Gönderen Konu: İstediğimiz kadar laktik asit çözeltisi hazırlamak  (Okunma sayısı 27931 defa)

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
İstediğimiz kadar laktik asit çözeltisi hazırlamak
« : 19 Ağustos 2011, 22:18:19 »
Benim 1 litre laktik asiti kullanacak kadar arım yok.Kullana bileceğim kadar çözelti yapsam mesala 1 litrenin yarısının yarısın diyelim olurmu.

Ali abinin verdiği formul bende buna göre kullana bileceğim kadar sulandırsam nasıl olur.
Yani bu işlemle (1 litre % 85 lik asite  4.6 litre su ilave ederek) %15 lik laktik asit elde ederiz

ünsal

• Yeni Üye
  • **
Ynt: İstediğimiz kadar laktik asit çözeltisi hazırlamak
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2011, 17:36:40 »
sevgili emrah. ben iki defa hazırlayıp ilaçladım. bu pazar tekrar yapacağım.zirai ilaç satan yerden ölçek aldım 500cc su koyuyorum üzerine 100cc laktik asit koyup karıştırıyorum. arıyı ilaçlıyorum. yani 1lt=200cc, 0,5lt=100cc yapıyorum. ilk önce bir kovanda denedim,üç gün sonra hepsine uyguladım. bir sıkıntı olmadı.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2011, 21:18:35 »
Teşekkür ederim cevabın için benim,de en kısa zamanda şimdilik yavru yok bölmelerimi ilaçlamam gerekli.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #3 : 12 Eylül 2011, 21:18:22 »
Laktik asit uygulandığında hiç ana arı kayıpları yaşadınızmı?

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2011, 10:31:22 »

Benim 1 litre laktik asiti kullanacak kadar arım yok.Kullana bileceğim kadar çözelti yapsam mesala 1 litrenin yarısının yarısın diyelim olurmu.

Ali abinin verdiği formul bende buna göre kullana bileceğim kadar sulandırsam nasıl olur.
Yani bu işlemle (1 litre % 85 lik asite  4.6 litre su ilave ederek) %15 lik laktik asit elde ederiz

Laktik asit uygulandığında hiç ana arı kayıpları yaşadınızmı?

Emrah;
Varroa mücadelesinde laktik asit çözeltisi hazırlamak için %15 lik laktik asit çözeltisi gerekmekte.

Senin sorunun ise benim 1 litreyi %15 çözelti haline getirdigimde bunun hepsini kullanma imkanım yok, kolonilerimin sayısı buna müsait degil demektesin.

Oranlar belli olduktan sonra çözelti istediğin kadar hazırlanabilir.

Örnek, 1 litre laktik asidi 5 şe böldük,her bölme 200 ml eder.
4,6 ltreyide 5 şe böleceksin. 920 ml de su ölçeceksin. Laktik asit ve suyun toplamı= 200+920=1.120 Litrelik %15 lik çözelti elde edersin. Bu miktarda bana fazla diyen varsa bunu dahada düşük oranlarda böler ve çözer varroa mücadelesini yapar. Buhesap kitap işlerini pek anlamam inşallah tariflerde bir eksiklik yapmamışımdır. Düz mantıkla bu iş bu kadar olur anla yani ;D

Laktik asit mücadelesi ile ana arı kaybı ben yaşamadım, zaten arılara zararsız deniliyor, tabiki oranlara uyulduğunda. Bir sorun var asit uygularken çıtalar arasında ana arıyı arıcı ezip, ben laktik asit uyguladım ana arı kaybettim dememek için bu işin bu yönüne dikkat edilmeli, çünkü bu uygulama en az 3-4 tur 4 gün arayla yapılacak. Bu konuyla alakalı bölüme bakarsanız, hava sıcaklıgı 15 derece üstünde yapılabirlir bir uygulamadır.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

bektas

• Acemi Üye
  • *
İstediğimiz kadar laktik asit çözeltisi hazırlamak
« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2011, 23:20:11 »
Bunun daha kolay yöntemi şu olur. Her 1 CC %85 Laktit Asite 4,6 CC su ilave edilir.
Örn: 100 CC % 85 Laktik  Asit çözeltisine 460 CC su ilavesi ile 560 CC % 15 çözeltili  Laktik asitimiz hazır.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2011, 22:38:59 »
Ali abi benim ana arıları ozaman arı kuşları kaptı.Benim kovanlar az olduğu için en düşük formilde hazırladım laktik asiti.

