Gönderen Konu: YAKIN MESAFE KOVAN YERİ DEĞİŞRTİRME  (Okunma sayısı 28768 defa)

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
YAKIN MESAFE KOVAN YERİ DEĞİŞRTİRME
« : 26 Mart 2012, 10:40:32 »
İşyerimde 3 yıldır arıcılık yapmaya çalışıyorum , 18 kovanmız var , geçenyıl 10 kadar kovanın arasını korniyola dönüştürdük , tamamını dönüştüremdik ,işyerimizde işcileri gelen müşterileri rahatsız ettiğinden bu yıl yerlerini yaklaşık 150 m ileriye taşımaya karar verdik.
Mevsim ilkbaharın ilk günleriydi tarlacı arılarımız kaybetmek istemiyorduk , bu amaçla kovanlarımızı 10 km uzağa görürüp 5 gün kadar beklettikden sonar yeni yerlerine taşıdık.
Uçuş deliklerinin önlerinede direk uçuşları engeleyecek biçimde mermer parçaları koyduk. (bu arada biz mermerciyiz)  eski yerlerinede belki dönen olur diye 4 kadar kovan koydum.
Ertesi gün bu kovanlara 2 şer çıta arı girmişti. dönene arılar tarlacı arılardı herbirinin ayalarında polenler vardı ,  :(   endeğerli tarlacı arılarımdan bir kısmını kaybetmiştim nede olsa bu mevsimde yavru bakımını yapan , su taşıyan , polen ve nektar taşıyan arılardı bunlar. :(
Acaba dal parçalarımı koysaydım , mermer işe yaramadı galiba ?
Bu arıları akşam  tekrar eski kovanlarının üzerine silkelesemmi diye düşündüm,sonra vazgeçtim , herbiri farklı kovanlardan gelmiş olabilir birbirlerini kırar yada ana arıyı öldürebilirler diye düşündüm . eski yerlerine tekrar gelme olasıklıklarıda vardı  ?
Tecrübeli Arıcılarımızı aradaım ne  yapayım diye ?
Sonuç olarak Arıları tek kovanda birleştirdim , kokulu su püskürterk , sonra açık kapalı yavrulu , yumurtalı bir çıta verdim , kenarına birde ballı polenli cıta verip üzerlerinede şurup koyup kapadım.
Bakalım 2. gün ne olacak yeni gelenler olacakmı ?
Bizim şöföler sabahleyin bakıyoruz , Kadir bey bunlar kesinlikle manav arısıdır  yörük arısı olsalardı gelmezlerdi yerlerine diyor  ;D
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • Ballar balını buldum.Kovanım yağma olsun.
    • kırkbirçiçek bal
Ynt: YAKIN MESAFE KOVAN YERİ DEĞİŞRTİRME
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2012, 23:30:15 »
                                                Sevgili dostlar,  Değerli Arıcılar.

