Gönderen Konu: ANAYI ÇERÇEVE İÇİNE HAPSETME YÖNTEMİ  (Okunma sayısı 12935 defa)

ibrahim46

• Acemi Üye
  • *
ANAYI ÇERÇEVE İÇİNE HAPSETME YÖNTEMİ
« : 19 Şubat 2010, 19:32:25 »
mrb abiler bu anayı çerçeveye hapsetme yöntemi nasıl.toprak tv bu yöntemi kulanıp her kovandan 60 kg bal aldığını söylüyorlar bu nasıl oluyor.bilgi velirseniz sevinirim... 

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Ynt: ANAYI ÇERÇEVE İÇİNE HAPSETME YÖNTEMİ
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2010, 20:10:31 »
İbrahim bey nektar akımında fazla genç arı ve bal stoklaması kolonide bilindiği gibi oğula neden
oluyor onun için bazen ana arının yumurta atmasını engelleyecek bazı girişimlerde boş alan ortaya
çıktığından bütün petek gözleri yavru yerine bal ile dolduruluyor onun için fazla bal hasatı etmek
mümkün ama uzun süre yapıldığında peşinden arıların üreme zinciri bozulduğundan ve ikinci nektar akımı zamanında gelmediği günlerde kolonide problem yaratabilir ama genelde bu tekniği kullanarak koloniyi oğula çıkmamaları için frenleyebilirsiniz güzel bir teknik.

Konu yanlış yere açıldığından ben buraya taşıdım,bu konuda değişik fikirleri olan arkadaşlar var
ise buradan devam edebiliriz.

ibrahim46

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2010, 10:47:02 »
teşekkül ederim mehmet abi ben yeni üye oldum yanlışlık oldu.abi verdiğiniz bilgi için çok sağolun.abi birde oğula yatan arıyı nasıl oğuldan vaz geçirebiliriz bilgi verilseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2010, 10:49:22 Gönderen: ibrahim_arı »

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2010, 14:33:04 »
Oğul girişiminde olan bir koloni fark edildiğinde ana arı memelerinin kapanmış halde olması gerekli veya
kapanmaya yakın bir zaman arılar oğula çıkmaya hazırlıklarını çoktan yapmış oluyorlar,çünkü ana arı uçabilmesi için zayıflama kuru yapmıştır ve uçmaya hazırdır,böyle kritik durumlarda yapacağımız bütün oğul engelleme girişimleri çok geç kalınmıştır ve derhal eski ana arıyı kovandan almamız gereklidir.
Oğula çıkmak isteyen eski ana kovandan alınır ise oğula çıkacak yani işci arılara önderlik edecek ana arı
olmadığı için kovan oğula çıkmayacaktır,ana arının bulunduğu çıta ve yanında bir veya iki adet kapalı gözlü çıta arılarıyla birlikte alınır ve ayrı bir kovana yapay olarak bölünür bu yeni kovana ballı polenli
çıtada verilir çalışmaları içinde klavuz petek verilir,ana arı tekrar yumurta atmaya baçlar ve koloni
zamanla büyür oğulu peşinden koşturmadan önceden almış oluruz.
Oğulu çıkarmak isteyen büyük kolonide yapılacak işlemler şöyledir,kovandaki bütün ana memeleri
bulunur iki adet büyükleri seçilerek bırakılır gerisi imha edilir,ana arı memelerinden biri açık biri kapalı olursa daha uygundur yoksa ikiside kapalı olabilir.
İki adet olmasının sebebi içini görmediğimiz için yani meme içindeki ana zarar gördüyse yedek olarak ikinciye sahibiz garantiye alıyoruz.
Kolonide çıkan genç ana arı kontrolü tekrar ele aldıktan sonra değerlendilir,ana arı ise bırakılır iyi değil ise koloniden alınarak yerine kafesle kaliteli ana verilir.

Bunları anlatmamın sebebi koloni bu duruma geldiğinde yani oğul çıkmaya hazırlanmış durumlarda yapılacak ilk işlemler bunlar,ama bu duruma getirmeden yapılacak işlemler ise şöyle sıralayabiliriz,

Koloniye zamanında alan vermeliyiz,yani koloni büyümek istediğinde arı miktarının zirveye ulaşmadığını
bilmeleri gerek,kovan içi daralması oğula çıkma sebebidir,onun için zamanında kat vermemiz gereklidir.
kovan içinde aşırı nektar akımı olduğunda baldan dolayı bir bloke olur ve ana arı yumurta atacak alanı olmaz o zamanda oğula çıkma sebebidir gerektiğinde ikinci ballık verilmelidirki kuluçkalığı rahatlatsın
ve ana arıya yumurta atacak alan açılsın.
İşci arılara devamlı çalışabilecekleri iş vermek oğulu önler genç arıların işi olmaz ise akıllarına
gelecek ilk iş oğula çıkmaktır,çünkü ana arıyı sıkıştıran eski tarlacılar değil genç arılardır onun için
kovan içinde görev yapan genç işci arılara devamlı iş vermek gereklidir.