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #7 : 21 Eylül 2011, 16:24:47 »
sayın arı bakanı, ben laktik asit uygulaması yaptım ama hiçbir sonuç alamadım.inanın yine eskiye döndüm. formik kullanmadım ama laktikden randıman alamadım. üç defa üç gün ara ile verdim, varova artarak devam etti.eskiye döndüm, bir gecede hepsi yok oldu. siz bilirsiniz.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 21 Eylül 2011, 19:47:49 »
sayın arı bakanı, ben laktik asit uygulaması yaptım ama hiçbir sonuç alamadım.inanın yine eskiye döndüm. formik kullanmadım ama laktikden randıman alamadım. üç defa üç gün ara ile verdim, varova artarak devam etti.eskiye döndüm, bir gecede hepsi yok oldu. siz bilirsiniz.

Ünsal;
Söylemlerinle, yapmış olduğun mücadelenin, aynı olduğunu düşünmüyorum.

Sen mücadele yaptığını söylüyorsun, bu nasıl iş varroa artarak devam ediyor. Bu kesinlikle imkansız. Hani bir ilaç kullanırsın da bağışıklık kazanırsın fayda etmez. Burada asitten söz ediyoruz, asitlere şu ana kadar mukavemet gösteren sadece plastiktir.

Varroayı bir gecede nasıl yok edebiliyorsunuz oda ayrı bir konu, bu söylediğini şimdiye kadar neden bilim adamları bulamadı, bu iş eskiye dönmekle bitiyorsa.

Yazdıklarında acayip bir dengesizlik var.

Biz bu mücadeleye başladığımızda, bir gün sonrası çekmeceye düşen varroaları görüyoruz.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2011, 09:16:51 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #9 : 22 Eylül 2011, 09:34:02 »
sayın  arı bakanı: iyi günler. biraz daha detaylı anlatayım. eminönünden sizin aldığınız yerden aynı asiti aldım. hemde 2kg. zirai ilaç satan yerden de ölçekli püskürtme pompasını aldım. 500cc su koydum.100cc asit koydum.oğlum ile birlikte arılığa indik.her peteği tek tek açıp,( sizin videolarınızda yaptığınız gibi) arkalı önlü birer defa püskürtmek suretiyle 6 ad. peteği üç defa ilaçladım ama hala arının üzerinde varova gördüm.bunun üzerine eski sisteme geçtim ve randıman aldım.eğer asitin oranında hata yaptıysam onu bilemiyorum. eğer doğruysa , randıman alamadım.yaptıklarım bunlardan ibaret.hoşca kalın.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #10 : 22 Eylül 2011, 12:00:15 »
sayın  arı bakanı: iyi günler. biraz daha detaylı anlatayım. eminönünden sizin aldığınız yerden aynı asiti aldım. hemde 2kg. zirai ilaç satan yerden de ölçekli püskürtme pompasını aldım. 500cc su koydum.100cc asit koydum.oğlum ile birlikte arılığa indik.her peteği tek tek açıp,( sizin videolarınızda yaptığınız gibi) arkalı önlü birer defa püskürtmek suretiyle 6 ad. peteği üç defa ilaçladım ama hala arının üzerinde varova gördüm.bunun üzerine eski sisteme geçtim ve randıman aldım.eğer asitin oranında hata yaptıysam onu bilemiyorum. eğer doğruysa , randıman alamadım.yaptıklarım bunlardan ibaret.hoşca kalın.

