Gönderen Konu: propolis ekstraktı,porpolis çözeltisi, propolisi nasıl çözeriz ?  (Okunma sayısı 40018 defa)

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
Dr muhteşem turunç abi, doğa ve doğal ürünler hakkındaki ilginizi hayranlıkla izlemekteyim. Allah sizden razı olsun. Bir bilim insanı olarak şu propolisin ev şartlarında ekstrakt yapılması hakkında bizleri bilgilendirebilirseniz veya bilgiye yönlendirirseniz duacınız olacağım. Selamlar.

« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:27:40 Gönderen: Arı Bakanı »
hayreddin bayraktar

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
Dr muhteşem turunç abi, doğa ve doğal ürünler hakkındaki ilginizi hayranlıkla izlemekteyim. Allah sizden razı olsun. Bir bilim insanı olarak şu propolisin ev şartlarında ekstrakt yapılması hakkında bizleri bilgilendirebilirseniz veya bilgiye yönlendirirseniz duacınız olacağım. Selamlar.

Hatırladığım kadarı ile Mehmet Yüksel kardeşimin bu konuda çalışmaları vardı, blogunda paylaşmıştı burada da paylaşırsa ne güzel olur... ;D
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:27:07 Gönderen: Arı Bakanı »

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Evveli seneler Ali Türk ün Gebzedeki arıları propolis olarak yakındaki boya fabrikasından boya taşıyorlardı. :o En güzel ekstrakt onlardan olur kanısındayım. ::) Sarı yeşil fosforlu renklerdeydi. Acayip etkili çok kısa sürede kanserojenik etki yapar :-[ Sağlıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:26:47 Gönderen: Arı Bakanı »

Turan15

• Acemi Üye
  • *
Sayın Muhteşem bey; Sizin ve tüm sağlık çalışanların Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum,
Propolis eksraktı için benim anladığım kadarıyla sanayi kuruluşlarının yakınlarına arı koymamak gerekiyor demekki, artı asvalt tan dahi arıların propolis topladıklarını biliyorum, konuyla ilgili olan arkadaşlar daha detaylı açıklama yaparlarsa konunun anlaşılacağı düşüncesindeyim.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:26:34 Gönderen: Arı Bakanı »

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
propolis hakkında beni aydınlatan arkadaşlara teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:26:12 Gönderen: Arı Bakanı »
hayreddin bayraktar

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.

Propolisin insan sağlığında bir çok görünen hastalıklarda faydalı olduğu görünmüşdür,ama
teşhisini bilmediğiniz hastalığınızın tedavisinde doktorunuzla konuşmanızı tavsiye
ederim.Arıcı dostumuz ve Doktorumuz Dr.Muhteşem Turunc bu konuda isterlerse
kendi görüş ve tavsiyesini yapabilir.
Dediğim gibi Propolis kücük hastalıklarda faydasını göstermiş şifa ürünüdür,almanyada
ilac denmesi yasak.
Propolisin kısaca nelere şifa olduğunu kısaca anlatayım.
Diş ağrısına,dişi ağrıyan kişi propolisi ağrıyan dişinin üstüne bastırır.
Diş eti ağrısı,ağrının üstüne bastırılır.(Pamuk)
Ağız içinde bakteriyel yaralar için,pamuğa propolis damlası damlatılır ağrıyan yere bastırılır.
yada propolis çay bardağına yarısı su konularak 15 ile 20 damla propolis damlatılır gargara
yapılır bu işlemi gerektiğinde yine yapılabilir.
Yapacağımız propolis damlasını boğazınız ağrıyorsa,mideniz ağrıyorsa suya 15 ile 20 damla
damlatarak şifa niyetine içiniz.

Burada Almanyada bir çok kişiden şifalı olduğunu duydum,kendim daha hic denemedim
onun için propolis damlasını yapıyorum,anti bakteriyel olduğu kesin.
Propolis damlası yapmak isteyenler kendi messuliyeti altında yapabilirler.

Propolis damlası yapımında kullandığım ürünler.
250 ml Alkol %70
50 gr. Propolis
Kücük kahverengi şişecikler 30 ml olarak.
Büyük şırınga
Büyük kavanoz.

