Gönderen Konu: Doğada kışlayan arı kolonisi resimleri.....  (Okunma sayısı 18541 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Doğada kışlayan arı kolonisi resimleri.....
« : 29 Aralık 2010, 15:28:51 »
Dışarıda kışı geçiren bir koloninin resimlerini paylaşmak istedim,
demekki arı soğuktan ölmüyormuş,resimler 25 Mart`ta çekilmiş yani kışı
arılar burada geçirmiş ve - 20 C°derece soğukluk görmüşler.
Tabiki kovan içinde kışı geçiren koloniler daha şanslılar,kovan içi yeterince
hava aldığında aynı efekti gösterir ve arılara soğuktan bir şey olmaz,böyle
durumlarda arılar doğanın sıcaklığını bire bir hissederler ve yavru faliyetine biraz
geç başlarlar hepsi bu kadar demekki kolonileri ballarıyla polenleriyle baş başa
bırakıldığında kovanı sıkıştırmadan da kışlayabiliyorlarmış.

Arıcı kulubesinin altına petek örmüş koloni böylece kışı geçirmiş.

Kolonide ihtiyacı olan her şey var demekki,kışı böyle açık geçirmiş.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2010, 16:05:07 Gönderen: Mehmet Yüksel »

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: Doğada kışlayan arı kolonisi resimleri.....
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2010, 16:39:19 »
Çevrem deki arıcılara söylesem bunu hayat da inanmazlar.Arının her yanını sarmaktayız üşümesinler diye.Aslında bu hayvanların doğrasında var.Kendilierini kışa soğuklara hazırlıyorlar.Bizim köyde büyük baş hayvanların ahırlarını,da aynı şekilde her yeri kapatırız hava alacak yer kalmaz sırf hayvan üşümesin diye.Ama daha gelişmiş çifliklerde sadece üstü kapalı.Şimdi ordaki hayvanlar üşümüyorda bizim hayvanlarımızmı üşüyor.Yeterki gerekli şekilde biz onları kışa hazırlayalım.Mehmet abi paylaşımın için teşekkürler.

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2010, 17:20:53 »
Mehmet abi acaba bu arıyı orda bilerekmi bırakmışlar çünkü farkedilmeyecek bir yer değil. Çok uzun süre kalmışa benziyor.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2010, 19:27:45 »
Emrah banada çok ilginç geldi bu resimler ama isbatı ortada,arılar varroa olmasaydı
doğada rahatlıkla sağ kalabiliyorlar doğada.Ahırlarda da aynı olay oluyor,hayvanların altında
kuru saman oldukca üşümüyorlar ama öbür yandan dışkısıyla yatıp kalkan hayvanlar nemden
hastalık kapabiliyor yani kışın uzun da olmasa havalandırmak lazım. ;)

Burak bu arı kulubesi kullanılmıyor heralde tam bilemiyorum,yoksa sahibi mutlaka görmesi gerekti
arıları çok açıktalar çünkü. :)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2010, 23:07:52 »
Mehmet sen arıyı sıkıştırmayın diyorsun ama hiç kafkas ve alt melezleriyle çalışmadın.
Ülkemizde baştan sona kafkas arısı ve melezleri var, bu ırk kışa girdiginde kovana parmak girecek kadar  delik zor bırakıyor, o halde bile bu arının yavru yaptırmak sıkıştırma zoruyla oluyor. Sen bizim kafkas veya yerli denilen arıları o kadar sıkıştırman yavru için yetmiyor, birde üzerine kek koyacaksınki yavru atsın.

Sende karniol arına yavru yapmasın diye alttan soğuk hava gösteriyorsunki yavruyu kessin. Irkların bir çok özlliği çok farklı. Birde bizim çok bölgemizde - 20 dereceyi bırak -5 derece bile gören yerlerimiz çok az. Hatay tarafımdan bir başla akdeniz, ege, marmara, karadeniz ve Artvin'den çıkın buraların kışın ne kadar soguk oldugunada bir bakmak lazım.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Yunus Şahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2010, 17:26:55 »
Biz kafkas arısı kullanırız.Kafkas arısı zor şatların arısıdır.Kafkas kışın bir su bardagı kadar kalır genede sönmez.Bundan daha dayanaklı ve muhkem arıda yoktur.

