Gönderen Konu: Zayıf arı kolonilerine neler yapmalıyız...  (Okunma sayısı 12379 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Zayıf arı kolonilerine neler yapmalıyız...
« : 08 Mart 2014, 10:01:30 »
Zayıf koloniler arıcılıkta istenmeyen bir durum. Ülkemizde ise bu istenmeyen durumu kendimiz oluşturmaktayız. Son bahara bir çıta arısıyla giren bir ruşet içindeki arı bahara çıktı. Bir çıta arı bile bölgemizde kışı çıkarta bilmekte, geçmişte bir kaç test etmiştim. Ana arı ürettiğinizde ne analara kıya biliyorsunuz nede bir çıta arıya :D

Darıcada yaklaşık 50 koloni var bunun bir kısmı kovan bir kısmı ruşet, hiç kayıp vermeden bana göre bahara çıktılar. Hatta bir tane ruşet var, bir çıta arısı bile yok,  iki kez müdahale ettim, yarım çıtada olsa bahara çıktı..

7 Mart 2014 tarihinde 1 çıta arısı olan, ruşet kovana müdahale etim.

Bu ruşete müdahale edilmez ise koloni güçlendiğinde yaz biter.

Zayıf kolonilere değişik müdahalelerde buluna bilirsiniz.

Bunlardan birisi, ana arıyı kafese alırım, bir güçlü kovan açarım, bir çıta arı silkelerim yerdeki çuval üzerine. Bir başka kovan daha açarım, bir çıta daha arı silkelerim çuvalın üzerine, usta arılar uçar giderler,acemiler kalır. Bu acemi arıları zayıf koloniye getirip dökerim, aynı yöntemi ana arı kutusuna arı doldururken de  uygularım...

Bir başka yöntem ise alttaki videodaki yöntemi kullanıyorum. Cevaplarda sonra bir kaç işlemim daha var onlarıda buradan paylaşayım.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Zayıf arı kolonilerine neler yapmalıyız...
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2014, 21:57:50 »

Zayıf kovana nasıl yardımcı olabilirdik neler yapılmalıydı, 8 mart günü çekmiş olduğumuz bir video vardı ve acayip begeni almıştı hayret kimse forumda bir şey yazmamış, önemli değil ben yazarım, her yere yetiyoruz zaten. Konyada bizim Seyit hoca vardı bir gün  bana dediki abi bir fotokopi makinası olasa seni çoğaltabilseydik demişti ;D
Dedimki bir tanesi zaten yetiyor çoğaltıp ta ne yapacaksın dimi yani... ???

Yutup gene yasaklandı, geçmişte suni tohumla için çok gerekli videolara ulaşamamıştık, bu günkü internet bilgimizde yoktu.
Video deyip geçmeyin acayip bilgi kaynaklarıdır...

Neyse konuya gelelim, yaklaşık 20 gün öncesi takviye verdiğimiz arının eski videosu ile yenisini bir videoda topladım, eskisini biraz makasladım. Dailymation yutup gibi çok büyük videoları hemen işleyemiyor ve sıkıştırdığımız da bozuyor.

Bir çıta ful arımız yapılan destek ile 20 gün sonrası 4 çıta kapalı yavruya çıkmış...

Videomuz aşağıda...

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2014, 13:00:13 »
 Anası olupta bir avuç kadar arısı kalan ve sönmek üzere olan bir kovana bundan oniki gün kadar önce müdahale ettim.İki çerçeve kışı geçirdi.iki çerçevede de yeterinci balı var fakat arılar ne olduysa çoğalamamış.İki çerçeve kışı geçiren diğer kovanlarda sorun yok .Şu an dört çerçeveye ulaştılar.

Bu bir avuç arısı kalan kovanın boşalan bir çerçevesini alıp yerine kuvvetli bir kovandan arılı kapalı-açık yavrulu bir çerçeveyi verdim.
Dün baktığımda verdiğim yavrulu çerçevenin arka taraflarında kalan kısımlarından bazı yavrular çıkamamış.Veya açık larvalar arılar tarafından bakılamamış.İçerde larva halinde kuruyup kalmış.
Ana arı yumurta atmaya başlamış (yeni larvalar gördüm).

Benim çözemediğim bu kuruyup kalan larvaların durumu?
(Arı mevcudu az olduğu için veya yeterli polen olmadığı için bu larvalar bakımsız kalmış olabilir diye düşündüm.Ya da arılar larvaları olması gereken sıcaklıkta tutamadı.)

