Gönderen Konu: Arıcılıkta koloni veya kovan yönetimi, genel.  (Okunma sayısı 59694 defa)

yusuf

• Ziyaretçi
Ynt: Arıcılıkta koloni veya kovan yönetimi, genel.
« Yanıtla #30 : 28 Nisan 2011, 23:04:57 »
Sizde bir sorun var ya açıkça yazamıyorsunuz ve her yazılanı üzerinize alınıyorsunuz nedense.

Oku baştan beri oku .

Bunu neden üzerine aldın ki.?

Kadir Sakalak adlı üyeye yazdım ben onu.Sepetle konunun alakası nedir diye sormuş.Konunun bir kısmında yazıyor sizin sepeti normal bir kovana kat olarak koymanız.Konuyla ilgisini baştan beri okurda o kısma denk gelir diye.

Siz üzerinize almışsınız sebepsizce ....

Bu konuyu ilk defa bu gece okudum hiç bir hazırlık yapmadan aklıma ilk gelenleri yazdım.Kimseden destek almadan.

Zan larla hareket edip yazılar yazıyorsunuz çivilercesine.Hemde hiç alakası olmayan kişilere yersizce.

Kimmiş benim ustam ?

Arılarımın söndüğünü nerden çıkardın bu yıl hiç koloni kaybım olmadığını yazmıştım (forumun) bir konusunda.Demek okumuyorsun..........

Bırakın alınganlığı işinize bakın.

Kimse kendini ağırdan satmasın,biz biliriz herkesin indirimli günlerini....

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #31 : 29 Nisan 2011, 09:30:48 »
Sizde bir sorun var ya açıkca yazamıyorsunuz ve her yazılanı üzerinize alınıyorsunuz nedense demişin de evet bende bir sorun var. Buyur açıkca yazıyorum;
İnsanlar hayatın her alanında farklı düşünebilirler. Farklı düşünenler kendilerine uygun gruplar içinde çeşitli aktivasyonlar gösterebilirler. Bizim sanal arıcılık aleminde de bu şekilde ama tatlı ama tatsız atışmaların yaşandığı  gruplaşmalar da bulunmaktadır. Şimdi ben bir grup içindeyim ve kendime yakıştırdığım düzeyde paylaşımlarımı sürdürüyorum. Bu paylaşımlar sırasında da ufak tefek atışmaların içinede giriyorum. Bunların düzeyi benim tarafımda elimden geldiğince hakaret içermeyen, insanları aşağılamayan şekilde cereyan etmektedir. Bu atışmaların sende farkındasın. Nerden çıkarıyorsun bunu deme zira şu sözler;Eskiden öylesine okurdum bu faili meçhul atışmaları önemsiz konu diye...Meğer ne kadar önemliymiş bu atışmalar. Zan altında kalınca...Çok sık kulaklarım çınlar oldu bu son bir kaç haftadır.... sana ait. Yalnız senle aramızdaki en önemli fark ben kendime uygun grubu bulmuş orada devam ediyorum. Her yerde her grubun içinde olmaya çalışmıyorum. Yani aynı anda hem GS li hem FB li olmaya çalışmıyorum. Gruplaşmanın içine girmeyenler yokmu tabiki var onlar atışmaların içinede girmiyorlar sadece izleyici ve paylaşımcı olarak devam ediyorlar onlara söylenecek bir şey yok. Bu onların tarzı. Ama hem gruplaşmanın içinde olmayacaksın hem atışmalara katılacaksın sonra...orda bana bunu dediler burda da bunu dediler diyeceksin ondan sonrada niye alındın olacak..kusura bakma kardeşim ben uyguladığım ve doğru olduğunu savunduğum konularda dolaylıda olsa benim yazdıklarımdan alıntı yaptığın zaman sana bu tarz cevap veririm.
Kimse kendini ağırdan satmasın,biz biliriz herkesin indirimli günlerini.... demişinde  merak etme kim kaç kilo, kim ticaret yapıyor hatta kim indirimli günler düzenliyor bunu herkes biliyor.

« Son Düzenleme: 29 Nisan 2011, 14:35:27 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #32 : 29 Nisan 2011, 14:36:06 »
Yusuf;
 Yazıyı okuyup aklıma gelenleri yazdım diyorsun.

