Gönderen Konu: arılık suluğu  (Okunma sayısı 8369 defa)

murat yolaldı

• Acemi Üye
  • *
arılık suluğu
« : 25 Şubat 2010, 04:45:16 »
 mehmet bey selamün aleyküm
 birçok suluk denedim ama tavsiye edeceğiniz bir sistem varmı?
 damlarken su kesiliyor
saygılar.

TUNCAY HADİSE

• Acemi Üye
  • *
    • gölbezli arıcılık
Ynt: arılık suluğu
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2010, 17:02:46 »
Sayın Murat Yolaldı,
Mehmet Yüksel'in eski yazılarını kontrol ederseniz orada Almanya'da hazır satılan su balono var. O balondaki sistemi ben 5 lt'li sıvı yağ kabı ile denedim ve başarılı oldum.Benim eski yazılarımda da nasıl yaptığım konusu mevcut. Sn Mehmet Yüksel'e bu vesile ile teşekkür ediyorum, her zaman da dua ediyoruz. Çünkü senin yaşadığın sıkıntıyı bende yaşadım.Sistem çok kolay,İnşallah muvaffak olursun.

mehmet kodaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2010, 15:50:40 »
Tuncay bey link verirseniz sevinirim mehmet yüksel beyin blogunda aradım ama bulamadım

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2010, 16:39:19 »
Benim kullandığım arı sulukları bunlardan adıda Balon suluk.

Diğer kullandığım suluk ise Tavukların suluğu gayet güzel çalışıyor,
hatta resimdeki suluklar bir yere asılabiliyor.

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2011, 21:53:31 »
  Sayın Mehmet Yükselin balon suluğunu örnek alarak benim kendi yapmış olduğum suluk, Türkiye versiyonuda denilebilir.Mehmet abininki gibi büyük plastik su kabı bulamadığım için bende 2.5 litrelik kola şişesi kullandım ters çevirince biraz bükülüyor ama gayet kullanışlı.Daha değişik sert plastik bidonda kullanılabilir.Düz kalın bir tahtaya roket taşlama taşıyla kanallar açtım üzerinede kare şeklinde ortası delik bir tahta vidalayıp en sonunda güzelce vernikledim.İki senedir kullanıyorum.Çok basit ve kullanışlı herkese tavsiye ederim.Mehmet abiyede teşekkürler. Saygılar.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2011, 19:13:11 »
Eyüp kardeşim ellerine sağlık evet çok güzel olmuş arı suluğun,
baharda arıları suluğa erken alıştırmak gereklidir,yoksa uzaklardan su kaynağı bulurlarsa
kovanların önüne bile koysan suluğu oradan almıyorlar ve uzaklara alıştıkları yerden alıyorlar suyu. ;)

Suya alışan yaşlı işci arılar su almaya yanlarında genç arıda getirerek onlara suyun kaynağını öğretmiş oluyorlar,
suluk geç verildiğinde ise genç arılar yaşlı arılar ile uzaktan buldukları su kaynağına onlar ile birlikte gittiğinden
zor alışıyorlar yeni suluğa. :)

Selamlar.