İlk önce propolisi toz haline getirdim,toz halinde daha iyi oluyor.

Propolis tozunu kavanoza boşaltdım.

Eczaneden aldığım % 70 Alkol,ilac yapımında kullanılan saf Alkol.

Dikkat edilmesi gereken kullanılan alkol etil alkol olmalıdır zira yanlışlıkla metil alkol kullanılırsa
bu insan vucudunda formik asite dönerek körlük ve sinir sistemi hasarlarına yol açabilmektedir.
Eczaneden % 70 Alkol ile ne yapmak istediğimi sordular,bende propolis damlası yapacağımı
söyledim demekki doğrusunu vermişler şişede Ethanol-Su karışımı diye yazıyor.

Toz halindeki propolisden sonra %70 saf Alkolü kavanoza 250 ml boşalttım.

Kavanozun kapağını kapatdıktan sonra çalkalıyoruz işlem tamam,daha sonra
kavanozun yanından gectiğinizde her gün hep çalkalıyorsunuz ( kavanozu).
Aradan birkac hafta gectikten sonra kavanozun dibine kabası çöküyor
üstünde de siyahımsı bir sıvı meydana geliyor bu siyahımsı sıvıyı şırınga ile
çekiyoruz ve küçük kahverengi şişeciklere 30 ml şırınga ile boşaltıyoruz.
Şişeciklerin üstüne de kücük bir etiket ile icindekinin propolis olduğunu yazıyoruz.
Bazı kişiler propolis damlasına karşı Alerji olabilir,kullanmadan önce bunu öğrenirseniz
iyi olur.

Evet Propolis damlamızın son hali böyle,şekerlenmiş bal görünümünde
propolis sıvının içinde,alt kısımda kalan balmumu kalıntıları.

Bize lazım olan Propolis sıvısını büyük bir şırınga yardımıyla şırınganın
içine çekiyoruz.

Şırınganın içine çekilmiş hali.

Daha sonra 30 ml şişeciklere boşaltıyoruz,
kullanıma hazır Propolis damlası.
[/b]

« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:28:59 Gönderen: Arı Bakanı »

Z.Anlayışlı

• Acemi Üye
  • *
    • MAKET/ARI
Mehmet kardeşim bilgi paylaşımın için sağolasın. Faydalı bir bilgi veniş oldun...

inşallah şimdide bu ekstratı ticari olarak üretip satanlar sitemizi mahkemeye verip kapattırmazlar.:(((
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:25:52 Gönderen: Arı Bakanı »

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
Mehmet Yüksel kardeşim, senin şu yüce gönlün ve bitmeyen azmin karşısında, saygıyla eğiliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.  Bu arada propolis üretmek için asfalt vb. sanyii ürünü alanlardan uzakta arıların konuşlanırılması gereğini bu işe ilgi duyan bütün arıcı arkadaşların bilmesi gerekiyor.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:25:35 Gönderen: Arı Bakanı »
hayreddin bayraktar

Köylüarıcı

• Acemi Üye
  • *
Evveli seneler Ali Türk ün Gebzedeki arıları propolis olarak yakındaki boya fabrikasından boya taşıyorlardı. :o En güzel ekstrakt onlardan olur kanısındayım. ::) Sarı yeşil fosforlu renklerdeydi. Acayip etkili çok kısa sürede kanserojenik etki yapar :-[ Sağlıcakla kalın.

Muhteşem doktor bey tüm dünyada kullanılan bir mamüle dolaylı yollardan niçin karşı çıkıyorsun.Her propolıs boya ve asfal içermiyor.Lütfen sizde benim şahsım hakkımda vecdi beyefendi gibi ön yargılı olmayın.saygılar sunuyorum.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:25:21 Gönderen: Arı Bakanı »

Köylüarıcı

• Acemi Üye
  • *
Mehmet yüksel bey ellerinize emeginize sağlık çok güzel izah etmişin.Karniol arısında fazla propolıs olmaz.Mesala kafkas kullansaydınız propolıs çok olur.paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.Saygılar sunarım.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:25:07 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk

Muhteşem abi gene biliyorsun aynı yerdeyim. Ne hikmetse şimdiki arılar boyacı degil, filli boyada zaten tam karşımızda. İşin şakası bir yana büyük şehirlerde ve sanayi alanlarında bu sıkıntı hem propoliste var. Polende kesinlikle vardır, bal biraz daha derinde olduğu için belki sorunsuz olabilir. Fakat sanayi ve büyük kentlerde polen ve propolist işi bencede sakat çünkü temiz degiller. Neden diyenler olabilir, egzoz gazları bile başımıza bela, bunu şundan anlayabiliriz. İki beyaz çamaşırı yıkayıp birisini balkona asıp kurutun, birisinide oda içine kurutup, çamaşırları yan yana bir getirin ne demek istediğimi anlayacaksınız :(
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:24:47 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
Birkaç gün önce bereket tv de izledim .
Bal ve diğer arı ürünleri ile sağlıklı yaşam platformunun bir seminerinde istanbul üniversitesinden hocamız,
Propolisin Kanseri yenmede çok etkili olduğunu, kısa zamanda kanseri önleyici çalışmaları tamamlayacaklarını söyledi.
Bu konuyla ilğili internette birsürü yazılan şeyler var ama bir bilim adamının ağzında bu konuda kesin sonuçlar duymak beni etkiledi .
 Sizlerle paylaşmak istedim.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:24:20 Gönderen: Arı Bakanı »
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Kadir, ben programı izlemedim. Konu sağlık olduğunda tıp tarafından bunun kabul edilip açıklanması gerekiyor. Bunun izahını benim yapmam zor. Yani bu ilaçtır denilebilmesi gerekiyor, bunuda sıradan bilim adamları degil,etiketi ne olursa olsun etiket yetmiyor, dünya tıp birliği gibi bir kurum onaylamalı.
Bal şifadır, fakat buna ilaçtır diyemiyorsun.
İnsan susuz fazla yaşayamaz, ama suya ilaç diyemiyoruz, susuz hayat olmaz. Mesala ehliyetin var araç kullanıyorsun ama uçak kullanmakla araç ehliyetin arasında bir bağ kurulamıyor. Anlatmaya çalıştığım buna benze durumlar.
Adam matematik profu, kalkıp ben profum diye sağlıkla ilgili açıklamalar yapamaz diye biliyorum. Bu iş Dr.Muhteşem abimize kaldı gibime geliyor, onun açıklamaları daha önemli.
Bazı ülkelerde arı ürünleriyle tedavi sektör olmuş durumda, fakat tıbben onaylı değil diye biliyorum.Tıbben onaylı olsa dünyada tüm ülkeler uygulaması gerekmez mi?
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:24:01 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
Dün köyde komşu pirebolu (propolise buralarda verilen isim) var mı diye sordu. Ne yapacağını sordum. Bazı yaralara iyi geldiğini söyledi.

Bir başkası ise behçet hastalığı için kullandığı merhemlerden daha tesirli olduğunu söyleyip bulabilirmisin diye sormuştu.

Halk arasında iyi olduğuna dair örnekler çoğalabilir....
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:23:42 Gönderen: Arı Bakanı »

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
Ynt: propolis ekstraktı,porpolis çözeltisi, propolisi nasıl çözeriz ?
« Yanıtla #14 : 06 Ağustos 2012, 16:20:44 »
SLM....

Halk arasında ve söylentilerde ne kadar muteber olursa olsun,ben şahsım adına propolisin bir katkısı olduğunu düşünmüyorum.Bana göre propolis ; arının kovan içinde kullandığı harcı,yapıtaşıdır.Arının herşeyi mücizedir dedin mi ,iş alır başını gider.

Bakanımızın kolonileri gebze de boya fabrikasın yakın olduğundan olsa gerek bazen boya taşıyorlar desem.....

Şimdi birileri buda şifalımı diyecek ;D

Benim görüşüm beni bağlar :)

Arının balını polenini ye , gerisine karışma derim... ben ;)

SLM ve Muhabbetle...
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 12:23:24 Gönderen: Arı Bakanı »
:)