Benim uyguladığım teknik ise şöyle kışı kuvvetli çıkan koloniler haliyle erken daralıyorlar onun için
kiraz ağacı çicek açtığında ballığı yani üçüncü katı koloniye veriyorum böylelikle yeni alan vermiş oluyorum arılarda kırlarda açan çücek nektarı ve kiraz çiceğinden gelen ilk nektarları depoluyorlar ve kuluçkalıkta baldan dolayı bloke olmuyor,koloni aşırı geliştiğinde 7 günlük kontrollerimde ballığı aşşaya indiriyorum ve ikinci katı kaldırmadan yan kaldırıyorum ve çıtaların altına bakıyorum oğula gitmek isteyen koloni çıta altlarına oyun memesi yaptığında bunları hemen görebiliyorum,oyun memesi tam şişirilmemiş içinde yumurta veya larva olmayan ana memesinin ön aşaması olan küçük memelerdir,bu oyun memelerinden bulduğumda problem yok bozmayada gerek yok,diyelimki bu oyun memelerini işci arılar içini parlatmış ve bakımlarını başlatmışlar hatta içinde yumurta veya larva var ise kovandaki bütün çıtaları çekerek daha net bakım yapıyorum,bu koloni girişiminin anlamı ise koloniyi zayıflatma
zamanının geldiğini ve koloniden iki adet merkez çıtalardan kapalı gözlü çıta çekerek koloniyi
zayıflatıyorum yerinede kalavuz petek vererek arılara iş vermiş oluyorum oyun memelerinide imha
ediyorum genelde eski işlerine devam ederek böylelikle ortam düzeliyor,koloniye böylelikle oğula çıkmalarına müdahale etmiş oluyoruz.
Aldığımız kapalı gözlü çıtalarıda kendilerine yeni koloni yaptırıyorum,sonbahara kadarda gelişip
kışa kuvvetli giriyorlar,burada önemli olan ise genç kolonilerin devamlı az miktarlada sıvı yemlenmesi gereklidir.

Arılarımın oğula karşı selekte edildiğini belirtmek istiyorum,çünkü bloğlarda okuyorum daha tek katı doldurmadan oğula çıkan kolonileri görünce ben dahi şaşırıyorum yani daha kovan içinde sıkışmadan
oğula çıkan arı ile ne kadar çalışılır anlamış değilim bizim amacımız bal üretmektir,balıda oğula çıkmayan
arılar ile yapabiliriz,her arının genlerinde oğula çıkma isteği vardır bu onların doğasında var ama
bazı arıların özelliklerine göre selekte edilmiştir bunların başında gelen kriterler ise bal taşıma potenziyali ve oğula çıkma isteği en aza indirilmiş arılardır.Öbür yandan kendisini koruma ve varroa direnci ve hastalıklara karşı olan direncide olması şart,doğada selekte edilmemiş sokucu saldırgan arıların bu özellikleri dahada iyidir ve gelişmiştir ama biz arıcılar için bütün kriterler önemlidir zaten bu özelliklerin hepsini bir araya toplayabilir isek bizim için başarılı bir gelişmedir.

Ben aslında bu kadar uzun yazmayı sevmem ama söylenecek konuşulacak çok konu var,
şaplon olarak dünyanın her köşesinde yapılan arıcılık değilde türkiyeye özel biçilmiş
arıcılık takvimi raylara oturtulması gerekli olduğuna inanıyorum,bu konuda biliyorumki
ülkenin bütün arıcıları katkıda bulunuyorlar.
Benim siz arı dostlarıyla paylaştığım bilgiler ise kendi bildiğim ve uyguladığım tecrübelerdir,
paylaşmaya devam ediyoruz.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2010, 15:05:13 Gönderen: Mehmet Yüksel »

ibrahim46

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2010, 17:42:43 »
abi ellerine saglık Allah razı olsun bu bilgiler benim için çok güzel oldu.bizim arılar tam bal zamanı oğula yelteniyorlar.bu şekilde inş.hallederiz.abi sizin gibi arıcı abiler sayesinde eksiklerimizi hallediyoruz.....saygılar teşekkül ederim

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2010, 21:55:10 »
Mehmet abi aslında hem koloni yönetimi nasıl olmalı, hemde ıslahda önemli olan özellikler ne olmalı çok güzel anlatmışsın. Zamanlaman da güzel olmuş zira bu sıralar hala yerli arı türküsü söyleyenler gene sazı ele aldılar:)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2010, 09:17:28 »
mrb abiler bu anayı çerçeveye hapsetme yöntemi nasıl.toprak tv bu yöntemi kulanıp her kovandan 60 kg bal aldığını söylüyorlar bu nasıl oluyor.bilgi velirseniz sevinirim... 

1-   Öncelikle bir şeyleri tarif etmek böyle  yapın demek kadar kolay bir şey yoktur onu belirtelim.
2-   Diyelim ki anaarıyı bir ay önceden hapsettik, anaarının bu gün attığı yumurta 60 gün sonra ölü işçi arı olacak.
3-   Biz anaarıyı hapsetmediğimiz halde bile  kovanı güçlü tutamıyoruz.

Yukarıdaki belirttiğim maddeleri açmak gerekirse.
Bir şeyleri tarif edenlerin bunu ilk olarak kendileri deneyip uyğulaması gerekir. Anaarıyı bir çıtaya hapsedin diyenler bunu  kesinlikle uyguladıklarını sanmıyorum, bir yerlerden okumuşlardır, nasılsa kimse yapmıyor at gitsin.
Bunu bilmeyen kalmadı, güçlü olmayan koloniler bal toplayamıyor, toplasa da çok az. Gene yazılanlara bakıldığında 80 binlik bir kovan bal akımında 4-5 günde bir kasa balı depolayabiliyor, 15-20 günlük bir nektar akımında bu koloni neler yapabilir bir düşünün. Bizin kolonilerimizi güçlendiremiyoruz, güçlense de   güçlü tutamama sorunumuz var bunun çözülmesi gerekiyor.

Hadi kovanımızdaki anaarıyı nektar akımından bir ay önce bir çıtaya hapsedelim bakalım neler olacak.
Bu işlemi yaptık, 21 gün sonra minicik bir alanda yavru faaliyeti olacaktır. Hala nektar bu arada başlamadı, 10 gün sonrada nektar başlayacak, işlemin başlamasından 40 gün sonra kovan iç hizmetlerini yapan işçi arı kalmayacak, çünkü kovanın hepsi tarlacı oldu. Nektar akımından bir ay önce hapsettik bu 30 gündür, bir ayda nektar akımı sürse, elinizde bir çıta arı zor kalacaktır, bir çıta arıyı güle güle kullanırsınız. Bir başka konu daha var, bazı ırkları zaten hapsetmeye gerek yok ki, balı buldu mu zaten o kendisini bitirene kadar bala çalışır.

Üçüncü olarak yazmak istediğim ise ülkemiz o kadar zengin nektar kaynaklarına sahip ki. Bunların hiç birisini değerlendiremiyoruz. Bahar ballarına arılarımız hazır olamıyor bizim bölgemizde mayıs sonunda tüm çiçekler biter. Peşinden haziran ayı içinde kestane nektarı başlar Beykoz’dan Rize, Artvin’e kadar uzanan sahil şeridinde. Haziran sonu kestanede bittikten sonra temmuz ayında Trakya ay çiçek nektarı başlar, bu nektarda ağustosa kadar devam eder, eylülde püren açar, isteyen olursa pürenden çama gider. Bu kadar zengin çeşit arasında biz zar zor Trakya da bir sefer bal alabiliyoruz

Biz anaarı hapsetmeyip, gerektigi gibi çalıştırabilseydik, her nektar akımından sağımla çıkardık. Bu bizim ülke olarak eksikliğimizdir. Bu sorun inşallah yıl içinde çözülecektir.
Anaarıyıda gerektiği gibi çalıştırmanın yolları ise Mehmet yüksel'in yazısında belirttiği gibi ekipman ve arı ıslahından geçmekte. Islah zaten yapılsaydı biz şimdi denemeler yapmayacaktık. Almanya'da iki ırk arı kullanılıyor, isteyen karniyol kullanır, isteyen buckfast ikiside yıllarca kendisini dünyaya kanıtlamış arıdır.

Bizim ünüversitelerimiz gerekli ıslahı yapıp, damızlıkları üretsinler, bizde deneylerden kurtulalım.

Denemek isteyende anaarı hapsedip sonuçlarını burada paylaşırsa seviniriz.
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2010, 09:32:26 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2010, 01:28:47 »
ben bu ana arıyı bir kafese hapsetme uygulamasını yaptım faydası oldumu ??
daha fazla bal aldım
 bal hasadında çok kolay hasat oldu ana arıyı öldürme hırpalama gibi mesele olmadı
kovanda hiç yavrulu petek kalmadığından yavrulu petekleri alayımmı almayayımmı diye düşünmedim
bal süzümünde larvalar gözlerden fırlayıp görenlerin aa bu balda kurt var diye söylemler olmadı  :)
zararı oldumu??
kestane balı hasadından sonra trakyaya boş yere gitmiş oldum işçi arıların mevcudu çok azdı trakyada arı anca kendini kış için hazırladı
trakyaya gitmeyeceğimden emin olsam her sene bu uygulamayı yaparım
ama büyük ihtimal gideceğim için artık yapmıyorum 8)