Gönderen Konu: Kat Atma  (Okunma sayısı 9813 defa)

murat demirayak

• Acemi Üye
  • *
Kat Atma
« : 25 Kasım 2014, 08:47:51 »
Selam arı dostları kafama takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak ve yardımlarınızı almak istiyorum. yazın bal döneminde 2 katı tam olarak basmış bir koloniye acaba rahatlatmak ve hava sirkilesyonunu sağlamak için boş olarak 3. kat atılmalımıdır. yoksa arı sıkışıkmı bırakılmalı. arıyı sıkıştırmanın ya da rahatlatmanın bal miktarına etkisi olurmu acaba. yardımcı olursanız sevinirim.

Yasin EFE

• Acemi Üye
  • *
  • Çerkezköy/ Tekirdağ
Ynt: Kat Atma
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2014, 12:29:27 »
Güzel bir konu Ben. henüz daha 3. katı atacak düzeye arılarımızı getiremediğimiz için (acemi arıcı) tecrübeli olan Ali abimiz bilgi verecektir. Hem biz de öğrenmiş olacağız.  Tabi ki zaman bulabilirse. Çok yoğun Maşallah. Fuarda kendisini yakından görmek ayrı bir mutluluktu bizler için. Muhteşem abimizi de gördük hem de kaliteli esprileriyle birlikte. Ali abiyle de fotoğraf çekildik. 

Fuarda bile yanına yaklaşamadık. Herkes bir şeyler soruyor. Bazıları fotoğraf çekilmek istiyor. Kimisi sadece selam vermek istiyor. Kimisi sana borcum vardı. Para veriyor. Demek ki Ali abi paraları takip etmiyor. Dostluk işte adam ana arı aldığı analardan çok memnun kalmış parasını vermeye fırsat bulamamış fuarda vermek fırsat oluyor. Ali abi birde Fuara ana arı getirip satsa çok daha iyi olacak. Armut piş ağzıma düş olacak bizim için.

Aklıma şöyle bir düşünce de geliyor Feshanede 31 ocakta ana arı yarıştırılsa, yani 1 er adet açık arttırmayla satılsa. Ali abinin ana arıyı kaça gideceğini tahmin edemiyorum herhalde. Çünkü çok karniyol satan var. ama?
Arıcılığı seviyorum. Isırmadıkları zaman
0 505 543 43 18
Öğrenilecek çok şey var daha

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2014, 13:10:31 »
Bu gün de bana ne olduysa her yre yazasım geldi. ::) ben derimki boş üçüncü kat bal akımında büyük hata olur. Arı kafasına göre örer ayıkla pirincin taşını :-\ varsa kabarmış petek yoksa ham petekli çıtalar doldurup vermelidir. Arı milleti boş bırakmaya gelmez ;D

murat demirayak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2014, 14:13:04 »
ben sanırım yazımda kendimi ifade edemedim. demek istediğim şu arı 2 katı basacak yoğunlukta bal akım dönemi bildiğimiz gibi arıların oğula gittiği dönem bazı arıcılıkla ilgilenen arkadaşlarımız diyorlar ki oğula gitmesini engellemek amaçlı ve kovan içi hava sirkilasyonunu sağlamak amacı ile boş olarak 3. kat verilmesi iyi olur. acaba gerçekten bu uygulamanın koloniye bir yararı olabilirmi yoksa zarar mı verir. bunu merak ettim.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2014, 17:30:02 »
Murat bey yok yok ben anladım sizi. Koloni sıkışırsa tabiki oğula meyleder. Bu nedenle zamanında atılan üçüncü kat uygulaması doğru bir davranış olacaktır. ancak boş kat atarsanız arı boş durmayacak buraya petek örecektir. Buda arıcı için sıkıntı demektir.

murat demirayak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2014, 18:57:53 »
muhteşem abi cevapların ve ilgin için teşekkür ederim. biz bu sene ilk bal sağımında arıya 3. katı boş olarak attık arı rahatlasın diye 2. sağımda ise nüfus biraz azaldığı için 3. katı atmadık. ilk bal hasadında nüfus fazla olmasına rağmen bal olgunlaştığı halde sırlama hiç yok denecek kadar azdı 2. hasatta ise nüfus ilkine göre azalmıştı fakat kısa sürede sırlama olayı gerçekleşti. bu boş kat vermenin sırlamaya etkisi olabilirmi. daha önce bu şekilde deneyimi olan varmı acaba

