Gönderen Konu: ARICILIĞA NE ZAMAN NASIL BAŞLADIK ŞU AN DURUM NEDİR  (Okunma sayısı 9426 defa)

yusuf

• Ziyaretçi
merhaba arıcı arkadaşlar  :D
konu başlığındada belirttiğim gibi  forumda olan arıcı arkadaşlarımız arıcılığa ne zaman,neden,kaç kovan arı ile ,kimin önerisiyle vs.başlamışsa ve şu an ile başladığı zaman arasında kendilerinde gördükleri gelişmeleri belirtmelerini istiyorum ve bu gelişme döneminde kimlerden yardım almışlar kimleri örnek almışlarsa da belirtebilirler ;)

yusuf

• Ziyaretçi
Ynt: ARICILIĞA NE ZAMAN NASIL BAŞLADIK ŞU AN DURUM NEDİR
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2010, 19:17:14 »
konuyu ben açtığıma göre ilk paylaşımıda ben yapayım ;)
arıcılık mazimi kısaca özetleyeyim arıcılığa 1999 yılı olması lazım o yıl başladım başlama sebebim yaşadığım yerdeki arıcı arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine olmuştur aslında tavsiye değilde teşvik diyelim kendim marangoz işlerinle uğraştığımdan arıcı arkadaşlarım kovan ihtiyacı olduklarını söylediler ve onlara yaptığım kovanlar sonucu bana 2 ayrı arkadaşım 1 er arı verdiler tabi o zamana kadar arı ya sadece bal yapan böcek sahibini tanımayan hayvan yanına yaklaşılmayacak kadar tehlikeli bir canlı gözüyle bakardım 1999 un son baharında bölme usulü anaarısıda olmayan 2 adet koloni ile kışa girdim tabi kontrollerini arkadaşlarım yapıyordu öyle böyle derken arılarım ikiside bahara çıktılar ölmemişlerdi ve bu bana daha çok arıcılık hevesi vermişti o zamanlar tek bildiğin iş arıya şerbet vermekti elimden şerbet şişesi eksik olmazdı yemlikte biten şerbetin yerine hemen yenisini doldururdum tabi bana öğretilende o idi.
2 arımda çok hızlı gelişim gösteriyordu daha mart ayı sonunda 8 çerçeveye kadar yavru atmışlardı ve bal akımına daha 2 aydan fazla vardı
ilk hatam olmuştu arılarımın yerlerini değiştirdim  :-[mart sonunda arılarımı evin yanındaki bahçeden alıp şu an ki yerlerine taşıdım tabi kimseye sormadan sabah olduğunda arıların eski yerleri arı kaynıyordu zavallı hayvanlar yuvalarına girmek için kovan arıyorlardı şaşırdım ne oluyor diye nerden bilirdim ki arılar eski yerlerine dönecekler  arılarımın yarısı yani işçileri ölmüştü :'(çok üzülmüştüm
aradan 2 hafta geçmemişti arkadaşım ben yok ken 2 kovan arımı bölmüş 4 kovan yapmış tüm olumsuzluklara rağmen işçilerini kaybetmiş baharada bölünmüş zaten kendileri sonbahadarda bölünmüş 4 çerçevecik arılarım bal akımına kadar 20 çerçeveyide doldurmuşlardı ve şansıma artık o senesi o 2 arımdan (diğer ikisi yeni bölündükleri için anca 7/8 çerçeve olmuşlardı)43 kilo bal almıştım
bal hasadı bitti arıları tekrar böldük 12 adete çıkarmıştım hepsi analarını çıkarmışlardı o zamanlar hazır ana kullanmazdık 12 adet sağlam kolonim olmuştu  ;D
fakat bir sabah arılığıma gittiğimde ne göreyim arılarıma ayı saldırmış 7 kolonimi dağıtmış o an o kadar üzülmüştümki anlatamam :'(bir anda tüm hevesim kaçmıştı kendimi toparlamam baya bir zaman aldı sonrasında ayı önleminide çözdüm ve o gün bu gündür arılarımla mutlu bir şekilde kardeşçe yaşıyoruz :D
marangoz olmam arıcılığa başlamamda ne büyük etken gelişimim araştırmacı kişiliğimden olsa gerek çok sorarak bilenlerin yanında bilmiyormuş gibi davranarak son üç seneye kadarda netten öğrenerek olmuştur şu an kendimi 100 de yüz olmasada 100 de 75 ler civarında görüyorum
teşekkür ederim saygılarımla....

