Gönderen Konu: Kolonilerin bal stoklarını kontrol etme zamanı.  (Okunma sayısı 28422 defa)

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
Ynt: Kolonilerin bal stoklarını kontrol etme zamanı.
« Yanıtla #15 : 09 Şubat 2012, 22:02:26 »
                   Değerli arkadaşlar,Nasrettin hocanın oglu babasının söylediklerinin tersini yaparmış.Birgün değirmenden gelirken,evlerine yakın yerden geçen çayı geçiyorlarmış hoca bakmış un çuvalının bir agaç çivisi çıkmış diğeride çıkmak üzere,çiviyi tak dese çıkaracak,oglan hocanın dediklerinin tersini yapıyor ya,oglum diğer çiviyede çek demiş.Baba 40 yıdır sözün dinlemedim,bari şimdi dinleyeyim demiş diğer çiviyi çekmiş,un çuvalları çaya düşmüş. En iyisi ben kendi payıma düşünüyorum,kek verin desek ,bize ne derler acaba. Arıcı bahar balınımı hasad etmiş olur.Saglıcakla kalın.

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • Ballar balını buldum.Kovanım yağma olsun.
    • kırkbirçiçek bal
« Yanıtla #16 : 09 Şubat 2012, 23:17:38 »
              Vecdi Bey Nasrettin hoca benzetmesinde çok haklısınız.  Bir arıcı arkadaş internette Ali Beyin damacana kovan ve invert  şurup videolarından birini paylaşmış. N.Y isimli arkadaş hiç izlemeden resme bakıp şöyle diyor.
N.Y: ilginç sadece kovana çok sıkıştığım zaman damacana hiç kesmeden kullanılabilir. yoksa bununla uğraşmak pek mantıklı gelmedi damacanayı yerleştirdiğim kutuyu karakovan yaparım daha iyi.

E. A.: bu zaten gösteriş ten baska bişeğ değil diyor.(hatalı yazım ona ait)

Y. Arı ve Bal: adamcağız arının durumunu takip etmek için damacanayı kullanmış..
             yoruma bak :adamcağız.Birşey öğretmeye çalışan adama adamcağız deniliyor.
Efraim Korkut hiç dururmuyum şu  yorumu yaptım:
            Arkadaşlar bu işlem invert şurubunun önemini görme denemesidir.Kışa girerken arının peteğini balını alıyorlar boş bir damacanaya silkeliyorlar.İnvertle hergün besliyorlar.Kışın petek ve yavru yapıyor.Bahara ölmeyip aksine kuvvetli çıkıyor.Damacanayı dolduruyor.Peki niye damacana derseniz dışarıdan izleyelim diye damacana.öncesinde kütük kovana aynı işlem yapıldığında ben görüp beğenip inverti araştırdım öğrendim.Şimdi kullanıyorum.Lütfen tekrar izleyelim ve yorumlarımızı gözden geçirelim.Selamlar hepinize......
           A. Arıcılık efraim bey kendimiz evde invert yapabilirmiyiz yoksa hazırmı alıcaz saygılar diye soruyor.
           Efraim Korkut: Çoğu arıcı kendi işini kendi yapar.Evde veya arıların yanında yapma İmkanı olmayan çok azı hazır alıyor.hazıra hasan dağı bile dayanmamış derler.İnvertin bir sürü şekli var.En basiti limon tuzu katmak.Yalnız esas invert şurup tartarik asit veya yoksa krem tartar ile hazırlanıyor.Ali Türkün birçok İnvet şurup yapımı videoları var onlara bakıp yapabilirsiniz.Tartarik asit kiosu 10-12 TL arasında bir şey.Bir kilosu size bir yıl yeter. 

Neden İnvert? Sonbaharda kaynatıp arıya verdiğimiz şurubu arılar kendisi invert yapıyormuş ama çok güç kaybediyormuş.Her seferinde helak oluyorlar.Bahara sayıca zayıf ve güçsüz çıkıyorlarmış, Eğer arıya İnvert verilirse tıpkı serum misali mideye uğramadan.. damardan giriyor sanki ve arılar yorulup hastalanmıyormuş.Ben de önce tereddüt ettim ama sonra acelem olduğunda hariç hep invert yaptım.Türkiyede icat (veya tercüme) eden Edirneli Ali Şekerli Bey.Yaygınlaştıran Ali Türk Beydir..Allah kendilerinden razı olsun.      diye yazdım.2000 e yakın üyesi olan bir sitede okuyan veya beğenen bir kişi yok.
            Bazan kendime kızıyorum ne işin var milleti uyarcam diye oraya buraya yazıyorsun.Hani bilginin de zekatı var.sormayan soramayan bir kişi okuyup görse faydalansa sevabı hepimize yeter diyorum.
KIRKBİRÇİÇEK KESTANE BALLARI
              05325025241

