Gönderen Konu: Arı Islahı Ve Yeni Yöntem, Erkek Arı Yumurtasının Döllenmesi...  (Okunma sayısı 6853 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Dünya arıcılık sektöründe ilginç çalışmalar yapılıyor.

Bunlardan birisi, erkek arı yumurtasından kraliçe üretilir mi?

Çalışmalar üretilir olduğunu göstermekte hemde bir sürü özelliği siz belirliyorsunuz.

Normalde ana arı döllü yumurta atar iken, hangi erkek o yumurtaya sperm verdi, veya depodaki sperm hangi erkeğin bilmiyoruz.

Erkek arılar ana arının ikizi yani kopyası biliyoruz, ana arı özelliklerini erkeğine veriyordu yani dölsüz yumurtaya.

Ana arı erkek yumurtası attı,  bu dölsüz bir yumurta, arıcılık üzerinde çalışma yapanlar bu yumurtayı dölleyip bilinmeyen erkek değilde istedikleri erkek spermi ile döleyip, yumurta çatladığında larva transfer edilip, ana arı üretiyorlarmış. Mehmet Yüksel ile son sohbetimizde bunları konuştuk,abi böyle böyle çalışmalar var dedi. Hayret etmemek imkansız nereden, nerelere hakim olunmaya çalışılıyor.

Bir örnek vermek gerekirse üreteceğiniz ana arının hem kızını hemde babasını siz belirliyorsunuz.

Örneğimiz, İtalyan erkek yumurtası olsun, erkek yumurtası gözde dik duruyor, buna da Kafkas arı spermi verdiğinizde, yumurta çatladıktan sonra larva transferi ile üreteceğiniz ana arıyı bir düşünsenize...
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2014, 10:58:03 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Himmet Bilgili

• Ziyaretçi
İtalyan + Kafkas = İtalyan kafkas melezi

Çıkan anayi da karniyol erkek ile ciflestirdik mi tam olur. O zaman gelsin 8 katlı kovanlari

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
yani saf analar üretmek daha kolay f1 garanti f2 tarih oluyor bu durumda
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • Ballar balını buldum.Kovanım yağma olsun.
    • kırkbirçiçek bal
Ali Bey
Arıcılikta yeni bir çığır açabilecek nitelikte bu makalenizi baştan sona okudum ve çok beğendim. Demekki artık işi bilen her arıcı bulunduğu bölgeye ve yapacağı üretime en uygun arıyı üretebilecek. Acaba hangi erkekle çiftleşti derdi de olmayacak. Hatta yalancıya kaçmış arılarda dölsüz yumurtadan meme yapıp ana çeviriyor boşu boşuna bekliyordu arılar. Demekki onun bile çözümü var artık.  Oradaki memeye istediğimiz kovanın erkek arısından birinin spermini sıkmak yeterli olacak ve o kovan bile kendi anasını üretebilecek .. Bundan sonra bu sebepten hala arı söndüren olursa hakikaten beceriksiz demektir. İlk denemeyi belki de ben yapacağım. İsim de buldum: Kraliçenin babasının ismini sen koy :)))))))
KIRKBİRÇİÇEK KESTANE BALLARI
              05325025241

ali cerrahoğlu

• Acemi Üye
  • *
dölsüz erkek yumurtası çatlayınca hangi yöntemle dölleniyor?

uygulaması kolay bi yöntemse (tüp bebek gibi bişey galiba) ana üreticileri için müthiş bi şey olur