Yoğun beslemeden bahsediyorsun, arı beslemeyenlerin kolonileri son 10-15 gün içinde açlıktan öldü.

Şimdi Avrupa’daki arıcının duman sıkmasıyla, bizim koloniye bir kat daha fazla vermemizin ne alakası vardı. Peteklerdeki kalıntılar konusunda bırak dumanı hala naftalin verenler var, hem de bölge olarak. Bunun zararlı ve yasak olduğunu söylediğinizde, başka türlü ağ kurduyla başa çıkamıyoruz diyorlar. Bizim söylediğimiz yöntemde arıya verilen bir kat petek arıların bakımına sunulmuş ve ağ kurdu da burada üreyemez.

Katı aşağıya verdiğimizde katı kaldırmadan bile yukardan birkaç çıta çekildiğinde, arıcı aşağıdaki durumu az çok zaten anlayacaktır.
Katı her daim indir kaldır zaten yapmıyoruz, katı indirip kaldırmak çıta çekmekten daha kolay bir işlem, tabi bana göre.

Kararmış petekler, yavru yoksa ve arıcı bu peteği değişeceğim diyorsa bunun balını arıya yedirip, mutlaka bu peteği eritmeye gönderir. Yavru olduğunda çıta elinde patlıyor ha bu gün ha yarın derken çıta senle sezonu kapatıyor.

Nasrettin hocanın, eşegi çalınmış.
Tabi kadıya durumu iletiyor.
Kadı efendide eşeği gece kontrol ettin mi? kapıyı kilitlendin mi? bir sürü soru soruyor.
Hoca bakıyor hırsızdan bahseden yok.
Diyor ki kadı efendi bu hırsızın hiç mi suçu yok.

Burada önemli bir paylaşım var, yav hiç mi olumlu bir şey yok?
Baharda her taraf oğul olurken niye kimse onlara yol göstermiyor.
Bu kadar basit bir tekniğe, bu kadar olumsuz bir yaklaşım, bence yanlış.
Biz bir şeyler paylaşırken iş nereden başladı nereye gitti.

Diyelim ki sen haklısın, buyur ne yapalım sen söyle.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2011, 14:39:14 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #33 : 29 Nisan 2011, 15:35:10 »

Bu resmi çektiğimde bu arıya ne olmuş demiştim. Arı yayılıp açılıp petek örmeye başlamış, petek örerkende öyle az bir arı petek örmez.
Hava sogudugunda ise örmüş oldugu peteği terk edip daha içlere çekilmiş karakovandan bir görüntü.

Bir kaç gün sonrası havalar ısındıgında gene merak ettim, duruma bir bakayım diye, bu kadarmı degişir görüntü.

Maşallah, arı öyle bir salkım yapmışki belkide içerde bir kaç petegi birden örüyor görüntüsü vardı, diye düşünüyorum.
Koloni yönetiminde bizim bahsettiğimiz olay işte bu, arıya iş geç verildiginde, işler rayından çıkabiliyor. Bu kara kovan nektar gelmeye devam etsin, bir hafta sonrası gelip kapaga dayanacak ve gidecek yeri yok mecburen oğul verecektir. Oğul verinciye kadarda koloni yatmak zorundadır. harç bitti inşaata paydos derlerya işte o mesele.

arıcılık ve karakovan video, filim Ali_Turk
Koloni yönetiminde, vecdi abinin yazdıları ve Muhteşem abinin yazdıkları içinde dikkatinizi çekmek istediğim bir şey var, bir kapalı çıta yavru doğdugunda ne kadar alanı kaplar. Tüm sorun bence burada gizli.
Havalar sogukken, bir çıtadan doğan arı salıkıma girdiginde 2 çıtayı zor kaplar, havalar sıcaksa ve arı yayılmış ise, 4-5 çıtayı sarabilecek bir arı nufusu oluşuyor.
Biz bunları yazarken, efendim illada bunu uygulayacaksınız diye bir dayatma söz konusu degil, işine gelen bu tekniği kullanır, işine gelmeyende  bildigini uygular.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #34 : 29 Nisan 2011, 15:56:23 »
Ali abi evet en önemli nokta hakikaten bu. Full kapalı yavrulu bir çıta arılar çıktığı zaman 3-4 çıtayı kaplıyorlar. Hala millet ben şu zaman kat atarım bu zaman kat atarım desin hesap bu. Koloni yönetiminde  bu hesap önemli.