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2010, 20:10:20 »
Maşallah Yusuf bey, on senelik arıcı olmuşsunuz.

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2010, 17:52:08 »
teşekkürler emrah kardeş
sizin maziniz yokmu yazsaydınız ?

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2010, 16:18:26 »
SLM...

Ne zaman Başladık.Güzel bir soru.

2008 Mayıs Ayında ilk kolonilerime sahip oldum.Belki biraz hızlı giriş oldu ama 23 koloni ile arıcılığa hiç bir bilgim olmadan başladım.Projem bana koloniyi satan Hasan abinin önderliği ve bakımında ilk yılımı geçirdikten sonra bende onunla kazandığım tecrübe ışığında devam ettirecektim.

Tabii bu işin böyle olamayacağını öğrenmem çok uzun sürmedi.Hasan abi ancak bal sağımını yapabilmiş bizim koloniler ortada kalmıştı.Ekimin sonuna geldik fakat ne bir ilaçlama ne de bir şerbetleme velhasıl hiç bir şey yok.Baktık ki iş başa düştü bu işi google bir soralım dedik.

Şansımıza ilk olarak Adaşımın bloğu çıktı.Bloğu okumaya başlayınca arıcılığa olan hevesim bir kat daha arttı.Arıcılar arasındaki dostluk ve yardımlaşmayı görünce iyice heveslendim.Adaşın blog derken oradan diğer bloglara da uzanmaya başladım.

ondan sonrası uzun ve malumbir süreç ama vakitsizlikten şimdilik bu kadar.

SLM ve Muhabbetle...
« Son Düzenleme: 26 Mart 2010, 17:30:05 Gönderen: YUSUF ŞİMŞAK »
:)

mehmet şahin

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Mayıs 2010, 11:58:22 »
selamlar arkadaşlar bende 2009 yılında hiç arıcılıktan anlamazken katlı bir kovan olarak aldım ve kendim hiçbirşey bilmediğimden arıdan anlıyorum diyene bakıttım anlayan arkadaşa balını aldırttım ve bir zaman sonra yanlarına vardığımda k
kavga ettiklerini gördüm anlayan birine bakıttım hemen dediki hocam yağmalam oluyor ne yapmalıyım dedim uçuş deliğini daraltalım dedi daralltım ama ne fayda bir kaç gün içinde ne arı nede 1gr bal hayırlısı dedim nasip değilmiş bir an hevesim
kırıldı ama bu sene yine aldım tesadüf nette araştırma yapayım dedim ve mevla sizin gibi tecrübeli kardeşlerimizi karşımıza çıkardı şimdilik sitenin tecrübeli ve bilgili kardeşlerimizin bilgileri doğrultusunda arılarımız devem ediyor saygılar

Mustafa DOĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2010, 12:00:27 »
selamünaleyküm arkadaşlar.

arkadaşlar diye hitap ediyorum, çünki burada tanıştığım birçok kişi bana gerçekten arkadaşca samimi bir şekilde yardımcı oldular hepsinden Allah razı olsun.

ben konyanın akşehir ilçesinde memur olarak çalışmaktayım ve amatörce arıcılığa 2008 yılında arıcı olan arkadaşımın vesilesiyle başladım ama tabi öncesinde annemden dinlediğim anılar küçük yaştan arılara ilgimi artırmıştı.annemin babannesinin 100 den fazla sepet kovanı varmış annem anlatır dururdu. benim babannemde evinin bahçesinde ilgilenmiş arılarla ve küçüklükten beri bir ilgim bir hevesim vardı nasip bugüneymiş ve iki kovanla işe başladım ve şuan 5 kovan arım var memur olmam sebebiyle arılarımı çoğaltmadım ama hedeflerim çok büyük, inşallah emin adımlarlar hedeflerime ilerlerim.
arıcılık konusunda mehmet yüksel,ali türk, muhteşem ve ali şekerli abilerime hayranım ve de onlardan öğrendiklerim dolayısıyla onlara duacıyım belki onlar farkında değiller ama çok büyük işler yapıyorlar. Allah onlardan razı olsun işlerini rast getirsin.

akşehire yolunuz düşerse beklerim herkese saygı ve sevgilerimle
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2010, 16:27:32 Gönderen: Mustafa DOĞAN »