Ünsal; Dün akşam senin arıcılıkla ilgili bilgilerine bir göz attım ve tüm iletilerini okudum.Siz bir yıl öncesi 1 kovanla arıcılga başlamışınız, yadıklarınız o yönde ertesi sene bahara 7 olacakmış, hayaliniz 20 kovan ve bu hayaldeki 20 kovanı 40 yapıp 20 tane bölme yapıp, satıp, yola 20 kovanla devam edecekmişiniz. Her düşüncenizi  diğer kişilere onaylatmaya çalışıyorsunuz, varroa konusunda kestirip attınız...

Yazılarınızdan bazılarını aldım. Bu yazılar size ait.

24 Mayıs 2010, 17:04:28 »

selam arkadaşlar. aranıza bugün katıldım bir kolonim var. sizlerden öğrendiklerimle bu işi öğrenecem. iyi bir sezon geçirmeniz dileği ile saygılar.

25 Mayıs 2010, 20:01:42
selam arkadaşlar.bu benim sizinle ilk tanışma yazım. bir kolonim var.karadenizde havalar soğuk sizin yazdıklarınızı hayretle okuyorum çünkü bizden çok öndesiniz.bal mevsiminden sonra arıyı üçe bölüp hazır ana vermeyi düşünüyorum. kışa kadar beş çerçeve yaparım. sizce normalmi,olurmu lütfen beni bilgilendirin. teşekkür ederim.

31 Mayıs 2010, 12:57:00
selam arkadaşlar.bir kolonim var.10 mayısta ilaçlamadan dolayı 15 km. uzağa götürdüm.15 gün kaldı.üst kattaki çerçevelerin yarısını anca kabartmış.ilaçtan sonra tekrar eski yerine getirdim.10 haziran itibariyle kestaneye götürüp haziran sonuna kadar orada bırakmak istiyorum. sormak istediğim şu: arıyı gezdirmek doğrumu,yoksa normalmidir. aydınlatırsanız sevinirim

17 Ocak 2011, 15:21:21
selam arkadaşlar. Ben Giresun ili Keşap ilçesinde yeni başladım diyelim. çünkü geçen yıl bir koloni ile başladım.şu anda iki martta yedi olacak inşallah.Bizim yöremizde orman gülü,akasya,kestane var.başkada bir şey yok. sabit arıcılık yapacam en fazla yirmi koloni düşünüyorum.ikiye bölüp satacam diğer yirmiyle devam edecem.hepinize sağlıklı günler.

20 Ağustos 2011, 17:36:40
sevgili emrah. ben iki defa hazırlayıp ilaçladım. bu pazar tekrar yapacağım.zirai ilaç satan yerden ölçek aldım 500cc su koyuyorum üzerine 100cc laktik asit koyup karıştırıyorum. arıyı ilaçlıyorum. yani 1lt=200cc, 0,5lt=100cc yapıyorum. ilk önce bir kovanda denedim,üç gün sonra hepsine uyguladım. bir sıkıntı olmadı.

21 Eylül 2011, 16:24:47

Öncelikle ben hiç Emin önüne gidip oradan asit almadım, arkadaşlarım bana organik asitleri temin edip bana kadar ulaştırıyor, asitçiler nerede ve kim hiç birisini tanımıyoru.

Yapmış oldugunuz uygulamalarda eksiklik var. Öncelikle bu organik asit işi kurallarına tamamen uyulacak, ölçüleri kafanınza göre yapma şansınız yok. Gene sizin yapmış oldugunuz uygulamadan bir bölüme bakıyoruz.

