Gönderen Konu: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜNDE YENİ YÖNTEM  (Okunma sayısı 21616 defa)

erkanduzce

• Ziyaretçi
AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜNDE YENİ YÖNTEM
« : 07 Eylül 2013, 14:37:03 »
bu güne kadar bildiklerimiz bu hastalığın tedavisi olmadığı yönünde idi.

avusturya viyana daki bir arıcılık merkezine yapmış olduğum ziyarette şunu öğrendim.
kovanı ve çıtaları yakıyor arıları ise ayrı bir kutuya toplayıp 3 gün aç bırakıyorlar
bu hastalığın etkeni olan virüs bağırsaklarda yaşıyrmuş
çok başarılı sonuçlar elde etmişler

malesef ülkemizde bu hastalık çok arıcımızda zaman zaman gözükmüştür.
tedavi edilmemiş yada geçici önlemler alınmış hastalığın önüne geçilememiştir

bu hastalık ile karşılaşıldığında denenmesinde fayda olabilecek bu tedavi metodunu
tüm arıcı arkadaşlarımla paylaşmak istedim

inşallah hasta lık ta olmaz tedaviyede gerek kalmaz....

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜNDE YENİ YÖNTEM
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2013, 12:10:36 »
Biz deki profosörler bu hastalığın hiç tedavisi yok diye konferanslar veriyorlar.Dediğin yöntemi deneyip görmek gerekir İnşallah işe yarar.

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2013, 17:54:55 »

İlk yılımda bir yavru çürüklüğü eksikti, onuda gördüm. :(

İki çerçeve arısı olan yeni oluşturduğumuz karniol kolonisinin kapalı yavrularında kapaklar çökmüş ve küçük delikler var. Bu gözlere çöp soktuğumuzda 2-5 cm uzayan koyu kahverengi sümüksü bir şey var. Verdiğimiz kek kurumuş kalmış, yememişler. Arı uçuşu da yok.

Cinsini bilmek mümkün olmamakla beraber bu yavru çürüklüğü.

Alıntı
avusturya viyana daki bir arıcılık merkezine yapmış olduğum ziyarette şunu öğrendim.
kovanı ve çıtaları yakıyor arıları ise ayrı bir kutuya toplayıp 3 gün aç bırakıyorlar
bu hastalığın etkeni olan virüs bağırsaklarda yaşıyrmuş
çok başarılı sonuçlar elde etmişler

Aklıma takılanlar:

Arılar 3 günlük açlığa dayanabiliyorlar mı?
Bu bağırsaklarda yaşayan virüs arılar aç kalınca ölür mü? (Çünkü bu virüsün farklı ortamlarda çok uzun süreler canlılığını koruduğunu pek çok kaynaktan okuyorum.)

Emin olmadan arıları imha etmek çok zor geliyor. :'(

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2013, 21:38:44 »
önelikle şunu söyleyeyim
bu metodu bana anlatan kişi arıcılık yüksek okulu öğretim görevlisi..

ve onlarda bizdeki gibi antibiyotik kullanımı zaten yasak
organik işine aşırı önem veriyorlar

ilaç kullanmadan arıyı bu şekilde bırakıp netice aldığını söylemesi bile bence zaten yeterli

ölen arı da oluyordur muhakkak  benim bu konuda herhangibir deneyimim olmadı hamdolsun.

bizim ülkemizde bence çok fazla arıcıda bu rahatsızlık var
tamamen kovan ve arıyı yakanını tanımıyorum
bu işin tedavisinin olmadığını duyduğu yada okuduğu halde kaç kişi kovanı tamamen yakmış.
içindeki bazı çıtaları  yakıp bazı çıtaları ayırıyorlar kovan da bi pürmüz yakarız deyip geçici bir zaman yakalıyorlar

anladığım kadarı ile sizde böyle bir durumla karşılaşmışsınız aldığınız kovandamı yoksa  arıdamı bu sorun vardı bilmiyorum
hatta yeni alınan ham petekler den bile gelmiş olabilir..
siz bu duruma karşı nasıl bir uygulama yaptınız oda ayrı bi konu
resmi prosödüre göre zaten imha etmek zorundasınız..