Timuçin Keskin

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2014, 11:16:27 »
Sırlama balın nem oranının % 17 seviyesine düştüğünde ve arının o bala yakın zamanda ihtiyacı yoksa yaptığı bir işlem. Arıları rahatlatmak için hacmi arttırmak nerden çıktı onu anlamadım. Kovan içi sıcaklık ve nem ne kadar yükseldi bunu biliyor musunuz? Kovan içi kalabalıklaştı iseki bu istenen bir durum, bal zamanına kadar her işlemi mevcut arttırmak amacıyla yapıyoruz. Bal zamanı yavru alanlarını sınırlandırarak arıyı bal toplaması için yönlendiriyoruz. İç hacmi gereksiz şekilde arttırılması ile boşta gezen arı miktarını arttırıyorsunuz yada arının boşluğa petek örmesine sebep oluyorsunuz. İlla hacim gerekiyorsa dolan petekleri alıp yerine boş kabarmış yada temel petek verin. Balın hasat edilmesi için illa sırlanması gerekmiyor. Nem yeterli seviyede olsun yeterli buna karar vermek için ya ölçün yada kovanlarınızı iyi takip edin. O balın orada ne kadardır durduğunu bilin. Eğer dediğiniz kadar kalabalık bir koloni ise giriş deliklerini tamamen açın. Kovan üst katına havalandırma ve uçuş deliği de açabilirsiniz. Kovan içindeki nemi kontrol ederseniz hızlı sırlama sağlayabilirsiniz. Arılara kontrol edebilecekleri kadar bir alan verin daha fazlası yarar yerine zarar verir.
14 koloni Samsun Vezirköprü

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2014, 17:11:39 »
Timuçin bey bu anlattıklarınızı ben internetle tanışmadan önceleri uyguluyordum.  Almanyadaki arıcılık uygulamaları başta olmak üzere  yurt dışındaki arıcılık uygulamalarını ki bu uygulamalar iki katlı kışlama, on çıtaya gelmiş olan arıya, on tane ham petekden oluşan ikinci katı verme gibi uygulamaların güçlü koloni ile çalışma için belli başlı yöntemler olduğunu gördüğümde uygulamalarım değişti. Artık arıya kabarttıkça petek vermek, tam kat attığımda arının boş boş gezeceği fikri bende kalmadı.

Timuçin Keskin

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2014, 19:38:30 »
Üstte arkadaşın yazdığı kat verme şekli anladığım kadarıyla tamamı boş bir kat vermek şeklinde. Sizin dediğiniz temel petek dolu kat olayı Almanya'daki gibi yoğun sanayi balı üretimi yapılabilen yerlerde mümkün olsa bile bizim ülkemiz gibi yoğun olarak kıraç arazilerde arıcılık yapılan bir ülke için zor olsa gerek. Yakınlarınızda bol miktarda ve sürekli bir nektar akışı varsa ayçiçek, yonca, aspir, korunga vb. bitki ekim alanları varsa isterseniz hiç temel petek vermeyin arı işini yapar. Kıraç bölgede  bu şekilde bir işlem yaparsanız en fazla bol bol yarım kabartılmış peteğiniz olur.   
14 koloni Samsun Vezirköprü

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2014, 10:17:31 »
Selam arı dostları kafama takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak ve yardımlarınızı almak istiyorum. yazın bal döneminde 2 katı tam olarak basmış bir koloniye acaba rahatlatmak ve hava sirkilesyonunu sağlamak için boş olarak 3. kat atılmalımıdır. yoksa arı sıkışıkmı bırakılmalı. arıyı sıkıştırmanın ya da rahatlatmanın bal miktarına etkisi olurmu acaba. yardımcı olursanız sevinirim.
Murat Demirayak;
Yazın bal döneminde 20 çıtayı saran arıya bir kat daha atabilirmiyim derken, arıcılıkta yazın bal dönemi ne zamandır...

