Gönderen Konu: Kara kovan, damacana kovan, arcılık videosu  (Okunma sayısı 5089 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Kara kovan, damacana kovan, arcılık videosu
« : 04 Şubat 2012, 18:40:46 »

Bu öyle bir videoki nereden yayına vereceğimi tam kestiremedim. Öncelikle bu kovanın oluşturulma tarihi filimin içinde var.  Tabir yerindeyse kışın ortasında arıyı mafettik, tüm ballarını polenlerini alıp, bomboş bir damacanaya silkeledik. Başladık invert şurup vermeye. İlk etapta çok arı telef oldu, soğuk havada invert şurup almaya inen arılar şuruptan geri gidemediler, zaten bir kaç şekilde şurup vermeyi denedim, ne zaman örülen petek aşağıya ulaşıp, merdiven gibi kullanmaya başladılar onlarda bende rahat ettim.

Kolonimiz bir posta yavru çıkartıktan sonra ise sıkıntılar bitti.
Bu şartlarda, bu arı yaşadı bahara çıktı.
Bir taraftanda invert şurup ile yaptığım üçüncü denemeydi. Tüh arıları gene öldüremedik :(
Gördüğünüz gibi arılar gene kışın petek ördüler. Nomal şartlarda eskiden kışın arı petek örmez derlerdi, örüyormuş demek ki ???
Kullanmış arı zaten belli. Bunun için bu video sınıflandırmaak için, karniolmu desem, invert şurup mu desem, damacana kovanmı desem? kara kovan mı desem? Bilemiyorum, karar sizin ;D

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk