Gönderen Konu: Bal hasadı videoları  (Okunma sayısı 33925 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Bal hasadı videoları
« Yanıtla #15 : 21 Eylül 2012, 08:52:07 »
SLM...

Görüntüler ,klip felan çok hoşta ,ses hoş olmamış.Kendimi çok yaşlı hissettim :(

SLM ve Muhabbetle...

Görüntülerde hiçte yaşlı gibi davranmıyorsun ama ;D
Balı alıp aktarmak için verdiğimde, bal çıtası ve benim kolum askıda kalıyordu, şimdi işi çözebildim. Bal çıtasını kovana koyarken, arkada balı götürenler varmışta haberimiz yokmuş. Tam atasözümüze uymasada balı tutan parmak degilde, parmallarını yalıyor.

Bu videonun tamamı degil, bal hasadında acayip sohbet edildi, kovanın anasını Yusuf Şimşak açık artırmaya çıkaracam diyor, enişte ise yav bu arılar hiç saldırmıyor, benim kovanların annelerinide degiştirelim diyor, bende merak etme senin kovanlarda maske giyinecegiz diyorum, Enes Emin'de eldivensiz çıkmam oraya diyor, varmı böyle bal hasadı, bir sorun kendinize. Nektar bitmiş, arılar sakin, ne bize nede kendilerine saldırıyor. Milete akıl verenlerden vdeo ve resim istiyoruz, bol yazı degil 8)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #16 : 21 Eylül 2012, 17:55:24 »
SLM...

Enes eminle bir görüşme yapmam lazım.Bu ne biçim kameramanlık böyle :-[

İnsan kamera arkası denecek yerleri çeker mi yani,oldu mu şimdi >:(

Bak ne güzel usta önde çalışıyor ben arkada balı götürüyorum.Haberi varmıydı yok.Şimdi var mı !

Evet  :(

Kimin sayesinde , Enesin >:(

Ah Enes Ah ,yaktın beni :o

SLM ve Muhabbetle...
:)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #17 : 08 Ekim 2012, 08:04:47 »
SLM...

Enes eminle bir görüşme yapmam lazım.Bu ne biçim kameramanlık böyle :-[

İnsan kamera arkası denecek yerleri çeker mi yani,oldu mu şimdi >:(

Bak ne güzel usta önde çalışıyor ben arkada balı götürüyorum.Haberi varmıydı yok.Şimdi var mı !

Evet  :(

Kimin sayesinde , Enesin >:(

Ah Enes Ah ,yaktın beni :o

SLM ve Muhabbetle...

<a href="http://www.youtube.com/v/S69g8WWKKcA?version=3&amp;amp;hl=tr_TR&amp;amp;rel=0" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/S69g8WWKKcA?version=3&amp;amp;hl=tr_TR&amp;amp;rel=0</a>

Yusuf Şimşak arılığı ve 8 eylül 2012 tarihinde yapılan bal hasadından bir video daha ;D
 Böyle bal hasadı mı dedirten cinsten bir şey. Kata 9 çıta bal yapan arının anasına, Enes Emin 3 ana arı teklif etti, Yusuf bu ana arıyı İsaklı köyünde ne zorluklarla üretiyorum dedi yani kabul görmedi. Düşünün bir avuç arının anasına neler veriliyor dimi  ::)
Muhabbet nerden başlayıp doktorun horoz kovalamasına kadar her şey. Bir kat bal alınırken bu kadar sohbet olur mu ya ;)

Yusuf kamera arkasında güzel pazarlıklarda var, olayların hep olumsuz yanlarını düşünme :)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
« Yanıtla #18 : 09 Ekim 2012, 14:40:37 »
SLM...

Sayın Bakanım.

Sana sağım ile ilgili bir diyalog anlatayım.

Babama ait kovanlardan çıkan çerceveler deponun dışında bırakılıyor.Sabah geldiğimde tabii biraz balı yağmacılar tarafından otlanmış oluyor.

Babam sıralma tezgahında sır alıyor ve ben biraderle konuşuyorum.

Konu babamın çerçeveler...

Bunlar yağmalandı felan diyorum babam araya giriyor...

'' iyi tamamda şimdi ne oldu '' ???

