Gönderen Konu: akdeniz bölgesinde arılar nasıl kışlatılmalı  (Okunma sayısı 9968 defa)

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
akdeniz bölgesinde arılar nasıl kışlatılmalı
« : 01 Eylül 2013, 11:31:46 »
saygıdeğer forum üyeleri paylaşımlarınızdan oldukça istifade ettim ama ben adana da sabit arıcılık yapıyorum ve buranın iklimi diger bölgelerden çok farklı hala polen gelişi çok fazla (tarlalardan, çetiden ve diğer çiçeklerden) daha okaliptus ağaçları çicek bile açmadı (yaklaşık bir ay sonra açarlar) ayrıca sıcaklıklar hala gündüz 35 derece üstünde kışın bile genellikle gündüz 20 derecenin üstünde oluyor belirli zamanlar dışında gece ısısı 0 derecenin altına düşmez yani anlayacağınız diğer bölgelerden daha sıcak bir iklimdeyiz  bu şartlar altında arıları nasıl kışlatmalıyız?

miriliburak

• Ziyaretçi
Ynt: akdeniz bölgesinde arılar nasıl kışlatılmalı
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2013, 20:18:01 »
Mehmet bey kışın bile 20 c olan hava sıcaklığında kış mı olur  ???  :)

Bal ve varroa sorunu yoksa, sezona kek ve koyu şurup ile arılanızı hazırlarsanız sorun olmayacağı kanaatindeyim.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2013, 09:28:30 »
Akdeniz ve Ege bölgesinde arıcılar kış yaşamıyor desek yalan olmaz.  Bildiğim kadarıyla Egede arılar kış sezonun da 15-20 gün yavru faliyetini durdururyor, yani azda olsa bir yavru kesme oluyormuş...

Akdeniz, Egeden daha sıcak fakat ısı sıfıra düşmüyor biliniyor geceleri sıfıra düştüğü oluyor, ben bu yılkı gözlemlerimde bunları gördüm ve notlarımı aldım, Aydıncık'ta şubat ayı bazı geceler sıfıra düştüğü oldu, çok uzun  degil gece sabaha karşı bir kaç saatliğine oluyor bu hadise. Gündüzleri hep 15 derece üstü gösteriyor ama Marmara bölgesindeki 15 derecelere hiç benzemiyordu, sanki ısı farkları var,Mersin, Aydıncık'ta  20 derecelerde bile arı nektar toplayamıyor. Polen yıl boyu kesilmiyor yazın arıcılar yaylalara çıkıyor sahil kesimi 40 derece üstünde sıcaklıklara maruz kalmakta.

Konu kış, biz ilk defa Aydıncık'ta kışladık bazı hatalarımız oldu. Her taraf çiçek olunca yiyecek konusunu es geçmiştik bahara arılarımız aç çıktılar. Yavru hiç bitmiyor sürekli polen gelmekte, devamlı gider var gelir olmaz ise koloniler açlıktan sönme noktasında yakaladım, bazı ruşetlerim söndü. Yavru devam ediyorsa gider çok demektir. Egede yavru bitmiyor ama çamdan dolayı yiyecek sorunu olmuyor, hatta çam balından arılar çıtaları bal ile bloke ediyor, Akdenizde çam olayı yok bazı yerlere çam böcegi aşılama çalışmaları var, bende böcek aşılama işinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Mersinin bazı ilçelerinde çam balı oluyor, üzerinde çalışılsa tüm kızıl çam ormanlarına çam böcegi nakledilse yeni bal kaynakları oluşur.
Akdenizde yeni kışlayacak olanlar kolonilerin açlık çekmemesine dikkat etsinler, yıllardır kışlayanlar zaten işi biliyor.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2013, 18:30:15 »
ben adanalı yım geçen kış iki kovan arımı adana da kışlattım 2 çıta arılardı balıda yoktu kasım ayında 3 veya 4 defa invert yaptım verdim mükemmel yavru yaptı keçi boynuzu agaçlarında o dönemde hem nektar hemde çok fazla miktarda polen var. kışa iki çıta ile giren arılarım haziran ayında 3. kata çıktılar.. arı kışlatmak için akdeniz çok ideal bir yer... varova yoksa kasımda birkaç invert işlem tamamdır.
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #4 : 24 Eylül 2013, 22:43:51 »
Ali abi akdenizin tamamında belki yoktur ama adana da sarıçam ve salbaş bölgesinde çam balı var..

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
« Yanıtla #5 : 29 Eylül 2013, 14:48:49 »
bugün kovanımın birinden ilk defa bal aldım yerine hemen kabarmış çıta koydum varova mücadelesini de bugün başlattım iki kovana da kabarmış petek koydum balını aldığım kovan şerbetliğin içine petek örmüş ve yavru bölümlerinde bal vardı ama onları süzmek yerine kış için bırakıyorum

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
« Yanıtla #6 : 29 Eylül 2013, 14:50:33 »
Mehmet ay hocam varova mücadelesini nasıl (ne ile) yapıyorsun Adana da laktik asit bulabileceğim bir yer var mı?

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2013, 18:38:50 »
bildiğim bir yer yok ama internet üzerinden alabilirsiniz..