Gönderen Konu: Arıcılık ve 80 Bin nüfuslu kolini  (Okunma sayısı 18477 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arıcılık ve 80 Bin nüfuslu kolini
« : 18 Ocak 2011, 16:43:07 »
Arıcılıkta en yüksek bal verimi, yüksek mevcutlu işçi arılarla olur.
Bununda en ideali yapılan araştırmalarda ortalama 80 bin nufuslu koloniler oluşturmak.

1-80 Bin nüfuslu kolonileri oluşturmak oldukça zor.

2-Birkaç şekil var, bunlardan birisi koloni birleştirip geçici 80 binlik koloniler oluşturmak.

3-Bir başka seçenek, kovanlardan kapalı yavruları ve açıkları seçip bunları değiştirmek şekliyle 80 binlik koloni oluşur.
4-Bir başka seçenek ise benim kendi buluşum olan gene iki kovanın tarlacısını bir kolonide toplayıp, nüfus 80 bin olmasa da tarlacısı 80 bin nüfuslu koloniye eşit koloniler oluşturmak.

5-Bir başka seçenek ise, İtalyan ve Karniol arısıyla 80 bin nüfuslu doğal üreme yoluyla oluşturma.

1 = 80 Bin nüfuslu koloniler oluşturmak zor dedim, nedeni ise kullanmış olduğumuz arı ırkları ıslah edilmiş değil. Gelişen bazı ekotip arılar daha 40 bin nüfus yapmadan oğul verir bu ırklarla nasıl 80 bin nüfus oluşacak?
Bazı ırklarımız dünyanın en hantal arısı olduğu için, sezon boyu 50 bin nüfusu zor yapar.

2- İki koloniyi birleştirip nüfusu tırmandırıyorsunuz, nüfus 80 bin oluyor. Birleştirmeye yardım edip birkaç çıta kalan koloni ise artık sezon sonuna kadar kendisine gelmiyor. Bu yöntemde aslında iki kovanda birden çöküşe geçiyor, birisi nüfusunu kaybettiği için biriside aşırı nüfus artışından dolayı gelen balla yavru faaliyetini durdurduğu için.

3- Bir başka seçeneğimiz ise, nektar akımı hesaplanarak gene iki koloni arasında açık kapalı yavru transferi yapıp, nektar akımında kolonideki tarlacı sayısını 80 bin nüfuslu duruma getirmek.

4- Bir başka seçenek ise benim kendi uygulamam olan iki koloninin tarlacısını bir kolonide çalıştırmak. Bu tekniği uygulamak için yan yana iki koloniye aynı koku verilip, koloninin birisini aynı arılıkta birkaç metre geriye çekip, tüm tarlacıları bir koloniye yönlendirmek.

Buraya kadar olan uygulamaların hepsinde iki koloniyle 80 bin nüfuslu koloni oluşturulmuştur. Yani ben bir kovadan şu kadar bal aldım derken, aslında ortada iki kovandan alınan bal vardır.

5- Bu seçenek arcılıkta gelişmiş ülkelerin kullandığı ıslah edilmiş arılarla çalışmak ve tek bir anaarıyla hiç birleştirme yapmadan devamlı 80 bin nüfusta koloni tutuluyor. Burada yapılması gereken ise koloniye yeterli kuluçkalık ve ballık verilmeli. Klasik yöntemlerde bu ıslah edilmiş arılar daha çabuk bloke olur. Bu anlattıklarımın ben hepsini uygulayan birisiyim. Bunları bir yerlerden okuyup yazmıyorum. Bize önceden tavsiye edilen 80 bin nüfuslu koloni oluşturulması tabiri yerindeyse çağın dışında kalmış ve ilkel bir yöntemdir. Bir sürü bilim adamlarımız yurt dışı gezilerinde hiç sormuyor mu?  Bu koloniler nasıl oluştu diye?
Bu gelişmeleri göremedikleri için hala taş devri arıcılığı tavsiye ediliyor.
Biz bir çok konuda bize yön verenlerin önünden yürüyoruz.