-Baba olan senin ballara oldu ... ;D ;D ;D

SLM ve Muhabbetle...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #19 : 11 Ekim 2012, 10:09:47 »
Yusuf bey sizin arılıkta bir bal hasadı yaptık, bal bol olunca, yarısını tekrar arılara verdiniz bu nasıl iş. Enişteyin ballar yağmalandı, babayın ballar yağmalandı, mutemelen yağmalayan arılarda sana aittir diye düşünmeden edemiyorum.

Hacı babanın ballar demekki tam yağmalanmadı  ve bir şey anlayamadı, bom boş çıtaları eline verseydin, yağmalanma nedir anlardı. Bir daha "şimdi ne oldu diye" sormayıp benim ballarımı kimin arısı yapğmaladı derdi.
Konuyu bilmeme veya bir tarafını kaçırmak, acayip espirilere neden oluyor.
Mesala eşek görüldü, teemüm bozuldu gibi ;D

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #20 : 27 Ekim 2012, 13:13:15 »

Yusuf Şimşak arılığından bir bal hasadı daha, bu sefer maskeli :o
Üzerimizde maske olmasına rağmen bir arı suratımdan soktu :(
Bal hasadının en aksayan yönü körükçü olayı idi, seneye iyi bir körükçü yanında İstanbul itfaiyesine haber vereceğim ki, körükcüden kurtulan arı olursa, itfaiye suyla işi bitirsin ;D

Siz böyle şamata gırgır bal hasadı başka nerede gördünüz, keşke kovan açtıktan sonra koşarak yardıranların videolarını görseydik. Bal hasatlarında acayip olaylar oluyor ama hepsi orada kalmakta, biz ise bal hasatlarımızı yayınlıyoruz, arıcılıkta en iyi öğrenme seyretmekle olur.
Bu konuda videolarıma güveniyorum, bir çok kişi videolarından çok istifade ediyoruz diye teşekür eder.
Başka arılıklarda bal hasadı yapılacağın zaman, olağan üstü hal ilan edilir veya sıkı yönetim :)
Bunlar sakin arı beya ::)

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #21 : 30 Kasım 2012, 18:00:52 »

8 Eylül 2012 tarihinde Beykoz İsaklı köyünde yapmış olduğumuz bal hasadı videolarının yayınlanmasına devam ediyoruz :)
Sıradan bir çok bal hasadını aynı gün videoya almıştık.
Bizim hakkımızda ileri geri konuşanları hep paylaşıma davet ederim ama onlar kaçak güreşmeyi severler. Yok efendi şu makalede böyle, yok literatürde böyle söylemlerini, acaba söyleyenler yiyor mu? çok merak ediyorum ;D

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #22 : 30 Kasım 2012, 20:48:28 »
Görüntülerden her şey ortada maşallah.Ana arı ızgarası yok gibi.Bu şekilde balı depolarsa arıcının yüzü güler tabi.

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
« Yanıtla #23 : 01 Aralık 2012, 13:06:50 »
SLM...

Gülen yüz ::))

Arıcının yüzü gülmeli. Klipin son karesinde olduğu gibi.

Arıcı ne zaman güler, tabiiki mahsülü aldığında.

Sağım yaparken ,tarih dikkate alınmalı.Yörede nektar akımı biteli 1 aydan fazla olmuş.Biz maskesiz sağım yapıyoruz.::))

Hemde bal gibi bal sağıyoruz::))

Fikir üretebilirsiniz.Fakat her daim fikir üretipte bunu eyleme geçiremiyorsanız demek ki siz sadece hayal üretiyorsunuz::))

Yapılanlar orta da.Lakin ben hala çok eksiklerimizin olduğunu  ve alınması gereken daha çok mesafeler olduğunu düşünüyorum.Bu sebeple ,öğrenmeye ve çalışmaya devam edeceğiz.

Bugün çok güzel bir söz öğrendim.

''İnsanın en güçlü olduğunu düşündüğü an,en zayıf anıdır''

SLM ve Muhabbetle...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #24 : 03 Aralık 2012, 11:02:51 »
SLM...

Gülen yüz ::))

Arıcının yüzü gülmeli. Klipin son karesinde olduğu gibi.

Arıcı ne zaman güler, tabiiki mahsülü aldığında.