burada ki fark ilaç kullanmadan tamamen yok etmek yerine  en azından arıların kalmış olması

böyle bir hastalığı olan arkadaşımız varsa denesin bize de gördüklerini paylaşsın bizde daha fazla bilgiye sahip olalım

arıyı aç bıraktığınız ruşet -kovan-kutu  yada her neyse onuda üç günden sonra imha etmeniz gerekecek..

bu hastalık aslında çok ciddi bi konu
arılarımızı hasta etmemek için gereklikurallara uymalıyız
bi arkadaşım geçen yıl 6 çıta arıya bahar da 3 çıta ham mum girdim aralara dedi
hava bi soğuk yaptı kapalı yavrulu bir çıtayı arı terk edip bir araya toplandı dedi
böyle şeyler arımıza bizim verdiğimiz zararlardır olmayan bi hastalığı arıya yaşatmış oluyoruz

işin özü arı bakımlarını tecrübeli arkadaşlarımızdan öğrenip onların düştüğü hatalara düşmemeye çalışmalıyız

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2013, 22:02:32 »
Adnan Öztaş, karniol arısı yavru hastalıklarına en zor yakalanan arı ırkıdır. Zoru başarmak herkese nasip olmaz. Bilim adamları bile karniol arısının yavru hastalıklarına yakalanmamasına hayret edip, bu direnç neden kaynaklanıyor bir türlü çözemiyorlar. Yaptığın hatayı görmedim ama arı keki yiyemiyorsa çok zayıf olduğu ip uçları veriyor.

Şimdi benim yeni arıcılarda gördüğüm hataları bir sıralamam gerekiyor. Bir kaçörnek vereyim ne demek istediğim anlaşılsın...

Bir kaç yıl öncesi, bir arkadaşımıza dedimki 4 çıta arı getir larva transferi yapalım , özellikle bir kaç defa bu 4 çıta arıya vurgu yaptım, 4 çıta ful arı, 15-20 bin nufus demektir.
Arkadaşımız bizim uyarımızıda dikkate almışki, yola çıkmadan 4 çıta böldüğü arıya iki çıta arı daha silkelemiş, onun hesabına göre bana gelen arı 6 çıta idi. Kovanı açtım 1,5-2 arı çıktı, dedim bu arıya larva besletemeyiz. Bu kadar arı nasıl larvalara baksınki. Genede umutsuz aşılama yaptık akşama kadar bekledik hiç meme tutmadı, işin içinde başka olumsuzluklarda vardı, bölmede yumurta ve larva olmasın diye tembih etmiştim, yumuta atan ana arı çıkmıştı :o
Daha sonra ben kendi anasız kovanıma aşılama yaptım bir gün benim arılar memeyi besledi, larva çıtasını 2 çıtalık koloniye alıp, memeler hazır gel al demiştim...

Bu yıl birnarkadaşıma 3 degişik damızlıktan yumurtalı ve açık yavrulu çıta verdim, ertesi gün yapması gerekeni sıraladım 3 ayrı anasız koloni oluştur, her bir damızlık çıtasını bir anasız bölmeye ver, anasız oluşturduğun kolonilerde başka yavru olmasın bu damızlık çıtalarını birer birer dagıt dedik, larvalara çok iyi bakılır ve aşılamada çok rahat edersin dedim.
Bir kaç gün sonra bizim arkadaş arıyıyor yavrular kurudu tranferde kullanılacak larva kalmadı dedi ???
Sen ne diyorsun, arkadaşımız ne yapıyor...
Yolculukta az bir arı yeterdi ama o az arıya tüm çıtaları verirseniz nasıl baksın ki?

Bir başka arkadaşın çalışmalarını izledim, kovanın üzerine  yazıyor bu arı 10 çıta, bu arı 7 çıta, bakıyorum 10 çıta dediği arı 6 çıta yok, 7 çıta dediği arı 3-4 çıta zor gelir.

Arının kaç çıta olduğunu nasıl anlayacagız, bunu yeni arıcılar çözemiyor.
En basit yolu şudur, 5 çıtadaki arınız yemlik altına dalak atıyorsa o arı 5 çıta fuldür ( az arıda diğer tarafları saramaz ise yemlik altına toplanır diğer çıtaları iyice sardığını görmelisiniz). Yada 5 çıta arınız var, nektar akımı başlamış, dalak atıp çıta istiyorsa, bu arı 5 çıtayı doldurmuş demektir.

