Gönderen Konu: Bayıltsak Ayılta Bilir miyiz?  (Okunma sayısı 7893 defa)

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
Bayıltsak Ayılta Bilir miyiz?
« : 20 Mayıs 2010, 22:59:15 »
       Sevgili arı dostları, geçen günlerde Sayın Bakanımızın Mugla arılarını nasıl bayılttığını izlemiştik. Bu filimi izleyince benim aklıma acaba bal hasatında arıları bayıltarak hasatımızı yapa bilirmiyiz düşüncesi geldi.  Benim  arılar da Mugla arılarını aratmaz ve genelde yalnız çalışıyorum ve zorlanıyorum.
      Şimdi bakanıma ve deneyimli arıcı abilerime soruyorum.
1- Ne tür gaz kullanmalıyız.
2- Nereden temin edebiliriz.
3- Arılar ayılana kadar tabana dokülen arılar giriş deliğini tıkayıp  havasızlıktan ölürler mi?
4- Analara zarar verir mi?
    Kalın sağlıcakla herkese selamlar.
« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2010, 20:51:52 Gönderen: akdemir66 »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Bayıltsak Ayılta Bilir miyiz?
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2010, 00:55:14 »

Sevgili arı dostları, geçen günlerde Sayın Bakanımızın Mugla arılarını nasıl bayılttığını izlemiştik. Bu filimi izleyince benim aklıma acaba bal hasatında arıları bayıltarak hasatımızı yapa bilirmiyiz düşüncesi geldi.  Benim  arılar da Mugla arılarını aratmaz ve genelde yalnız çalışıyorum ve zorlanıyorum.
      Şimdi bakanıma ve deneyimli arıcı abilerime soruyorum.
1- Ne tür gaz kullanmalıyız.
2- Nereden temin edebiliriz.
3- Arılar ayılana kadar tabana dokülen arılar giriş deliğini tıkayıp  havasızlıktan ölürler mi?
4- Analara zarar verir mi?
    Kalın sağlıcakla herkese selamlar.

Akdemir arıların bayıltan gaz Co2 yani karbon gazıdır. Bu gaz arıcılıkta ilk başta suni döllemede anaarıya narkoz için verilir. Yani anaarıyı Co2 gazıyla bayıltırız.
Bu gazın bir başka kullanım yeri, çiftleşmemiş anaarıyı, bu gün bayılttık, 24 saat sonra gene 10 dakika bayılttığımızda anaarı bir kaç gün sonra yumurtaya başlar ve attığı yumurtalar dölsüz olduğu için devamlı erkek yavru yapacaktır.

Bir başka kullanım alanı ise aynı arılıkta kutu arılandırılacaksa işçi arıların belli bir süre bayıltarak hafızalarının silinmesi sağlanıyor. Zaten anaarıyı iki sefer bayıltmaktaki sebepte bunun içindir.

Co2 gazı yangın söndürmekte kullanılır. Çok tehlikeli bir gazdır, canlılara tutulmaz. Canlı birisine yakından tutarsanız -72 derece dondurma özelliği vardır. Genelde elektrik yangınlarında ve yada önemli belgelerin yanmaması için bu gaz kullanılıyor. Yani elektriğe su sıkamazsınız, yada önemli belgeler vardır su sıktığınızda mahvolurlar, birde elektronik malzemelerin yangınına karşıda bu gaz kullanılabilir.
Temini zor bir gaz değildir.

Arıcılıkta bal almakta kullanılmaz. Gazı kestiniz 2-3 dakika içinde arılar ayılacaktır ve bu sürede siz istediğiniz işi bitiremezsiniz. Kovan açıkken bu gaz bir işe yaramaz. Ayrıca kovan dibine bayılan arıların üstüne çıta koyduğunuzda bir çok işçiyi ve dolayısı ilede anaarıyı kaybetme riski çok fazladır.

Anaarılara zarar verir mi? şimdilik tam bilemiyorum.
Bu kadar yazıyı yazdırana kadar sakin arıyla çalış derim 8)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Bayıltsak Ayılta Bilir miyiz?
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2010, 20:50:29 »
 Sayın bakanım vermiş olduğun ayrıntılı cevap için teşekkür ederim.  Demirelin dediği gibi benzin vardı da biz mi içtik. Bu güne kadar sakin ve verimli arıya ulaşamamıştık senin ve Mehmet Yükselin sayesinde daha yeni orjinal F1'lere ulaşa bildik. Allah her ikinizdende razı olsun. Yanlız bundan sonra maske satanlar senden davacı olabilirler çünkü gerek kalmayacak.