Kovanlarımızın yerini değiştirmek zorunda kalırsak veya keyfi bir şekilde yer değiştirmek istersek.Hiç tereddüt etmeyin.Değiştirin,korkmayın.
           Ancak soğuk ve yağışlı havada yer değiştirmeyin eski yerine gelen arılar telef olurlar.Hava sıcak ve güneşli olursa arılar ne yapar yapar, yeni yerini bulur.Yeri değişen arı sendromu denilen bir durum söz konusu oluyor.Arılar yeni yerini çabuk kabulleniyor.
           Bir de bu arkadaşın yaptığı gibi 10 km. uzağa götürmek ,birkaç gün bekletmek gerekli değil. üstelik eski yerine kovan da koymayın.Zira yeni yerlerini aramazlar ve boş kovanlarda bekleşir dururlar.Kovan olmasaydı arayıp bulacaklardı.Zaten yerinde bulamazlarsa arıyorlar bulan diğerlerine de haber veriyor.
           Kaç km. den balı bulan varlık bahçenin diğer köşesine veya 100-150 metre uzağa konulan kovanını bulamaması düşünülemez. Aynı anda çok kovanın yerini değişmek de mümkün arılar birkaç günde düzene giriyor ve hiç yer değişmemiş gibi oluyor.
           Yer değiştirdikten sonra orada durmayın. O kargaşayı görmeyin. Belki yüreğiniz dayanamayıp kovanları geri taşımaya bile kalkarsınız.
           Arıcılık yaptığım yıllar içinde defalarca yer değiştirdim. Uzakları taşımaktan bahsetmiyorum. Zaten konumuz o değil yakın yere taşımaktan bahsediyorum.Yeri değişen kovanda  şunu gözlemledim. Kovandan arılar işe gitmek için çıkıyor, çıkıyor, tekrar çıkıyor lakin hiç işten geri gelen yok.İşte arı hemen bir şeyler oldu deyip çalışmayı kesiyor.Belki bir yarım saat işe gitmiyor. Tabi ki hava güzel dışarısı da çok cazip daha fazla dayanamayıp şenlenmeye yavru uçurmaya başlıyor.Hepsi de yeni yerini öğreniyor.5 dakika geçmeden polen gelmeye başlıyor.Yerini şaşıran ve ilk anda çıkıp giden arılar eski yerinde defalarca uçtuktan sonra kovanını aramaya koyuluyor.Ve bulunca da kovan önünde dakikalarca kanat çırpıp içeri girmek için izin istiyorlar..Bu arada diğerleri de geliyor. Acaip bir manzara yani görülmeye değer.
             Önemli uyarı: 1-Kovan yerinizi en baştan iyi tespit edin yer değiştirip durmayın.
                                    2-Yer değişmek gerekirse de korkma değiştirebilirsin.
                                    3-Baharda yer değiştirecekseniz soğuk bulutlu ve yağışlı zamanda değil güneşli zamanı seçin.Yoksa arılarımız konduğu yerde kalır telef olur.
                                    4-Bal mevsiminde yeri değişen arı verimden düşer onun için önceden değiştirin.
                                    5-Kış mevsiminde arılar hiç dışarı çıkmamış bile olsa yer değiştirdiğimizde eski yerlerini unutmayıp illaki eski yerlerine gidebiliyor.
                                    6-Oğuldan vazgeçirmek istediğimiz kovanın yerini değiştirmek % 40 ancak başarılı olur yine de oğul vermeye devam eder.Onu başka şekilde önleyin.
                                    7-Taşıma esnasında çerçevelerin kaymamasına özen gösterilmeli.Yoksa  ana arı bile zayi olabilir.
                                    8-Anası yavruya başlamamış bir oğul yada eski arı fark etmez yerini değiştirirsek eski yerini öğrenen ana bir daha çıktığında yeni yerini bulamaz heba olur.Ana arılar birkaç defa çiftleşme uçuşuna çıkabiliyor çünkü.
                                   9-Birden fazla arımızın yerini değişiyorsak önceki şeklini yeni yerinde muhafaza etmeye çalışalım.Bu arılar için o kadar önemli olmasa da kendimiz için çok önemli.O kovanları ve durumlarını, özelliklerini unutmamak, daha iyi hatırlamak için. 
                                  10-Taşıdığımız kovanın ağzını biraz sakinledikten sonra açmalı ve önlerine ot, çer –çöp , dal parçası vs. koymalıyız ki yerinin değiştiğini daha kolay anlaması için.       
« Son Düzenleme: 26 Mart 2012, 23:35:02 Gönderen: Efraim Korkut »
KIRKBİRÇİÇEK KESTANE BALLARI
              05325025241

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
    • kırkbirçiçek bal
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2012, 23:50:17 »
Sevgili arkadaşım arılarının yeni yeri hayırlı olsun.
                Çok zahmet çekmişsin ama inşallah değmiştir.Eski yerinde biriken arılara yavru yumurta verdiniz ama onlar yaşlı ve tarlacı oldukları için ana çeviremez.Yani ana yapmak ister ama arı sütünü 11 günlük yavrular üretebildiği için iyi bir ana yapamaz.Çünkü bu kovanda genç arı yok .istersen buna taze yavrulardan biraz silkele yada o çerçeveleri de götürüp yeni yerinde uygun birine ver boşuna zaman kaybetme.Selamlar başarılar.
              05325025241

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 27 Mart 2012, 00:12:55 »
Sevgili arkadaşım arılarının yeni yeri hayırlı olsun.
                Çok zahmet çekmişsin ama inşallah değmiştir.Eski yerinde biriken arılara yavru yumurta verdiniz ama onlar yaşlı ve tarlacı oldukları için ana çeviremez.Yani ana yapmak ister ama arı sütünü 11 günlük yavrular üretebildiği için iyi bir ana yapamaz.Çünkü bu kovanda genç arı yok .istersen buna taze yavrulardan biraz silkele yada o çerçeveleri de götürüp yeni yerinde uygun birine ver boşuna zaman kaybetme.Selamlar başarılar.

