Gönderen Konu: Arıcılıkta koloni veya kovan yönetimi, genel.  (Okunma sayısı 59949 defa)

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Arıcılıkta koloni veya kovan yönetimi, genel.
« Yanıtla #15 : 26 Nisan 2011, 10:13:35 »
abi bu süper bir şey sağolasın ama alt katın tamamınımı boş ve kabartılmış çitayla dolduracağız.yoksa 2-3 önce 2-3 çıta sonramı ? teşekkürler

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #16 : 26 Nisan 2011, 10:39:50 »
abi bu süper bir şey sağolasın ama alt katın tamamınımı boş ve kabartılmış çitayla dolduracağız.yoksa 2-3 önce 2-3 çıta sonramı ? teşekkürler

Nezih'ciğim, sen kafana göre takıl yukardan aşagı petek ördüklerinde ne yapmak gerektiğini daha iyi anlarsın. Defalarca yazıyorum alt kat petekle doldurulacak ham veya örülmüş diye, aynı soruyu gene soruyorsun. sen kafana göre takıl.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #17 : 26 Nisan 2011, 13:30:03 »
SLM...

Bakanım sağolasın.Güzel ve akılcı bir koloni yönetim tarzı.Özellikle de bizim gibi vakti dar olanlar için.

Yalnız bir sorum olacak.10 çıtalı bir koloniyi baz alır isek  ; Bu arı Mayıs ayında kaç çıta da yavruya çalışmasını bekliyor olacağız.Alt kata yavru atmayacak ise nektar dönemine de 40-50 gün süre olduğunu düşünecek olur isek ,kolonimiz bu durumdan ne fayda sağlayacak.

Sabır eyleceksin,sebat göstereceksin ,benim ahmedime de,nezihime de cevap vermeye devam edeceksin .Edeceksin ki ,büyüdükce ,büyüyeceksin.

Büyük adam olmak kolay değil.

SLM ve Muhabbetle...
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2011, 13:47:20 Gönderen: YUSUF ŞİMŞAK »
:)

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 26 Nisan 2011, 15:02:44 »
Bakanım teşekkürler, yakında bu gidişle size Başbakan ünvanı da yakışacaktır eminim; çünkü size ulaşmak
 mümkün olmadığı için, telefonları hep meşgul almak gibi marifetler sonucu niçin terfi etmeyesinizki,
Biz ulaşamadığımız insanları hep büyük görmüşüzdür, Ahmet bey'e de, Nezihi bey'e de ve başkalarına da cevap vereceksinki yakında Başbakan olasın,

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #19 : 26 Nisan 2011, 18:25:48 »
Bizimki tükenmiş anlaşılan. Hemen devreye girmek lazım :)
Şimdi yıllardır arıcılık yapıyoruz. Arılarımızı hep gözlemledik. Arılar hep yukardan aşağıya doğru çalışıyorlar. Örneğin sepet kovanı olanlar daha iiyi bilirlerki dalaklar aşağıya yani zemine dayanır ve sepet sıkışıp oğul verir. Hatta sepetlerin dalakları alttan traşlanırki bu olay geciksin veya arıcılar bal alsınlar. Ama sepet kovanlar az bal verir niye; arı dalakın altına az bal koyar asıl balı üste koyar. Balı en yukarı koyar amacı düşmanlarından stoklarını korumakdır. Burda amaç yaşamın sürmesi için en önemli malzeme olan balın korunabilmesidir. Bir başka gözlemimizde bazen arıların üst kısma verdiğimiz ballıklara çıkmamaları durumudurki işte buda arının yukardan aşağıya doğru çalışması sonucu meydana gelmektedir. Eğer arı kuluçkalıkdaki çerçeveye bal kemeri başlamış ise yukarıya verilen ballıka çıkmamaktadır. Bu konu geçenlerde Mehmet Yüksel arkadaşımızın blogunda işlenmiş idi. Benim geçen sene sepet kovanımın altına bir ballık koydum ve içinede 10 adet ham petek doldurdum. Araya ana ızgarası koyup sepetide üzerine yerleştirdim. Sezon sonu yani ağustos sonu sepeti kaldırdığımda alttaki peteklerin hepsi kabartılmış idi ama dirhem bal yoktu. Düşündüm niye böyle oldu diye işte arı yukarıya bal koymuş idi bu peteklerede yavru atılacakdı ama ana arı aşağıya inemedi ve yavru atamadı. Bu sepet kışı çıkaramadı niye üst kat balla bloe olmuştu ve kış arıları oluşamamıştı ana yumurta atacak yer bulamamıştı. Şimdi gözlemlerimizi Mehmet Yüksel arkadaşımız gibi arkadaşlarımızın paylaşımlarını üst üste koyar isek arımız 7-8 hatta 9 çıta olunca (ben okadarda beklemedim) alt kısma ister hepsi ham petek ister kabarmış petek istersenizde karışık olarak petekleri dizin ve arıyıda üstüne koyun. Arı iki katlı sistemde çalışmaya ve aşağıya doğru gelişmeye başlayacak değilmi. Alta koyduğunuz petekler kabarmaya ve ana yumurta atmaya başladı diyelim en alta bir kat daha koyun içinide petekler ile doldurun arıyıda bunun üzerin koyun. Oldumu üç katlı bu işlem yapılırken ana anyı tutun ikinci kata atın ve üstüne ızgara koyun üçüncü kata çıkamasın dolayısıyla üçüncü kat balla dolsun.  Herkese kolay gelsin. Sağımda balı parmaklarken bir parmakda benim yerime yiyin başka bir şey istemem. ;D

