Gönderen Konu: Arıcılıkta ızgara kullanımı  (Okunma sayısı 7575 defa)

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
Arıcılıkta ızgara kullanımı
« : 27 Nisan 2011, 16:14:33 »
Forum yönetimine bildiriyorum. Arıcılıkta kullanılan ızgara konu yok.arıcılık  ızgara ve  önemi nedir?

musa zorlu

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Arıcılıkta ızgara kullanımı
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2011, 10:04:36 »
kadir bey arıya bildiğim kadarıyla çoğu arıcı kullanıyor.ve iyi sonuç aldıklarını duyuyorum.amaben bir kaç kovanımda denedim hiç iyiliğini görmedim arıyı yavaşlatıyor bana göre belkide balın olmadığı sene uygulamış olabilirim buda bir istisnadır..

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2011, 10:38:03 »
Forum yönetimine bildiriyorum. Arıcılıkta kullanılan ızgara konu yok.arıcılık  ızgara ve  önemi nedir?

kadir bey arıya bildiğim kadarıyla çoğu arıcı kullanıyor.ve iyi sonuç aldıklarını duyuyorum.amaben bir kaç kovanımda denedim hiç iyiliğini görmedim arıyı yavaşlatıyor bana göre belkide balın olmadığı sene uygulamış olabilirim buda bir istisnadır..

Arkadaşlar arıcılıkta ızgara kullanımı, koloni yönetiminin bir parçası ve bunu zamanında yapmaz iseniz bir işe yaramıyor. Bende kafama göre ızgara kullanıyordum. Olay kafana estikçe ızgarayı koy, sonra kaldır degiil.

Geçtiğimiz günlerde bu konuyu kendi aramızda bir konuştuk, Mehmet Yüksel  zannedersem bunu yazdı.
Koloniye ızgara zamanında verilmediğinde, koloni ızgarayı geçmiyor, bunun nedenide bal kemeri oluşturulmuş ve sırlanmışsa arının çıtanın bu bölümünde işi kalmamış, dolayısı ile ızgaraya yaklaşma bile yaklaşmıyor.

İşçileri yukarı çıkartabilmek için genelde aşagıda eni örülen petekler olmalı, yada yukarıya yavrulu çıta alınarak bu iş çözülmeye çalışılıyor.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 16 Temmuz 2011, 22:23:07 »
               Değerli arkadaşlar,ana arı ızgarasını kullanacaksak Mehmet beyin uyarısını gözardı etmemeliyiz.Petekli bal  üretmekteyim.Sagımdan 45 gün önce ana arı ızgarasını kullanıyorum. Geç kullanırsam çerçevelerde larva ve kapalı göz yavru olacağından çerçevenin sırlanması gerçekleşmeyecektir.
               Saglıcakla kalın.