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #17 : 09 Şubat 2012, 23:57:15 »
Efraim hocam siz yazın inanın tüm samimiyetimle söylüyorum sizin yazılarınızı bazan iki,üç defa okuduğum oluyor.Bizde bir şeyi araştırmadan hakkında hüküm yürütmek çok kolay Ali abinin damacana kovanda öyle olmuş.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #18 : 10 Şubat 2012, 13:39:38 »

E. A.: bu zaten gösteriş ten baska bişeğ değil diyor.(hatalı yazım ona ait)

Y. Arı ve Bal: adamcağız arının durumunu takip etmek için damacanayı kullanmış..
             yoruma bak :adamcağız.Birşey öğretmeye çalışan adama adamcağız deniliyor.
Efraim Korkut hiç dururmuyum şu  yorumu yaptım:
            Arkadaşlar bu işlem invert şurubunun önemini görme denemesidir.Kışa girerken arının peteğini balını alıyorlar boş bir damacanaya silkeliyorlar.İnvertle hergün besliyorlar.Kışın petek ve yavru yapıyor.Bahara ölmeyip aksine kuvvetli çıkıyor.Damacanayı dolduruyor.Peki niye damacana derseniz dışarıdan izleyelim diye damacana.öncesinde kütük kovana aynı işlem yapıldığında ben görüp beğenip inverti araştırdım öğrendim.Şimdi kullanıyorum.Lütfen tekrar izleyelim ve yorumlarımızı gözden geçirelim.Selamlar hepinize......

Ali Türkün birçok İnvet şurup yapımı videoları var onlara bakıp yapabilirsiniz.Tartarik asit kiosu 10-12 TL arasında bir şey.Bir kilosu size bir yıl yeter. 

Neden İnvert? Sonbaharda kaynatıp arıya verdiğimiz şurubu arılar kendisi invert yapıyormuş ama çok güç kaybediyormuş.Her seferinde helak oluyorlar.Bahara sayıca zayıf ve güçsüz çıkıyorlarmış, Eğer arıya İnvert verilirse tıpkı serum misali mideye uğramadan.. damardan giriyor sanki ve arılar yorulup hastalanmıyormuş.Ben de önce tereddüt ettim ama sonra acelem olduğunda hariç hep invert yaptım.Türkiyede icat (veya tercüme) eden Edirneli Ali Şekerli Bey.Yaygınlaştıran Ali Türk Beydir..Allah kendilerinden razı olsun.      diye yazdım.2000 e yakın üyesi olan bir sitede okuyan veya beğenen bir kişi yok.
            Bazan kendime kızıyorum ne işin var milleti uyarcam diye oraya buraya yazıyorsun.Hani bilginin de zekatı var.sormayan soramayan bir kişi okuyup görse faydalansa sevabı hepimize yeter diyorum.

Efraim abi.
İnvert şurupla ilgili bize karşı çıkanlar sadece laf söylediler, acayip saldırdılar, bende onların gözüne üç yıllık gözlemlerimi soktum. Şimdi onlardan ses yok.
Gösteri yapmak isteyen varsa, bir yapsın bakayım nasıl yapılıyormuş bir öğrenelim. Üç yıl paylaşım yapacaksın, efendim bu gösteriş miş ;D
İnver şurup konusunda asıl hak sahibi Ali Şekerli abimdir. İlk haberi yapıp yayınladığında aa ne kadar güzelmiş bundan niye haberimiz yok diyenler, öyle bir U dönüşü yapıp, kendilerini kek ve şurup üreticilerinin kucağına attılar.

Çok bilimsel takılanlar vardı, bilim söylemle oldumu böyle oluyor, ses seda çıkmıyo onlardan şimdi.

Binlerce kişi Ali Türk ve Ali Şekerli
birçok şeye çomak sokmuş kişiler, nasıl bizim yaptıklarımızı beğensinler ki.
İnvert şurup kullanımı kime zarar verir, kek satamayanlara. Her yıl kek yüzünden sönen kovanların yerine binlerce kovan arı satanlara zarar verir. Arıcı gerçekten arıcı ise, bize niye olumsuz tavır alsın ki?

Beni hiç tanımayan, alış verişi olmayan kişi düşman oluyor, bu nasıl arıcı ki? Birilerinin gazıyla ve işlemesiyle bana acayip tepki koyan kişiler var bunların ben arıcı olduğunu düşünmüyorum. Bu kişiler ya malzemeci yada arıcılık işlerinden para kazanırken işi bozulanlar olabilir.