Bal akımı başladı arımız çıtaları doldurup sırlamaya geçerken üçüncü kat bal devam edecekse etrafı gözlemleyip atılabilir.Örnek olarak Trakya ayçiçekteyiz, kademeli ekilmiş ayçiçekler var, ekili alanların yarısı açmış, arıda bu kadar sürede balı getirip sıra başlamış ve açacak ayçiçekleri var...
Bu durumda , sırlanmaya başlayan çıtalar çıkartılıp yerine ham veya örülmüş petek konulur, sırlanmaya devam edecek olan ballı çıtalarda üçüncü kata alınır.Aslında bu işler pişmiş aşa su katmaya benzer ve arının kurmuş olduğu düzeni bozmaktır. Bahsettiğim şekliyle en az müdahale ile işi sonlandırmak lazım. Bu işler bal geliyor ve devam edecekse olur. Bal akımı bitmiş bu arıya ne yaparsan yap çalıştıramazsınız.Arının dünyasında sıkışık yaşamak vardır, birey olarak hayatta kalamıyor, toplum olması lazım, siz ne kadar rahatlatmak isterseniz ona zarar verirsiniz...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #10 : 02 Aralık 2014, 09:32:15 »
Sevgili ustam arıcılık tecrüben benden fazla olmasına rağmen bir espiri aklıma geldi. Bizde ineği tıp fakültesine bağla altıncı sınıfdan mezun olur derler ::) bu nedenle bende arıcılıkta bulunduğum bölgede mezun oldum. Şu anki tecrübelerime göre  arının sıkıştırılmasına karşıyım bu canlılar zaten doğada yaşarken de sıkışık değiller ve kışı ağaç tepesinde bile geçirebiliyorlar. Timuçin bey güzel bir noktayı yakalamış oda arıcının bulunduğu yer önemli. Zaten hepimiz bulunduğumuz coğrafyaya göre tecrübe sahibi olmuyormuyuz. Ben söylediklerimi trakyada uygulayan ve iyi sonuçlar alan bir arıcıyım.

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #11 : 02 Aralık 2014, 14:33:36 »
  Yaklaşık  üç sezondur 10 çıtayı basmış yani kuluçkalığı full doldurmuş bir arıya ortaya belki iki  kabarmış petek ve diğerleri komple ham petek doldurup katı öyle veriyorum.Arı ortalardan dışa doğru ham petekleri kabartıp yumurta atıyor Bir aya yakın bir sürede kat komple kabartılmış oluyor.Nektar akımı hızlandığında ortaya yeni bi kat verip en üst katın altına ızgara koyuyorum.Hasat zamanı en üstteki yavrular hep çıkmış oluyor zaten.10 çıta komple sırlanmış petek balları alıyorum.En son verdiğim  kattaki peteklerde zaten kabartılmış ve yarı sırlanmış oluyor.Bu sefer ızgarayı kuluçkalığın üzerine alıyorum.Yarım sırlanmış peteklerdeki ballarıda yavru kalmayınca alıp süzüyorum.Bulunduğum bölge Kayseri Nevşehir Yozgat üçgeninin tam ortası diyebilirim.İç anadolunun kıraç bozkırı.Ne bi orman nede öyle bal veren bir bitkinin ekimi yapılmıyor.Burda ekimi yapılan bitkiler pancar buğday arpa onlarda bal vermiyor.Arı nektarı kıraç arazilerdeki doğal çiçeklerden dikenlerden ve evlerin önüne ekilen çiçeklerden alıyor.Arı güçlü olunca balı bağdattanda olsa buluyor ben bunu anladım.Benim teknik arıcılıkta öğrendiklerim  Arı her zaman güçlü olacak . Ana arının yumurta atacağı alan hep olacak. Genç arılara sürekli petek örmesi için alan sağlanacak. Arının nektar koyacağı alan olacak. Çekmeceli kovan ve giriş musluğu nektar akımında boydan boya açılabilecek.Ana arı genç olacak ve cinside çok önemli tabiki.
 Sıkıştırma konusundaki fikrim ise gelişmekte olan zayıf bir arıyı her zaman sıkıştırmadan yanayım.Yaz mevsimi bile olsa zayıf arı sıkıştırılmadığı sürece yeterince gelişemiyor.Bunlar tabi benim görüşüm herkes kendi bulunduğu blgeye göre değişik tecrübe edinmişlerdir. Sağlıcakla.

murat demirayak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Aralık 2014, 01:02:58 »
verdiğiniz bilgilerden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. kafamdaki soru işaretleri bilgileriniz ile gitmiş bulunuyor.