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #20 : 26 Nisan 2011, 20:43:33 »
Turan 15;
Bana sitemler ederek hiç bir şey yapamazsın.
Cumartesi günü bizim anamıza ağlamış ikide bir telefon çalıyor. Ben telefonlara bakamıyorum.
Cumartesi sabah koloni hazırlamaya başlamışım, 15 gün boyunbca bir gün hava açmadı, mecburen gidecegimiz gün hava güzeldi, koloni aktarmaları, koloni bölmeleri, kovanların çakımı ve  akşama yükleme yaptık, Beykoza gidip oradan arıları aldık, tekrar yola çıkıldı, gece 2:30 da arıları indirmeye başlamışız gece ısı 3 dereceye düşmüş, bizim işimiz sabaha karşı bitti ve ertesi güne arıların bakımı filanderken,  akşam az bir kestirmeyle yola çıkıp Gebze'ye gelmişim.

Ben o gün sadece bir çay molasında tanımadığım 3-4 kişilerden gelen telefonlara baktım. Telefonumda kayıtlı kişilere ancak cevap verebildim. Günlük 50 civarında telefon görüşmesi yapıyorum. Blogumda telefon numaram vardı onu kaldırdım, bu seferde birlikleri arayıp oradan telefonlarıma ulaşılıyor, bu esnada ben çalışan biriyim, müdürün yanında oluyorsun, hiç olmadık yerde telefonlar çalıp duruyor. Onlara çözüm buldum sessize alıyorum, istediği kadar çalabilir. Kayıtlı olanları ben arıyorum. Kayıtlı olmayanların kim oldugu belli degil. Sizden ayrıca ünvan falan isteyende olmadı.
Herkes olaylara kendi penceresinden bakıyor, buda tabiki bazılarına göre çok normal.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2011, 23:58:06 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #21 : 26 Nisan 2011, 20:57:18 »
Muhteşem abi bu işe en çok Mehmet Yüksel şaşırdı :)
Yav ben sizin gibi kat vermiyorumki diyor.
Aslında biz Mehmet yükselin konuşmalarından manalar çıkarttık.
Mehmet söylemlerinde koloni bal kemeri yapmaya başladıgında bu kemer genişlerse kata arı çıkmaz diyordu.
Arı kata çıkmıyorsa biz arıyı kata indiririz ve kata çıkmış olur, tabiki kata inerek ;D
Ülkemizde geciktirilen kat atmalar sebebiyle arı kata çıkmakta zorlanıyor, diyelimki kata çıktı üstteki çıtayla alt çıta arasında bir bariyer var bu bariyer nedir bal kemeri. Anaarı bu bariyeri geçmiyor.
Aslında biz arının davranışına göre çözüm seçiyoruz. Senin dediğin gibi iki kat doldugunda alta bir kat daha gir, anaarıyıda at aşagıya üstünede koy ızgarayı, bu sefer kulukalık mecburen en alt kat olacak, yukardaki yavru çıkan yerlere bal dolacak. Bir sürü koloni yönetme seçenegimiz oldu.
Bu sistem önceki yazılarda söyledim, çalışanlara ilaç bir çözümdür. ben kaç dalda oynuyorum işlerin altından kalkmak çok zor ve arıcılıkta zaman çok önemli.