laz arıcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2010, 20:20:09 »
yunus şahin kardeşim ne kadar güzel diyorsun kafkasarısı 1 bardak kalıyor diye bizde önceki yıllarda kafkas ve alt gurubu ile çalışmakta idik ben ve bir çok kafkas ile çalışan arıcı dostlarımızda kıştan 3 çıta çıktıkmı dünyalar bizim olurdu çünkü bilmiyordukki  kafkas ve yerli dediğimiz onun alt gurupları haricinde başka ırkın kestane balında ve karadeniz yöresi ne uyacağını düşünemiyorduk çünkü o o kadar içimize işlemiştiki kafkas ırkı. ben her ne kadar ıstanbulda arıcılık yapsamda bulunduğum bölge iklimi ve bitki örtüsü hatta ve hatta havası karadenizden farklı değil ürettiğim bal akasya,ıhlamur ve kestane karışımı. genel adı ile kestane balı önceki yıllarda kolonilerim hiç bir zaman akasyanın başladığı masıs ayı na hiç bir zaman 10 çıta olarak çıkmadıki çıkamazdıda bal alalım öncelikle şunu da hatırlatma mecburiyetinde olduğumu belirteyim haziran ayına anca 1o çıta ya ulaşabilmekte idiler çok nadirde kata çıkan bulunmakta idiler kestane balının başladığı haziran ayı başında koloniniz 15 çıta olduğunu var sayarsanız bu arıların nisan ayında yani 6 hafta önce atılan yumurtalar temmuz ayında tarlacı olabir nisan ayında arımız kaç çıtayı sarmaktaki kaç çıtada yumurta olsurki temmuzda tarlacı olsun ve bal yapabilsin ben aslen rizeli olduğum için bilmekteyim kestane balında hava kaç gün yapacakki 10 çıtalık bir koloni bal yapabilsin bal yapsa bile bu dönem en hizlı yavru dönemi yaptığı balın çoğunu yavruya yedirmekte eh artık bizede 5-10 kg bal kalırsa eyvallah der otururuz aşağı ama uyandık artık bu esnada mehmet yüksele çok çok teşekkür ederiz ki karnıyılı bize tanıttıda uyandık ha birde ben ve birçok arıcı dostum  2007 yılında bize satılan karniyol f1 lerle kötü bir deneyim yaşadık tabiki karniyol idi iseler mehmet yüksel sayesinde de karniyol un o olmadığını görmüş olduk yeri geldikçede karniyolun hakkındaki yazılarım devam edecektir ben kafkası kötülümüyom ama arıcı doslarımın uyanmasını istiyom sabit fikirli olmayallım şimdiden bütün arıcı dostlarıma 2011 yılının hayırlar getirmesi dileğiile

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2010, 09:52:04 »
Tüm Arı ve Bal işiyle uğraşan dostlarımın yeni yıllarını kutluyorum,
Yukarıda bir arkadaşımız Kafkas arısını çok beğeniyor, haklı olabilir yöre dolayısıyla, 2008 yılında Artvin dolaylarından bir adet saf Kafkas ile dört adet alt grup dediklerinden satın aldım, bu Kafkas arılardan hiç verim alamadım vede devamlı takviye ile ayakta tututum, 2010 yılında baktımki sadece hamballık ve mevsiminde şurup yedirmekten bıktığım için kafalarını kopartaraktan sonlandırdım,
 Herkes kendi yöresi için reklamını yapsın, Lütfen Ana üreticileri bu konuya hassasiyet göstersin. Arı işiyle uğraşmak isteyenleri dinlediğim zaman reklamı kim iyi yapıyorsa o ırka yönelmektedirler, ben kafkası denedim benim yöreme uygun olmadığını düşündüğüm için vaz geçtim, şu anda Muğla ile devam etmekteyim. Nisan Mayıs aylarında Karniol'u dnemek istiyorum, çünkü bu ırkın özellikleri dikkatimi çekiyor,
Bilgiler paylaşıldığı için teşekkür ederim.

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #8 : 01 Ocak 2011, 12:12:08 »
                      Arıların  kış  salkımı  resmini  görmek  kaç  arıcıya  nasip  olmuştur.

Mehmet  Yüksel  bey  bu  güzel  resmi  paylaştığı  için  sağolsun.  Arı  müzesine   konabilecek  bir  foto.
   Çok  güzel  duruyorlar , cebine   koy  eve  götür  geldi  içimden.