Daha bir kaç gün öncesi bir bölme yatım ve videosunu yayınladım, orada diyorumki bölmeye çıkmak üzere olan kapalı yavru koyuyorum, böldükten sonra bir kaç gün içinde sökülecek yavru demektir bu yaptığım. Ayrıca bölmedeki arıları saracak fazladan arı silkeliyorum.

Hastalanan koloni eminimki bu yaz gününde arılar tarafında sarılamayıp çürüdüler, dedimya iş oldukça enterasan, baharda bile hasta olamayan, hatta kışın yavru yapıp hastalanmayan arıyı yazın ortasında çürütmek....
Söyleyecek kelime bulamıyorum....

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Eylül 2013, 10:47:44 »
Sn Erkandüzce

Alıntı
önelikle şunu söyleyeyim
bu metodu bana anlatan kişi arıcılık yüksek okulu öğretim görevlisi..

ve onlarda bizdeki gibi antibiyotik kullanımı zaten yasak
organik işine aşırı önem veriyorlar

ilaç kullanmadan arıyı bu şekilde bırakıp netice aldığını söylemesi bile bence zaten yeterli

Metodu sorgulamam inanmadığımdan değil, metod hakkındaki ve genel bilgilerimi arttırmak isteğimden kaynaklı.

Alıntı
anladığım kadarı ile sizde böyle bir durumla karşılaşmışsınız aldığınız kovandamı yoksa  arıdamı bu sorun vardı bilmiyorum
hatta yeni alınan ham petekler den bile gelmiş olabilir..
siz bu duruma karşı nasıl bir uygulama yaptınız oda ayrı bi konu

Kovan ilk kez kullanılıyor. Kovandan olduğunu sanmıyorum. Fakat bundan sonra sıfır dahi olsa kullanma öncesi dezenfekte etmeyi düşünüyorum.

Arı olarak başka bir arılıkta duran üç sağlıklı kolonimizden aldığımız genç işçilerle üç zayıf koloni oluşturup, karniol anaları verdik. (Kendi arılarımız da problem görünmüyor. Analar Ali Bey'den, ona da güveniyoruz.)

Yeni bölmelerimiz 2 çerçeve, 1,5 çerçeve  ve 1 çerçeveden az idi. Hep beraber yavaş yavaş çoğalırlarken. 1,5 çerçeveyle yola çıkıp 3 çerçeveye ulaşan hızla zayıflayıp başlangıçtaki durumuna döndü. Yani ortanca problem çıkardı.

Bu arada diğer arılıktaki güçlü kolonimiz uzakta olduğundan kapalı yavruyla falan destekleyemedik.
Mevsim ve zararlılar ( Eşek arıları,sarıcalar, karınca, bal arısından bile küçük olduğu halde bal arısı yiyen bir arı türü. ) sebebiyle karniollerimiz güçlenemedi.

Hastamıza herhangi bir şey yapmadık. Sizden öğrendiklerimizi uygulayacağız.

Alıntı
resmi prosödüre göre zaten imha etmek zorundasınız..

"Resmi prosedüre göre" Maalesef ülkemizde bu konu çok su kaldırır.

Alıntı
arıyı aç bıraktığınız ruşet -kovan-kutu  yada her neyse onuda üç günden sonra imha etmeniz gerekecek..

İşte bunu yazmamıştınız. İyi ki konuyu irdelemişim. Teşekkürler. Başka detay varsa öğrenebilir miyim?

Alıntı
bu hastalık aslında çok ciddi bi konu
arılarımızı hasta etmemek için gereklikurallara uymalıyız
bi arkadaşım geçen yıl 6 çıta arıya bahar da 3 çıta ham mum girdim aralara dedi
hava bi soğuk yaptı kapalı yavrulu bir çıtayı arı terk edip bir araya toplandı dedi
böyle şeyler arımıza bizim verdiğimiz zararlardır olmayan bi hastalığı arıya yaşatmış oluyoruz

işin özü arı bakımlarını tecrübeli arkadaşlarımızdan öğrenip onların düştüğü hatalara düşmemeye çalışmalıyız

Şu sıralar Çavuşbaşı'nda bir arılık, malzeme odası, sağım vs için bir kapalı mekan hazırlığı yapıyoruz. Bir çok şeyi daha sistemli yapacağız inşaallah.