Ali Türk

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #22 : 27 Nisan 2011, 08:46:50 »
Muhteşem abi,

Bu yöntemde; koyduğumuz ham peteklerde arı tarfından kesilmeler oluyor mu?

Tabi burada bir başka konu da çıkıyor arı neden ham peteği keser?

Yöntem çok mantıklı ve bence harika bir yöntem. Nasipse uygulamayı düşünüyorum. Alt kata ful ham petek koymayı düşünüyorum.
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #23 : 27 Nisan 2011, 10:43:20 »
SLM...

Bakanım sağolasın.Güzel ve akılcı bir koloni yönetim tarzı.Özellikle de bizim gibi vakti dar olanlar için.

Yalnız bir sorum olacak.10 çıtalı bir koloniyi baz alır isek  ; Bu arı Mayıs ayında kaç çıta da yavruya çalışmasını bekliyor olacağız.Alt kata yavru atmayacak ise nektar dönemine de 40-50 gün süre olduğunu düşünecek olur isek ,kolonimiz bu durumdan ne fayda sağlayacak.

Sabır eyleceksin,sebat göstereceksin ,benim ahmedime de,nezihime de cevap vermeye devam edeceksin .Edeceksin ki ,büyüdükce ,büyüyeceksin.

Büyük adam olmak kolay değil.

SLM ve Muhabbetle...

Yusuf, Slm.
Sormuş oldugun sorunun cevabını arıcı kendisi verecek. 
Ben gezginci arıcılık yapıyorum ve arılarım hiç yavru kesmesin diyorum, dolayısı ile arılarımı bloke ettirmemem gerekiyor.

Diyelimki senin soruyu yanlış anlamadıysam, bal dönemimde az yavru istenirse, anaarı bir kuluçkalığa mahkum edilmeli. Arıcılarımızın bir başka eksiği ise anaarı ızgarası kullanmasını bilmiyor. Bu anaarı ızgarası kullanımıda koloni yönetiminde vaz geçilmezlerden biri olmalı. Yani arıcı istediğinde anaarıyı 10 çıtalık kuluçkalıkta tutmalı, gerekirse 20 çıtalık bölümde tutmalı.

Anaarı ızgarasını kullanamayan arıcılar, anaarıyı bir kaç çıtaya hapsetme peşine düşüyorlar, zaten kullanılan arı yavru özürlü az bir yavru yapıyor onuda engellemeye çalışıyorlşar.
Defalarca yazılıp çizildi, arıcılıkta verim yüksek mevcutlu kolonilerde olur. 80 Bin nufus bahsedilirken hiç bir zaman ırk gündeme gelmemiştir. Bir sefer geriye giden arıyı toparlamak sezonu yemekle oluyor.

Çift kuluçkaslık oldugunda arı her iki katada yavru atar ve klasik siteme göre çok geç bloke olur.
Arıyı kata aldık alt katı çıtayla doldurduk, arı yukardan aşagıya inemek zorunda, yukarıdada yavru var o alanıda terk edemeyecek, burada bir açvuç arıyı bahsetmiyoruz, gücü yerinde arılardan basediliyor, 10 çıtayı dolduramayan arı zaten alt kata inip çalışma yapamaz, sadece oradan gelip geçer. Alta inen arı ise yavru alanı genişlemiş olup yavru alanı karpuz olarak düşünüldüğünde tek kata göre blokesi gecikir, kata çıkamayan arıyıda çitf kuluçkalıkta rahatça çalıştırmış oluruz.