,( sizin videolarınızda yaptığınız gibi) arkalı önlü birer defa püskürtmek suretiyle 6 ad. peteği üç defa ilaçladım ama hala arının üzerinde varova gördüm.bunun üzerine eski sisteme geçtim ve randıman aldım.eğer asitin oranında hata yaptıysam onu bilemiyorum. eğer doğruysa , randıman alamadım.yaptıklarım bunlardan ibaret.

Bu uygulama eksik, her çıta başına 5-6 ml pükürtme yapılması gerekiyor.  Ben bu püskürtmedeki dozu ayarlayabilmek için, her püskürtmede kaç ml çözelti çıkıyor bunu ölçüyorum, ölçme işlemini bir şırıngaya yapıp  ölçme işini tespit edip sonra uygulama işlemine geçtim ve 5 tetik sıktıgımda 5 ml çözelti çıkışı oldu.

Yazılarımızda bir eksiklikmi oldu diye geçmişteki yazıları taradım uygulama dozunuda vermişim, bahsettipğim doz ise bu haberin içinde var.
Arıcılıkta varroa mücadelesinde kullanılan asitlerden biriside Laktik asittir.
Diğer organik asitlerden bunun farkı mevsim boyunca kullanılabilmesi. Kullanışı biraz zahmetlidir, çünkü tüm çıtaların kovandan çekilip spreyle pürkürtme yapılması gerekiyor. Açık yavrulara zarar vermeyen bir mücadeledir. Bir hafta ara ile ikici uygulamada yapılabilir.Tüm mücadelerde en etkili yöntem, kapalı yavru olmadığı dönemlerdir. Bu asidin diğer adı ise süt asididir. Kullanılacak asit çözeltisi ise %15 lik laktik asit olacaktır. Her çıtaya 5ml gelecek şekilde,  çok ince şekilde püskürtülecek. Bildigimiz gibi organik asitlere varroalar direnç geliştiremiyor bu yöntemde alternatif olarak elinizde bulunsun. Ayrıca bu uygulama salkımdaki arılara yapılmaz.Tüm arı dostlarına kayıpsız bir yıl dileklerimle selamlar sunuyorum.

Laktik asit kurallara göre uyulup yavrusuz dönemde uygulandıgında 100 varroa varsa, kolonide bunun 80-95 tanesini yok ettiği tespit edilmiştir.
Yavrulu dönemdeki 3-4 tur kapalı gözlerdeki varroalara ulaşmak için yapılmaktadır.

Laktik asit mücadelesini kurallarına uygun yaptıgınızda en az %80 varroayı yok eder.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2011, 12:01:50 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #11 : 22 Eylül 2011, 14:13:45 »

ali bey selamlar.gördüğüm kadarıyla arıcılık  basit bir iş gibi gözüksede çok detay isteyen bir iş olduğunu bir kez daha gördüm.benim için öğrenmenin sonu yoktur.benim yaklaşık olarak hesapladığım karışımın; detayına girmediğim için işe yaramadığını gördüm.oysa çok inanmıştım sizin videolarınızı seyredince.( sizin aldığınız yerden) derken asitin ismini vermek istemediğim için yazdım.sizin uygulamanızı birebir uygulayacağım ama baharda.söz.iyi günler

Öncelikle ben hiç Emin önüne gidip oradan asit almadım, arkadaşlarım bana organik asitleri temin edip bana kadar ulaştırıyor, asitçiler nerede ve kim hiç birisini tanımıyoru.

Yapmış oldugunuz uygulamalarda eksiklik var. Öncelikle bu organik asit işi kurallarına tamamen uyulacak, ölçüleri kafanınza göre yapma şansınız yok. Gene sizin yapmış oldugunuz uygulamadan bir bölüme bakıyoruz.

Bu uygulama eksik, her çıta başına 5-6 ml pükürtme yapılması gerekiyor.  Ben bu püskürtmedeki dozu ayarlayabilmek için, her püskürtmede kaç ml çözelti çıkıyor bunu ölçüyorum, ölçme işlemini bir şırıngaya yapıp  ölçme işini tespit edip sonra uygulama işlemine geçtim ve 5 tetik sıktıgımda 5 ml çözelti çıkışı oldu.

