Gönderen Konu: Bir Çıta arı kapalı yavru takviyesi ile bir ayda ne kadar güçlenir?  (Okunma sayısı 8662 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk

Arıcılıkta her zaman işimize yarayacak bir paylaşımda bulunuyorum. Bu videoyu çoktan beri çekmek istiyordum, şimdi şimdi derken seneler geçti.

Genelde yeni ana arı kabul ettirme zayıf kolonilere yapılır, ana arı kabulünden sonra koloniye kapalı yavru takviyesi yapılarak güçlendirilebilir. Bu teknik benim tarafımdan sürekli kullanılmakta.

Elimde daha güçlü bölmeler olmasına rağmen özellikle bir çıtayı ancak sarabilecek bir ruşeti seçtim.
3 Çıta arı bölmüşüm adam yorum atıyor, o arılar bahar sönecek, önüne gelen sallıyor, nasılsa ağzı olan konuşuyor. Biz yaptıklarımızı paylaşıyoruz.

Arıcılıkta ileri geri konuşanların saha çalışmalarını mutlaka görün. Lafla arıcılık çok kolay.

Bu ruşet kovana bir ay süre koydum ve ne kadar güçlenecek hep birlikte göreceğiz. Bu video 14 eylül 2014 tarihinde çekildi ve devamı gelecek.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

muratkul85

• Acemi Üye
  • *
Takibe aldım Ali abi. burdan öğrendiklerimle yapmaya çalışıyorum.

Yasin EFE

• Acemi Üye
  • *
  • Çerkezköy/ Tekirdağ
Ali Abicim Merhabalar. Bende 24.01.2014 tarihinde 1 adet kovan arı aldım. Bu yıl sizin dediğiniz gibi 1 çerçeve arı bölerek ve ana arıyı kabul ettirdikten sonra kapalı çıkanlı bir çerçeve daha yanına verdiğimde ilk çerçevedeki arılar tarlacı 2. verdiğim kapalı çıkanlı çerçeve den çıkan arılar kovan içinde 21 gün görevli olduğu için düzen hemen oturuyor. Arıları besleyerek gelişmesine katkıda bulunuyorum. Sıkıştırmasını da iyi yaptığım için ana arı bulduğu boş yerlere hemen yumurta atıyor. İşte 1 çerçeve arıyla böldüğümüz kovan 1 çerçeve kapalı çıkanlı çerçeve takviyesi sonrası süper bir kovan oluyor. Şu anda 17 kovan arım oldu. Eylül ayı başında 6 bölme daha yaptım gelişmelerini takip ediyorum. bu ay içerisinde 3 çerçeveye ulaştıklarında kışı geçireceklerini tahmin ediyorum.

Saygılarımla   
Not:
Buradan ticari istek içeren yazıları düzenlemekten bıktım.Bir daha böyle bir şey yapanı forumdan çıkartırım.Ali Türk.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2014, 20:07:08 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılığı seviyorum. Isırmadıkları zaman
0 505 543 43 18
Öğrenilecek çok şey var daha

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
14 Eylülde bir çıta dediğimiz ana arısı kabul edilmiş ruşete sarabileceği kapalı yavru verilmişti. 20 Eylül cumartesi Muhteşem abim de bana misafir ve videoyu o çekti, ruşete bir kapalı yavru daha verdim, son durum 6 günde arı iki çıtayı sarabilecek konuma gelmiş, önümüzde kaldı 24 gün daha, bir ayda ne kadar güçlenir demiştik bundan sonrası daha kolay olacak  :D
Koloni yönetimini bilmeyen bir sürü arıcıyım diyen var, bir tarafta 1-2 çıta arı kıvranırken yanı başında duran 10 çıta arılar oluyor. Bu paylaşımlar bir çok kişinin ufkunu açacak ve koloni yönetimini kolaylaştıracak :)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Yasin EFE

• Acemi Üye
  • *
  • Çerkezköy/ Tekirdağ
Ali abicim iyi akşamlar. 14 Eylül de bölmüş olduğun 1 çerçevelik arı kovanının gelişmesini izliyorum. 20 eylülde arı düzene girmiş kovan olmuş durumda. Bu kış ve bahara gelişini aşama aşama yayınlarsanız bizim gibi acemi arıcılar için iyi örnek bir ders olacak. Bahardaki durumunu ve gelişmesini merak etmeye de başladım şimdiden.
Kolaylıklar dilerim.
Arıcılığı seviyorum. Isırmadıkları zaman
0 505 543 43 18
Öğrenilecek çok şey var daha