Yapmış olduğumuz tavsiyeler bazılarının işine gelmiyor, adam kek satacaksa satamıyor ve bizi kötülüyor.
Şurup yapmayı öğretmişiz, en ucuza arısını sağlıklı besliyor.
Bu durum bizi istenmeyen kişi olarak ilan edilmemizi sağlıyor.

Bizim yaptıklarımızı beğenip uygulayıp dua eden bir sürü kişi ise ortalıkta yok. Sonuçta yaptıklarımız ortada duruyor. İsteyen beğenir, isteyende beğenmez. Kimin ne yarası var bilemiyoruz ki?

Bu arada hiç mi hazır kek veya şurup kullanmayacağız, imkanı olan hazırı alır imkanı olmayanlarda kendi yapabileceği bir seçeneği olsun istiyoruz. Bu kararı her arıcı kendisi vermeli.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Muhittin YILMAZ

• Acemi Üye
  • *
    • http://minikarc.blogspot.com/
« Yanıtla #19 : 10 Şubat 2012, 14:14:28 »

Bizim yaptıklarımızı beğenip uygulayıp dua eden bir sürü kişi ise ortalıkta yok. Sonuçta yaptıklarımız ortada duruyor. İsteyen beğenir, isteyende beğenmez. Kimin ne yarası var bilemiyoruz ki?
Sayın Ali Bey
İşte burada yanıldınız.
Ne demek ortalıkta yok. Biz her zaman buradayız.
BİZ, BİZE YAKIŞANI YAPMAYA ÇALIŞIRIZ.

Doğanşehir / MALATYA
Yaş 42
http://minikarc.blogspot.com/

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 11 Şubat 2012, 01:17:25 »
Merhabalar Ali Bey;
 Dualarımız sizinle... Türkiye Arıcılığına Katkılarınızı takdirle izliyoruz...Hele birde saf karniyolları üretip ( şu anda ürettiğinizi biliyoruz...), F1 lerinide isteyen arıcı arkadaşlarımıza ürettirdiğinizde (Bazı arkadaşlara buna sebep olduğunuzuda biliyoruz...) yıllık kovan başına verimin üçe beşe katlandığı bir Türkiye de sizlerin (bu formda emeği geçenlerin ...) duasız kalması düşünülemez... Sessiz kalınıyorsa sizleri izlemeyi tercih ettiğimizdendir. Sesimiz ekibe katkı sağlayabilecekse çıkmalı.Gereksiz sözlerle ekibi oyalamamak gerektiğini düşünüyoruz...Ayrıca interneti kullanmasını bilmeyen birçok arıcının bilenler tarafından formdaki çeşitli bilgilerin paylaşımlarını düşünün...Burası bir deniz ,siz gerekeni yapıp atıyorsunuz. Bilen bilir.... Bilmeyenlerde veya bilmek istemeyenlerde , karşı çıkıp ekibin moralini bozanlarda ferdi mücadeleyi bırakıp , dertlerini formda bir konu başlığı altında paylaşsınlar... Belki dertlerine daha güzel çareler üretiriz değil mi? Birde bana kalırsa taşlanıyorsan meyve veriyorsun demektir...Mutlu olman gerekir... Allah kimseyi başıboş meyvesiz ağaç yapmasın,hele meyveli ağacı taşlayanlardan hiç eylemesin... Çünkü ;Meyveli ağacın  sahibi  çok olur...
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2012, 01:35:07 Gönderen: ncetin16 »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #21 : 25 Şubat 2012, 09:57:52 »
Arıcılar için  bir çok yerde artık bahar geldi denebilir. Hava sıcaklıkları inişli çıkışlı grafikler çizselerde arılar 3-4 gündür polen çekmeye devam ediyorlardı. Bu güzel hava akımı iki gün sonrası  yeniden yerini biraz daha soguklara bırakacak. Arıcı bu güzel günleri kesinlikle boş geçirmemeli, bahara çıkıp yavruya yatmış kolonilerin stokları hemen kontrol edilip, balı olmayan arılara surup verilmeli, şurup invert olur ise dahada iyi olur arı şurubu çekemediğinde bozulmaz. İnvert şurubu, arı invert etmek için uğraşmadan direk kullanabiliyor, arının midesinde yapılacak işi siz dışarıda yapıp arılara veriyorsunuz, birde invert şurup kullanan kişilerin arıları nosemaya yakalanmaz. Normal şurup baharda belki arıya dokunabilir ve arının midesini bozup nosema olmasına neden oluyor. Çünkü çig bir ürün veriyorsunuz, invert şurup ise işlenip veriliyor. Bunları yazarken tabiki atmıyorum, 3 yıl peşi peşine kışın invert şurup ile arı besleyen benim ;D
Konuya dönecek olur isek, konumuz bu mevsime kadar yaşayıp bahara merhaba diyen kolonilerin, açlık sorunları varmı bakıverin.
Kolonilerin bal stoklarını kontrol edelim.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mustafa temiz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 25 Şubat 2012, 21:15:13 »
Selamlar Değerli arkadaşlar,
Şimdiye kadar kışın kovanlarımı açmıyordum. Sadece dıştan muayeneyle yetiniyordum. İlk defa bu kış kontrol ettim. Besinleri az olanlara  on gün önce invert şurup verdim.(bütün bunları formdaki arkadaşların uygulamalarından örnek alarak yaptım.) Bugün yaptığım kontrolde arıların şurupları aldığını gördüm. Çok olmasa da arılar çiğdemlerden polen getiriyorlar.
    Ali abi,"Bizim yaptıklarımızı beğenip uygulayıp dua eden bir sürü kişi ise ortalıkta yok." diyorsunuz. Evet dua ediyiyorum, Allah senden ve emeği geçen bütün arkadaşlardan razı olsun! Öğrendiğim çoğu bilgiyi uyguluyorum. Ortalıkta  nasıl olmamız gerekir bunu da açıklarsanız sevinirim.ncetin arkadaşımızın dediği gibi  burası bir deniz.Japonda' oluşan depremin dalgaları tsunami olarak ABD'ye ulaşıyor. Mesafe ne kadar uzak olsa da oluşan dalgalar bize ulaşıyor. sizleri de gereksiz yere meşgul etmek istemiyoruz. Zamana karşı yarışan bir insan olduğunuzu da biliyoruz. Ben şahsen öğrendiklerimi henüz internetle ilgisi olmayan arıcı arkadaşlarla paylaşıyorum. Diyebilirim ki yaptıklarınızın arıcılk dünyasına olan etkisi tahmininizin çok ötesinde.
   Moral bozanlar meselesine gelince ben, Sağır Kurbağa'nın yolundan gitmek gerekir diye düşünüyorum. Malüm hikaye:Kurbağalar bir gün yarışma düzenlemiş. Hedef; çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmış ve yarış başlamış.Gerçekte seyirciler arasında hiç biri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş.Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: ''Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!''
Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırmaya devam ediyorlarmış:''Zavallılar! hiç bir zaman başaramayacaklar!''
Sonunda bir tanesi hariç, hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içerisinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş;''Bu işi nasıl başardın?'' diye.O anda farkına varmışlar ki; Kuleye çıkan kurbağa sağırmış!

hilmi kemal

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 25 Şubat 2012, 23:28:05 »
Arkanızdayız  ve çok müteşekkiriz. ortalıkta değil yanınızdayız. türk arıcılığına katkılarınız olduğuna tüm samimiyetimizle inanıyor paylaşımlarınızın devamanı bekliyoruz takip ediyor ve öğremye çalışıyoruz. saygı ve hürmetler Ali abi

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #24 : 26 Şubat 2012, 21:24:25 »

Fırsat bulduğumuzda kolonilerimizin kontrolleri yapılmalı demiştik. Hafta sonu  cumartesi ve pazar günü kamburum çıktı. Cumartesi çıta çekemedik arı hiç uçmuyordu fakat yemlikleri doldurup geçtik.

Pazar günü kontrol edilen arıları daha önce haber yapmadım, buradaki arılar güçlü ve bal stokları iyi, genede iyi günlerde bunlarada invert şurup verildi.

Kar kış dinlemeyip bu kolonilerde yavru faliyeti 3-4 çıta civarında devam ediyor.

Yeni doğmuş bir sürü işçi arı vardı. Yavru devirdaimi başlamış durumda.

Bu koloniler sadece invert şurupla beslendiler, hiç bir ilaç ve vitamin verilmemiştir. Zaten arının ihtiyacı bal ve polendir. Bilindiği üzere yapılan araştırmalarda en büyük koloni kaybı açlıktan yaşanıyor, benim diger görüşüm ise balı varken, sönen veya  ölen arıların kış arısı yoktur.

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #25 : 15 Şubat 2013, 21:47:11 »
Bu gün hava biraz serindi başka bir arılıkda 9 adet arım var baksammı bakmasammı derken gittik arılara bakmaya.İyikide gitmişim arılar gecenki bakmama göre çok fark atmış.Dışardan polen gelişi var yavru alanları genişlemiş ve yavru mevcutları çok artmış ballar azalmış.Eğer ihmal etseydim açlıkdan hazır arıları öldürücektik hemen invert şerbeti yaptım yarın arılara paylaştırıcam.Bu aralar bal stoklarını ihmal etmemek gerekli gerçekten.