Yazılarımızda bir eksiklikmi oldu diye geçmişteki yazıları taradım uygulama dozunuda vermişim, bahsettipğim doz ise bu haberin içinde var.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2011, 09:43:08 »
Bir çok kişiden laktik asitin çözeltisini hazırlama ve uygulamasıyla alakalı sorular almaktayım.
Konu çok net bir şekilde anlatılmasına rağmen nedense dikkatli olunmuyor. Başta çözeltinin hazırlanmasını yuvarlak hesapla yapanlar olmuş, bu yanlış. Bir başka konu ise her çıtaya hesapsız kitapsız bir kez bir tarafına bir kezde öbür tarafına püskürtüp işlemi sonlandıranlar iyi sonuç bekleyip hüsrana uğramış. O kadar ilginç olan şeyler varki, laktik asiti kartona, kagıt havluya emdirip mücadele ettiğini söyleyenlerle bile karşılaştım :)
Laktik asit varroayla direk temas etmediğinde bir işe yaramaz, bu asiti formik asitle karıştırmayın.

Alttaki linkte, laktik asitle ilgili her türlü bilgi verilmesine rağmen bizim kendimizce ben bu işi yaptım ve oldu dememiz, işin olmadığını göstermekte. linki tıklayıp laktik asit çözeltisi nasıl hazırlanır ve ne kadar çıta yüzeylerine püskürtülür yeniden okunabilir. Ben gene uygulama tarifini yenilemek istiyorum. %15 lik çözeltimiz hazır.

Her arılı çıta için 5-6 ml çözelti arılar üzerine incecik zerrecikler şeklinde püskürtülecek. Bu işlem her arılı çıta için gerekli. Kolonilerde yavru varsa, işlem 3-4 gün arayla, en az 3 kez tekrar edilmeli, 4 uygulama yapmak daha iyi olur. Püskürteceğiniz aracın bir seferde ne kadar çözelti attığını ölçmek gerekiyor, bunu bir şırıngaya püskürtüp, ölçüm yapabilirsiniz.

http://www.aribakani.com/forum/index.php?board=89.0

Ali Türk

Ayhan

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 09 Ekim 2013, 12:46:51 »
Konu epey eski
 ama belki katkım olur.

Belirli bir çözelti hazırlamak için formul aslında epey kolay.

H : Hazırlanmak istenen çözelti miktarı  (300 ml, 650 ml vb)
M : Elimizde mevcut çözeltinin % lik oranı. ( Elimizde %85 lik asit varsa 0.85, yada % 65 lik ise 0.65 vb)
A : Yapmak istediğimiz % lik oran. ( Hedefimiz %15 lik hazırlamak ise 0.15, hedef %20 lik hazırlamak ise 0.20 vb.)
K : Elimizde mevcut çözeltiden kullanılacak miktar. ( İstediğimiz miktarda ki çözelti için elimizdekinden ne kadar kullanacağız.)
S : Hedeflediğimiz miktarda ve % lik orandaki çözelti için ne kadar su kullanacağız.

Formul : K = H * A / M  : Kullanılacak eldeki asit miktarı.
              S = H - K        : Kullanılacak su miktarı.

Örnek : Elimizde %85 lik asit var. Biz 350 ml. %15 lik asit çözeltisi yapmak istiyorsak;
            350 * 0.15 / 0.85 = 61.76 ml, yani yaklaşık olarak 62 ml %85 lik asit çözeltisi kullanılacak.
            350 - 62 = 288 ml de su kullanılacak.

Not : Asit kullanırken alınması gereken önlemleri mutlaka öğrenmek ve uygulamak gerekir.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #14 : 09 Ekim 2013, 14:54:19 »
Bu formülleri görünce şu atasözü aklıma geldi :"anladıysam arap olayım"