Efraim abi, arkadaş beni aradı ne yapayım diye, yavrulu çıta vermesini ben söyledim ve verecegi çıtayıda açık kurtçukları olan ve üzerinde dışarıya hiç gimemiş arılardan oluşan çıta vermesini söyledim. Yeni çatlayan yumurtalara genç işçi arılar, arı sütü salgılamaya gelir, bu arılar daha dışarıya hiç gitmemiştir, bu gibi durumlarda bu gibi çıtalar seçilmeli ve üzerindeki arılarla birlikte alınmalı. Kendisine sordum erkek arı varmı diye, kovanlarda var dedi ve uygulşamayı böyle yaptı.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
    • kırkbirçiçek bal
« Yanıtla #4 : 27 Mart 2012, 08:58:18 »
                          Merhaba Ali Bey
                         Eski Başbakanlardan Süleyman Demirelin meşhur bir sözü vardı:Demokrasilerde çare tükenmez diye.İşte o hesap .Arıcılıkta da çareler tükenmez.Çözmek kolay yeterki siz çözmek isteyin.Arkadaş yazısında sizden yardım istediğini ve üzerindeki arılarla birlikte çerçeve verdiğini yazmamış.Yazmış olsaydı.işlem tamam derdik.Cevap bile yazmazdık.
                         Ben ilk taşımamda toplanan arılara yumurtalı çerçeve verdim ana yapsın diye .Bir türlü ana yaptıramadım.Meğer hepsi yaşlı babanne olmuş bebeklere süt veremiyor.Kovan içinde hazır mama veya sütaş marka hazır sütler falan da olmayınca yumurtalar da boşa gitti.Arı sütünü 11 günlük yavruların yaptığını yıllar sonra öğrendim.Maşallah şimdi arıcılığa başlayanlar çok şanslı. sizin videolarınız ve forum siteleriniz sayesinde çabucak öğreniveriyorlar.
                         Benim beynim işi ve arıları azaltmaya endeksli olduğu için şimdi arı taşısam eski yerinde biriken arılara yavrulu yumurtalı arılı çerçeve vermek yerine onları kuru bir çerçeve üzerinde toplar götürüp bir tanesine yardım olarak kovan içine verirdim.Çoğunun ayağı polenli hangi arı olsa kabul eder.Hele de bu mevsimde.Fikrimi soranlara da hep bu şekilde cevap veriyorum.
                         Fakat arkadaşımızın arısı az.Belki bu kalan arıları adam eder fazladan bir tane daha arısı olur.Belki de bal bile yaptırıp bizleri utandırır.Haydi hayırlısı.
              05325025241

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #5 : 27 Mart 2012, 10:11:07 »
Üstadlara Teşekkürler !

Atalarımızın meşhur sözü vardır " soran dağları aşmış sormayan düz ovada yolunu şaşmış " diye , Bizim gibi acemi arıcı soracak , öğrenecek
Benim bu konuyu yazma sebebim , konuyla alakalı Mehmet Yüksel Beyin Açıklamalarından başka doyurucu  bir bilgiye raslamamamdı.
 Değerli üstatdlarımız tecrübeleri edinebilmek için bir çok bedeller ödemiştir eminim , Bizler bu bedeli en aza indirmeliyiz.
Arıcılıkda yapılan hataları  malasef uzun bir zaman sonra anlıyorsunuz ve telefisi mümkün olmuyor . Bu nedenle soracağız ,öğreneceğiz , paylaşacağız.                                                              Bir büyüğümüz dediği gibi " akıllı adam akıldan akıl alandır"   
Sn Efraim Bey çok güzel sıralamışsınız uyarılarınızı . Sonraki uygulamalarda veya bizlere soranlara ışık tutacak.
 Ben 2. Gün tecrüblerimi yazmak istiyorum .
Arıları birleşirip, arısıylar yumutalı -larvalı- kapalı yavrulu çıtayı verdikten sonar üzerlerine şurup verdiğimi yazmıştım. 2. gün baktığımda verdiğim şurubun tamamı ve ballı çıta yağmalanmıştı. Arkadaşımla kovanları kontrol ettik 10 çıtada çalışan kovanımızda bir gün önce vediğim yavrulu çıtanın yerine koyduğum kabarmış cıtaya şurubu döşemişleridi bir sırlaması kalmıştı. Mehmet bey 3. katları attı bizde ballık koysakmı  diye şakalaştık.
kovan yeri deştirme yöntemi ile aldığım ağulun giriş deliğini 1 cm olacak şekilde daraltım , üzerilerinede kek verdim . Bakalım 3. gün neler olacak ?
[/size][/size]
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

ismail akyüz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2017, 15:00:59 »
                                                Sevgili dostlar,  Değerli Arıcılar.