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 02 Mayıs 2011, 22:00:11 »
Syn Muhteşem bey hala sepetle petegin ilgisini yok.Yoksa sepete petekmi bağladınız?
Ne kadar okusam çözüm çıkmadı.
Saygılar.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #36 : 02 Mayıs 2011, 22:06:47 »

Kadir kardeşim bak bu şekildeydi..sepet üstte altına ana ızgarası ve en altada 10 tane ham petekli kovan

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #37 : 06 Mayıs 2011, 16:31:04 »
Muhteşem abi,

Bu yöntemde; koyduğumuz ham peteklerde arı tarfından kesilmeler oluyor mu?

Tabi burada bir başka konu da çıkıyor arı neden ham peteği keser?

Yöntem çok mantıklı ve bence harika bir yöntem. Nasipse uygulamayı düşünüyorum. Alt kata ful ham petek koymayı düşünüyorum.

Mustafa Doğan;
Petek kesilmesi konusunda bazı soru işaretlerini gidermek istiyorum.
Arılar petegi neden keserler.
Petekteki parafin bunun nedenlerinden biri.
Bir başka neden ise arılar soguk döküm petekleri genelde sevmiyorlar bu petegide kesiyorlar.
Soguk döküm petek plastik görümünde esnek ve arının işlemesi zor zannediyorum.
Soguk döküm petek kiloya sayı olarak daha fazla girer.
Arıların çok sevip işledikleri petek ise arıcılar arasında kırılan petek olarak bilinen sıcak düküm petektir.
Sıcak döküm petek kiloya soğuk döküm petekten daha az girer. Şimdi nasıl olur diyen olabilir, bir kilo soguk döküm petek alsanız bundan 14-15 tane petek çıkar. Bir kilo sıcak döküm petek alırsanız 11-12 tane petek çıkar. Sıcak döküm petek daha kalındır soguk petege oranla.

Bir başka konu ise arıların geçimlerini yapmaya zorlandıkları dönemde, bal bulamayan arı niye petek örsün, ben olsam bende keserim ;D

Peteklerin örülmesinde nektar akımı çok önemli.
Sonuçta arıya petek vermekte koloni yönetiminin bir parçası.

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #38 : 25 Mayıs 2011, 14:53:51 »
Bu petek kesme olayı iyice canımı sıktı benim.Dün Muhteşem abinin iyice kulağını çınlatmıştırım.Arılara bir bakayım dedim şerbetlik altına mum ören arılara yeni petek vermiştim çoğu petekleri kesmiş.Benim inekler diyorum neden böyle yaparlar bir yandan Muhteşem abinin dedikleri aklıma geliyor gülüyorum.Muhteşem abi diyorya kışın bile şişmemiş petek olan kovan vardı hiç bir şey olmadı peteğe.Bir yerde hata yapıyorum ama nerde.Devamlı kullandığım petek vardı onu değiştirdim yine aynı oldu.Aklımı kurcalayan diğer olay dışardan bir şey gelmeyince arılarda mum kabartmayı durduruyorlarmı.Havalar pek iyi gitmedi son zamanlarda.Güçlü kovanlarda bu pek olmuyor 7,8 çıta ve altında olan kovanlarda daha çok raslanıyor petek kesme.

