Gönderen Konu: KARNİOL ARISININ KIŞLAMASI  (Okunma sayısı 26855 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
KARNİOL ARISININ KIŞLAMASI
« : 31 Aralık 2009, 22:25:24 »
Karniol arısının kışlama yetenegi.
"Kışlama yeteneği de çok iyidir. Kışa küçük bir populasyon ile girip az bal tüketerek daha ekonomik geçirmektedir. Örneğin aynı koşullarda İtalyan arısının 16-22 kg/koloni bal tüketerek kışladığı ortamda karniyol arısı 5-9 kg/koloni bal ile kışlayabilmektedir. Karniyol arısının en uygun kışlama sıcaklığı –5 ile +5C arasıdır. Çok çalışkan bir arı olup yağmacılık eğilimi oldukça azdır."
Yukardaki alıntı aşagıdaki linten alınmıştır.

www.samsuntarim.gov.tr/teknikbilgiler/liftletler/ari/karniyol.pdf

Makalede Kışı çok düşük nufusla geçiriyor yazsada günümüzdeki metotlarla kışı çok güçlü geçirebilmektedir.
Karniol arısının kışlamasını burada incelenecektir.

« Son Düzenleme: 01 Ocak 2010, 17:30:14 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Mehmet TÜRKOĞLU

• Acemi Üye
  • *
Ynt: KARNİOL ARISININ KIŞLAMASI
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2010, 01:17:35 »
Karniol arısının kışlama yetenegi.
"Kışlama yeteneği de çok iyidir. Kışa küçük bir populasyon ile girip az bal tüketerek daha ekonomik geçirmektedir. Örneğin aynı koşullarda İtalyan arısının 16-22 kg/koloni bal tüketerek kışladığı ortamda karniyol arısı 5-9 kg/koloni bal ile kışlayabilmektedir. Karniyol arısının en uygun kışlama sıcaklığı –5 ile +50C arasıdır. Çok çalışkan bir arı olup yağmacılık eğilimi oldukça azdır."
Yukardaki alıntı aşagıdaki linten alınmıştır.

www.samsuntarim.gov.tr/teknikbilgiler/liftletler/ari/karniyol.pdf

Makalede Kışı çok düşük nufusla geçiriyor yazsada günümüzdeki metotlarla kışı çok güçlü geçirebilmektedir.
Karniol arısının kışlamasını burada incelenecektir.

Selamünaleyküm. sayın yöneticilerin dikkatini çekmemeiş sanırım.burada yazan birşey kafa karıştırıyor.(en uygun kışlama sıcaklığı –5 ile +50C arasıdır.) denilmiş. hem kışlama hem + 50 nasıl oluyor. +50 de kışlayan arı mı olur yazlayanmı. Birbakarsanız sanırım iyi olur bu bilgiyi okuyan kardeşlerimiz yalnış bilgilenmzler.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2010, 10:56:40 »
Mehmet Bey makalenin orijinalinde Üniversite bu şekil yazmış. Benim anladığım ise en ideal kışlamayı -5 derecede yapıp +50 dereceye kadar olan yerlerde yaşayabilir, yani yazlama. Alıntıya zaten müdahale ettik mi alıntılıktan çıkar.
Bu makale çoktan beri duruyordu, şimdi tıklıyorum açılmıyor. Fakat gene orijinaline hiç dokunmadan kopyalayıp bir başka yerde yayınlamıştım, oradan tamamına bakarsınız. Zaten konu olarak çok geniş içerikli olduğu içindir ki makaleyi bir kaç parçaya bölerek inceleyeceğiz.
Makalenin orijinali burada var, sadece dikkat çekmek için bazı yerlerinde renk değişikliği yapıldı, bir başka olay ise bu araştırmalar 1978 li yıllarda yapılıp hasıraltı edilmesi. Uyarınız için teşekkürler.

http://karniyol.blogspot.com/2009/12/karniol-arisi-ve-bazi-istatistikler.html
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2010, 17:34:35 »
Ben yazının orjinaline baktım orada 50 rakamının sıfırı fazla sebepde derece santigradın kısaltılmışından kaynaklanmış Ali beyin aktarımı sırasında şu anda düzelttim. Arkadaşın dikkatine teşekkür ederiz.