İşin bilimsel yönünü merak edenler varsa, aşağıdaki makaleye bakıp, bir koloni %450 gelişerek çok kısa sürede 80 bin nüfus yapabiliyor. Koloniyi bloke ettirmediğiniz sürecede hep 80 bin nüfustada kalacaktır.

http://karniyol.blogspot.com/2009/12/karniol-arisi-ve-bazi-istatistikler.html
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Yunus Şahin

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Arıcılık ve 80 Bin nüfuslu kolini
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2011, 16:50:31 »
Ali bey, kolonide bulunan işçi arıları saymayı nasıl başarıyorusun?
80 bin sayısı kaç günde sayılır, onuda merak etmiyor degilim?

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2011, 20:28:03 »
http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=93.0
 Yunus bey sorunuzun cevabı burda var incelerseniz.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2011, 09:33:27 »

:-[

Arıcılıkta, önce 80 bine kadar saymasını bileceksiniz, gerisi kolay.

Birde tartarak sayabilirsiniz, bir işçi arı, 100 mg dır.

Bir başka yöntem, bu soruyu  Çinli ye sormak lazım, kesin basit bir çözüm bulacaklardır.

Allahım ne günlere kaldık.
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2011, 09:35:38 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2011, 12:13:19 »
Ortalam bir çıtayı 4000 arı kaplıyor 10 çıta arı 40 000 eder 20 çıta arı ise 80 000

Bu iş saymakla olmaz görmekle olur.

Bizim şuanda 28 çıtda arımız var ve harika acaip bal yapıyor.

o yüzden ki Avrupalı işi çözmüş iki kat kuluçkalı çalıştırıyor arılarını

benim anladığım bu.
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2011, 21:39:23 »
         Değerli arkadaşlarım,80 binlik koloninin çok bal vermesinin nedenlerini  ve nasıl oluşturulacağını Ali bey anlatmış.Mustafa bey arkadaşımızda çerçeveyi kaplayan arı sayısının ne kadar oldugunu yazmış.
         Asıl mesele tek ana arı ile bu sayıya ulaşmak ve ogul vermeden koloniyi yönetmektir.
         Islah çalışması sonucu İtalyan ve Karniyol arı ile 80 binlik koloni oluşturmak mümkündür.
         Dünyada bir çok arı ırkı olmasına ragmen ogul verme ,sıcakdan yumurta sayısını azaltması,saldırgan olması,hastalıklara çabuk yakalanması ve bir çok sebepten dolayı bu ırkların,Arıcılık Dünyasında sadece adlarından bahsedilmektedir.Saglıcakla kalın.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 30 Haziran 2011, 11:49:54 »
Ortalam bir çıtayı 4000 arı kaplıyor 10 çıta arı 40 000 eder 20 çıta arı ise 80 000

Bu iş saymakla olmaz görmekle olur.

Bizim şuanda 28 çıtda arımız var ve harika acaip bal yapıyor.

o yüzden ki Avrupalı işi çözmüş iki kat kuluçkalı çalıştırıyor arılarını

benim anladığım bu.

Değerli arkadaşlarım,80 binlik koloninin çok bal vermesinin nedenlerini  ve nasıl oluşturulacağını Ali bey anlatmış.Mustafa bey arkadaşımızda çerçeveyi kaplayan arı sayısının ne kadar oldugunu yazmış.
         Asıl mesele tek ana arı ile bu sayıya ulaşmak ve ogul vermeden koloniyi yönetmektir.
         Islah çalışması sonucu İtalyan ve Karniyol arı ile 80 binlik koloni oluşturmak mümkündür.
         Dünyada bir çok arı ırkı olmasına ragmen ogul verme ,sıcakdan yumurta sayısını azaltması,saldırgan olması,hastalıklara çabuk yakalanması ve bir çok sebepten dolayı bu ırkların,Arıcılık Dünyasında sadece adlarından bahsedilmektedir.Saglıcakla kalın.

Öncelikle bu konunun bazı yerlerine açıklama gerekiyor. Bunlardan birisi, çıta üzerinde ki arı sayısı. Bu sayı sıcak ve soğukta degişiyor. Yazın bir çıtada 4 bin arıyı salkımda tutmak imkasız. Zaten 80 bin nufuslu koloni 20 çıtayı çok sıkı şekilde sarmakta, sıcaklarda 30 çıta ful arı gibi görünür. Yani 20 çıta ful arınız varsa, yazın bu arı 40 çıtada işlem yapabilir. En önemli konu ise 80 bin civarında nufusu birlikte tutabilmek, bu 70 bin olur, 80 bin olur, 90 bin olabilir, çok hassas sayım yapmak zaten münkün degil. Normal havalarda 20 çıta ful sıcak havalarda 30 çıtayı sarmalı 80 bin nufuslu koloni. Bu münkünmü derseniz bazı ırklarla mümkündür, kafkas arısıyla 80 bin nufus bana göre imkansız. Birisi kafkasla çalışıp, 30-40 çıta arım var diyorsa orada başka işler vardır. Mustafa aynen Avrupalı işi çözmüş, biz daha emekleme devrindeyiz.

Vecdi abi seninde dediğin gibi 80 bin nufuslu koloniyle tek bir kovada tek bir anayla yapmak gerekiyor.

Bazı kişileri görüyoruz, arılar birden 30 çıta olmuş, yan tarafta birleştirilen bölmelerin analarıyala tek kat durdugu gözlerden kaçmıyor. Birileri bazı kişileri şimdilik uyutabilir, fakat bu iş eninde sonunda doğal olmadıgı ortaya çıkacak. Geçmiştede gördük, adamlar kafkasla çalışıyoruz diye haber yapıyor, kovanlara merdivenle çıkıyordu, şimdi kat sayısında biraz gerileme olsada kafkasla bu iş olmaz.

Birilerini uyutmaktan ne anlıyorlar onu anlamıyorum. Bir kaç koloniyi birleştirip, ben bir kovandan şunu yaptım veya yaptırdım ayaklarını ben yemem, yiyenlerde zamanla uyanacak.

Defalarca yazdık, bazı arılar hızlı gelişiyor fakat oğuldan başını alamıyorsun.
Bazılarıda gelişmiyor, peki 80 bin nufuslu kolonileri nasıl oluşturuyorsunuz. :)

Birleştirme ile ilgili 80 bin nufuslu koloniler balı çekerler ve nufus birden düşer, koloni balla bloke olur zaten yavru filan atmayada yer kalmayıp bitmek üzereyken, ruşete dönüş yapılıyor.

Benim hedefim ise koloniyi sezon boyu nektardan nektara güçlü sokabilmek. Bu işi doğal olarak %80  lerde şu an başardım.

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2011, 16:20:50 »
                    Değerli arıcı arkadaşlar,yeryüzünde bir çok arı ırkı olmasına ragmen,gelişmiş tüm ülkelerde veya başka bir deyimle arıcılıkda etkin ülkelerde en çok kullanılan arı ırkı ,Apis Mellifera Ligustica Siponola ve Apis Mellifera Carnica dır.Son zamanlardada Apis Mellifera Russian ABD de labratuvar çalışmalarından sonra arıcılıkda etkin bir yere gelmiştir.İtalyan arısının etkinlik alanı düşük rakımlı sıcak bölgeler olurken,Karniyol arısının etkinlik alanı serin ve soguk yerler olmasına ragmen sıcak bölgelerede uyum sagladığı görülmüştür.
                     Değerli arkadaşlar,Almanların milliyetcilik duyguları etkin olmasına ragmen ülkenin arısını Karniyolla değiştirmişler.Nedeni ise yerel  arı ırkının AYÇ çabuk yakalanması.AYÇ yakalan arılardan hiç bir arıcı bal alamaz sonu hüsrandır.Bırakılan yumurta dan işçi arı çıkamaz. Gözler bulaşık oldugundan arılar ölürler.Yaşlanan işçi arılar ölmeye başlayınca kovandaki arılar azalır,biter.Karniyol arısını tercih etmelerinin sebebi budur.Karniyol arısı AYÇ dayanıklı olması tercih nedenidir.Bu dayanıklığı henüz izah eden bilim adamı yoktur.
                    Karnikanın ana yurdunda yavru hastalıklarına hemen hemen raslanmaz.Bu DURUM ÖZELLİKLE BİR IRKIN MARKASIDIR.Şimdiye kadar bu gerçeğin bir açıklaması yapılamamıştır.Ben demiyorum,yazan Prof. Dr.Enver ÖDER hocamız.Uygulamalı ARICILIK kitabı sayfa 150, paragraf 2 de yazmaktadır.Başkalarının agzından değilde hocamızın kitabından konuşmak lazım.
                   Karnika'nın ana yurdunda yavru hastalıklarına hemen hemen hiç raslanmaz bu durum bu ırkın şaşırtıcı bir özelliğidir.Şimdiye kadar bu gerçeğin bilimsel açıklanması yapılamamıştır.Dr.Ertaç TUTKUN Arıcılık Tekniği kitabının 95 sayfa,4 paragrafında yazmaktadır.
                   Değerli arkadaşlar,bilimden bilimsellikden dem vuranlar değerli bilim adamlarımızın değerli kitablarını alarak açıklarını kapatırlar inşallah.Kısa zamanda yerel arılarımızı ,yapılacak bilimsel çalışmalar sonunda ,en iyi yere getirirler,herkesde kullanır.Saglıcakla kalın.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 16 Aralık 2011, 22:21:58 »
Vecdi abi doğal bal üretimi için güçlü kolonilere ihtiyaç var.

Şimdi dogal olmayan balmı var diyenler olabilir.

Birinci doğal olmayan bal hiç arı görmeden atölyelerde üretimi yapılan bal adı altında mamüller, bunu duyanlar keşke şeker bari olsaydı diyebilirler.
Bu tip üretimde zaten arıya hiç gerek yok.

İkinci bal ise sürekli şeker şurubu verilerek arının getirdigi ile harmanlatılıp sırlatılan çıtalı petek ballar vardır.
Bu üretimde ise güçlü kolonilere  gerek yok, veriyorsun dolduruyor. Bu adamlar niye verimli ırk arasınlar, niye 80 bin nufuslu koloniler oluştursunlar ki?

Arıcılık dendiğinde işin içinde acayıp işler döndüğünü görmekteyiz.
Birde 80 bin nufus yapacak arılar, yazında belirttiğin gibi hastalanmayacaklar. Ballarımızda antibiyotik çıkmasının altında bilinçsiz ilaç kullanımı oldugu gibi arılarımız hasta oluyorki arıcılar bu ilaçları kolonilere veriyor. Yani kambur bir degil iki degil.
Eninde sonunda bu işler bir şekilde düzelecek mi bilemiyorum.

« Son Düzenleme: 16 Aralık 2011, 23:04:37 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Muhittin YILMAZ

• Acemi Üye
  • *
    • http://minikarc.blogspot.com/
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2012, 23:21:46 »
İnşaallah bizlerinde 80 binlik kolonileri olur... :) :) :)
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2012, 23:23:51 Gönderen: Muhittin YILMAZ »
BİZ, BİZE YAKIŞANI YAPMAYA ÇALIŞIRIZ.

Doğanşehir / MALATYA
Yaş 42
http://minikarc.blogspot.com/