mehmet kodaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 30 Mayıs 2011, 15:34:12 »
sevgili muhteşem ve ali abim sizden ögrendigim bu sistemi arılarıma kat atarken uyguladım dün gelişmesini görmek için katı kaldırıp baktıgımda arı 16 . cıtaya kadar sarmış ama ana aşagıya inip yumurta henüz atmamış yanlız alt katın çogu polen ve bal depolanmış bu durum neden olabilir? yukarı katta ful yavru oldugu için balı ve poleni depolayacak alan bulamadıgı için alt kata şimdilik depolamış olabilirmi? sonra ana aşagıya yumurtaya inince  yukarı katta boşluk oluşunca alt kattaki bal ve polen leri yukarıya mı taşır yani bu durum sizin tarif ettiginiz sistemde normalmidir? bana şu an için ne yapmamı önerirsiniz saygılar sunarım. Hiç bilmedigim arıcılıgı siz ve arkadaşlarınızın blogları ve bu forum sayesinde ögrenmeye ve uygulamaya çalışıyorum verdiginiz tüm bilgiler benim gibi acemi ler için çok degerli herşey için teşekkürlerimi sunuyorum.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #40 : 30 Mayıs 2011, 19:48:19 »
Mehmet bey önce güzel söylemleriniz için teşekkürler. Bence arı balı yukarı taşıyacakdır diyeyim yada benim gözlemlerim bu yönde diyeyim daha doğru olacak. Her şey gönlünüzce olsun.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #41 : 27 Ekim 2011, 09:38:42 »
Koloni yönetimi her arıcının bilgi ve becerisi ve kullandığı arı ırklarıyla alakalıdır.
Siz ne kadar iyi arıcı olursanız olun, gelişmeyen bir koloniyle, gelişen bir koloni ile yarışma şansınız yok. Bu şuna benzer, sizin araba 150 basıyor hemde zorlanarak, bir başka arı zorlanmadan 200 basıyor, şimdi burada arabayı nasıl yönetirsen yönet, 200 yapma şansınız yok.

Arıcılıkta başarı ise 80 bin nufuslu kolonilerle mümkün. Bu nufus 70 bin olur, 80 olur 90 olur ama güçlü arı şart.

Benim olaylara degişik bakış açılarım ve örneklemelerim var.
Bazan arıcıyı teknik adam, arıları kolonilerinide futbolcu olarak düşünürüm. Siz teknik patron olduğunuzda kadro seçimide sizi ilgilendiriyor. Ben mesala kontra atak futbolunu severim, hem avrupa kupalarında, hem ligde, hemede türkiye kupasında oynamak için kadroya ihtiyacım var.

Önce kestane maçına çıkıyoruz, genelde biz kestana balı maçlarını şilede oynarız.

Sonra avupaya açılıyoruz, ayçiçek balı için. Oradada maç yapıp.

Yuvamıza dönüp püren maçı yaparız.

Bu arada elimdeki takım devamlı hazır kıta ve güçten düşmüyor. Bal akımlarında bu takım yavruyu kesmiyor, her akımdan yani maçtan galip ayrılma şansınız hep var.

Bir başka ırk arı ise sadece tek maçta biter ve sezonu kapatır.

Birde bu işleri yaparken,  başka bir işte çalışırken yapıyorum. Yani kolonilertimi aslında istediğim gibi hiç yönetemiyorum da denilebilir.

Bizim bir arkadaşımız İzmir de. Oktay bey, sabit arıcılık yapıyor görevi gereği. Bu yıl iki sefer bal hasatı yaptı. Geçen hafta aradı kovanlar bloke oluyor ne yapayım, dedim yavru alanlarına bitişik iki taraftan esmer çıta gir, yumurta atılır atılmaz yavru ortasına al ve dıştan tekrar esmer çıta vermeye devam et. Yani sabit durdugu noktada üçüncü hasatı bana göre yapması gerekiyor. Kullandığı arı ise karniol f1 ve f2 melezleri.

Bizim dediklerimizi yapanlar karniol konusunda başarılı oldular. Karniol arısı ile çalışacaklar klasik arıcılıktab vaz geçmeli.
Bir başkaları bırakın başarıyı,  karniol ana arıları kabul bile ettiremeyip, başarısızlıklarını başkalarına yükleyip olaylardan sıyrılmaya çalıştı.

Aslında bir alıntıyı paylaşacaktım, yazıya bir başladım neler döküldü klavyeden.

Uğur Gök.
Kendisi öğretmen ve Samsun Yakakent'te hobi arıcılığı yapmakta.
Bir bakın karniol arısıyla ne kadar başarısız olmuş. Kullanmış oldugu arılar ise karniol F1 ve f2 lerden oluşmakta. Yorumunda bizi takip edip bizden neler öğrendiğini yazmış ve hala sizlerden başka şeyler öğrenmeliyim demekte.
Buyurun yorum buydu.