Mehmet TÜRKOĞLU

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2010, 19:21:05 »
Mehmet Bey makalenin orijinalinde Üniversite bu şekil yazmış. Benim anladığım ise en ideal kışlamayı -5 derecede yapıp +50 dereceye kadar olan yerlerde yaşayabilir, yani yazlama. Alıntıya zaten müdahale ettik mi alıntılıktan çıkar.
Bu makale çoktan beri duruyordu, şimdi tıklıyorum açılmıyor. Fakat gene orijinaline hiç dokunmadan kopyalayıp bir başka yerde yayınlamıştım, oradan tamamına bakarsınız. Zaten konu olarak çok geniş içerikli olduğu içindir ki makaleyi bir kaç parçaya bölerek inceleyeceğiz.
Makalenin orijinali burada var, sadece dikkat çekmek için bazı yerlerinde renk değişikliği yapıldı, bir başka olay ise bu araştırmalar 1978 li yıllarda yapılıp hasıraltı edilmesi. Uyarınız için teşekkürler.

http://karniyol.blogspot.com/2009/12/karniol-arisi-ve-bazi-istatistikler.html

Selamünaleyküm. Ben uzun yıllar karniolla çalışan birisi olarak tüm karniol yayınları okuamaya çalıştım internette buldugum kadarıyla. bahsettiğiniz makaleyide defalarca okudum. adresini atayım orjinalinin.
http://www.alata.gov.tr/turkce/yayinlar/alatarim/assets/AlatarimHaziran2005.pdf#page=51
Sayın arıbakanının yazdığı birşey hakkında soru sormam gerkiyor. 1978 den beri yapılan ve hasırlatı edilen araştırmalar dediğiniz konu bu makale mi? Eğer öyle ise br yanlışlık var. bu makale tarihi 2005 yılı. sadece makale için yapılan alıntılar içinde 1978 yılına ait makale var. o yıllarda hasıraltı edilmedi hiçbir şey ama artık edilir gibi duruyor.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #5 : 01 Ocak 2010, 21:04:50 »
Karniyol Arısı’nın (Apis mellifera carnica Pollm 1978) Türkiye Arıcılığı İçin
Önemi
Cahit ÖZTÜRK1                                                             Ali KORKMAZ2
1Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Erdemli-MERSİN
2Tarım İl Müdürlüğü, Çiftçi Eğitimi ve Yayım Şube Müdürlüğü, SAMSUN

Mehmet bey dikkatli bakarsanız sorularınızın cevapları yazıda var zaten..
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2010, 21:11:29 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

semihsağır

• Acemi Üye
  • *
  • bilecikten selamlar
    • www.marmaraaricilik.com
« Yanıtla #6 : 02 Ocak 2010, 00:31:33 »
bu konuyu yakından takıp edıyorum.bızım yoremızde bır anadolu  ırkı turkusu tutturudu gıdıyor.her muhabbette soylenen aman haa kendı bolgenızın arısını kullanın daha verımlı olur denılıyor...ben bal degılde arı uretımıne onem veren ve arı satışı yapan  bırısı olarak benı bıldıgım kadarı ıle karnıyor cınsı arı ile hiç çalışmadım.her yıl en az 10 adet kafkas arsı getıttırıyordum.bırlıkler aracılığı ıle artvın macahel..bu sene sızın vasıtanız ile en az 10 kovan karniyol denemek ıstıyorum.nerden veya nasıl olur bılmıyorum ama hakıkı karnıyol ana almam gerekıyor.vaktı zamanı gelınce artık karnıyol bankacısınamı baş vururuz.karnıyol arılarla calısan arkadasmı buluruz.bır caresıne bakacaz

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #7 : 02 Ocak 2010, 17:59:16 »
Semih bey Ben kendim Karniyol arısı ile çalıştığımdan onların davranışlarını
iyi takip etme imkanım oluyor,sakinliği ve nektar bulma yetenekleri çok güzel
birde arılar yeni ortama çabuk alışan arılar,daha bir sürü özelliği var tabiki,türkiyede ne
yazıkki arılığında bir koloni karniyol olanda yorum yapıyor bu tamamen o arı cinsine negatif bakış
açısından kaynaklanıyor,karniyolların kuvvetli kolonileri iki katlı kovanlarda kışlarken
7 çıta arasını kaplıyor ve iki kata dağılıyor,erken kışta 3/2 alt katta 3/1 üst katta kışlıyorlar
ve erken baharda ilk kontrol ettiğimiz koloniler bunlar oluyor.

Kışlama ortamı çok önemli bu konuları daha sonra derin paylaşacağız.
Bazı kişilerin referanzlarına katkıda bulunmuş oluruz,kopya etmek serbesttir.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2010, 19:08:53 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Mehmet TÜRKOĞLU