Çavuşbaşı'ndaki mekan çocukluktan arıcı, bir dönem yüzün üzerinde kovana bakmış bir dostumuza ait. Hemen hemen tüm işleri bizim hızımızın 10 katı hızla yapabiliyor. Ondan öğrendiğimiz şeyler de olmadı değil. Ama bir çok şeyi ona nasıl kabul ettiririz, nasıl öğretiriz diye uğraşmaktayız.

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 11 Eylül 2013, 13:02:40 »

Ali Bey.

Alıntı
Adnan Öztaş, karniol arısı yavru hastalıklarına en zor yakalanan arı ırkıdır. Zoru başarmak herkese nasip olmaz. Bilim adamları bile karniol arısının yavru hastalıklarına yakalanmamasına hayret edip, bu direnç neden kaynaklanıyor bir türlü çözemiyorlar. Yaptığın hatayı görmedim ama arı keki yiyemiyorsa çok zayıf olduğu ip uçları veriyor.

Zayıf ve çaresiz koloniler oluşturarak sizden aldığımız karniol anaları risksiz kabul ettirmek istiyorduk. Başardık da. Fakat kapalı yavru takviyesi yapamadık. Çünkü diğer arılarımızı, arıcı bir dostumuz Çavuşbaşı'ndan Çatalca'ya ayçiçeğine götürmüştü. ( Fena da olmadı hani eşe dosta bal ikram ettik. :) )

Arılar Çavuşbaşı'na döndükten sonra ise ha bugün ha yarın derken arıları kekleyemedik. Hem kapalı yavru alır hem kek veririz diye gittiğimizde ise eser miktarda kapalı yavru ile karşılaştık. Bunları almaya kıyamadık.

Kek verildikten sonraki kontrolümüzde yavru işi hızlanmıştı ama henüz kapanmaya başlamamıştı. Velhasıl biraz tesadüfler biraz da tembellik sonucu karniolleri güçlendiremedik.

Biri hasta, diğer ikisi zayıf.

Biri şu an 4 çerçeve. ( İlk arı alırken bize satan vatandaş 7 çerçeve diye satmıştı. Şimdi aldığımız arının 3 çerçeve civarında olduğunu düşünüyoruz.) İki çerçeve tama yakın yavru dulu. Biz 2 lt kadar şerbet, 0,5 kg kek verdik ama maşallah en az 5-6 kğ bal depoladı. Karniolün savunması için eleştirilere çok rastlıyorum ama bizim kızlar eşek arılarıyla ve diğer arılarla inanılmaz mücadele ediyorlar. Kovan girişinde kümelenerek gelen rakiplerini sarmalamalarını ve öldürmelerini defalarca gözlemledik. Yediğimiz iğne sayısı 10 kat azaldı. Ama yavrulama konusunda beklentimizi tutturamadık. Bunu da akıllara zarar eşek arısı saldırısına bağlıyorum. Bazen kovanların başında 7-8 tane birden gördüğüm oluyor. Ve günboyu saldırının ardı arkası kesilmiyor. Bir türlü baş edemedik.

Alıntı
Hastalanan koloni eminimki bu yaz gününde arılar tarafında sarılamayıp çürüdüler,

Bu tip çürüklükte de sünme oluyor mu?

Hasta kovanda tek bir tane sağlam yavruya rastlamadık. Ana da yumurtayı kesmişti. Nüfus azlığında yavruların sarılamayan kısmının çürümesi gerekmez miydi?

Alıntı
dedimya iş oldukça enterasan, baharda bile hasta olamayan, hatta kışın yavru yapıp hastalanmayan arıyı yazın ortasında çürütmek....

"Allah kalanlara zeval vermesin." deyin.

Çavuşbaşı'ndakiler 25 çerçeve ( Ustamızın arıları 5-6 çerçevede  ;) ). Bazı yıllar çok yoğun olmasa da pürenden bal aldığını söylüyor oradaki arkadaş.

Pürenler ne zaman açar Ali bey.

Selamlar.