UĞUR GÖK dedi ki...
S.A
Ali abi maşaallah işleri yoluna koydunuz .Saf üretimi dahil.Sizin o taraftaki arıcıların çoğu transfer işini uygulamalı, pratik yaparak ustasından öğrendi.Bizde sıkıntı var abi.Uzaktan tarifle ve ya film izleyerek zorlanıyor başarısız oluyoruz.Bu yaz Samsun'a mutlaka bekliyoruz abi bizde bu memleketin çocuğuyuz ,bu memleketin arıcısıyız.
Abi senden aldığım f1 ler ve eski yöntemle ürettiğim f2 kolonilerimle bu sene kovan ortalamam 30 kg'mı geçti bile.Civardaki arıcılardan bazıları bütün paylaşımlarıma rağmen Uğur Hoca bir şeyler yapıyor bu arılara.Nasıl bu kadar bal alıyor ? diye dedikodu yapmışlar. Allahtan bunu köydeki eski muhtar Mustafa abiye söylemişler oda demiş hoca bal sezonu başladıktan sonra 4 kere geldi o da 2- 3 saat kontrolden sonra geri döndü ilçeye diye izah etmiş.
Burda Celal dayı mız var 45 kovandan 60 kilo bal aldım diyor.Ya
zık! bu insanları verimsiz arılardan kurtarmamız gerekiyor abi.
İnşaallah önümüzdeki yaza Samsun Yakakent'e bekliyoruz.Burdaki arıcıların size çok ihtiyacı var abi.....
İyi çalışmalar

Ali Türk

mustafaguclu77

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : 27 Ekim 2011, 11:28:07 »
acemi arıcı olarak aynı dertten bende muzdaripim.. bende de 4 kovan vardı 5 kilo bal aldık.. hatta köyde 140 kovan balı olupta parmağını yalamayan arıcılar var.. ve diyorlarki iki sene daha böle kıt giderse kimse arıcılık yapmaz.. benimde karniol arısıyla çalışma zamanım geldi inşallah.. :) 

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #43 : 29 Nisan 2012, 09:43:31 »
Bizimki tükenmiş anlaşılan. Hemen devreye girmek lazım :)
Şimdi yıllardır arıcılık yapıyoruz. Arılarımızı hep gözlemledik. Arılar hep yukardan aşağıya doğru çalışıyorlar. Örneğin sepet kovanı olanlar daha iiyi bilirlerki dalaklar aşağıya yani zemine dayanır ve sepet sıkışıp oğul verir. Hatta sepetlerin dalakları alttan traşlanırki bu olay geciksin veya arıcılar bal alsınlar. Ama sepet kovanlar az bal verir niye; arı dalakın altına az bal koyar asıl balı üste koyar. Balı en yukarı koyar amacı düşmanlarından stoklarını korumakdır. Burda amaç yaşamın sürmesi için en önemli malzeme olan balın korunabilmesidir. Bir başka gözlemimizde bazen arıların üst kısma verdiğimiz ballıklara çıkmamaları durumudurki işte buda arının yukardan aşağıya doğru çalışması sonucu meydana gelmektedir. Eğer arı kuluçkalıkdaki çerçeveye bal kemeri başlamış ise yukarıya verilen ballıka çıkmamaktadır. Bu konu geçenlerde Mehmet Yüksel arkadaşımızın blogunda işlenmiş idi. Benim geçen sene sepet kovanımın altına bir ballık koydum ve içinede 10 adet ham petek doldurdum. Araya ana ızgarası koyup sepetide üzerine yerleştirdim. Sezon sonu yani ağustos sonu sepeti kaldırdığımda alttaki peteklerin hepsi kabartılmış idi ama dirhem bal yoktu. Düşündüm niye böyle oldu diye işte arı yukarıya bal koymuş idi bu peteklerede yavru atılacakdı ama ana arı aşağıya inemedi ve yavru atamadı. Bu sepet kışı çıkaramadı niye üst kat balla bloe olmuştu ve kış arıları oluşamamıştı ana yumurta atacak yer bulamamıştı. Şimdi gözlemlerimizi Mehmet Yüksel arkadaşımız gibi arkadaşlarımızın paylaşımlarını üst üste koyar isek arımız 7-8 hatta 9 çıta olunca (ben okadarda beklemedim) alt kısma ister hepsi ham petek ister kabarmış petek istersenizde karışık olarak petekleri dizin ve arıyıda üstüne koyun. Arı iki katlı sistemde çalışmaya ve aşağıya doğru gelişmeye başlayacak değilmi. Alta koyduğunuz petekler kabarmaya ve ana yumurta atmaya başladı diyelim en alta bir kat daha koyun içinide petekler ile doldurun arıyıda bunun üzerin koyun. Oldumu üç katlı bu işlem yapılırken ana anyı tutun ikinci kata atın ve üstüne ızgara koyun üçüncü kata çıkamasın dolayısıyla üçüncü kat balla dolsun.  Herkese kolay gelsin. Sağımda balı parmaklarken bir parmakda benim yerime yiyin başka bir şey istemem. ;D
[/size][/color][/font]