Sorular mantıklı olursa ve hadiseyi biliyorsak kesinlikle cevap verilir.
Katı doldur diyorum, daha bunun açılımı ne olsunki. Katı doldur dediğimizde 1,2,3  çıta koymakla katı dolduran varmı? :D

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #24 : 27 Nisan 2011, 11:23:36 »
M.Doğan kardeşim ben yaklaşık 2000 yılından beri arıyla ilgileniyorum. 2007 yılından beri yani sanal alemle tanışdıkdan sonra daha bir bilimsel, gözlemleyici ve araştırmacı olarak yapıyorum bu işi. Sanal alemdeki film ve resimli paylaşımlardan çok faydalandım. Hep internette gördüm arıların ham peteği kestiğini. Ben hiç yaşamadım. Neden olur konusunda en akla uygun alanı ham petek zannedilerek alınan parafinler olduğudur madurlar ;) burda söyleyebileceğim tek şey güvenilir firmalardan ham petek alınmasının çok önemli olduğudur. Erken verilen ham peteğin arılar tarafından kesildiği söylenmekde; benim gözlemlerime göre bu doğru değil, neden derseniz bir kış boyu koloni içinde unuttuğum ham petekler oldu ve kesilmedi.Geçen sene sepetin altındaki ham peteklerde de hiç kesilme olmadı. Sepet dediğimiz koloni 3-4 çıta arıdan ibarettir. Bunlara 10 tane ham peteğin birden verilmesi fazla gelmediyse merak etme hiç bir koloniye fazla gelmez.
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2011, 11:25:30 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 27 Nisan 2011, 15:20:36 »
Geçen sene sepetin altındaki ham peteklerde de hiç kesilme olmadı. Sepet dediğimiz koloni 3-4 çıta arıdan ibarettir. Bunlara 10 tane ham peteğin birden verilmesi fazla gelmediyse merak etme hiç bir koloniye fazla gelmez.

Syn Muhteşem bey sepetle petek ne alaka?
Sizin sepet ilavelimi çalişıyor?
Konu koloni yönetimi,siz sepetten bahsediyorsunuz.
Biraz açmanızı istesem?

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 28 Nisan 2011, 20:48:03 »
Geçen sene sepetin altındaki ham peteklerde de hiç kesilme olmadı. Sepet dediğimiz koloni 3-4 çıta arıdan ibarettir. Bunlara 10 tane ham peteğin birden verilmesi fazla gelmediyse merak etme hiç bir koloniye fazla gelmez.

Syn Muhteşem bey sepetle petek ne alaka?
Sizin sepet ilavelimi çalişıyor?
Konu koloni yönetimi,siz sepetten bahsediyorsunuz.
Biraz açmanızı istesem?

Oku oku.

Ama baştan beri oku konuyu.

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 28 Nisan 2011, 21:13:51 »
Bu katı aşağıya atma taktiğinde şu problemler olmazmı ?

Kuluçkalıktaki peteklerde çeşitli varroa ilaçlaması sonucunda kalıntılar  oluşabilir bu petekler direk ballık olarak kullanılınca sakıncalı olmazmı.?

Kuluçkalıkta kış çıkışından beri yoğun teşvik beslemesi yapılıyor.Bu şuruplama yavru üretiminde tüketilsede bir kısmı stok olabilir.Bu stoklar ballığa alınınca bal süzme işleminde bala karışmazmı ?

Avrupa arıcılarından duymuştum.Biz burada kuluçkalıkta kullandığımız petekleri kesinlikle ballığa çıkarmayız.Hatta bal dolacak peteklere körükle duman bile vermeyiz.Peteklerde bir kalıntı söz konusu olmasın diye.

Biz bu uygulamayı yapmıyoruz.Ama yapılması gerekirmi gerçekten ?

Katı aşağıya attık,yukarda 10 petek vede aşağıda görülmeyen boş bir 10 petek daha.aşağıda neler oluyor nasıl göreceğiz.Katı kaldırıp bakacak kadar zamanımız yok her daim…

Katı aşağı atma uygulamasının en önemli avantajı bence,kuluçkalıktaki bir türlü ıskartaya çıkarılamayan petekleri bu sayede bal süzümünden sonra eleyebiliriz.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #28 : 28 Nisan 2011, 21:35:57 »
Yusuf;
O zaman bu işlere girişmeyeceksin, hepsi bu kadar basit.