Sağım yaparken ,tarih dikkate alınmalı.Yörede nektar akımı biteli 1 aydan fazla olmuş.Biz maskesiz sağım yapıyoruz.::))

Hemde bal gibi bal sağıyoruz::))

Fikir üretebilirsiniz.Fakat her daim fikir üretipte bunu eyleme geçiremiyorsanız demek ki siz sadece hayal üretiyorsunuz::))

Yapılanlar orta da.Lakin ben hala çok eksiklerimizin olduğunu  ve alınması gereken daha çok mesafeler olduğunu düşünüyorum.Bu sebeple ,öğrenmeye ve çalışmaya devam edeceğiz.

Bugün çok güzel bir söz öğrendim.

''İnsanın en güçlü olduğunu düşündüğü an,en zayıf anıdır''

SLM ve Muhabbetle...

Slm, Yusuf bey, arıcı gülmeli yazmışın, arıcı niye gülsün ki :)
Ülkemizde arıcı gülemez, bırak gülmeyi, arıcı sürüm sürüm sürünmeli :o
Bizde arıcı mahsulü aldığında gene gülemez, sağım çadırının içinde yaz günü maskeyle nasıl güleceksin ???
Firkir üretebilirdsiniz demişin, bazıları izin vermediği için fikir üretme özgürlüğünüzde yok, ülkemizde fikirsiz olmak daha makbuldur.
Biz bal hasadı yaparken gülüyoruz, fakat bu gülüşten o kadar rahatsız olanlar varki anlatamam, zaten sende biliyorsun.............
Eksiklerimiz ölene kadar bitmez, öğrenmeye biz devam edeceğiz.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #25 : 15 Aralık 2012, 09:12:47 »

2012 Yılı bal hasatlarımızdan kesitlerin bulunduğu video. Video geçişlerine ilginç bulduğum benimle alakalı resimleri koymaya çalıştım. Video düzenlemeleri yapılırken bir kaç bilgisayar dondu, yaptığınız iş gümlüyor, bilgisayarım eski, bunlar yetmiyormuş gibi kıymetli kalfamız tarafından moralimiz bozuldu, abi sende eskisin deyince tepem attı msn yi kapattım, tüm programları kapatıp videoyu bazı eksikleri olsa da bitirdim. Bizim açımızdan 2012 yılı oldukça bereketli geçti, nerede ne yapmış isek eskiden olduğu gibi hiç kesintisiz paylaşılmaya devam ediyor.

Bunca paylaşıma çamur atanlar hala karşıt yazılar yazıp, ortaya yaptıklarını koyamıyorlar.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #26 : 12 Ocak 2013, 09:32:19 »

Bir bal hasadı videosu daha :)

2012 Yılı bal hasadı, tam tarih 8/9/2012, normal şartlarda bu bal hasatı 2 ay öncesi yapılmalıydı. Açık ballar tamamen üst çıtalardan çekilmiş, birde bal gelmediğinde arıların yedikleri, bana göre bal verimini düşürmüştür. Bal hasadında görüyorsunuz hava serin ve çıta çıkmıyor. Hasatlarda geç kalındığında her konuda zorlanırsınız. Çıtaları rahat çıkaramıyoruz ve  bal alma süremiz uzatmıştır.

Bal hasadı yapılırken ülkemizdeki bazı sorunların irdeliyoruz.

Fırsatçı kişiler piyasaya girip, önüne gelen ana arıyı karniol diye pazarlamaya başladı. Bu pazarlamacılar kurnaz kişiler, bazısı arıcı değil, arısı yok, arılığı yok, siz ne isterseniz anında temin edebiliyorlar, bakalım nereye kadar, bir yerde bunlarda karaya oturacaklar şimdilik yüzüyorlar ama gemileri çoktan su almaya başladı.