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 11 Eylül 2013, 14:36:33 »
adnan bey
şu an kaç kovan arınız var
bu bölme yapmak ta kullanılan arılar kimin arısı
diğer arılarınzda her hangi bir hastalık varmı
bölme yapılan üç arının üçüde aynı kovandan mı bölündü yoksa farklı arılardanmı
bölme için kullanılan kovanlar da bi sorun varmı
 ileriye dönük kovan çoğaltmalarınızda size risk teşkil edebilir bir durumda olabilirsiniz
başka bir arıcıdan arı almış ve bölme yapmış olabilirsiniz
o arıcı size kendinde olan bir hastalığı zaten söylemez
siz acemi arıcısınız sizde olmuştur diyebilir
kovan yada arı alırken gerçekten çok dikkatli olunmalı

bu hastalık gerçekten çok cidi zararlara sebep olabiliyor
bal beklerken haziran ayının ortasında hava sıcaklıkları da artıyor ve arı bu mikroba karşı direncini yitiriyor
kovandan kokular gelmeye başlıyor
mevcud geriliyor ve maalesef üzücü bir tablo ve çaresiz bir arıcı olarak karşımıza çıkıyor

ileriye dönük planlarınızı ve arıya olan sevginizi kaybetmemek için şimdiden bir yol çizmelisiniz...

yakın olsanız belki de gelip durumunuza yakından bakabilirdim
ne diyeyim hakkınızda hayırlısı olsun

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 11 Eylül 2013, 15:36:44 »
Adnan Öztaş, arıcılıkta uzmanlar bile yavru hastalıklarına sahada, bu Amerikan yavru çürüğü diyemiyor, laboratuvar da tahliller yapılmalı. Bahsettiğiniz hastalık Avrupa yavru çürügü hastalığıda olabilir.

Bildiğimiz veya bize öğretilenlere bakılır ise Amerikan yavru çürüğünün tedavisi yok.

Arıcılarımızın ise tedavi edemeyeceği hastalık yok.

Böyle durumda ne yaparsınbız ya tedavi edilemez diyenler doğru söylemiyor, yada bizim arımızda Amerikan yavru çürüğü vardı tedavi ettik diyenler doğru söylemiyordur.

Gelelim sorunlu koloniye imha etmek istemiyorsanız yavrulu çıtalarını kesinlikle imha edip, arılara antibiyotik uygulayıp yoluna devam eden çok kişi gördüm.

Avrupa yavru çürüklüğünde dezenfaktan olarak çamaşır suyu yeterli olmakta.

Antibiyotik tedavisi işe yararmı derseniz bir çok koloniye yaramıyor nedeni ise arılarda hastalık yokken bir çok arıcı ve malzemeci, şuruba katabilirsiniz diye arıcıyı yönlendirip, hiç bir sorun yokken şurup içinde antibiyotik uygulatıyor, koloni hastalandı, şimdi antibiyotik işe yararmı size soruyorum. Bu şuna benziyor, siz her gün grip olmayayım diye antibiyotik alıyorsunuz, ve grip oldunuz, ilacın bir faydası olumu?

Bu gibi durumlarda bize tanıdığımız kişiler ne yapalım diye soruyor, herkesin bilmediği başka bir antibiyotik var, gerçi bunu bilenlerin sayısıda arttı, yavrulu çıtalara ve arılara bu antibiyotiği şurup içinde püskürtüğünüzde  iki gün ara ile en fazla 4 tur  sonrası sorun çözülüyor.  Aşırı yavru çürümesi varsa çıtalar kesinlikle imha edilecek(yakılmalı).

Sonuç bölümünde arıdaki hastalık nedir, kimse bilmiyor. Bunu ilçe tarımdakilerde bilmez, yada çok az teknik personel hastalığı tespit edebilir ama isim koyamaz diyebilirim. Ülkemizde arıcılık adına sahada yetişmiş çok az akademisyen vardır, bu işler makalerle bir yerde tıkanıyor.

Bir ara ben bu durumu Mehmet Yüksel'e sordum. Dedimki Almanyada bir arıcının arısı hastalandı yavru çürüklüğü var ne yapılıyor demiştim. Arıcılar birliği bir veya iki arıcı görevlendiriyor, size yardıma geliyorlarmış, tadavi edilebirse ediyorlar işin içinden çıkılamayacak gibi ise koloni imha edilir demişti.
Bizde bu tür bir vakayı bir yere bildirdiniz, bildirme zorunluluğu zaten Amerikan yavru çürüklüğünde mecburidir, tedavi seçenegi yok denilip arıların imhasına karar veriliyor. Yetişmiş elemanlarımız olsa belkide bir çok imha edilecek koloni kurtulabilir.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2013, 17:39:11 »
Hasta olup doktora gittiğinizde sizi yakmadıkları gibi sizde arılarınıza tedavi yollarını aramanız lazım.
Yavru hastalığı mı oldu,niye oldu ? Kendi hatamız.Baharda çerçevelerini veriyoruz.Bahar bitipte yaz sıcaklıkları artmaya,nektar kaynakları azalmaya başlayınca,arılarda yavru faaliyetlerini azaltıyorlar.Fakat bizler gerisin geri bu fazla çerçeveleri kovandan almakta gecikiyoruz,zamanlamasını tutturamıyoruz.Kovan içerisindeki fazla boşluklardan dolayı arılar geceleri yavruları ısıtamıyor veya gündüz aşırı sıcaklıklarında serinletemiyor.Yani olması gereken sıcaklık dengesini koruyamıyorlar.Bunu fırsat bilen mevcud bir virüs,bakteri çoğalmaya başlıyor.Bu varroadan kaynaklanan bakteri,virüslerde olabilir.
Aynen insanların grip olması gibi.
Yakma olayının mantığını ben bulamadım.Ha dış ülkelerde yakarak mı çözüm bulunuyor.Zamanında bunlar insanları diri diri yakmadılar mı içinde şeytan var diye.

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2013, 17:56:29 »
Alıntı
adnan bey
şu an kaç kovan arınız var

6 kovan.

3 zayıf koloni Üsküdar'da.

3 Kuvvetli koloni Çavuşbaşı'nda.

Alıntı
bu bölme yapmak ta kullanılan arılar kimin arısı

Üç kuvvetli koloniden çerçeve alınarak bölme yapıldı. Yani bizim.

Alıntı
diğer arılarınzda her hangi bir hastalık varmı

Hayır 5 koloni de normal.

Alıntı
bölme yapılan üç arının üçüde aynı kovandan mı bölündü yoksa farklı arılardanmı

Üçü de farklı kovandan bölündü. Hangisinin bölmesi hangisinden yapıldı kayıt altında. Hastalıklı koloniye çerçeve veren koloniyi takibe alacağız.

Alıntı
yakın olsanız belki de gelip durumunuza yakından bakabilirdim
ne diyeyim hakkınızda hayırlısı olsun

Düşünmeniz bile güzel. Çok teşekkür ederim.

Bu arada baharda 60 çerçeve kadar arı almayı planlıyoruz. Ve bu olay sonrasında kara kara düşünmekteyiz.

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2013, 18:13:47 »
Alıntı
Bu gibi durumlarda bize tanıdığımız kişiler ne yapalım diye soruyor, herkesin bilmediği başka bir antibiyotik var, gerçi bunu bilenlerin sayısıda arttı, yavrulu çıtalara ve arılara bu antibiyotiği şurup içinde püskürtüğünüzde  iki gün ara ile en fazla 4 tur  sonrası sorun çözülüyor.  Aşırı yavru çürümesi varsa çıtalar kesinlikle imha edilecek(yakılmalı).

Ali Bey.

Bilinen antibiotiklere karşı şüphelerimiz olduğundan. Erkandüzce'nin baş tarafta bahsettiği yöntemi denemeye başladık.

Yeni kovan alındı. Arıları bir kutuya hapsedip oruca başlattık. Tüm petekleri, bölme tahtasını, straforları, vs. bir çukura doldurup yaktık . ( Allahtan kapalı yavrular tamamen çürüdüğünden vicdanen sıkıntımız yok. )

Beklemedeyiz.

Derdimiz bir koloniyi kurtarmak da değil. Karniyole geçiş aksıyor, ona üzülüyoruz.

Bu arada eski günlüklerinizde çerçeve, paket veya arılı kovan satışı planlarınız olduğunu okumuştum. Var mı böyle bir hazırlığınız?

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 29 Eylül 2013, 15:42:00 »

Şimdiye kadar neler oldu bir bakalım.

Arılar 3 gün açlığa dayanamadı.  :(

Sadece ana arı ve 5-6 tane arı kaldı.

Kalanları yeni kovana koyup, arısıyla beraber bir çerçeve kapalı yavrulu çerçeve verdik. Sıkı bir besleme yaptık.

Bu arada eski kovan ve tüm malzemeler çamaşırsuyu ve çamaşır sodası ile dezenfekte edildi.

Bir çerçeve F16 yığılca ;) anayı beğenmeyip meme yaptı. Onu da bozduk. Beslemeye devam ettik.

