Gönderen Konu: Arılar Nasıl Kışlatılır veya Koloniyi Nasıl Kışlatırım?  (Okunma sayısı 49908 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Arılar Nasıl Kışlatılır veya Koloniyi Nasıl Kışlatırım?
« Yanıtla #15 : 26 Eylül 2013, 09:06:08 »
Kolonilerin kışlatılmasını nasıl yapıyoruz sormuştum, cevaplar gelmeye başladı.
Ortaya çıkan önemli ipuçları oldu.
Birincisi genel kural, sezon bitimi varroa mücadelesi gördüğüm kadarı ile herkes bir şekilde yapıyor.
İkincisi arıların kış arılarını oluşturması için kekeleme çalışmasına geçilmiş, bazı arkadaşlar kek yerine şurup veriyormuş.
Üçüncü önemli konu kek verdiğimiz arının bal stoku nedir bu çok önemli, balı yoksa birkaç litre şurup sonra kek işine geçilmeli.
Dördüncü konumuz zayıf kolonilerin birleştirilmesi yâda başka kolonilerden kapalı yavru takviyesi ile güçlendirmesi yapılmalı. Genelde bizim arıcılarımız birleştirme işlemine iyi bakmıyorlar mı? Desem, koloni azaltmaya kıyamıyorlar mı? desem bilemiyorum.

Bu 4 konu çok önemli.
Bu işlemler zamanında yapılmalı, hiçbir şeyde aşırıya kaçılmamalı.
Kek verdiğimiz koloniden bitiremediği kekler alınmalı, düşünün kışa girdik arımızın üzerinde kek var, bu arı bu keki bitirene kadar kendisini bitirir, kek demek arabanın kontağı açık çalışmaya devam ediyor demektir. Kışın çalışan arı gelişeceğine bitecektir, bu gün atılan yumurta 21 gün sonra doğacak, yapacaklarımızın nelere sebep olacağını iyi hesaplamalıyız. Başka arkadaşlarda neler yaptıklarını yazar ise en azından hadiseleri görüp, durum değerlendirmesi yaparız hatası varsa uyarıda bulunuruz.

Paylaşımların içinde bir önemli detay daha var kolonilerin yerden kaldırılması. Yerde kışlayan kolonilerde rutubet sorunu bitmez, yükseltildiğinde bu olay büyük ölçüde çözülür. Kışı olmayan bölgelerde arı uçuşu varsa bana göre rutubet o koloniye zarar vermez.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #16 : 26 Eylül 2013, 10:48:38 »
selam arkadaşlar. ben de sezon sonunda hiç arı bölmedim. varova mücadelesini yaptım.%90 hallettim.ilk başlarda 1,5 lt şurup verdim.eylülde 200cc ye indirdim.bal durumları gayet iyi.yayladan ( ara bölge) getirmedim. getirince beş çerçevenin altındakileri strafor kovanlara alacam. üstündekileri bırakacam.arılar uçmaya polen getirmeye devam ederse haftada iki defa arı yemi verecem.

Adnan Yavuz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 26 Eylül 2013, 23:54:59 »
Ben bu yaz yayla balı alamadım ama arılar güzel gelişti. Buna rağmen Mayıs ayında böldüğüm koloniler 7-8 çıtada kaldılar. Haziran ve Temmuz'da böldüklerim ise 4-5 çıtadalar. Nedense bir türlü gelişemediler. Genç analı bu kolonilerden gelecek yıl beklentim büyük ama eski anaların da maşallahı var... İstisna olarak biraz daha kuvvetli durumda genç analı kolonilerim de var.

Ağustos ortasından buyana kekleme işi yaptım. Kısmetse önümüzdeki hafta 4'üncü kekler verilecek. Kekleri invert şurup ve pudra şekeri kullanarak yaptım bugüne kadar. Önümüzdeki haftaki keklere biraz bal koyup arıcıkları sevindirmeyi düşünüyorum.

Varroa mücadelesi için fulimetril içerikli etken madde kullandım. Önümüzdeki hafta 2'nci tur çubukları koymayı düşünüyorum. Formik asit ile müdahale etmeye henüz cesaret edemiyorum. Bir bilenin yanında bir uygulama görebilirsem önümüzdeki yıllarda denemeyi düşünüyorum.

Arıları sehpaya alma zamanı geldi de geçiyor. Önümüzdeki hafta bu işte bitirilecek. Bugün bazı kovanlarda rutubet gördüm. Sebep herhalde sehpa kullanmamak...

Kovanlarda işe yaramayan çıtaları iki haftadır topluyorum. İki günde bir 200-300 gram şurup vererek yavru attırmaya uzun süredir devam etmekteyim. Kuvvetli kolonilerde 3 tane full kapalı yavrulu çıtalar var. Teşvike 20 gün daha devam etmeyi düşünüyorum. Sonra koloni başına 5-10 litre invert şurup verip kışlık yiyeceklerini tamamlamayı düşünüyorum.

Elimde bulunan kehribar sarısı renkte, yavru atmaya müsait çıtaları özellikle zayıf gördüğüm (4-5 çıta) kolonilerin kapalı gözlü yavrunun bittiği çıta ile ballı çıtanın arasına koyup akşam şurupluyorum. Bir hafta sonra baktığımda bu çıtaların da yavrulu olduğunu görüyorum. Bunda mantık şudur. Arı balla, şurupla, yavruyla kuluçka yapabileceği kısımları bloke ediyor. Bu durumda arıya yardımcı olmak ve kuluçka yapılabilecek düzgün çıtaları kolonilere kazandırmak lazım. Bu durum özellikle zayıf kolonilerde olumlu netice veriyor. Ayrıca çok iyi durumda bulunan çıtaları da değerlendiriyoruz. Bu durumu tüm arkadaşlara tavsiye ederim. Güzel, kuluçka yapmaya müsait çıtaları yavrulu çıta ile ballı çıta arasına koyuyoruz. Bu çıtaların üzerine bal ile kemer yapılması konusunda arıcıklara talimat vermeyi unutmayın. (Yani bolca beslemeyi unutmayın.)

Bölme tahtası olarak çanta şurupluk kullanıyorum. Bu şurupluklarda arı ölümleri olması özellikle zayıf kolonilerde arı ölümlerinin olması beni üzüyor. Tahta parçaları ile bu sorunu çözmeyi düşünüyorum. Bir fikri olan varsa memnun olurum.

Herkese kolay gelsin değerli meslektaşlarım.

Hoşça kalın.
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2013, 06:58:40 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Havalar hızla soğumaya başlıyor, yağışlı ve soğuk hava ne kadar sürecek, sonrasında ilk baharbizi beklemiyor, önümüz kış. Arıcılar arılarını kışa şimdiye kadar ayarlaması gerekiyordu, şimdi yapılacak iş fazlalık çıtaları alıp,kovanların sıkıştırılmasına geçilmeli, bazı bölgelerde arıların üzerinde kek varsa alınmalı. Arıcılıkta bu gün her şeyi bitirme şansınız yok. Bu gün atılan yumurta 21 gün sonra doğacak, yavru olduğu müttetçe kovan içi sıcaklık 35 derece olacak, yavrunun polen ve su ihtiyacı olacak, arılarımız soğukta bunları nasıl karşılasın, bunları düşünüp durumdan vazife çıkartmalıyız....
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
ben yaklaşık 20 gün önce arıları altışar çıtada sıkıştırdım birisi geçen hafta şerbetliğin içine petek örmeye başlayınca kabarmış siyahımsı bir peteği yavru bitimiyle ballı çerçeve arasına verdim. İki gün sonra baktığımda bu peteğe bal depolamaya başlamıştı. diğer koloniye ise  şerbet takviyesi yapmaya devam ediyorum varova içinse Adana da havalar soğuyunca varroa mücadelesine, 4 tur mücadele yapacağım, kovan üstleri strafor ve çuvalla sıkıca  kapalı yavru durumu şu an ikisin de de dörder çıta kapalı açık yavru var bir iki güne kovanları yerden yarım metre yükselecek inşallah kışı kazasız belasız çıkarırız.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2013, 22:22:08 Gönderen: Arı Bakanı »