Ülkemizde felaket ana arı üretim açığı var, 4 milyon koloni iki yılda ana arı değiştirilse,yıllık 2 milyon ana arıya ihtiyaç var,üretim ise 300 bin. Ana arı ihtiyacı olan kim ne derse inanmak zorunda ve başka ülkelerdeki gibi bizde ana arı üreticileri yarışamıyor. Geçmişte gittiğimiz bir üniversitede yapılan bir sunumda, bir vilayete gelen arıların tartıldığı ve 2000 adet ana arının hiçbirisinin istenilen ağırlıkta çıkmadığı bizlere anlatılmıştı, yani bu işin ne kadar sorumsuzlukla yapıldığının kanıtıydı. Konferansı yüzlerce kişi izlemişti ve bu konu acayip ilgi çekmişti. Bunları yazarken kimseyi töhmet altında bırakmak istemiyorum ama örnekler hiç iyi değil, geçmişte kendi aldığım ana arılarla yaşadığım sorunlarda var,5 nolu kovana ana arı veriyorsunuz ana arı yok, sıradan kontrolde bir bakıyorsunuz verdiğiniz yeni ana arı yandaki 7 nolu kovanda yumak olmuş, demek ki çiftleşmeye gitti ve yanlışlıkla kovanı şaşırıp analı kovana girdi. Hazır ana arı kovanından dışarıya çıkıp, niye yandaki kovana girsin ki başka izahat bulamıyorum. Bu gibi durumlar nasıl düzelecek, biz bu işleri bilip hakkımızı savunduğumuzda düzelir, yoksa çark dönmeye devam ediyor.

Bal hasadı video çekimi arılık ta gün boyu devam etti, yani bir kovan arının balını alıp bakın maskesiz bal aldık demiyoruz. Kaç tane video yayınladım,arılığın bir ucundan başlamışız sonuna kadar kaç saat çalıştık maske yok, arılar bal akımı kesilmemesine rağmen ne bize saldırıyor nede kovanlara bindirip yağma yapmaya çalışıyor. Siz istediğiniz kadar birilerine çamur atabilirsiniz ama bu delikleri kimse çürütemez. Videolar orijinal, içinden kesip parça çıkartmadım, aman şu çıtalar gözükmesin diye sadece balları seçebilirim. Sonuçta körlere renk tarifi yapmaya da hiç niyetim yok, görenlere bu görüntüler fazla bile gelir. Millete akıl verenlerden de görüntü bekliyoruz, lak lak değil ;)

Ali Türk

Dogan Unal

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 14 Ocak 2013, 12:05:12 »
          Arıcılık bilgi paylaşım formu yöneticilerine öncelikle bu formu kurdukların dan dolayı çok teşekkür ederim; ben bu forma yeni katıldım, ancak bu formu uzun zamandır takip ediyordum bir kaç defa üye olmaya çalıştım olamadım. Ben 2010 yılında arıcılığa heveslendim 6 ay kadar internet ten araştırma yaptım ve Arıcılık Enstitüsünden 2 kovan arı aldım arının cinsine kafkas melezi dediler; Arıcılığı gerçekten severek ve isteyerek hevesle yapmaya çalışıyorum ancak her konuda bu formu açıp bir bakıyorum. Arılarımın hırçın olmasından biraz şikayetçiyim eğer mümkünse karniol anaarısı almak istiyorum ner den bula bilirim ve nasıl anlaşılır karniol anaarı oldugu yardımcı olursanız sevinirim Kayseri' den Dogan Unal

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #28 : 15 Ocak 2013, 08:23:08 »

Doğan Ünal,  Arıcılık forumuna isim ve soy isimle üye olunmasını istiyoruz. Bunlara uymayan yüzlerce kişinin üyeliği onaylanmadı.
Arıcılığı zaten sevmesiniz yapamazsınız, bu iş başka işlere benzemez.
Arılar aynı insanlar gibidir sakini hırçını ve orta hallisi gibi. Normal şartlarda Kafkas arısı sakin bir arıdır. Fakat karniol arısı dünyadaki en sakin ırktır.
Karniol arısı almak istediğinizi söylüyorsunuz, arıcılık forumumuzda şimdiye kadar hiçbir şey ne aldık nede sattık.
Biz burdan arıcılıkla ilgili bilgilerimizi, çalışmalarımızı ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz.

Ali Türk

Dogan Unal

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 15 Ocak 2013, 11:24:59 »
Sayın Ali bey isteğim yanlış anlaşıldı galiba benim amacım formdan bir şey almak veya satmak değil "ner den bula bilirim ve nasıl anlaşılır karniol ana arı olduğu" ile ilgili bilgi idi yinede teşekkür ederim beni kaile alıp cevap yazdığınız için.