Arı Hastalıkları > Amerikan yavru çürüklüğü

AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜNDE YENİ YÖNTEM

(1/4) > >>

erkanduzce:
bu güne kadar bildiklerimiz bu hastalığın tedavisi olmadığı yönünde idi.

avusturya viyana daki bir arıcılık merkezine yapmış olduğum ziyarette şunu öğrendim.
kovanı ve çıtaları yakıyor arıları ise ayrı bir kutuya toplayıp 3 gün aç bırakıyorlar
bu hastalığın etkeni olan virüs bağırsaklarda yaşıyrmuş
çok başarılı sonuçlar elde etmişler

malesef ülkemizde bu hastalık çok arıcımızda zaman zaman gözükmüştür.
tedavi edilmemiş yada geçici önlemler alınmış hastalığın önüne geçilememiştir

bu hastalık ile karşılaşıldığında denenmesinde fayda olabilecek bu tedavi metodunu
tüm arıcı arkadaşlarımla paylaşmak istedim

inşallah hasta lık ta olmaz tedaviyede gerek kalmaz....

emrah:
Biz deki profosörler bu hastalığın hiç tedavisi yok diye konferanslar veriyorlar.Dediğin yöntemi deneyip görmek gerekir İnşallah işe yarar.

Adnan Öztaş:

İlk yılımda bir yavru çürüklüğü eksikti, onuda gördüm. :(

İki çerçeve arısı olan yeni oluşturduğumuz karniol kolonisinin kapalı yavrularında kapaklar çökmüş ve küçük delikler var. Bu gözlere çöp soktuğumuzda 2-5 cm uzayan koyu kahverengi sümüksü bir şey var. Verdiğimiz kek kurumuş kalmış, yememişler. Arı uçuşu da yok.

Cinsini bilmek mümkün olmamakla beraber bu yavru çürüklüğü.

--- Alıntı ---avusturya viyana daki bir arıcılık merkezine yapmış olduğum ziyarette şunu öğrendim.
kovanı ve çıtaları yakıyor arıları ise ayrı bir kutuya toplayıp 3 gün aç bırakıyorlar
bu hastalığın etkeni olan virüs bağırsaklarda yaşıyrmuş
çok başarılı sonuçlar elde etmişler
--- Alıntı sonu ---

Aklıma takılanlar:

Arılar 3 günlük açlığa dayanabiliyorlar mı?
Bu bağırsaklarda yaşayan virüs arılar aç kalınca ölür mü? (Çünkü bu virüsün farklı ortamlarda çok uzun süreler canlılığını koruduğunu pek çok kaynaktan okuyorum.)

Emin olmadan arıları imha etmek çok zor geliyor. :'(

erkanduzce:
önelikle şunu söyleyeyim
bu metodu bana anlatan kişi arıcılık yüksek okulu öğretim görevlisi..

ve onlarda bizdeki gibi antibiyotik kullanımı zaten yasak
organik işine aşırı önem veriyorlar

ilaç kullanmadan arıyı bu şekilde bırakıp netice aldığını söylemesi bile bence zaten yeterli

ölen arı da oluyordur muhakkak  benim bu konuda herhangibir deneyimim olmadı hamdolsun.

bizim ülkemizde bence çok fazla arıcıda bu rahatsızlık var
tamamen kovan ve arıyı yakanını tanımıyorum
bu işin tedavisinin olmadığını duyduğu yada okuduğu halde kaç kişi kovanı tamamen yakmış.
içindeki bazı çıtaları  yakıp bazı çıtaları ayırıyorlar kovan da bi pürmüz yakarız deyip geçici bir zaman yakalıyorlar

anladığım kadarı ile sizde böyle bir durumla karşılaşmışsınız aldığınız kovandamı yoksa  arıdamı bu sorun vardı bilmiyorum
hatta yeni alınan ham petekler den bile gelmiş olabilir..
siz bu duruma karşı nasıl bir uygulama yaptınız oda ayrı bi konu
resmi prosödüre göre zaten imha etmek zorundasınız..

burada ki fark ilaç kullanmadan tamamen yok etmek yerine  en azından arıların kalmış olması

böyle bir hastalığı olan arkadaşımız varsa denesin bize de gördüklerini paylaşsın bizde daha fazla bilgiye sahip olalım

arıyı aç bıraktığınız ruşet -kovan-kutu  yada her neyse onuda üç günden sonra imha etmeniz gerekecek..

bu hastalık aslında çok ciddi bi konu
arılarımızı hasta etmemek için gereklikurallara uymalıyız
bi arkadaşım geçen yıl 6 çıta arıya bahar da 3 çıta ham mum girdim aralara dedi
hava bi soğuk yaptı kapalı yavrulu bir çıtayı arı terk edip bir araya toplandı dedi
böyle şeyler arımıza bizim verdiğimiz zararlardır olmayan bi hastalığı arıya yaşatmış oluyoruz

işin özü arı bakımlarını tecrübeli arkadaşlarımızdan öğrenip onların düştüğü hatalara düşmemeye çalışmalıyız

Arı Bakanı:
Adnan Öztaş, karniol arısı yavru hastalıklarına en zor yakalanan arı ırkıdır. Zoru başarmak herkese nasip olmaz. Bilim adamları bile karniol arısının yavru hastalıklarına yakalanmamasına hayret edip, bu direnç neden kaynaklanıyor bir türlü çözemiyorlar. Yaptığın hatayı görmedim ama arı keki yiyemiyorsa çok zayıf olduğu ip uçları veriyor.

Şimdi benim yeni arıcılarda gördüğüm hataları bir sıralamam gerekiyor. Bir kaçörnek vereyim ne demek istediğim anlaşılsın...

Bir kaç yıl öncesi, bir arkadaşımıza dedimki 4 çıta arı getir larva transferi yapalım , özellikle bir kaç defa bu 4 çıta arıya vurgu yaptım, 4 çıta ful arı, 15-20 bin nufus demektir.
Arkadaşımız bizim uyarımızıda dikkate almışki, yola çıkmadan 4 çıta böldüğü arıya iki çıta arı daha silkelemiş, onun hesabına göre bana gelen arı 6 çıta idi. Kovanı açtım 1,5-2 arı çıktı, dedim bu arıya larva besletemeyiz. Bu kadar arı nasıl larvalara baksınki. Genede umutsuz aşılama yaptık akşama kadar bekledik hiç meme tutmadı, işin içinde başka olumsuzluklarda vardı, bölmede yumurta ve larva olmasın diye tembih etmiştim, yumuta atan ana arı çıkmıştı :o
Daha sonra ben kendi anasız kovanıma aşılama yaptım bir gün benim arılar memeyi besledi, larva çıtasını 2 çıtalık koloniye alıp, memeler hazır gel al demiştim...

Bu yıl birnarkadaşıma 3 degişik damızlıktan yumurtalı ve açık yavrulu çıta verdim, ertesi gün yapması gerekeni sıraladım 3 ayrı anasız koloni oluştur, her bir damızlık çıtasını bir anasız bölmeye ver, anasız oluşturduğun kolonilerde başka yavru olmasın bu damızlık çıtalarını birer birer dagıt dedik, larvalara çok iyi bakılır ve aşılamada çok rahat edersin dedim.
Bir kaç gün sonra bizim arkadaş arıyıyor yavrular kurudu tranferde kullanılacak larva kalmadı dedi ???
Sen ne diyorsun, arkadaşımız ne yapıyor...
Yolculukta az bir arı yeterdi ama o az arıya tüm çıtaları verirseniz nasıl baksın ki?

Bir başka arkadaşın çalışmalarını izledim, kovanın üzerine  yazıyor bu arı 10 çıta, bu arı 7 çıta, bakıyorum 10 çıta dediği arı 6 çıta yok, 7 çıta dediği arı 3-4 çıta zor gelir.

Arının kaç çıta olduğunu nasıl anlayacagız, bunu yeni arıcılar çözemiyor.
En basit yolu şudur, 5 çıtadaki arınız yemlik altına dalak atıyorsa o arı 5 çıta fuldür ( az arıda diğer tarafları saramaz ise yemlik altına toplanır diğer çıtaları iyice sardığını görmelisiniz). Yada 5 çıta arınız var, nektar akımı başlamış, dalak atıp çıta istiyorsa, bu arı 5 çıtayı doldurmuş demektir.

Daha bir kaç gün öncesi bir bölme yatım ve videosunu yayınladım, orada diyorumki bölmeye çıkmak üzere olan kapalı yavru koyuyorum, böldükten sonra bir kaç gün içinde sökülecek yavru demektir bu yaptığım. Ayrıca bölmedeki arıları saracak fazladan arı silkeliyorum.

Hastalanan koloni eminimki bu yaz gününde arılar tarafında sarılamayıp çürüdüler, dedimya iş oldukça enterasan, baharda bile hasta olamayan, hatta kışın yavru yapıp hastalanmayan arıyı yazın ortasında çürütmek....
Söyleyecek kelime bulamıyorum....

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git