Bu kovana tekrar arılı ,mümkün oldukça kapalı yavrulu bir çerçeve daha vermeyi düşünüyorum.Arıların birbirini kıracağını düşündüğümden bu defa araya bir bölme köpüğü koyacağım.Böyle durumlarda yaptığım bir gün sonra bu bölmeyi  almak.

Arılar birbirlerine ne kadar bir zamanda alışırlar? Aradaki bölme köpüğü daha erken alınabilir mi.

Arı bakanım siz ne dersiniz?

« Son Düzenleme: 28 Nisan 2014, 17:15:12 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2014, 09:27:47 »
Anası olupta bir avuç kadar arısı kalan ve sönmek üzere olan bir kovana bundan oniki gün kadar önce müdahale ettim.İki çerçeve kışı geçirdi.iki çerçevede de yeterinci balı var fakat arılar ne olduysa çoğalamamış.İki çerçeve kışı geçiren diğer kovanlarda sorun yok .Şu an dört çerçeveye ulaştılar.

Bu zayıflayan kovandan bir çerçeveyi alıp yerine kuvvetli bir kovandan arılı kapalı-açık yavrulu bir çerçeveyi verdim.
Dün baktığımda verdiğim yavrulu çerçevenin arka taraflarında kalan kısımlarından bazı yavrular çıkamamış.Veya açık larvalar arılar tarafından bakılamamış.İçerde larva halinde kuruyup kalmış.
Ana arı yumurta atmaya başlamış (yeni larvalar gördüm).

Benim çözemediğim bu kuruyup kalan larvaların durumu?
(Arı mevcudu az olduğu için veya yeterli polen olmadığı için bu larvalar bakımsız kalmış olabilir diye düşündüm.Ya da arılar larvaları olması gereken sıcaklıkta tutamadı.)

Bu kovana tekrar arılı ,mümkün oldukça kapalı yavrulu bir çerçeve daha vermeyi düşünüyorum.Arıların birbirini kıracağını düşündüğümden bu defa araya bir bölme köpüğü koyacağım.Böyle durumlarda yaptığım bir gün sonra bu bölmeyi  almak.

Arılar birbirlerine ne kadar bir zamanda alışırlar? Aradaki bölme köpüğü daha erken alınabilir mi.

Arı bakanım siz ne dersiniz?

Etem;
Zayıf koloniye desteği niçin veriyoruz destek olmak için değil mi?

O zaman verdiğimiz destek çıtası bir kaç gün içinde doğacak işçi arılardan olacak çıta oylamalı. Destek verilen çıtadaki usta arılar kovanlarına döndüğünde geride kalan işçi arılar acemi, açık yavrulara kim polen ve su getirecek, usta arılar kovanda kalsa bakamayacakları larvaları söküp atarlardı, acemiler bunu bile yapamamış.

Arı çok zayıf ise destek vermeye gerek yok, bölersin bir arı ana arının olduğu kovana koyarsın olur biter, ille de destek vereceğim diye bir şey yok.

Aynı arıya yeniden arılı ve kapalı çıta verebilirsin, arıda bulunan eski çıtayı al bence, verdiğin kapalı yavru söküldüğünde, arı en az 3-4 çıta olacaktır. Arıların birbirini kolay kolay kırmaz, üç beş tane kırılsa da önemli değil.

Benim takviye verdiğim 1 martta bir çıta bile arısı olmayan koloni, Mersin'den 25 nisanda döndüğümde 10 çıtayı doldurmuş ve İlhami abi o koloniye kat verse çok iyi olacaktı ama koloni sıkıştı diye kovanı bölmüş.

Ali Türk

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 28 Nisan 2014, 17:36:34 »
 Sözünü ettiğim kovan şu anda kendini toparladı.Başka bir kovandan arılı kapalı açık yavrulu bir çerçeve daha alarak verdim(arada bölme köpükleri ve iki köpük arasını çam pürçükleri ile doldurarak).Bir gün sonra birleştirdim.
Dün baktığımda dördüncü çerçeveye kadar gelmişlerdi.Oğul çıkaran kovandan bir yarım ballıyı buna verdim.Oldu beş çerçeve.
Kovanların arada oğul çıkarması iyi oluyor.Ballı polenli fazla çerçevelerini alıp oğullara ganimet gibi veriyorum.Şerbetti kekti hiç uğraşmıyorum.