Gönderen Konu: Arıcılıkta mayıs ayında yapılması gerekenler, yada mayıs ayında neler yapmalıyız  (Okunma sayısı 24176 defa)

özen efe

• Acemi Üye
  • *
Ortaya şu gerçek çıkıyorki birkere herzaman elimizde hazır ana olacak

bunun içinde küçük kutucuklardan yapmamız veya edinmemiz gerekiyor

Ben şimdiye kadar büyük kovan sandıklarında sunni ogul yöntemiyle arılarımı çogaltıyordum.

bu en az bir ay sürüyordu bu nedenle  ogullarım 3 4 çıta kalıyordu çünkü bahar bitiyordu

halbuki elimizde hazır döllenmiş ana olsa hiç zaman kaybetmiyeceğiz.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Mayıs ayının son gününde yapılan işleri haziran ayının birinde paylaşayım :)
Haziran ayı başında bazı bölgelerimiz için kestane nektarına geçişler başlar. Bizde kolonilerdeki bahar ballarını mayısın son günü hasat ettik, birde video çektik.
Yoğun arıcılık işlerimiz dolayısı ile aslında bir çok video arşivlerde kaldı, yayımlayamadık, Videoları nasılsa sezon kapandığında yavaş yavaş yayına koyarız.

Bir miktar bahar balının kolonide kestane balına gitmesi her açıdan iyidir, birincisi yağışlı bir başlangıç olur ise arıya yiyecek bal lazım. İkincisi bahar balını, kestane balı kesinlikle bastırıyor, yani bahar balınız kestane balı olarak size geri döner, bunlara dikkat etmek lazım.

Video çekiminde ister istemez sizinle uğraşanları hatırlamadan edemiyorsunuz. Bir sürü hakkımızda laf söz söyleyenlerin, icraatları yok. Her zaman yazıp çizerim bir şeyleri kötüleyenler daha iyisini ortaya koymalı, yaz yaz bir yerde yazmayla olmadığını herkes görüyor, şapa oturuyorsun ;D
Bu yılın ilk bahar bal hasadını yaptım, bizim kalfa geçen hafta zannedersem bana kazan kaldırmak için tek başına bahar bal hasadı yaptı, istediğini yapsın belge bende 8)

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

erkanduzce

• Ziyaretçi
bahar balını bende sayenizde karnıyolda tanıdım
söylenecek pek bir şey  yok
sanki bu arı bal yapmak için doğayı tırmalıyor..............

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Görüntü süper ballar nefis gözüküyor.