bir çok kişi kışın şurup verilmez diyordu, ben iki sefer ocak ayında invert şurup verdim. Benim uygularım bu, sizler neler yaparsınız bilemem ve arılarımız yaşıyor, şubat ayının beşinde arılar uçuyordu üçüncü şurubuda verdik.
Haberimizin linki.
http://www.aribakani.com/aricilik-ve-koloni-takipleri/

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #20 : 06 Şubat 2012, 23:25:34 »
     Bende bugün sabah saat 8 de hemen invert şurubu kaynatıp hazır ettim.Hava güneşliydi sıcaklık 8 derece civarı.Arılar salkımdalar mecburen düzenlerini bozup şurupları verdim.Çünkü aç kalma tehlikeleri var.Malum havalarda soğuyacakmış.Sonbaharda baya şurup vermeme rağmen stokları baya azalmış.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #21 : 27 Ocak 2014, 21:36:51 »
Bu gun yaptığım kontroller,de yavruya gecmeyen arı çok az iki,üç paket yavru olan arılar var.Bu zamanda bu kadar yavru olması bal stoklarının erken birmesine neden olabilir arıları açlıkdan söndürme tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz.Şubat ayında havanın musade ettiği gunlerde invertle beslemeye devam edeceğiz artık.Dikkatli olmakda fayda var bana göre.