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ben fazla çıtaları alıyorum strafordan bölme tahtası koyuyorum.Arıyı mumkun oldugu kadar sıkıştırıyorum.Üç tur yarım litreye yakın hazır yem verdim.Ana arı kontrolleri yaptım.Yavru mevcutları istediğim gibi bundan sonra onların bal stoklarını tamamlarım.Üste strafor koyup kovanların dışına kışlık brandaları geçirip bırakırım.Bu arada varroa mucadelesini iki tur formik asitle ve üç kez duman yaptım.Kıştan kayıpsız çıkmanın üç şartını yerine getirdikten sonra sıkıntı olmaz.Varroa mucadelesi,kışlık genç arı,arının yiyeceği olduktan sonra sıkıntı olmaz.

ünsal

• Yeni Üye
  • **
selam arkadaşlar. bugün ağaç kovanda kalan iki adet arıyı strafor kovana geçirecem.250cc arı yemi verip yavru kontrolü yapacam. kışı strafor kovanlarda geçirecekler.

ünsal

• Yeni Üye
  • **
iyi akşamlar. bugün ağaç kovanda bulunan iki adet arıyı strafor kavana geçirdim.250cc arı yemi verdim. tek tek yavru kontrolü yaptım. karniyol bir harika.kafkaslarda birer çerçeveye azar yavru bırakmış, karniyol dört çerçeveye yavru bırakmış. moralim biraz yerine geldi. hoşca kalın.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ünsal abi yüzünün gülmesine sevindim bu işde pes etmek yok.Yavrusu çok olana fazla yem ver önümüz kış ne olur olmaz.

ünsal

• Yeni Üye
  • **
sevgili emrah, tek benim değil, herkesin yüzü gülsün. ama gerçek şu: karniyol bir harika!

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ünsal bey, kuru kuruya karniol harika söylemleri boştur.

Arıcılık geçmişin fazla degil, karniolla çalışıp ballarmı aldın, koloniler bölüp arılarmı sattın, kup kuru karniol harika, nereden bunu anladın diye sormadan edemiyorum.

Ben öyle kişiler gördümki yüzlerce arısı var karniol arısıyla çalışmadı kendi hatalarını göremeyip arıya çamur atanlar ortalıktan silinip gittiler. Burada şunu izah etnmek istiyorum çok arıcıyım diyenlerin arıcı olmadıklarını karniol arısı ortaya çıkarmıştır. Dünya bu arıyı kullanıyor, bizim bilmiş arıcılarımız kullanamadı, acaba hata kimde...

Ünsal bey benim sana acil olarak tavsiyem, 4 çıta yavrusu olan koloniye hemen koyu şurup vermeye başlayıp, kolonideki yavru alanını bitirmen gerekiyor, arı bu hızla yavruya devam ederse yeni bir soğuk dalgasında bu koloni sönecektir.

Soğuk hava geldiğinde olacakları söyleyeyim, arı yavrusuna su bulmak zorunda, polen bulmak zorunda buda kışın arının çalışması demektir, kışın suya giden arı suyu yolunda ölür, giden gelmez giden gelmez, dolayısı ile yavru üzerindeki arı sayısı azalır, kalan işçilerde tehlikeyi sezerler, kapalı ve açık yavruları söküp atmak için çalışmaya başlarlar ve bir kısım işçi arıda böyle telef olur ve sonuçta koloni söner. Acilen koyu şuruba başlaman gerekiyor. Bu gün atılacak yumurta 21 gün sonra doğacak, önümüzü ne kadar görebiliyoruz, kış bastırırsa sonumuz ne olacak gibi düşünmek gerekiyor. Arıya kışın kek vermekte yukarıda saydığım olumsuzlukları yaşatır, kek ile alakalı 2008 yılında yazdığım yazıyı okuyun.