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2010, 19:03:17 »
Karniolla uzun yıllardır süren merakım dolayısı ile nerdeyse tüm bilimsel yazıları okdum.yabancı olanların birçoğunu oğluma çevirterek ezberledim denebilir.ülkemizdede bu konuda çalışma yapan bilim adamlarından ve kuruluşlarından bilgiler aldım ve almaya devam ediyorum.bilmiyorum ne kadar bilgi mevcut insanlarda ama karniyol çalışmları ülkemizde sürüyor uzun yıllardır birçok konuda. Sayın bakanımın 1978 yılından beri hasıraltı dediği konu sanırım bu yazının başında yazan Apis mellifera carnica Pollm 1978 dolayısı ile demiştim. Sayın doktorum ise Mehmet bey dikkatli bakarsanız sorularınızın cevapları yazıda var zaten.. demişti. Bu makalenin 1978 olması mümkün değil çünki içinde verilen alıntılarda 2003 yılları var. 1978 nedir denirse. Benim bildiğime göre bu arının dünyada tanıtıldığı yıl olabilir. Zaten ya Pollm 1879 yada Pollm 1978 diye geçiyorr. Bu da sanırım 2 kez tanıtıldığını gösterebilir. ama 1978den beri hasıraltı edilen birşey yok gibi bence.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #9 : 03 Ocak 2010, 19:50:49 »
Mehmet bey haklısınız bu makalenın 1978 de yazılmış olması mümkün değil. Hakikaten 2005 de yazılmış. Makalenin üstündeki 1978 rakamı da hiç önemli değil. Aslında önemli olan sizin gibi karnıol hakkında engin bilgiye sahip arkadaşlarımızın bu bilgilerinden bizi mahrum bırakmamaları. Hadi bakalım sıra sizde şu karniol neymiş, naparmış siz anlatın.

Enver

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Ocak 2010, 11:47:51 »
Abi, bence Karniolların en önemli özelliklerinden biri de çok iyi bal toplama yeteneğine sahip olmaları. Sonbahar bakımında aynı keki karniol a verdim nerdeyse diğer kovanın bitirdiği günün yarısında bitirdiler. Sanki nektara aç kalmışcasına taşıyorlar. Yamyam bunlar ;D
TEVEKKÜL, KANAAT ve İKTİSAD öyle bir hazine ve servettir ki, hiçbir şeyle değişilmez.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #11 : 08 Ocak 2010, 20:13:40 »
Karniolla uzun yıllardır süren merakım dolayısı ile nerdeyse tüm bilimsel yazıları okdum.yabancı olanların birçoğunu oğluma çevirterek ezberledim denebilir.

Mehmet bey; Karniol ile ilgili bir çok yabancı makaleyi oğlunuza çevirtip ezberlediğinizi söylüyorsunuz...

Okuduğunuz o çevirilerin bir kaç tanesini burada bizim ile paylaşırmısınız?

Sayenizde foruma büyük katkı olur, hem bizde bimediklerimizi öğrenmiş oluruz!

http://alisekerli.blogspot.com/

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #12 : 08 Ocak 2010, 21:15:02 »
Sayın Mehmet Turkoğlunun amacı anlasılan bağcıyı döğmek üzümle işi yok:)6 gündür buraya yazmıyo....

semihsağır

• Acemi Üye
  • *
  • bilecikten selamlar
    • www.marmaraaricilik.com
« Yanıtla #13 : 08 Ocak 2010, 23:37:03 »
ırklar konusundakı derın bılgı bırıkımı olmayan bırı olarak yukarıda yazılanlar.ve paslaşmalar dıkat cekiçi buluyorum....
gecmiş yıllara ve kıtaplardakı karnıyoll ırkı ozellıklerı ve yaşam bıcımıyle ılgılı bılgılerın dısında daha bılmedıgımız gızlı bılgıler varsa lutfen bunları acıklamayın.acıklamayın.
bır karnıyol meraklısı olarak bu bıze ağır gelır galıba....benım merakımın sebeblerınden bırıde kıslama ıle ılgılı bu konuları işlersek nasıl olur

ALİ OSMAN ÇALIK

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2010, 18:39:45 »
Arkadaşlar bu karniol arısı anlatılandanda kaliteli bir cins bu arıyı şimdilerde kenara itilmişlikten kurtarılmaya başlandı  tema kafkası şöhretlendirdi bu arı garip kaldı   kötülendi mesela arı çok ogul verirmiş sen kovanı yönetemesen tabi verir ben yıllarca kullanıyorum benimkiler vermiyor avuc içi gibi sepete veya bakımsız kovanda sıkışırsa tabiki verecek , hele arı balı görsün nektarı bir haftada hem petek kapartıyor hemde katı dolduruyor, prapolis pisligi yok temiz çalışır , tam yaz döneminde bal zamanı gelişşimini tamamlıyor yani - + 0nsekiz çerceve oluyor ,  varraova karşı dayanıklı bizzat kendisi bile  mücadele ediyor ama arıcılar zamansız mücadele ile arıya zarar verdiriyor arıyı aç koymayın çevreye tarım ilaçı atılmasın ne maske ister ne sokar nede ellerinin üstüne yürüyerek  seni sıkmaz  arı gibi arı  dost arı yani ;)
Bence çalışılacak  arı bu arı gerisi boş  felsefe  :D
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2010, 18:46:27 Gönderen: ALİ OSMAN ÇALIK »