Sn . Muhteşem Abi   Arasına ana ızgarası koyup , ikinci kattaki arıları üçüncü kata aldığımızda arılar ana memesi yapmazmı ?
ben daha önceki denemelerimde ana arı üzerine aldığım kapalı yavrulu çıta üzerinde kalan günlük yumurtalara ana memesi yapmışlardı, bu ırklamı alakalı yoksa yönetmeylemi. Tecrübli arkadaşlardanda cevap beklerim teşekkürler.
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

volkanokten

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 29 Nisan 2013, 10:49:19 »
bu kadar önemli bir konuda 2 yıldır yorum yapılmaması ne kadar ilginç...  ben dün 4 adet kovana (10 çıta ve 5-6 çıta yavrulu + satıcı karniyol melezi demişti alırken)  aynı uygulamayı yaptım. önce bu 10 çıtayı yukarı ballığa aldım ve alttan 10 adet ham sıfır çıtayı dizip ballığı da üzerine koydum. akşam üzeride kovanlara şerbet verdim ki mumu nektarla değilde şerbetle şişirsinler diye...  Ama  ben bu uygulamayı yaptıktan sonrada köyde kıyamet koptu, babamın arıcı arkadaşları sen ne yapıyorsun, böyle kat mı atılır, hiç bal alamayacaksın, acemi arıcı, bu iş öyle internetten okuyarak olmaz vb.....  sonu yok  bu sitemlerin.  ben Ai abi ve Muhteşem abinin yazdıklarını kendilerine anlattığım, olayın mantığını açıklamaya çalıştım ama boş....  alt kattaki mumlar şişirilip ana arı alta yumurta atmaya başlayınca ana arı ızgarasını koyup ananın ballığa çıkmasını engelleyeceğim ve arıda yukardaki çıkan yavru gözlerini balla dolduracak, burada yanlış olan ne ki, sıcaksa yukarısı sıcak, yavru üşümez, düzense zaten düzeni değiştirmedim ki arı aynı alla olduğu gibi yukarı alındı ama ne dediysem boşşşşş...  neyse bende herkes ne biliyosa onu yapsın bana da karışmayın artık dedim, baş sağım zamanı görüşecez artık....  Benim arılarımın karniyolF1 olduğuna da emin olmadığım için birazda içimde sıkıntı var ama işi işten geçti artık laf ağızdan çıktı uygulama yapıldı bi kere...  önümüzdeki 10 gün hava çok güzel olacağından havalarada güvenerek bu uygulamayı yaptım aslında, 10 günde kovanlar tanınamayacak hale geleceğeni düşünüyorum...  Birde Ali abiden istediğim 5adet karniyol F1 ler elime ulaşsa da onlarla çalışmaya başlasam içim tam anlamıyla rahat edecek. Ali abi bölme yapacan dedi ama ben işi şansa bırakamam, arımada kıyıp bölemem imdi, burdaki arı satıcılarıyla konuştum devşirme usulü 5 er çıtalık 5 adet bölme hazırlayacam, anaları onlara kabul ettirmeye çalışacam, inşallah bir sorunla karşılaşmam...  herkese iyi bir sezon dilerim, sağlıcakla kalın.... birde unutmadan bu şekilde kuluçkalığı kata alıp alttan hampetek vererek kat atanlar, yaptıklarının sonuçlarını paylaşırsa çok daha iyi olmaz mı, ben uygulamanın sonuçlarını paylaşacam ama daha çok var...