Gönderen Konu: Bende arıcı oldum galiba (ilk kovan kontrolü)  (Okunma sayısı 4844 defa)

Ahmet ACAROĞLU

• Acemi Üye
  • *
  • veni - vidi - vici
Bende arıcı oldum galiba (ilk kovan kontrolü)
« : 28 Şubat 2010, 22:39:57 »
Merhaba arı dostları

Hepinizi en içten dileklerimle selamlarım 2009 sezonunda 2 koloniyle başlayan hobi amaçlı arıcılık maceram sezon sonunda oğullar ve bölmelerle 6 koloni arı ve 12 çıta balla sona ermişti tabiki bu seviyeye sıfırdan başlayıp nasıl geldiğime gelecek olursak çocukluktan (babamın yaptığı zamanlardan ) kalma göz aşınalığı ve sürekli takip ettiğim arıcılık blog siteleri sayesinde oldu özellikle ali abi olsun muhteşem bey olsun mehmet bey olsun ve burada adını sayamadığım bir sürü arıcı üstadların sayesinde olduda diyebilirim şuana kadar takip ettiğim biçok blogda kışı geçirmeden arıcı olunmaz ibaresi hep dikkatimi çekmiş ve beni baya korkutmuştu en büyük korkum çalışmış olduğum arı cinsinin yavruyu çok erken keserek düşük mevcutla kışa girmesi olmuştu zamnında ali abinin tabiriyle teşvik amaçlı keklemede yaptım ama kışa 5-6çıta arı mevcudu ile giren kovanlar beni baharaçıkma konusunda korkutuyordu doğru şekilde sıkıştırma ve muhafaza ile hamdolsun bu güne geldik ...
       Şimdi gelelim bu güne 28 şubat 2010 ve sezonun ilk kontrolü 6 kovanda hamdolsun ana kaybımız yok ( 5 tanesini 2009 da üretmiştim) genç ananın faydası olarak görüyorum arı mevcuduna gelecek olursak diyebilirimki 5 kovanımın mevcudu neredeyse daraltmadakinden daha iyi
yavru durumu  ise 5 kovanda 3 çıtada arkalı önlü 5cmlik bal kemerinin altında yaklaşık 15cm e 25cm ebetlerında bir alanı kaplıyor ve çevresinde yeteri kadar polen stogu oluşmuş dikkatimi çeken başka bir hususta ilk tur yavruların çıkmış olmasıydı 6 koloniye gelecek olursak o kovanı baldan sonra 4 çıta arılı yavrulu bir çıtada bal takviyeli yapmıştım mevsim itibariyle birazda geç kalmış bir bölme idi kışa 5 arılı çıta ile girmişti şuan durumu 3 çıta civarı arısı 2 çıtada 15cm çapında yavrusu ve 2 çıatada balı var dikkatimi çeken ise diğer güçlü kovanlardan çok daha fazla polen depolamış balla yumuşatılmış olmasıydı bir çıta poleni alıp biraz daha sıkıştırdım aldığım çıtayıda ihtiyacı olan kuvvetli kovana yavru çıtasıyla duvar ballı çıta arasına verdim kovanlarda aşırı nem ve bir kovan hariçinde küflenme yoktu yalnız en kuvvetli kovanın taban tahtasında bir miktar su vardı o dikkatimi çekti.
         Yani kısacası durumlar beklediğimden iyiydi umduğumdan iyi buldum arılarımı hava 10 12 derce ve öğleden sonra yamurlu gösteriyodu pekte oyalanmadım kışı atlattığımıza göre bundan sonra bende arıcı sayılırım gibi geliyo....

Fotoğraf makinasını yanıma almadığım için resim yok bu seferlik ama bidahaki sefere inş olur dün aliabinin bloguna yorum yazmıştım arıların seni güzel karşılamış gözlerinden öpmüşler diye bugün benimkilerde beni topuktan  sağ dirsekten bide nasıl olduysa ensemden öptüler hayrlısıbakalım epeydendir sokulmuyoduk iyimi geldi ne  herkese hayırlı sezonlar dilerim.......
« Son Düzenleme: 01 Mart 2010, 09:57:06 Gönderen: Ahmet ACAROĞLU »