Kovanlarımızın yerini değiştirmek zorunda kalırsak veya keyfi bir şekilde yer değiştirmek istersek.Hiç tereddüt etmeyin.Değiştirin,korkmayın.
           Ancak soğuk ve yağışlı havada yer değiştirmeyin eski yerine gelen arılar telef olurlar.Hava sıcak ve güneşli olursa arılar ne yapar yapar, yeni yerini bulur.Yeri değişen arı sendromu denilen bir durum söz konusu oluyor.Arılar yeni yerini çabuk kabulleniyor.
           Bir de bu arkadaşın yaptığı gibi 10 km. uzağa götürmek ,birkaç gün bekletmek gerekli değil. üstelik eski yerine kovan da koymayın.Zira yeni yerlerini aramazlar ve boş kovanlarda bekleşir dururlar.Kovan olmasaydı arayıp bulacaklardı.Zaten yerinde bulamazlarsa arıyorlar bulan diğerlerine de haber veriyor.
           Kaç km. den balı bulan varlık bahçenin diğer köşesine veya 100-150 metre uzağa konulan kovanını bulamaması düşünülemez. Aynı anda çok kovanın yerini değişmek de mümkün arılar birkaç günde düzene giriyor ve hiç yer değişmemiş gibi oluyor.
           Yer değiştirdikten sonra orada durmayın. O kargaşayı görmeyin. Belki yüreğiniz dayanamayıp kovanları geri taşımaya bile kalkarsınız.
           Arıcılık yaptığım yıllar içinde defalarca yer değiştirdim. Uzakları taşımaktan bahsetmiyorum. Zaten konumuz o değil yakın yere taşımaktan bahsediyorum.Yeri değişen kovanda  şunu gözlemledim. Kovandan arılar işe gitmek için çıkıyor, çıkıyor, tekrar çıkıyor lakin hiç işten geri gelen yok.İşte arı hemen bir şeyler oldu deyip çalışmayı kesiyor.Belki bir yarım saat işe gitmiyor. Tabi ki hava güzel dışarısı da çok cazip daha fazla dayanamayıp şenlenmeye yavru uçurmaya başlıyor.Hepsi de yeni yerini öğreniyor.5 dakika geçmeden polen gelmeye başlıyor.Yerini şaşıran ve ilk anda çıkıp giden arılar eski yerinde defalarca uçtuktan sonra kovanını aramaya koyuluyor.Ve bulunca da kovan önünde dakikalarca kanat çırpıp içeri girmek için izin istiyorlar..Bu arada diğerleri de geliyor. Acaip bir manzara yani görülmeye değer.
             Önemli uyarı: 1-Kovan yerinizi en baştan iyi tespit edin yer değiştirip durmayın.
                                    2-Yer değişmek gerekirse de korkma değiştirebilirsin.
                                    3-Baharda yer değiştirecekseniz soğuk bulutlu ve yağışlı zamanda değil güneşli zamanı seçin.Yoksa arılarımız konduğu yerde kalır telef olur.
                                    4-Bal mevsiminde yeri değişen arı verimden düşer onun için önceden değiştirin.
                                    5-Kış mevsiminde arılar hiç dışarı çıkmamış bile olsa yer değiştirdiğimizde eski yerlerini unutmayıp illaki eski yerlerine gidebiliyor.
                                    6-Oğuldan vazgeçirmek istediğimiz kovanın yerini değiştirmek % 40 ancak başarılı olur yine de oğul vermeye devam eder.Onu başka şekilde önleyin.
                                    7-Taşıma esnasında çerçevelerin kaymamasına özen gösterilmeli.Yoksa  ana arı bile zayi olabilir.
                                    8-Anası yavruya başlamamış bir oğul yada eski arı fark etmez yerini değiştirirsek eski yerini öğrenen ana bir daha çıktığında yeni yerini bulamaz heba olur.Ana arılar birkaç defa çiftleşme uçuşuna çıkabiliyor çünkü.
                                   9-Birden fazla arımızın yerini değişiyorsak önceki şeklini yeni yerinde muhafaza etmeye çalışalım.Bu arılar için o kadar önemli olmasa da kendimiz için çok önemli.O kovanları ve durumlarını, özelliklerini unutmamak, daha iyi hatırlamak için. 
                                  10-Taşıdığımız kovanın ağzını biraz sakinledikten sonra açmalı ve önlerine ot, çer –çöp , dal parçası vs. koymalıyız ki yerinin değiştiğini daha kolay anlaması için.       

efraim hocam öncelikle sana teşekür etmak istiyorum,3 aydıraraştırdım,bir yerde hergün 1 metre 1 metre kaydır dedi uyguladım arılar biribirini parçaladı,son olarak senin bu yazını okudum birden taşıdım ve hgiç kaybım olmadan arılar önce bikaç daire çizdi ve yeni yerlerine gitti,sana bu faydalı uyazın için teşekür ederim..
:)

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2017, 12:06:14 »
        Akşam hava  karardı ; kovanın yerini değiştirdik kovan uçuş önüne birkaç  dal  toprağa sapladık  yani bir  nevi  engel  yaptık , sabah kovandan çıkan her  arı ya ne  olur kardeşim neredeyiz der. Her çıkış da kovana dönüp beynine fotoğraflar diye  biliriz.

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2017, 21:23:49 Gönderen: Arı Bakanı »