Birde diğer yöntemlerde, peteklerde hiç kalıntı filan kalmıyor dimi :D

Yogun besleme ben mesela yapmıyorum, onu kıştan beri arı besleyipte hiç bir şey paylaşmayanlara sor, hem keki hem şurubu hiç kesmeyip bunuda kimseye fark ettirmeyenleri ben biliyorum.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2011, 21:40:00 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #29 : 28 Nisan 2011, 22:27:08 »
Yusuf kardeşim belliki iyi hazırlanmışın. Yada hazırlamışlarmı desem ;D
Ben derimki
"Oku oku.

Ama baştan beri oku konuyu."

Ben neyin nasıl ve ne şekilde okunacağını çok iyi bilirim ve sıfır hata ile çalışması gereken bir meslek mensubu olmam nedeniylede bir şeyi defalarca okurum ;) hem bu nedenle hemde yaşının daha küçük olması neddeniyle sen bunu duvarına as sana defalarca  lazım olacakdır :)

"Kuluçkalıktaki peteklerde çeşitli varroa ilaçlaması sonucunda kalıntılar  oluşabilir bu petekler direk ballık olarak kullanılınca sakıncalı olmazmı.?

Kuluçkalıkta kış çıkışından beri yoğun teşvik beslemesi yapılıyor.Bu şuruplama yavru üretiminde tüketilsede bir kısmı stok olabilir.Bu stoklar ballığa alınınca bal süzme işleminde bala karışmazmı ?"
aslında keşke her sene ördürdüğümüz yeni petekler ile bal alsak en doğrusu bu...Ama bu metot ile bir kış geçiren petekler bal olarak alınıyor. Şimdi soruyorum sana kimin resimlerinde elinde  bir yıllık petekli çerçeve gördünde bu konu aklına takıldı. Sen çıta imal edip satan adamsın yakınlarındaki abilerin en son kaç tane çıta aldılar. Bu teknikle çalışıldığında en fazla bir yıllık petekleri balda süzüyoruz kömürleşmiş simsiyah petekleri değil. :D Varroa ilacı konusuna gelince organik asitleri kullanıyoruz bunların da sonbahar ve kış uygulamalarında hiç sorun olmayacağını değişik kaynaklardan okuyorum. Besleme konusuna gelince ben haftada bir arılığıma giden biriyim ve bu sene kış şartları uzun sürünce iki yada üç kere şerbetledim. Ne yapsaydım senin gibi bütün arılarımı söndürüp ustamıda yanıma alıp arımı satın alsaydım :)

"Avrupa arıcılarından duymuştum.Biz burada kuluçkalıkta kullandığımız petekleri kesinlikle ballığa çıkarmayız.Hatta bal dolacak peteklere körükle duman bile vermeyiz.Peteklerde bir kalıntı söz konusu olmasın diye.

Biz bu uygulamayı yapmıyoruz.Ama yapılması gerekirmi gerçekten ?" şimdi kafayı çalıştırırsak bu sistemde kuluçkalıkdaki peteği balda kullanmamak mümkün tabi ama dediğim gibi çalıştırmak lazım :D bizim ülkemizdeki arılar izin verse uzman arıcılarımız ;) astronotlukdan çıkabilseler karniol gibi bir uysal arıyla çalışabilmeyi anlayabilseler bal dolacak peteklere duman vermeyebiliriz. Ama nerde o kafa bizimklerde:)ama sana şu kadarını söyliyim ben bal dolacak peteklere en az duman verenlerdenim ispatıda filmlerim. Kendine güvenen çıkar yaptıklarını filme alır ve paylaşır ;)

"Katı aşağıya attık,yukarda 10 petek vede aşağıda görülmeyen boş bir 10 petek daha.aşağıda neler oluyor nasıl göreceğiz.Katı kaldırıp bakacak kadar zamanımız yok her daim…" valla buna cevap olarakda sana filmlerimi izle diyeceğim. sadece benimkileri değil Ali ninkileri Mehmet Yükselinkileride izle derim. Jasminin filmlerinide izle derim. ;D

Kendine iyi bak.. Sende izle....izle...izle...
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2011, 22:34:30 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »