Gönderen Konu: Ana arı çiftleştirme kutusunu neden terk eder ?  (Okunma sayısı 12008 defa)

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
Ana arı çiftleştirme kutusunu neden terk eder ?
« : 01 Temmuz 2012, 10:32:04 »
Bu yıl ana üretmek amaçlı köpük kovanlar yapmıştım 4 çıtalı .
Çıtaları kapalı yavrulu çıtalardan kesip bağlayarak arılandırdım . Kutulara birer bardak arıda silkeledim, bunu yaparken genç larvalı arıları büyük bir karton kutuya silkeledim tarlacılar uçtu , geriye kalan genç işci arıları bardakla kutulara dağıttım.
Analar doğdu, birkaçı çifleşti, ama bir kaç köpükde ana arı yumurladıktan sonra kutuyu terk etti ,birkaçında ise arılar bütün olarak köpüğü terk etti . Beslemeyi kekle yapmıştım. sebebini anlayamadım .
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Ana arı çiftleştirme kutusunu neden terk eder ?
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2012, 00:15:37 »
Bu yıl ana üretmek amaçlı köpük kovanlar yapmıştım 4 çıtalı .
Çıtaları kapalı yavrulu çıtalardan kesip bağlayarak arılandırdım . Kutulara birer bardak arıda silkeledim, bunu yaparken genç larvalı arıları büyük bir karton kutuya silkeledim tarlacılar uçtu , geriye kalan genç işci arıları bardakla kutulara dağıttım.
Analar doğdu, birkaçı çifleşti, ama bir kaç köpükde ana arı yumurladıktan sonra kutuyu terk etti ,birkaçında ise arılar bütün olarak köpüğü terk etti . Beslemeyi kekle yapmıştım. sebebini anlayamadım .

Kadir;
Ana arı çiftleştirme kutusu ve terk. Bu sorunun bir tek cevabı yoktur. Bir sürü seçenek şimdiye kadar tespit yaptık bir sürüde eksiğimiz vardır.
Öncelikle arıların terk edebilmeleri için ana arıları olmalı, ana arı yoksa işçiler kutuyu terk edemezler yalancıya kaçıp ölene kadar kutu gözünde arı olur.

Açlık ve kuraklık ilk sırada yer alır.

Ana arı çiftleştirme kutusunun havalandırması iyi olmalı.

Kutunun muslugu yani giriş çıkışı dar olmalı han kapısı gibi girilip çıkılmamamlı :D

Ana arı kutusundaki işçi arıları karıncalar rahatsız etmemeli.

Ana arı kutusunda yavrulu çıtalar bulunmalı.

Ana arı kutusu aç kalmamalı.

Ana arı kutusundaki anaları hazır olduklarında ruşet veya kovanlara almak gerekiyor, arı böcek ama aptal değil,önünün kış ve bu küçücük alan bana yetmez dediklerini yaşadığım terklerden anladım diye bilirim.

Terklerin en büyük nedenlerinden biriside diğer kovanların taciz ve yağmaları.

Ana arı kutularının mevcutlarının az olması terk nedenidir.

Gene ana arı kutusunun kalabalık olmayıp kutuya sığmaması terk nedenidir.

Ana arı kutuları bahar ve nektar varken arılıkta tutulabilir, nektar kesildiğinde ya arı kolonileri yada kutular ayrılmalı, ikisi bir arada çok sorun çıkartır.
Şimdilik aklıma bu kadar sorun olacak şeyler geldi, mutlaka atladığım şeyler vardır.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Ana arı çiftleştirme kutusunu neden terk eder ?
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2012, 11:23:02 »
Ali abi sarıca arılar kücük kolonilere sorun çıkartır.Güçsüz ana arı kutularının bir başka düşmanı ağ kurdu,zaman içinde kutuyu istila edip arıları terk ettirir.