Karniol F1 anamız yumurtlamaya başlayınca koloni ana yapmaktan vazgeçti.

Şu an görünürde bir sıkıntı yok.

Takipteyiz.

ismail akyüz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 27 Haziran 2016, 00:05:41 »

Şimdi benim yeni arıcılarda gördüğüm hataları bir sıralamam gerekiyor. Bir kaçörnek vereyim ne demek istediğim anlaşılsın...

Bir kaç yıl öncesi, bir arkadaşımıza dedimki 4 çıta arı getir larva transferi yapalım , özellikle bir kaç defa bu 4 çıta arıya vurgu yaptım, 4 çıta ful arı, 15-20 bin nufus demektir.
Arkadaşımız bizim uyarımızıda dikkate almışki, yola çıkmadan 4 çıta böldüğü arıya iki çıta arı daha silkelemiş, onun hesabına göre bana gelen arı 6 çıta idi. Kovanı açtım 1,5-2 arı çıktı, dedim bu arıya larva besletemeyiz. Bu kadar arı nasıl larvalara baksınki. Genede umutsuz aşılama yaptık akşama kadar bekledik hiç meme tutmadı, işin içinde başka olumsuzluklarda vardı, bölmede yumurta ve larva olmasın diye tembih etmiştim, yumuta atan ana arı çıkmıştı :o
Daha sonra ben kendi anasız kovanıma aşılama yaptım bir gün benim arılar memeyi besledi, larva çıtasını 2 çıtalık koloniye alıp, memeler hazır gel al demiştim...

Bu yıl birnarkadaşıma 3 degişik damızlıktan yumurtalı ve açık yavrulu çıta verdim, ertesi gün yapması gerekeni sıraladım 3 ayrı anasız koloni oluştur, her bir damızlık çıtasını bir anasız bölmeye ver, anasız oluşturduğun kolonilerde başka yavru olmasın bu damızlık çıtalarını birer birer dagıt dedik, larvalara çok iyi bakılır ve aşılamada çok rahat edersin dedim.
Bir kaç gün sonra bizim arkadaş arıyıyor yavrular kurudu tranferde kullanılacak larva kalmadı dedi ???
Sen ne diyorsun, arkadaşımız ne yapıyor...
Yolculukta az bir arı yeterdi ama o az arıya tüm çıtaları verirseniz nasıl baksın ki?

Bir başka arkadaşın çalışmalarını izledim, kovanın üzerine  yazıyor bu arı 10 çıta, bu arı 7 çıta, bakıyorum 10 çıta dediği arı 6 çıta yok, 7 çıta dediği arı 3-4 çıta zor gelir.

Arının kaç çıta olduğunu nasıl anlayacagız, bunu yeni arıcılar çözemiyor.
En basit yolu şudur, 5 çıtadaki arınız yemlik altına dalak atıyorsa o arı 5 çıta fuldür ( az arıda diğer tarafları saramaz ise yemlik altına toplanır diğer çıtaları iyice sardığını görmelisiniz). Yada 5 çıta arınız var, nektar akımı başlamış, dalak atıp çıta istiyorsa, bu arı 5 çıtayı doldurmuş demektir.

Daha bir kaç gün öncesi bir bölme yatım ve videosunu yayınladım, orada diyorumki bölmeye çıkmak üzere olan kapalı yavru koyuyorum, böldükten sonra bir kaç gün içinde sökülecek yavru demektir bu yaptığım. Ayrıca bölmedeki arıları saracak fazladan arı silkeliyorum.

Hastalanan koloni eminimki bu yaz gününde arılar tarafında sarılamayıp çürüdüler, dedimya iş oldukça enterasan, baharda bile hasta olamayan, hatta kışın yavru yapıp hastalanmayan arıyı yazın ortasında çürütmek....

tamam bütün bu hatalar yapıldı diyelim çürüğü önlemek için arılarık sıkıştırdık ama hala çürük çıkıyor,pudra şekeri kurutmazmı,yada ilacı yokmu??
:)

ismail akyüz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 27 Haziran 2016, 00:13:41 »
tamam bütün bu hatalar yapıldı diyelim çürüğü önlemek için arılarık sıkıştırdık ama hala çürük çıkıyor,pudra şekeri kurutmazmı,yada ilacı yokmu??
:)