Soğuk   hiç  umurlarında  değil , karınları  tok  ,  sırtları  pek  denemez.

Aklıma  Erzurum  geldi  -30 C   hava  sıcaklığında  aynı  şekilde  dururlarmı  acaba .

Halileroğlu

• Acemi Üye
  • *
  • Arıcı olmak bir ayrıcalıktır
« Yanıtla #9 : 01 Ocak 2011, 17:29:57 »
ilginç insan inanamıyor canlı olduklarına :)) ama istisna olamaz mı ? yani sadece 1 koloniden bu yargıya varmak ne kadar doğru olabilr
Fizyoterapist

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 02 Ocak 2011, 09:29:15 »

Halil kardes bencede -20 derece görmüs gibi durmuyolar.
Yukardaki resimler nepal ülkesinden.Nepalin yazları çok sıcak kişlari ise çok soguk.
Bal hasti bahar yapilmis.
Kisin ne kadar soğuk oldugunu resmin arkasindaki kardan anlayabiliyorum.
Resimler bu siteden, başka ülke aricilik resimleri mevcut.
http://www.thehoneygatherers.com/html/ataglance_3.html

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #11 : 02 Ocak 2011, 13:28:37 »
Dışarıda kışlayan kolonin hayatta kaldığını göstermek için paylaşıma burada açtım,
önemli olan bu tür kolonilerin dışarıda yaşayabilmeleridir,arılarda selekte edilmesi sadece
arının sakin ve çok bal yapmasına yönelik değildir,tabiki ilk istenilen kriterler bunlar olsada
arı kolonisinin hastalıklara karşı ve sert geçen doğa şartlarına karşı direnci bence çok önemlidir.
Resimlerini gördüğümüz arı kolonisinin özellikle doğada yaşam savaşı vermiş ve sönmeden kışı
hayatta kalmasını başarmış,selekte kriterlerinin en sertini başarıyla tamamlamış bir koloni,bence sakinlik ve bal yapma kabiliyetinin yanında arıların sert şartlara uyum sağlıyabilir kriterini ekleyerek
bu tür arılardan üretilmeyi hat etmişlerdir.
Doğa şartlarının uyguladığı doğal selekte ise daha acımasız olduğundan,milyonlarca yıl yaşama
savaşı veren bal arılarını dışarıda görünce çok ilginç geliyor bizlere ama onlar varken biz yoktuk
dünyada ve tek başlarına yaşamasını biliyorlardı,doğa şartlarına karşı güçlü olan koloni hayatta kalır.

« Son Düzenleme: 02 Ocak 2011, 13:31:04 Gönderen: Mehmet Yüksel »

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 02 Ocak 2011, 22:40:02 »
          Arkadaşlar ,bu dışarda yaşayan arı bana da inandırıcı gelmedi.Sonra düşündüm,arılar modern kovanlara 1800 lü yıllarda alındı.O zaman bu zaman arılara rahatlık yok.Mum verdik,hastalık bulaştırdık,dezenfeksiyona dikkat etmedik,arıları izinsiz gezdirdik,eko tipi bözuldu.Şurubu çok verdik arının midesini bozduk Nosema yı bela aldık.Arkadaşlar arılar dünyanın her yöresine yayılmış,dünya var oldugundan beri var,ormanda arı yaşamını nasıl sürdü ,kaya deliğinde ne yapıyor dersiniz.Düzen kurulmuş  düzeni bozan arı değilki,her  taraftan hava alan kovan mukem kovandanda, muhkem arıdan da dayanıklı,Kalın saglıcakla.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2011, 11:08:46 Gönderen: vecdiküçükyılmaz »

Halileroğlu

• Acemi Üye
  • *
  • Arıcı olmak bir ayrıcalıktır
« Yanıtla #13 : 04 Ocak 2011, 22:41:46 »
ıslaha lüzum yok küresel ısınma çözer bu sorunu :d
Fizyoterapist

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #14 : 04 Ocak 2011, 23:02:10 »
Küresel ısınma çözer ıslaha gerek yok diyen bir fizyoterapist :-\ yazık... ama bir yerde de haklısın senin mesleğinide  kocakarı yöntemleriyle yapan eğitimsiz insanların çoğunlukda olduğu bir ülkedeyiz dimi  :-[ ve ne acı dimi insanlar bu şartlardayken biz arıların seleksiyonunu senle konuşuyoruz ne denir allah yardımcın olsun...