Gönderen Konu: anasız kovan  (Okunma sayısı 6839 defa)

murat yolaldı

• Acemi Üye
  • *
anasız kovan
« : 19 Şubat 2010, 03:19:14 »
sn arıcı arkadaşlar
bugün kovanları kontrol ettim kapalı yavrular oluşmuş
fakat bir tanesinde  ne ana gördüm nede günlük yumurta galiba kovan anasız kalmış
bügün için ana verilirmi veya birleştirme olurmu (ruşet kovanda bir ana  arı var
şimdiden tşkrlr

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: anasız kovan
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2010, 09:15:13 »
Alıntı
sn arıcı arkadaşlar
bugün kovanları kontrol ettim kapalı yavrular oluşmuş
fakat bir tanesinde  ne ana gördüm nede günlük yumurta galiba kovan anasız kalmış
bügün için ana verilirmi veya birleştirme olurmu (ruşet kovanda bir ana  arı var
şimdiden tşkrlr

Murat ilk olarak kovanın anasız olduğundan emin olman gerekiyor. Baharda yumurtaya başlamayan anaarılar işçi arıdan farksız olur ve bir çok kişi göremeyebilir.

Bunu anlamanın en iyi yollarından biri, anasız olduğundan şüphe edilen kovana başka kovandan günlük yumurtalı çıta vermektir.
 Anaarı yoksa işçi arılar hemen anaarı gözleri inşa etmeye başlarlar.

Anladık ki kovan anasız, o zaman yedekte anaarımız var ise, kafesle o kovana anaarı verilir.

Anasız kovanı bir başka kovanla birleştirebilirsinde, fakat gene anasız olduğundan emin olman gerekir. İki anaarılı kovanı birleştirmem çok büyük arı kırılmasına neden olur hatta iki kovan birden anasız kalabilir.

Diyelim yedekte anaarımız yok, mevsimde anaarı üretse bile erkelerin olmadığı bir dönemse ne yapmalıyız. Anasız kovanı anaarılı kovanla da birleştirmek istemiyorsak vakit kazanmak için yapılacak işlerden birisi anasız kovana 10 gün arayla yumurtalı çıta vermek olacak. Bu yöntemde hem kovan yavru yetiştirip kovan içi zinciri kopartmayacak, hem yavru olduğu müddetçe yalancı anaarıya kaçmayacaktır. Uzun süre bu kovanı bu yolla oyalayabilirsiniz, hem de  erkek arılar yetişene kadar. Benim şimdilik önerebileceklerim bunlar, arıcı arkadaşlarımızın başka uygulamaları varsa paylaşacaklardır. Yeni sezon tüm arıcılarımıza hayırlı olsun.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2010, 16:13:47 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

murat yolaldı

• Acemi Üye
  • *
Ynt: anasız kovan
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2010, 14:07:44 »
ali abi verdiğin bilgiler için teşekürler