Başka ırkları yönetmeye gerek yok ama İtalyan ve Karniol arısını arıcı yönetmeli...

Ali Türk

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
Alıntı
Soğuk hava geldiğinde olacakları söyleyeyim, arı yavrusuna su bulmak zorunda, polen bulmak zorunda buda kışın arının çalışması demektir, kışın suya giden arı suyu yolunda ölür, giden gelmez giden gelmez, dolayısı ile yavru üzerindeki arı sayısı azalır, kalan işçilerde tehlikeyi sezerler, kapalı ve açık yavruları söküp atmak için çalışmaya başlarlar ve bir kısım işçi arıda böyle telef olur ve sonuçta koloni söner. Acilen koyu şuruba başlaman gerekiyor. Bu gün atılacak yumurta 21 gün sonra doğacak, önümüzü ne kadar görebiliyoruz, kış bastırırsa sonumuz ne olacak gibi düşünmek gerekiyor.

Bir yandan bu yazdıklarınızı, bir yandan püren balı toplayan arıları düşünüyorum. Yaptığım koyu invertler arılıkta 10 gündür bekliyor.

10 gündür kumar mı oynuyorum diye düşünmekteyim. Püren geciktiğine göre baldan vaz mı geçmeliydim, fikriniz nedir?

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Adnan bey önümüz kış, bal yaptırmaya çalıştığınız arılar kaç çıtadırlar. Ayrıca bu yıl püren açmakta çok geç kaldı, açsa bile havalar bir sıcak bir soğuk balı ne zaman verecek?
Bal beklerken kışa girilecek :(
Bence arı polen toplar ama bulduğu balıda kendisi kullanır...
Hava tahmin raporlarına bakın ama haftalık degil 15 günlük olanları var aylık olanları var.

Gebzenin 15 günlük raporuna birgöz atın, önümüzdeki perşembeden sonra havalar yeniden düşüşe ve yağışa dönüyor....

http://www.havadurumu15gunluk.net/havadurumu/kocaeli-gebze-hava-durumu-15-gunluk.html

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
Köyde bu senenin F2 anasına ait bir kovanıma oğul olması sebebi ile varroayı en başında bertaraf ettiğimi düşünmüş idim. Zira laktik yapıp kovana almıştım.

"Kovan nüfusu 4 çıta yavru 8 çıtayı soğuklarda saran arı mevcudu var"

Bu ayın yedisinde ilk uygulamayı yaptım ertesi gün gördüklerim beni çok şaşırttı  ???

Bugün tekrar çekmeceyi çektiğimde ise durum farklı değildi. Genç beyaz varroalar dolu.

Sonuç olarak; Varroayı minimize etmemiş istediğiniz kadar şurup, kek verin ancak hava alırsınız...

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
Arılarımız şu an 14-15 çerçeveyi dolduruyor.

10 gün önce arılık sahibinin kara kovanını sağmaya gittiğimizde, kendi kovanlarımızın fazla kat ve çerçevelerini alır, bir güzel sıkıştırır her birine yaklaşık 10 lt  invert şurubu gerekirse her gün uğrayarak verir kışa gireriz diyorduk.

Ama katlarda %10-30 sırlanmış, oldukça dolu çerçevelerle (Çok koyu renkli, siyaha yakın bir bal.) karşılaşınca bekleyip bunları sağma kararı aldık . Bir daha da arılığa gidemedik. Arılık sahibinin evi yakın. O hala bal çektiklerini, bayram sonrasında sağım yapmamızı salık verdi. Biz de uyduk.

Okunarak bir yere kadar oluyor. Yaşayıp göreceğiz bakalım.